base3d - nová elektronika k 3d tiskárně

base3d - nová elektronika k 3d tiskárně

Příspěvekod hyna » 04.08.2014 23:03

Ahoj,
dělám na nové elektronice pro řízení 3d tiskány a rád bych znal vaše připomínky. Design je založený na Smoothie boardu (http://smoothieware.org/). Zásadní rozdíl oproti Smoothie je ten, že používám Stepstick/Pololu drivery.

Aktuálně jsem ve fázi funkčního prototypu a do další verze plánuji konektor na osazení grafického LCD (http://reprap.org/wiki/RepRapDiscount_Full_Graphic_Smart_Controller).

Jedna z hlavních předností je snadná konfigurovatelnost přes textový soubor uložený na SD kartě. Takže už žádne překompilovávání Arduinka... Hlavní důvod proč jsem se do toho pustil bylo to, že mi Sanguinololu už nestíhalo. Mám deltu Rostock a při vyšších rychlostech už nestíhal buffer.

Pokud to někoho z vás zajímá, může mrknout na můj blog http://base48.blogspot.cz, kde mám více informací.

Budu dělat pár dalších prototypů, tak pokud má někdo zájem, můžu mu potom elektroniku dát za cenu nákladů na desku+součástky.

Diky Hynek
  • 0

hyna
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04.08.2014 22:38
Reputation: 0

Re: base3d - nová elektronika k 3d tiskárně

Příspěvekod zoid » 11.09.2014 09:43

Za hlavní výhodu Smoothie považuju možnost připojení ethernetu. Postavil jsem Rebela na originál SmoothieBoardu a mám ho v komoře píchnutý jenom do ethernetu a fily tam nahrávám z počítače přes web, pro ladění na místě ovládám tiskárnu z android mobilu. naprosto luxusní konfigurace. Zajímaly by mě výhody Popolu driverů, že stojí za to drbat se s novou deskou. Mimochodem Smothie board má vyvedené konektory na externí drivery, kdybych časem potřeboval něco silnějšího. Fotka na http://www.pistek.eu/blog/2014/08/31/st ... -za-kolik/
  • 0

"Be alone, that is the secret of invention; be alone, that is when ideas are born." Nikola Tesla
zoid
 
Příspěvky: 31
Registrován: 28.03.2014 21:32
Reputation: 0

Re: base3d - nová elektronika k 3d tiskárně

Příspěvekod Rebel » 11.09.2014 10:30

Vypada to dobre, ale je podle meho obrovska skoda, ze neni na desce pozice pro 5. driver na 2. extruder.
Koncepce elektroniky bez sendvice s ramps se mi zamlouva, ale ten driver mi chybi.
Jaka je, nebo bude cena teto hole elektroniky bez driveru a LCD?
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: base3d - nová elektronika k 3d tiskárně

Příspěvekod JCHP » 11.09.2014 11:54

Zdravím.

V zásadě dobrá myšlenka, mít výměnné moduly řízení motorů - novější mají lepší vlastnosti, jsou záměnné a když koncový stupěň odejde, nemusím opravovat desku.

Jenže oproti původnímu Smoothieboardu je tato deska ořezaná právě v místech nepřínosnějších:
- připojení k ethernetu,
- méně os (dříve či později chci mít více extruderů a/nebo i více os mechanických - v zásadě 5 podporovaných je OK a zároveň minimum)
- omezen počet analogových vstupů (termistory pro další měření teplot, případně sil)
- opravdu chcete ještě někoho nutit připojovat zvlášť zdroj 3,3V?! (pokud jsem na desce zdroj přehlédl tak se omlouvám)
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: base3d - nová elektronika k 3d tiskárně

Příspěvekod hyna » 17.09.2014 11:53

Ahoj,
Co se týče ethernetu, tak je to fajn feature, ale pro mě zbytečná, takže na desce není. Když to dobře půjde, tak do další verze mám na wish listu WiFi modul, ale to je zatím v říši snů.

Tato deska si neklade za cíl konkurovat smoothie boardu, takže pokud chce někdo ethernet, nic mu nebrání si ji koupit. Navíc existuje 3 a 4 osá verze smoothieboardu, která nemá v základu ethernet konektor.

zoid: Výhoda pololu je jen v tom, že jich mám spoustu z dob Arduino based elektronik. Tato deska vznikla hlavně pro moje potřeby ale rád se s ní podělím i s ostatními.

JCHP: 3V3 zdroj na desce je :wink:

Více driverů než 4 jsem nikdy nepotřeboval. V čechách sice hodně valí REBEL s dvouma extruderama, ale pro mě druhý extruder byl vždycky více práce, než užitku. Kdo chce, může si ale připojit jeden externí driver, piny jsou vyvedeny.

Ty kdo ještě nepoužívají smoothie, nevidí v mé desce asi moc přínosu oproti arduino elektronikám. Při první konfiguraci ale poznají rozdíl okamžitě. Žadné arduinko, žádné kompilování firmware při každé změně parametrů. Všechno se nastavuje v TXT souboru který je na SD kartě (sd karta se připojuje sama do PC jako mass storage).
Jsem trochu arduino hater, tak bych rád, kdyby desky běžící na smoothie firmware postupně nahradily Ramps a Sanguinololu.


PS: Pokud by byl velký zájem, klidně tam jeden driver doklikám a udělám vám REBEL řešení. Já ho ale používat nebudu :P
  • 0

hyna
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04.08.2014 22:38
Reputation: 0

Re: base3d - nová elektronika k 3d tiskárně

Příspěvekod hyna » 17.09.2014 12:01

Jo a ještě se někdo ptal na cenu, tak bude asi okolo 1750-1800Kč. Oproti ebay RAMPS řešení je to sice cca o 1000Kč dražší, ale třeba to někoho zaujme.
  • 0

hyna
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04.08.2014 22:38
Reputation: 0

Re: base3d - nová elektronika k 3d tiskárně

Příspěvekod oscar » 17.09.2014 12:07

a co navic je za ten litr?
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: base3d - nová elektronika k 3d tiskárně

Příspěvekod hyna » 17.09.2014 12:22

oscar píše:a co navic je za ten litr?

V zásadě jen jiný firmware a pár vychytávek. Pokud ti vyhovuje arduinko a nemáš delta 3d tiskárnu (Rostock, Kossel...), tak nemáš důvod měnit.

Při malosériové výrobě se fakt nedá ebay ceně ani zdaleka konkurovat :?

Jen abych doplnil, tak jeden z dalších důvodů proč ta elektronika vznikla je ten, že mi arduino kontrolery nestíhaly na deltě při vyšších rychlostech a 1/32 kroku. Prostě na to byly už moc pomalé.

H.
  • 0

hyna
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04.08.2014 22:38
Reputation: 0

Re: base3d - nová elektronika k 3d tiskárně

Příspěvekod oscar » 17.09.2014 12:29

hyna píše:
oscar píše:a co navic je za ten litr?

V zásadě jen jiný firmware a pár vychytávek. Pokud ti vyhovuje arduinko a nemáš delta 3d tiskárnu (Rostock, Kossel...), tak nemáš důvod měnit.

Při malosériové výrobě se fakt nedá ebay ceně ani zdaleka konkurovat :?

Jen abych doplnil, tak jeden z dalších důvodů proč ta elektronika vznikla je ten, že mi arduino kontrolery nestíhaly na deltě při vyšších rychlostech a 1/32 kroku. Prostě na to byly už moc pomalé.

H.


diky za odpoved. ja arduinko neresim, pouzivam codeblocks a leju to tam uplne jinak. konfigurace je v eeprom.

no prave proto ta otazka - proc to vyrabet komplet kdyz musi vyjit mnohem levneji zkombinovat due s vlastnim shieldem.

za cenu due neporidim ani soucastky.
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: base3d - nová elektronika k 3d tiskárně

Příspěvekod hyna » 17.09.2014 13:12

oscar píše:za cenu due neporidim ani soucastky.


jj, za tu dobu co si s tiskárnama hraju jsem zjistil, že jít po nejlepší ceně se ale nevyplatí vždycky. Třeba hotendy. Rukou mě jich prošlo spoustu včetně vlastní výroby, ale stejně jsem skončil u originál e3d za těžké peníze. České/čínské klony e3d sice taky nějak fungují, ale mají nevychytané mouchy. Člověk tak ve výsledku zaplatí ještě víc (jak na novém/jiném řešení i na čase), než kdyby koupil pořádnou věc.
  • 0

hyna
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04.08.2014 22:38
Reputation: 0

Re: base3d - nová elektronika k 3d tiskárně

Příspěvekod oscar » 17.09.2014 13:16

hyna píše:
oscar píše:za cenu due neporidim ani soucastky.


jj, za tu dobu co si s tiskárnama hraju jsem zjistil, že jít po nejlepší ceně se ale nevyplatí vždycky. Třeba hotendy. Rukou mě jich prošlo spoustu včetně vlastní výroby, ale stejně jsem skončil u originál e3d za těžké peníze. České/čínské klony e3d sice taky nějak fungují, ale mají nevychytané mouchy. Člověk tak ve výsledku zaplatí ještě víc (jak na novém/jiném řešení i na čase), než kdyby koupil pořádnou věc.


ok,
na druhou stranu je tu ceska deska vlastni vyroby na kterou kdyz chce portovat firmware tak vyrobce nedoda dokumentaci. a taky se vyrobce pysni tim jak je to mnohem lepsi a kvalitnejsi nez ramps.

ale dost diskuzi, ja nejsem cilovka, jenom me to zajimalo.
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: base3d - nová elektronika k 3d tiskárně

Příspěvekod hyna » 17.09.2014 13:24

oscar píše:ok,
na druhou stranu je tu ceska deska vlastni vyroby na kterou kdyz chce portovat firmware tak vyrobce nedoda dokumentaci. a taky se vyrobce pysni tim jak je to mnohem lepsi a kvalitnejsi nez ramps.

ale dost diskuzi, ja nejsem cilovka, jenom me to zajimalo.


To myslis ted Chepatronic, nebo co?
  • 0

hyna
 
Příspěvky: 6
Registrován: 04.08.2014 22:38
Reputation: 0


Zpět na ELEKTRONIKA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron