Uprava Sanguinololu pro větrák

Příspěvekod hanysl » 23.03.2014 22:08

Ahoj lidi, zejímalo by mě jak máte řešený ventilátor na hotendu. Mám sanguinololu a na pevno připojený ventilátor na 12 voltovou větev, takže se točí prakticky pořád, i když se vypnou motory atd ...
Když odpojím napájení od toho průmyslového zdroje, točí se sice málo ale nějak je napájený z USB.

Nemáte nějaké řešení na to, aby se točil jen když je třeba? Vím že RAMPS má více pinů a je udělaný jinak ale třeba to někdo na Sanguinololu řešil.
Díky za rady.
  • 0

hanysl
 
Příspěvky: 255
Registrován: 08.01.2014 22:03
Bydliště: Šenov u Ostravy
Reputation: 0

Příspěvekod Rebel » 23.03.2014 22:19

Jde to, akorat na to pak uz nedas LCD, nebo SD kartu. Pouzival jsem to, nez jsem se radsi naucil tisknout bez chlazeni, ktere neni uplne idealni, pokud foukas z jedne strany. Musi se pridat FET s jednim odporem, staci malej, jen takova vzdusna konstrukce a ve firmware se musi nastavit spravne pin.
Zitra se po tom mrknu, uz si to taky nepamatuju.
Pokud chces chlazeni kvuli celokovovemu HE a ne kvuli chlazeni vytisku, tak bych to nechal radeji foukat stale, protoze je dobre po tisku jeste chvili celokovovy HE chladit.
  • 0

Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Příspěvekod hanysl » 23.03.2014 22:25

Nejde mi ani o to co chladit. Mám ten ventilátor na tom fan ducku, a když tiskárnu nechám připojenou v počítači, furt se točí ...
Mám v plánu LCD, možná i SD to ještě uvidím, ale rozchodil jsem na Raspberry Pi, OctoPrint a když tiskárna nic nedělá, fičí mi tu furt větrák ...
  • 0

hanysl
 
Příspěvky: 255
Registrován: 08.01.2014 22:03
Bydliště: Šenov u Ostravy
Reputation: 0

Příspěvekod FBITuco » 23.03.2014 23:52

Na Sanguinololu dáš LCD i SD kartu a ještě ti myslím něco zbyde.. Ale jistý si nejsem.

Každopádně pro připojení ventilátorů bych FETy nepoužíval... Zbytečně drahý. Stačí například toto zapojení, který používám a funguje bez problémů.

Obrázek

Pak už záleží co používáš na firmware... Každopádně Sango má PWM pin jako (z pins.h):
#define FAN_PIN 4 //Toto používám na chlazení tisknutého objektu

A na chlazení HE (z Configuration.h):
#define EXTRUDERFAN_PIN 31 //Pin used to control the fan, comment out to disable this function
#define EXTRUDERFAN_DEC 100 //Hotend temperature from where the fan will be turned on

Pak je tu i chlazení elektroniky (Taky Configuration.h):
#define CONTROLLERFAN_PIN 30 //Pin used for the fan to cool controller, comment out to disable this function
#define CONTROLLERFAN_SEC 60 //How many seconds, after all motors were disabled, the fan should run

Číslo odpovídá číslu Dxx z :
http://reprap.org/wiki/Sanguinololu#Pin_Assignments_v1.2

Jestli chceš tady tu destičku co jsem od ní posílal schéma, tak ti ji klidně zapojenou pošlu za cenu výroby a součástek... Kdyžtak mi napiš na fbituco@gmail.com
  • 0

Naposledy upravil FBITuco dne 23.03.2014 23:57, celkově upraveno 1
FBITuco
 
Příspěvky: 58
Registrován: 10.03.2014 14:15
Reputation: 0


Zpět na ELEKTRONIKA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron