Nahodilý restart Rebel II

Nahodilý restart Rebel II

Příspěvekod celeron » 09.10.2018 18:03

Asi po 3 měsících jsem chtěl něco tisknout a začaly se dít podivný věci. Z memu tiskárny jsem nahřál bed i trysku na ABS teploty, srovnal stolek a zasunul SD kartu a spustil tisk. Vytisklo se asi půl metru nudle a ozvalo se lup, a elektronika udělala reset. Zkusil jsem znovu tisk a vše se opakovalo, tentokrát ihned po spuštění tisku z SD.
Tak jsem z menu zkusil nahřát tiskárnu ručně na ABS a zase lup, displej zhasl asi na 3 sekundy a zase restart. Zjistil jsem, že to dělá zapnutí nahřívání bedu. Tak jsem prohlídl bed, kabely, zahejbal jsem s nima a nic jsem nenašel a dělalo to stále znova a znova. Dokonce při tom lupanci bylo vidět probliknutí zářivek v dílně, který jsou na stejný fázi. Asi nějakej zkrat ve zdroji či za ním. Napadat tam žádnej vodivej bordel nemohl, tiskárnu mám v boxu. Tak jsem otráveně tiskárnu vypnul a šel dělat něco jinýho.
Asi za hodinu mě to nedalo a zkusil jsem tisk. Tentokrát se vše nahřálo jak mělo a už asi 2 hodiny tisknu.
Co to sakra bylo nebo ještě může být? Tiskárnu mám už skoro 4 roky, že by už byly nafouklý elyty v zahradnickým zdroji?
Bohužel, teď to chodí, takže identifikovat závadu nejde.
Neměl jste někdo něco podobnýho?
Díky
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Nahodilý restart Rebel II

Příspěvekod Saph » 09.10.2018 18:23

To jsou ty chyby v Matrixu. 8)
Mně se zas nedávno po zapnutí ohřevu stolku z ničeho nic začalo ozývat cvakání z MKS gen desky doplněné o stroboskopické blikání led osvetlení, co je na ni připojené. Už jsem se chystal zakládat tady vlákno, když to najednou přestalo. Aktuálně protisknuto už pár desítek hodin bez známek problémů :-)
Nicméně od té doby, co mi zapnutí zdroje na tiskárně způsobovalo nefunkčnost dotykového displeje na Raspberry Pi, mě už nic asi nepřekvapí :-D
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Nahodilý restart Rebel II

Příspěvekod Georrge » 09.10.2018 18:50

Podobně se chová zkrat/přetížení zdroje. Můžou to být ty elity či jiné stárnutí zdroje, může to být nějaký zkrat na bedu. Pro jistotu bych přepájel všechny spoje na bedu a změřil odpor bedu, jestli je v normě.
  • 0

Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Re: Nahodilý restart Rebel II

Příspěvekod celeron » 09.10.2018 20:31

Tisknu už šestou hodinu a stále jede. Divný, asi to bude něco jako mi dělá PC v dílně. Občas tak 1-2 minuty po zapnutí se sám od sebe vypne a zase naskočí a to několikrát za sebou. Tak mu dám jednu pěstí na bednu a zase dá na měsíc pokoj. Ale tam to může dělat hromada jinejch věcí, třeba studeňák někde na BGA.
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Nahodilý restart Rebel II

Příspěvekod Pepe_Lopez » 10.10.2018 14:32

.. spíš vyschlý nebo vybouchlý kondenzátory
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Nahodilý restart Rebel II

Příspěvekod celeron » 06.08.2019 11:18

Tak dnes se konečně ta zdrojocvakací závada ze začátku vlákna vyštěnila asi napořád. Prostě po 3-5 sekundách nahřívání bedu cvak, blikne led osvětlení, zresetuje se Mega. Odpor bedu sedí, kabely prodrbaný nejsou, svorkovnice na Ramps jsou dotažený. Večír vykuchnu zdroj a dám mu zátěžovou zkoušku pomocí halogenových žárovek. Doufám, že s rozebraným zdrojem na stole to bude dělat trvale.
Ale je to divný. Tiskárnu mám přes 5 let, ale vytisknul jsem jen asi 25-30 cívek. To zase není tak moc hodin provozu. Zdroj má na sobě větrák, ale tiskárna je v boxu, takže do zdroje fučí vzduch kolem 35 stupňů. Kdyby bylo ve zdroji o 20 stupňů víc, tak 55 stupňů není na kondíky zase tak moc.
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Nahodilý restart Rebel II

Příspěvekod rambo » 06.08.2019 12:02

To je celkem normální, šitoidní elektrolytické kondenzátory ve zdroji, věkem v nich přischl elektrolyt a změnily své parametry (snížení kapacity a zvětšení odporu) a zdroj to už neutáhne, celkem běžný jev u "moderní" elektroniky, která je vyvíjená v cílem co nejnižší ceny a 2 leté výdrže....
  • 0

rambo
 
Příspěvky: 135
Images: 8
Registrován: 28.08.2017 10:27
Bydliště: Ostrava
Reputation: 0

Re: Nahodilý restart Rebel II

Příspěvekod celeron » 07.08.2019 10:08

Já vím, že elyty jsou dnes šílený sračkoidy. Pár desítek PC zdrojů jsem už opravil a téměř ve 100% byl příčinou kundík od kterýho následně bouchly fety, vstupní usměrňovač nebo se vyhulil toroid na sekundáru zdroje. Jen jsem měl trochu bobek, aby to nebylo něco jinýho, třeba bed. Prostě to namíchne tahat tiskárnu z boxu, odpojit a vymontovat zdroj, táhnout ze skladu oddělovací trafo a šťourat se v tom a to zrovna když potřebuju po delším čase něco honem rychle vytisknout.
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Nahodilý restart Rebel II

Příspěvekod celeron » 07.08.2019 14:28

Tak tady půl dne bádám nad zdrojem 12V/20A pro Rebela. Všechny elyty byly venku, jsou změřený a jak kapacita, tak ESR je dobrá. Studeňák na desce zdroje jsem taky žádnej nenašel. Zdroj jsem připojil na odporový drát aby žral 11A a k němu jsem přikládal ještě druhý, simulace změn odběru 11 a 22A. Zdroj držel jak to přetížení na 22A, tak pulzování 11 na 22A a opačně, tak dokonce pulzování 0 na 22A. Takže se jeví docela dobře, takovýhle pecky nezvládají ani některý PC zdroje.
Mezi tím jsem místo zdroje měl připojený k Rebelovi dvě SLA baterky Panasonic 12V/28Ah paralelně, takže 56Ah.
Vytisknul jsem na baterky to co jsem nutně potřeboval, celkem cca 2,5 hodiny. Pokud by bylo něco zkratujícího se v rozvodu Rebela, tak už by to dávno kouřilo, takovýhle baterky dají proudu až dráty tečou.
Nyní tisknu to samý na "opravovaný" zdroj a jede jak za mlada. No sakra, co to je, už před půl rokem to dělalo občas taky, viz začátek vlákna.
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Nahodilý restart Rebel II

Příspěvekod lkvapil » 07.08.2019 20:47

měl jsem podobný problém, hliníková deska na HB se mi dotýkala samotných vývodů z HB :)
  • 0

lkvapil
 
Příspěvky: 136
Registrován: 02.07.2016 13:33
Bydliště: Praha 6
Reputation: 0

Re: Nahodilý restart Rebel II

Příspěvekod celeron » 07.08.2019 23:09

Tak to u mě nehrozí, nad Al stolkem mám 5 mm korku a pak teprve HB a nahoře je sklo, takže kraťák nemá kde a s čím.
Edit: Tak jsem to asi našel, ze zdroje jsem vyklepal hliníkovou šponu. Kde se vzala netuším, spadnout tam nemohla, tiskárna je v boxu. Možná ji vymáčkl šroub z předlisovanýho závitu krytu zdroje při montáži tiskárny a 4 roky tam cestovala.
Teda doufám, že to byla ona....
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Nahodilý restart Rebel II

Příspěvekod zemciko » 11.08.2019 15:43

Podle mně to nemusí být zdroj, ale nějaký zkrat po cestě. Může to být cokoli. Jednou to byly zlomený vodiče v přívodu ke stolku jindy odkryty vodič který se náhodně zkratoval během tisku atd. Stejně tak to může být na ohřevu trysky tam to bývalo u mně ještě snadnější, protože jsem nemíval pořádně izolované přívody k topnému rezistoru.. No a v neposlední řadě bych zkotroloval i elektroniku v té spínací části (mosfety a pojistky).
Zvláště u toho zkratu někde po cestě se to často chová tak, že to třeba týden jede jako by nic a pak zas blbne..
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Nahodilý restart Rebel II

Příspěvekod straciam » 11.08.2019 15:55

u mna to bol tiez zdroj. v zdroji boli asi suciastky roznej kvality lebo niektore mali doslova zhrdzavene vyvody a niektore nie. polovica odporov bola zhrdzavena. pritom v izbe nie je vobec vlhko. dokonca boli aj vedla seba dva odpory. jeden komplet hrdzavy a jeden ako novy. ci sa prehrievali a vyzrazala sa na nich vlhkost alebo co neviem. mozno boli roznej kvality. kvalitnejsie nezhrdzaveli a menej kvalitne hrdzaveli.. ktovie...
  • 0

Ins-piration: No pass, no problem.
Rebel II s hiwin vedeniami.
straciam
 
Příspěvky: 108
Registrován: 08.11.2015 21:04
Bydliště: Podbrezova, SR
Reputation: 0


Zpět na ELEKTRONIKA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron