Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Poptávky 3D tisku, workshopů atd.

Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod ekkar » 23.01.2022 20:35

Zdravím,
dostal jsem se do situace, kdy pro mě bude nejschůdnější nechat si díl vytisknout než kupovat originál od značkovýho servisu. O co jde - hodně lidí si pamatuje na slavnou řadu sluchátek Sennheiser HD555. Byly vzhledově pěkný, byly poslechově dobrý a nebyly zas až tak jo drahý, jenomže po pár měsících u nich totálně rozpraskaly boční nosný oblouky mezi mušlema a hlavovým mostem, který v rámci šetření nechala mateřská firma z Dojčska místo v €U vyrábět žabí ksichty někde v Rejžovým Bambusistánu u strejčka Maa. Všecko bylo způsobeno nenažraností strejčka Maa a neschopností lidí od Sennheiserů mu dát dopředu najevo, že jestli něco odrbe, nedostane ani vindru. Namísto toho strejček Mao aby ještě víc vydělal na hloupejch nic nekontrolujících bílejch ksichtec do vsázky do vstřikovacího stroje místo originálního ABS plastu nasypal ABS recyklát, dobarvil, nalisoval, do kešeně spokojeně zastrčil rozdíl mezi nákupkou origo granulátu a cenou za nějakej indicko-pákistánskej šrot ze směsi pytlů od hnojiva poslanýho do Bejrútu a z Kaspickýho moře vytaženejch zbytků ruskejch hraček a byl v chillu a za vodou. Jenomže co čert a jemu podobní nechtěl, ty recyklovaný polymery se za půl roku používání rozpadly, bočnice sluchátek popraskaly a milý mušle, místo aby držely přitisknutý na posluchačovo palici zůstaly vlát na spojovacích kabílkách visících na středním dílu hlavovýho mostu. A to docela hromadně, jenomže soudruzi od Sennheiserů z Dojčů místo aby vstali od stolu, sedli na letadlo a po přistání v Bambusistánu strejčka Maa roztrhli jako žabu vejpůl za podvod radši svým zákazníkům v €Uropě nalhali, že praskání je způsobovaný nesprávným skladováním a že se na to nevztahujou záruky a kdesi cosi. Výsledek byl, že většina lidí chtivých kvalitního sluchátkovýho poslechu si buď koupila vyšší řady sluchátek, spolehlivě dál vyráběný z dílů původem z €uropy, nebo utekla ke konkurenci. Já jsem šel první cestou, koupil jsem si vyšší typ a ony popraskaný HD555 jsem strčil do šuplete.
No a před loňskými Vánocemi jsem na ně při úklidu narazil. Praskání se sice zastavilo, ale nosit nejdou a na hlavě nedrží. Volal jsem k výhradnímu zastoupení firmy do Prahy a bylo mi sděleno, že mateřská firma ty bočnice samostatně nikdy nedodávala, že sluchátka se pokud byl důvod měnily kus za kus (!!!) a jinak zákazník platil v tomhle případě celej náhlavní most za částku vyšší jak 1000,- CZK a dvě hodiny práce nutný k rozpojení a novýmu spojení spojovací kabeláže, která bohužel byla udělaná tak, že se díly mostu a bočnic, ač sešroubovaný každej ze dvou polovin, z kabeláže bez rozpojení nedají sundat ... Usoudil jsem, že když už se "samodomo" tisknou i ozubený kolečka do převodovek šlehačů a podobný díly, že by asi neměl být takovým problémem projekt "jak vytisknout bočnice k Sennheiserům" - trochu jsem popátral a jeden z mých známých mě navedl sem na tohle fórum. Potřeboval bych pomoct s naskenováním bočnice a s vytvořením projektu pro tisk. Mám možnost vymontovat tvarově i rozměrově shodné bočnice ze sluchátek jiného typu, které mi jako náhradu nabídl i značkový servis. Ty po naskenování a převedení do potřebnýho softu by byly vzorkem, podle kterýho by se daly vytisknout páry dalších bočnic. Fotka sluchátek s označenou bočnicí a body, kde se komplet vzájemně natáčí je v příloze. Obě bočnice jsou zrcadlové.

A teď se ptám - byl by tady někdo bydlící ne někde v Tramtárii od České Třebové, schopný a ochotný se podobného challenge chopit? Jsem bastlíř, umím si ledacos ubastlit sám, ale 3D tisk je pro mě španělská víska. Za potřebný materiál jsem samozřejmě připravený zaplatit nebo se dohodnout na nějakém jiném vzájemně výhodném revanši.

Díky za čas a případnou radu a pomoc.
  • 0

Přílohy
senn555-3.jpg
ekkar
 
Příspěvky: 8
Registrován: 23.01.2022 18:56
Reputation: 0

Re: Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod nasranek » 23.01.2022 21:20

Nepochopil jsem co chceš, možná když zkrátíš ten román někdo pomůže.
Tak jednoduchý díl nemusíš skenovat dá se normálně nakreslit , teda pokud máš předlohu.
  • 0

nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod ekkar » 23.01.2022 22:25

Na fotce je zeleně orámovaná část = boční nosič mušle sluchátek. Je sešroubovanej ze 2 polovin, venkovní a vnitřní. pohromadě to drží malý vruty našroubovaný z vnitřní strany. Na každou mušli je jeden boční nosič, vůči sobě jsou zrcadlově obrácený = nejdou vzájemně zaměnit. Nahoře má každej boční nosník ve směru červený šipky otočnej čep pro hlavovej most, tam se otáčí asi o ±15° na každou stranu kolem prakticky svislý osy, v hlavovým mostu je na konci mosaznej čep s hlavou, která zapadá do ložiska v tý bočnici. Sešroubovaná bočnice na tom čepu drží.

Na dolním konci bočnice ve směru druhý červený šipky je vodorovnej čep, kolem kterýho se kývá mušle s náušníkem. Uvnitř mušle je můstek, kterej držej 2 šroubky a kterej objímá hlavičku na konci toho vodorovnýho čepu. Čep i s hlavičkou je součást jedný půlky tý bočnice, takže jde postupně demontovat jedna část po druhý.

Problém je v tom, že ty díly Žlutá Čínská Rybí Tlama vyrobila z plastu, kterej dlouhodobě nic nevydrží a rozpraská - protože Chytrej Bílej Evropan udělal tu velkou pitomost, že si Vychcanýho Žlutýho Rybího Ksichta nezkontroloval, z čeho vlastně ty požadovaný a poctivýma chechtákama zaplacený díly skutečně vyrobil. Nový už nikdo objednávat nechce, nějakej další Vychcanej Žlutej Rybí Ksicht vypustil do světa korónosráč a kdo může, už jim žádný další objednávky zadávat nechce, protože by na tom vydělávali ještě víc kvůli vykazovaným antiepidemickým opatřením a dalším vylhaným příčinám.

Takže nezbylo nic než řešení samo domo. Já mám další sluchátka, který mají stejně tvarovanou bočnici, jen má jinou barvu a potřebuju vyrobit kopii, na barvě ani tolik nezáleží, černá nebo šedá by stačila. Jde o to, že ty boky nejsou rovný ani kruhový, jsou vytvarovaný jako prostorový elipsoidy a přechodový plochy mezi nima.

Chci zjistit, jestli ty rozebraný díly někdo umí naskenovat a vytisknout každej zvlášť tak, aby kopie pokud možno plně mechanicky nahradila nekvalitně vyrobený starý originály. Kdyby se to povedlo, myslím že by se našel i docela velkej počet zájemců o ND, těch sluchátek se u nás za posledních 10-15 let prodaly doslova tisíce kusů a jsou dost dobrý, akorát "poločas rozpadu" mají ty hmoty poměrně nízkej, přitom jde o součástky, na který je kladenej dost velkej požadavek na pevnost.
  • 0

ekkar
 
Příspěvky: 8
Registrován: 23.01.2022 18:56
Reputation: 0

Re: Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod nasranek » 23.01.2022 22:47

Jak bych ti to polopaticky řekl - některé věci je lepší naskenovat :např. figurky bavíme se o amaterském skenováním ,
ale pokud nemáš špičkový 3D skenr tak postprodukce je stejně dlouhá ne-li delší než ty díly nakreslit, profi skenr stojí moc a sken bude dražší než nové sluchátka.
  • 0

nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod ekkar » 24.01.2022 00:32

Nový kompletní ani ND už se nevyrábějí, následnickej typ má jiný rozměry = nepasuje. Za 1 celej most i s bočnicema z typu HD598, kterej jedinej na to tvarem i rozměrama ještě pasuje (a byl nejluxusnější ve střední třídě, stál novej na pultě skoro "sedmičku" - a už se taky nadělá, jen se doprodávají ND) si Panther s.r.o. jako výhradní zástupce účtuje 1100,- kulatejch jen za díl, bez práce a počty.

Zkoušel jsem zaformovat bočnice do Lukoprenu, jenomže tvar je tak složitej, že doma se to prostě ubastlit nedá, dobrá forma na jednu venkovní a jednu vnitřní bočnici by měla 4-5 částí, aby se dala rozebrat a díl z ní vyndat - a to nemluvím o způsobu jejího naplnění, řidší volně tekoucí epoxidy nemají dostatečnou pevnost a ty pevný zase nedokážou zaplnit ve formě všecky podrobnosti, protože v natuženým stavu jsou moc málo tekutý. Proto se taky originál vstřikuje lisem pod tlakama desítek atmosfér do ocelový vodou chlazený formy.

Amatérsky to jinak udělat nejde - jak jsem napsal, odlejt to z epoxidu naráží na složitost tvarování formy, aby to z ní vůbec šlo vyndat, běžnej teplem tavitelnej plast do takový formy nenaleješ. Bylo by asi možný to vystrouhat CNC 5-osou frézkou z monobloku plastu, jenže zase narážíš na potřebu nějak dostat do počítače ty křivky, plochy a hrany. Navíc sehnat homogenní blok hmoty s rozměrem cca 100 x 55 x 35mm na každou z těch 4 částí.

Prostě už mě nic jinýho nenapadá, než to naskenovat, já sem klidně ty fotky rozebranejch bočnic dám, ale jestli to jen tak někdo bude umět podle vzorku nakreslit, netuším. Spíš jsem myslel učunit sken, ten pak zkorigovat a zkusit printnout, jak vyjdou obrysy a kontaktní body = šachty pro šroubky. Finál vytisknout tlustší, aby se případně dal zvenku trochu dobrousit a "dotejpovat" nebo "dotampónovat", ale s dělicí rovinou v dostatečný kvalitě, aby se krom odříznutí nějaký nutný "montážní armatury" nebo čehosi jako "lešení" nutnýho pro co nejlepší "tisk", aby se to nekroutilo, nebylo potřeba nic extra obrábět. Není potřeba honit extra estetiku, důležitá je funkce a taky trochu trvanlivost, aby se to zas po půl roce nerozpadlo. Kdybych to uměl s 3D printem, jako to umím s páječkou, dávno už bych se o něco pokoušel. Jenže nikdo nemůže umět všecko, tak jsem se prostě zkusil fórum, doporučený jedním kamarádem.
  • 0

ekkar
 
Příspěvky: 8
Registrován: 23.01.2022 18:56
Reputation: 0

Re: Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod nasranek » 24.01.2022 00:53

Ježíši ty si snad stojíš na vedení, nepotřebuješ skener, ale zkušeného amatéra který to nakreslí a budou mu k tomu stačit jen díly které potřebuješ udělat.
Je to zrcadlově shodné takže stačí nakreslit jednu stranu a zrcadlit.
Zeptej se známých, kamarádu jestli někoho neznají - bydlím daleku ale toto bych přes víkend zvládl levou zadní a to nejsem nějaký zkušený 3D profík.
  • 0

nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod ekkar » 24.01.2022 01:02

No a právě nikoho takovýho JÁ neznám, proto se jdu ptát sem, jestli tady není někdo, kdo by nebyl lán světa od Třebový, když už jsme u toho stání si na kabeláži (taky už jsem to 2x napsal). Čekám, že odpoví někdo způsobem "Hoj, jsem XY z dědiny kousek od města AB, máme to k sobě X km daleko, můžu se pokusit ti to nakreslit/naskenovat, když si to přivezeš" - a ne aby mi někdo opakoval, co nejde. Jak říkával můj dobrej kolega než opustil tohle slzavý oudolí, "neznám slovo NEJDE TO, ale znám "jsem trouba a nechce se mi do toho". Já říkám co neumím a v čem se odvažuju spolehnout na někoho, kdo řekne "Jo, tohle by se dalo takhle a takhle". A na toho zkusím počkat ...
  • 0

ekkar
 
Příspěvky: 8
Registrován: 23.01.2022 18:56
Reputation: 0

Re: Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod medapeta » 24.01.2022 13:50

Ekkare, proč nepíšeš do halo novin ? Tyhle romány tady nemají publikum. Co potřebuješ si namaluj, tohle se neskenuje.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod ekkar » 24.01.2022 17:22

Opakuju - kdybych to uměl, nebudu se doptávat pomoci tady.
  • 0

ekkar
 
Příspěvky: 8
Registrován: 23.01.2022 18:56
Reputation: 0

Re: Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod medapeta » 24.01.2022 17:39

Když už někoho seženeš, tak zadarmo to myslím nebude. Každopádně ale nepočítej s tím že funkčně a esteticky to bude za něco stát. Na Ebay se dají sehnat kolem 1200.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod tomast » 24.01.2022 18:08

Třeba se mýlím, ale obávám se že díl vytištěný na běžné 3D tiskárně z ABS nebude pevnostně ani na úrovni toho původního čínského.
Možná PC/ABS, ASA nebo PLA+
Ale povrch by se musel po tisku brousit, tmelit, případně stříknout barvou, aby to k něčemu vypadalo (jako např viewtopic.php?f=24&t=3069 ).
Sám pro sebe bych si to dokázal představit, ale nikomu druhému bych se to asi neodvážil nabídnout.
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod mcparyk » 25.01.2022 22:28

Kolik do toho chcete obětovat? Tohle jde, ale pokud to má být pořádně, tak to je hodně hodin práce.
  • 0

mcparyk
 
Příspěvky: 163
Registrován: 25.04.2015 13:49
Bydliště: Vrchlabí
Reputation: 0

Re: Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod ekkar » 31.01.2022 10:40

medapeta píše:Když už někoho seženeš, tak zadarmo to myslím nebude. Každopádně ale nepočítej s tím že funkčně a esteticky to bude za něco stát. Na Ebay se dají sehnat kolem 1200.
Celý sluchátka, nebo jen ty bočnice? Mně nabídli v Pantheru (servis pro Sennheiser) celej hlavovej most v béžový barvě za 1100,- českejch. Je to od typu HD-598. Pokud by se to tisklo, neřešil bych estetiku, ale funkčnost = pohyblivost v těch svislejch i vodorovnejch osách by to mělo bejt schopný zachovávat bez hrkání i bez zadírání se. Samozřejmě povrchovka se dá udělat finišem na plasty, to už bych si dokázal udělat i doma, nebyla by to první lakýrničina do který bych se pouštěl. Ale ten tisk by se dal následně "pustit ven" klidně i jen v surovým stavu - lidí, co mají tyhle sluchátka a ještě je nevyhodili je určitě pořád ještě dost ...

mcparyk píše:Kolik do toho chcete obětovat? Tohle jde, ale pokud to má být pořádně, tak to je hodně hodin práce.
Prosím o nástin - kolik práce, jakej je požadavek na vzorky (nafotit, oměřit, poslat?), kolik oběživa za práci i za matroš? Bez toho to těžko porovnám.
  • 0

ekkar
 
Příspěvky: 8
Registrován: 23.01.2022 18:56
Reputation: 0

Re: Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod medapeta » 31.01.2022 13:11

Celá sluchátka, pohledej na ebay. Tohle je práce na půl dne, plus pak několik testovacích výtisků a finishing. Nevyplatí se nechat si to vyrábět podle mě.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Prosba o pomoc s naskenováním předlohy pro 3D.

Příspěvekod ekkar » 01.02.2022 14:11

Jenomže v těch "celejch HD555 z ýbeje" je právě ten zakopanej Alík = problém použití nestabilizovanýho recyklovanýho plastu, kterej bych tím 3D printem chtěl obejít. Prostě na tomhle typu Žluťák ojebal co moh a mateřská firma pak ten typ doslova "hodila přes palubu", protože následující typ HD558 v černým designu, "vyjetej" s malým zpožděním po provalení se tohohle průseru s materiálem u HD555 už touhle nectností netrpěl, přestože je jinak tvarově naprosto shodnej. Prostě o původní žluťácký bočnice z typu HD555 zájem nemám, to by bylo jen to samý v bledě modrým co už mám doma. Ale jak to tady tak vidím, tak asi bude nejjednodušší objednat origo most z HD598, přestože bude "bílokafovej", protože se do toho evidentně nikomu nechce ...
  • 0

ekkar
 
Příspěvky: 8
Registrován: 23.01.2022 18:56
Reputation: 0

Další

Zpět na Poptávky

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků