Web kamera na ose Z

Web kamera na ose Z

Příspěvekod Tony3 » 05.02.2019 18:13

Ahoj,

potřeboval bych radu. Chtěl bych si upevnit web kameru na osu Z, aby pojížděla zároveň s tiskem nahoru. Jenže jsem nenašel žádnou vhodnou kompaktních rozměrů. Všechny mi přijdou velké. Díval jsem se na Čínu, ale tomu moc nevěřím. Dobrou velikost má kamera k Raspberry, ale ta je připojena přes plochý kabel a ten těžko povedu z osy Z přes polovinu tiskárny.
Nemáte nějaký tip, nebo třeba i zkušenost?…. Nevadila by ani Čína jen musí být trošku slušná.

Jinak, ano je jednodušší si postavit kameru před tiskárnu, ale já mám takový koncept tiskárny a chtěl bych to zkusit.

Děkuji
  • 0

Tony3
 
Příspěvky: 69
Registrován: 13.04.2016 14:34
Reputation: 0

Re: Web kamera na ose Z

Příspěvekod poutnik » 05.02.2019 19:19

Ten plochý kabel k Raspberry Pi kameře je náhodou celkem dobrý, vydrží docela hodně a dá se pořídit i 1m dlouhý (vím že takto funguje). Nevím jak dlouho by ale zvládl dlouhodobé a opakované pohyby - asi by to chtělo relativně malé pohyby s velkými poloměry ohybů a minimum zlomů (čili žádné). Ty ploché kabely se používají všude možně (vím, že je např. i v CT přístroji, viděl jsem na vlastní oči rozebrané). Přes ten plochý kabel (50cm) jsem měl dlouhou dobu kameru právě z RPi (z Octoprint serveru).

Teď to mám ale řešené úplně jinak, používám čínskou kamerku tohoto typu (nikoliv tuto konkrétní):
https://www.aliexpress.com/store/produc ... 27466.html

Jsou relativně malé (cca 40x40mm tišťák), s objektivem s pevným ohniskem na hloubku taky kolem 30mm. Je tam LAN síťové připojení, nebo se případně dají najít i s WiFi modulem. S 2.8mm nebo 3.6mm objektivem jsou celkem dobré, některé modely i naprosto vynikající (nedávno jsem měl možnost vyzkoušet 5MP a kvalita obrazu je udivující). Jen je potřeba si s nimi důkladně pohrát, s nastavením, zabezpečením atd... (taky třeba na firewallu zakázat aby neposílala nic nikam ven do internetu). K nastavování slouží program "CMS" (něco jako "Content management system" nebo tak něco, dá se najít na webu), také si nejsem jistý výstupem (je to v nějakém RTSP streamu, mám to zapojené do kamerového systému přes ZoneMinder server, takže to neřeším). Krabičku a držák jsem si na to vytiskl.

Jiří
  • 0

poutnik
 
Příspěvky: 206
Images: 10
Registrován: 06.01.2016 14:22
Bydliště: Brněnsko
Reputation: 0


Re: Web kamera na ose Z

Příspěvekod poutnik » 06.02.2019 18:38

no nevím, ty USB kamery nevím jak jsou kvalitní svým obrazem. Podle mne je zrádné, že tam nikde neukazují alespoň nějaké ukázkové fotky... (i když to nemusí vůbec odpovídat skutečnosti, že...)

Z USB kamerek jsem zkoušel tuto:

https://www.aliexpress.com/item/New-Ras ... 14009.html

a obraz byl tak tragický že to bylo naprosto nepoužitelné. Úplně vyhozené prachy.

Jak jednoduše a jednoúčelově spojit tu kamerku z mého předchozího odkazu k RPi bez použití dalších mezistupňů, to fakt nevím. Zkoušel jsem na rychlo najít nějaký možný USB výstup/konvertor, ale nic jsem nenašel. Všechno je to už komplikovanější, přes nějaký kamerový systém/server...

Jiří

Edit: pokud trváš na USB připojení, napadá mne ještě možnost vyzkoušet to co nazývají "USB Endoscope camera" nebo tak nějak...
  • 0

poutnik
 
Příspěvky: 206
Images: 10
Registrován: 06.01.2016 14:22
Bydliště: Brněnsko
Reputation: 0

Re: Web kamera na ose Z

Příspěvekod JCHP » 07.02.2019 11:13

A co Raspberry Pi Zero W s kamerkou?, To by se mohlo vejít na stroj celé a napájení už se dá uhlídat.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0


Zpět na ELEKTRONIKA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků