Bed problem

Bed problem

Příspěvekod juliusvla » 06.10.2018 11:49

Bed problem.PNG


Ahoj všichni, poraďte prosím.

Tisknul jsem a cca po 2,6 mm výšky výtisku mě tisk skončil červeným oknem na problém teploty podložky. No nic, založil jsem znovu a opět ve stejném čase tentýž problém. Zkusil jsem to ještě jednou a zase. Vždycky cca 2,5 - 3,00 mm výšky výtisku. Koukal jsem na nahřívání, dioda svítila a po dosažení teploty blikala i když tiskárna již byla vypadlá. Teploměrem jsem zjistil, že podložka je stále nahřátá na 115 stupňů. Tomu odpovídá i graf teploty, kde nebyl žádný skok a měřil stále dál i když tiskárna nejela. Jedině graf output Bed klesal viz přiložený obrázek, potom jsem to vypnul. Nevím co tento graf říká? Křivka nahřívání drží krásně rovinu.
Napětí zdroje je v pořádku, termistor také nevykazuje špatné hodnoty No a podložka je nahřátá. Pouze ten modrý graf a červené okno které to zastaví na teplotní skok Bedu. Předpokládám, že modrý graf je suma výkonu co jde do podložky a potom ten pokles když podložka dosáhne teploty je vlastně v pořádku. Tak nevím????

Error: Thermal runaway, systém stoped !Heater ID: BED
Error: Printer halted. kill() called______________toto to píše
Tiskárna Rebel 2b, Ramps 1,4 s vyměněnými pojistkami a FETy, Merlin 1,1,5 a tisknu z Repetieru.
Předem moc děkuji za každý nápad
  • 0

juliusvla
 
Příspěvky: 150
Registrován: 10.11.2016 23:42
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Re: Bed problem

Příspěvekod tom666 » 06.10.2018 15:37

Pricinou problemu moze byt ventilator chladenia modelu, ktory okrem ineho "chladi" aj termistor bedu a tym sposobuje nahlu ochylku od nastavenej teploty vyhrievanej podlozky. Moznym riesenim by bolo zvacsenie hodnoty pre "WATCH_TEMP_PERIOD", pripadne znizenie hodnoty "WATCH_TEMP_INCREASE" (Configuration_adv.h). Uplne eliminovanie tohoto problemu je mozne zakazanim "thermal protection" pre bed (Configuration.h).
  • 0

tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

Re: Bed problem

Příspěvekod juliusvla » 06.10.2018 17:02

Děkuji za informaci. Je zajímavé, že to začalo po roce a půl bez varování. Včera jsem ještě v pohodě tiskl a dneska to padalo. Zatím jsem nechal přepočítat PID pro BED a vypadá to, že je zatím klid. Tak uvidíme. Možná se někde něco přepsalo ????
Přeji pěkný víkend Vladimír
  • 0

juliusvla
 
Příspěvky: 150
Registrován: 10.11.2016 23:42
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Re: Bed problem

Příspěvekod juliusvla » 08.10.2018 15:32

Tak po dvou bezesných nocích "pravděpodobně" mohu určit příčinu výpadků na chybnou teplotu Bedu.
Těch příčin je vlastně víc a proč se sešly, nebo spíš přicházeli jedna po druhé až toho bylo dost na zastavení tisku.
Jako první byl tisk objektu z ABS na středu desky ohřáté na 115 stupňů. Objekt byl dutý a použitý ofuk docela solidně chladil termistor, až na tolik, že by tisk zastaven. Cca 3 stupně. Další věcí bylo napětí zdroje. Bylo asi 12,2V a to již při červené desce Bedu nestačilo krýt ztráty. Pokud jsem většinou tiskl něco co překrývalo plochu s termistorem, tak to Bed ustál. Rozhodl jsem se nastavit napětí zdroje na 13,5V a při pouhém doteku trimru spadlo napětí na 11,5V. Jestli se to dělo i při tisku, nevím. Trocha protočení a trimr pracuje jak má. Nastaveno na 13,5V. Teď již tisknu pořád stejný objekt v pohodě a teplota v jednom místě poklesne o půl stupně, což již tiskárna ustojí. Většinou jsem tisknul PLA a PET při nižších teplotách Bedu, takže byla ve výkonu dostatečná rezerva. Toto mě ale zaskočilo. Ctěl bych poděkovat Danielovi se kterým jsme na telefonu bádali a vzájemně si vyvracely argumenty. Díky.
Objednal jsem si hliníkový bed a tak doufám, že bude mít třeba menší odpor a tím z něj dostanu na 13,5V trochu větší výkon pro klid v duši.
Samozřejmě jsem měnil termistor, rozkuchal pěkně vystřiženou tiskárnu a jiné hlouposti. Kdybych více pozornosti věnoval příspěvku "tom666" mohl jsem si trápení zkrátit. Tak přeji všem pohodový tisk. Vladimír
  • 0

juliusvla
 
Příspěvky: 150
Registrován: 10.11.2016 23:42
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0


Zpět na ELEKTRONIKA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků