Rušení rádia Rampsem

Rušení rádia Rampsem

Příspěvekod Baisop » 15.06.2015 10:19

Všechny zdravím.
Mám takovou otázku ohledně rušení rádia při sepnutí nahřívání desky. Mám AV receiver a anténu mám pouze ten drátek (ne koax) a při nahřívání desky mi to ruší rádio tím způsobem, že vypadne úplně signál (ne šumění nebo bručení ve zvuku).
Chci se tedy zeptat lidí, kteří tomu rozumí více než já a jsou zde na foru, jestli by šlo nějak odrušit a nebo vyměnit nějakou součástku na Rampsu. Při nahřívání hotendu to nedělá. Ramps je 1.4. Mám podezření na pracovní frekvenci N-Mosfetu IRLB3034 co je na nahřívání desky. Když tak kdyby bylo potřeba sem napsat nějaká označení součástek na desce, tak sen napište jakých. Děkuji za jakoukoliv odpověď.
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Rušení rádia Rampsem

Příspěvekod oscar » 15.06.2015 10:27

no, jaky mas zdroj?
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Rušení rádia Rampsem

Příspěvekod Baisop » 15.06.2015 10:32

Zdroj je spínaný TLPZ-12-240 (12 VDC, 20A, 240W ) pro LED. Myslíte že by to dělal on, když se na zatíží více než ho zatíží samotný hotend ?
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Rušení rádia Rampsem

Příspěvekod oscar » 15.06.2015 10:39

urcite, frekvence regulace topeni neni tak vysoka aby rusila radio.

naopak asi u dvou kusu mi tu zdroje pri topeni/netopeni bedu pekne zpivaji - kolega rika ze vysilaji na mars
nedelal bych si iluze kdyby k tomu i rusily...

zkusil bych zvednout napeti na zdroji - treba by se posunula regulacni smycka trosku jinam....
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Rušení rádia Rampsem

Příspěvekod Baisop » 15.06.2015 12:53

Tak změna napětí nepomohla, no nic zajedu si koupit koax a připojím se na hlavní anténu a bude klid
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Rušení rádia Rampsem

Příspěvekod OK1UGA » 24.06.2015 20:40

Kmitočet na kterém pracuje zdroj není úplně podstatný. Důležité jsou harmonické kmitočty vznikající při spínání a to jak dobře je filtrováno výstupní napětí zdroje. Filtrace bývá u levných zdrojů značně podceněna nebo i vynechána. V podobných případech bývá překvapivě účinné použití tzv. nacvakávacích feritů nebo odrušovacích feritových válečků. Doporučoval bych zkusit jeden na silové vodiče u zdroje, druhý na straně vstupu do RAMPS. Pomoci může rovněž připájet kvalitní SMD keramický kondenzátor cca 100nF mezi vývody zdroje v součinností s těmi ferity.
Další opatření je dosadit ferity i vodiče mezi RAMPS a vyhřívanou deskou. Tato deska je buzena PWM signálem takže zde opět vznikají rušivé harmonické kmitočty. Jako aktivní radioamatér jsem tato opatření udělal preventivně již při stavbě tiskárny a žádné rušení se mi neprojevuje.
Popisované feritové válečky lze získat např. z vyřazených monitorů - je to takový ten váleček navlečený na kabelu mezi monitor a PC. Případně lze (poměrně draze) nacvakávací ferity koupit např. v GES.
Martin.
  • 0

OK1UGA
 
Příspěvky: 70
Registrován: 24.06.2015 20:19
Bydliště: Rychnov n/Kn nebo Liberec
Reputation: 5
Jen tak dál :)


Zpět na ELEKTRONIKA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků