Automatické vypnutí po dokončení tisku

Re: Automatické vypnutí po dokončení tisku

Příspěvekod celeron » 29.03.2017 01:10

Lidi, víte co jsem vyzkoušel já? Starej pohybovej PIR snímač pro zapínání světel od Eniky PS1000. Dokud tiskárna rajtuje, tak je sepnutej, když se zastaví tak se po nastaveným čase vypne přívod do zdroje tiskárny. Akorát se musí přemostit spínačem po dobu nahřívání tiskárny dokud se nezačne hejbat a nebo mu po dobu nahřívání párkrát zamávat. :) Jo a musí být třídrát, s dvoudrátem to nefunguje. Šikulové s elektrotechnickou kvalifikací si budou umět prodloužit jeho časovou konstantu na cca 10-15 minut a pak není ani to přemostění potřeba. Žádný vopičárny s počátečním a koncovým G code blokem nejsou potřeba. :wink:
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Automatické vypnutí po dokončení tisku

Příspěvekod HoB » 05.06.2017 00:19

Pres vikend jsem si postavil trochu jine reseni. Je to nezavisly sledovac otaceni civky s filamentem. Pokud se civka prestane otacet, privod 230V pro napajeni tiskarny se vypne. Je to jakysi "hlidaci pes" (watchdog), sledujici pulsy z otaceni civky. Jeden puls za otacku civky. Do civky je strceny maly drzacek s neodymovym magnetem (5 mm). Do drzaku civky pak pridan "reed kontakt". (Podobne snimani otacek/rychlosti pouziva napr. cyklo-kompik - tachometr na kolo). Signal jde do elektroniky - maly 8mi pinovy Atmel ATtiny85, oveseny indikacnimi LEDkami a optotriakem MOC3083 + triakem BTA140 jako silovym spinacem 230 V.
Nastavil jsem to tak, ze kazdy impuls (kazde otoceni civky) "nabije" 15-ti minutovy interval. Zacne odpocitavani, a pokud do 15ti minut prijde dalsi puls (dalsi pootoceni civky), interval se zase znovu "nabije" na 15 minut. Zbyvajici cas odpocitavani se pro prehlednost indikuje promenlivym poblikavanim modre LEDky. Pokud behem 15 minut nedojde k dalsimu pootoceni civky, pak je silovy spinac vypnut.
Tiskarna se tedy vypne nejdele 15 minut po dokonceni tisku (civka se uz neotaci) a nebo take kdyz se prokluzuje extruder (kdyz nekdy tiskarna "tiskne" do vzduchu bez vytlacovani filamentu). Bylo by hezke, aby se vypla i kdyz se napr. utrhne vytisk z podlozky. To ale nevim, jak rozumne poznat. :( Nejakym jednoduchym senzorem, bez falesnych poplachu.
Drzacek s magnetem se da lehce vyjmout z prazdne civky. A strcit ho zase do jine (nove) civky. Pouzivam civky od Fillamentum. Ty maji v sobe stejnou kulatou diru cca 12 mm v prumeru. Pro jine civky (jiny tvar/vyrobce) by to chtelo asi jine uchyceni magnetu.
Zarizeni mam cerstve, testuji. Prvni dva tisky se spravne vypnuly.

prikladam par fotek
  • 0

Přílohy
20170604_193846.jpg
20170604_174553.jpg
20170604_095542.jpg
20170604_094011.jpg
20170604_093844.jpg
20170604_093826.jpg
HoB
 
Příspěvky: 17
Registrován: 15.05.2016 21:36
Reputation: 0

Re: Automatické vypnutí po dokončení tisku

Příspěvekod Rebel » 05.06.2017 07:26

Reseni zajimave, ale me osobne se principialne nelibi, ze bych zamerne urval rozpalenemu hotendu chlazeni, respektive dochlazeni chladice po tisku. Sice vypadnuti hotendu z plastoveho drzaku asi nehrozi, parkrat to ten dil urcite snese, ale k jeho uvolneni casem urcite dojde. Pokud nemas celý pojezd extruderu z hliníku/kovu, který tu energii absorbuje, trochu bych se toho vyhledove bal.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Automatické vypnutí po dokončení tisku

Příspěvekod medapeta » 05.06.2017 08:46

Poněkud složité. Stačí připojit vhodné relé na kontakty určené pro serva na ramps a vše včetně zapnutí a vypnutí po dochlazení se řídí programově. V Marlinu i repetieru je pro to přímá podpora. Lze použít na ATX i průmyslový nebo jiný zdroj. Krabičku na relé jsem sem před čase dával, ve vláknu je i odkaz na relé.

Podobné zapojení a gcode je například zde: http://3dmodularsystems.com/en/upgrades ... nters.html
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Automatické vypnutí po dokončení tisku

Příspěvekod HoB » 05.06.2017 13:24

Rebel píše:Reseni zajimave, ale me osobne se principialne nelibi, ze bych zamerne urval rozpalenemu hotendu chlazeni, respektive dochlazeni chladice po tisku. Sice vypadnuti hotendu z plastoveho drzaku asi nehrozi, parkrat to ten dil urcite snese, ale k jeho uvolneni casem urcite dojde. Pokud nemas celý pojezd extruderu z hliníku/kovu, který tu energii absorbuje, trochu bych se toho vyhledove bal.


Pri normalni tisku k dochlazeni HE dojde. Obvykle je jedno otoceni civky rychlejsi jak 15 minut, takze na dochlazeni zbyva cas. To riziko, ktere popisujes - "urvu rozpalenemu hotendu chlazeni" - nastane jen v pripade, ze prokluzuje zubatice => nebude se to dit casto. Snad jen vyjmecna zajezitost.
Myslel jsem na tento pripad a rikal jsem si, ze diky:
a) heatbrake (omezene mnozstvi tepla, ktere tudy muze projit ze spoda nahoru)
b) velikosti teplosmenne plochy na zebrovanem hlinikovem chladici hotendu
c) relativne malem objemu ALU blocku dole,
se to pri odpojeni jak topeni, tak chlazeni HE, nahoru moc neprohreje. Ale nevim, nemeril/neoveroval jsem si to.

Slo by mozna dodelat, na volny vystup Atmela, rizeny spinac 5V. Ktery sepne v okamziku, kdy dochazi k vypnuti siloviny. Na rekneme 2 minuty. Tehle 5V pujde pres Schottky diodu do 12V ventilatoru hotendu. Za predpokladu, ze ten 12V ventilatorek bude alespon trochu foukat na 5V DC (to nevim, ale mohl by). Proste kdyz vypadne 12V (at uz pri horkem nebo uz studenem HE), bude jeste po 2 minuty bezet mensimi otackami ventilatorek na 5V. A pripadne HE dochladi. Pri beznem vypnuti (uz s vychladlym HE) to nicemu nebude vadit, ze se ventilatorek bude jeste chvili vrtet...
  • 0

Naposledy upravil HoB dne 05.06.2017 13:36, celkově upraveno 4
HoB
 
Příspěvky: 17
Registrován: 15.05.2016 21:36
Reputation: 0

Re: Automatické vypnutí po dokončení tisku

Příspěvekod HoB » 05.06.2017 13:28

medapeta píše:Poněkud složité. Stačí připojit vhodné relé na kontakty určené pro serva na ramps a vše včetně zapnutí a vypnutí po dochlazení se řídí programově. V Marlinu i repetieru je pro to přímá podpora

Ja chtel zcela nezavisly system. Ktery silovinu vypne, i kdyby se (nedej boze) firmware Marlin a nebo HW RAMPS+Arduino nejak "rozbily/zamrzly"
  • 0

HoB
 
Příspěvky: 17
Registrován: 15.05.2016 21:36
Reputation: 0

Re: Automatické vypnutí po dokončení tisku

Příspěvekod Rebel » 05.06.2017 13:57

No, to mas asi s tim beznym tiskem a dochlazenim recht, ale to me treba naopak vubec netrapi, protoze tiskarna mi dotiskne a po dochlazeni se vsecky ventilatory vypnou a svetlo zhasne. Tedy to, ze je zdroj pod napajenim mi az zase tolik nevadi, takovych zdroju mi po baraku bezi dalsich X, takze mi to cele odpinani pripada trochu pro me zbytecne. Tedy bral bych ho spise jako bezpectnostni prvek a tam je fakt, ze je lepsi ozelet nataveny extruder, nez nez zazehnout nejaky zbytecny plaminek, coz ale tato koncepce stejne uplne neresi. Naopak to presne vidim, jak tisknu a v pulce skoncim, protoze jsem si tam dal blbe ten magnet, nebo se mi posunula civka v drzaku, tedy dalsi hromada potencialnich nezadoucich zastaveni tisku. Ale ja jsem jelito, takze to neber jako kritiku, jen jako nazor z moji praxe :)
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Automatické vypnutí po dokončení tisku

Příspěvekod lipoforall » 06.06.2017 12:42

kdo používá Octopi, doporučil bych tohle: http://plugins.octoprint.org/plugins/psucontrol/ lze nastavit vypnutí pomocí G-kodu(pomoci FW RAMPSu) popř. přímo přes GPIO raspi (zároveň si umí přes vstup kontolovat zda se akce vykonala, nastavit cekani na dochlazeni HE atd..) tzn. stačí RPI... kdo nezkusil octopi rozhodně doporučuji

převodník úrovní 5V <-> 3V3 např.: tenhle (kvůli zpětné vazbě a spínání relé které je na 5V)

a na odpínání zdroje např. tohle SSR relé

pokud si seženete převodník, který bude osazený ani se nemusíte dotknout pájky...
  • 0

lipoforall
 
Příspěvky: 9
Registrován: 14.04.2014 18:10
Reputation: 0

Předchozí

Zpět na ELEKTRONIKA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků