Digitální driver

Digitální driver

Příspěvekod mckira » 02.02.2017 22:27

Zdravím,řeším zda se vyplatí investovat do digitálních driveru jako je tento
http://cncshop.cz/em503-driver-pro-2-fa ... y-50v-7-8a

nebo je to zbytečnost.Kamarád tvrdí ,že se to nedá srovnat je kvalita tisku poznat tak odlišná?
Plánuji vlastní konstrukci o rozměrech tiskové plochy 5000x500x500 nebo i větší ,bude stačit pořad KM NEMA 17 0,5Nm ?
  • 0

mckira
 
Příspěvky: 9
Registrován: 27.11.2016 16:04
Reputation: 0

Re: Digitální driver

Příspěvekod Saph » 02.02.2017 23:26

Ahoj, digitální driver jsem v nedávné době také zvažoval a snažil jsem se toho najít co se jen dalo, ale zmínek o jejich použití u 3D tiskáren je opravdu málo. Nebo jsem zatím špatně hledal. Výhoda takového plnohodnotného externího driveru by měla být redukce vibrací motoru (a s tím související hlučnost motorů). Vibrace jsou problém se kterým se potýkají snad všechny tiskárny a jejich viditelným projevem na kvalitě tisku je zvlnění perimetrů u ostrých rohů, kde se hlava zastavuje, mění směr a zrychluje. Můžeš to dohledat pod pojmy jako je "ringing" nebo "ghosting" (foto třeba zde: https://cdn.thingiverse.com/renders/bc/ ... atured.jpg ). Potlačit tento jev lze softwarove pouze pomocí snížení akcelerací tiskárny a jerku, což je ale vykoupeno pomalejším tiskem. Další teoretické řešení je nějak mechanicky odstínit vibrace motorů (toto řešení se zkusím v brzké době ověřit na své tiskárně pomocí tlumící převodové soustavy, zmiňoval jsem ji ve vláknu o Rebel Reloaded). Jako poslední možnost se pak nabízí použití digitálních driverů, ale s tím zatím zkušenost bohužel nemám. Ty co jsi ale postoval jsou snad až příliš dobré, pro běžnou elektroniku tiskárny. Minimum mají 200 kroků na otáčku a to atmega2560 asi nepřežvýká a bude se sekat(nevím jistě), chtělo by to tedy asi i výrazný upgrade řídící desky. Osobně jsem se po dig. driverech díval trochu na ebay a našel jsem pár použitelných co umí nastavit i jen třeba 32 nebo 64 kroků a dají se sehnat uz kolem 900kc. Dost přemýšlím že dva kousky na zkoušku vezmu pro X a Y, ale do podrobna to teď ještě nastudováno nemám ;-)
Co se týče motorů, tak poradit nemůžu, ale myslím, že při tak velkém bedu bude NEMA17 minimálně už na hranici možností. Musel by to někdo schopnější spočítat :)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Digitální driver

Příspěvekod mckira » 02.02.2017 23:55

Kdybych použil lepší drivery ty digitální tak asi investuji rovnou do nema 23(1,2Nm) A je lepší mít Arduino mega 2560 a ramps 1.4(1.57) či GT2560 (která to má vše na jedné desce) já že ta GT2560 je o půlku dražší mám ji v klonu prusa i3
  • 0

mckira
 
Příspěvky: 9
Registrován: 27.11.2016 16:04
Reputation: 0

Re: Digitální driver

Příspěvekod Saph » 03.02.2017 00:57

Výkonově by v nich neměl být rozdíl, obě fungují na procesoru atmega2560, jde tu spíše o komfort, zpracování a pár drobností jako třeba vývody navíc pro ventilátory nebo možnost napájet ji i 24V zdrojem. Na Ramps je potřeba přepájet mosfet a ideálně i svorkovnice. GT2560 tu už byla určitě někde zmiňovaná, zkus funkci hledat, vedle by jsi s ní šlápnout ale neměl. Osobně teď používám MKS Gen v1.4, která je velmi podobná GT2560 jen levnější a zatím si nemůžu stěžovat. Ramps bych si už znova nepořídil.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Digitální driver

Příspěvekod RASK » 03.02.2017 10:53

Tento typ driveru ( Leadshine EM705 ) používám v 3D tiskárně cca rok. V rámci testů jsem to měl jen v ose Z, nyní to mám jen v ose X a Y.

Driver potřebuje napětí v rozsahu 20-50 Volt. Musel jsem tedy přikoupit další zdroj na 24V. Vyšší napětí způsobilo nárůst teploty motorů. Oteplení lze ovlivnit nastavením ostatních parametrů driveru. Nastavení proudu pod jeden Amper už nelze udělat pomocí switchů, ale pomocí softu. Proto si nezapomeňte pořídit i programovací kabel.

Na kvalitu tisku má vliv celá řada parametrů. Pokud budete mít tak vypiplané nastavení tisku jako má Průša, nebo místní borci, tak změnu driveru podle mě ani nepoznáte.

Největší přínos driverů řady EM je spolehlivost, neskutečná tichost a možnost použít větší motory. Vynikající je funkce Auto-konrigurace, kdy driver přizpůsobí své nastavení neznámému motoru. Řada EM je momentálně to nejlepší co Leadshine dělá pro dvoufázové krokové motory. Pokud použijete levnější řady driverů, počítejte s nárůstem hlučnosti, a s větším zahřívání motorů při stejném nastavení.

Pokud můžu radit, tak doporučuji řešit drivery jako poslední problém, zvláště u tiskárny o rozměrech tiskové plochy 5000x500x500 :D
  • 0

RASK
 
Příspěvky: 58
Registrován: 12.06.2014 08:40
Reputation: 0

Re: Digitální driver

Příspěvekod JCHP » 03.02.2017 11:05

Vážení, uvědomte si k čemu jsou tyto drivery určeny.
Hlavně pro pohon posuvů CNC strojů, které mají žádané rychlé pojezdy s obvykle kuličkovými šrouby.
V těchto konstrukcích při vyšších rychlostech dochází k rezonancím, neb mají své vlastní frekvence a tomu je snaha se vyhnout mj. i vyladěným pohonem, který se jim vyhýbá, běží klidně (proto hodně jemné mikrokrokování), neztrácí kroky (proto detekce zastavení). Prostě komfort, za který se platí a pro jehož využití v tiskárně je nutné zaplatit minimálně i rychlejší ovládací desku (s nějakým 32bit CPU).

Větší tisková plocha znamená "jen" zvýšenou hmotnost pohybujících se částí a proto v principu NEMA 17ky stačí.
Jen holt budou jezdit s menším zrychlením. Řešením je např. použít jich více současně.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Digitální driver

Příspěvekod zemciko » 03.02.2017 22:23

saph: podle mně je to overkill. Zkusil bycyh napřed třeba jiné levnější či kombonaci s těmi diodami na výstupu...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Digitální driver

Příspěvekod Saph » 03.02.2017 23:58

zemciko: teď tě úplně nechápu, jako že digitálni drivery jsou overkill? No ty co nahoře v odkazu dával mckira jsou až moc dobré, to jsem taky psal. Ale obecně si myslím, že by digitální drivery mohly být možností jak znatelně navýšit akcelerace aniž by to mělo dopad na kvalitu tisku. Muselo by se to ale zkusit. Co myslíš těmi diodami? asi mi teď něco uniklo...
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Digitální driver

Příspěvekod zemciko » 04.02.2017 00:42

Někde se to tu probíralo a byl tu i odkaz. Jednalo se o zapojení mezi driverem a motorem které mělo odstranit/redukovat problém s chybou/odchylkou v mikrokrocích.
tady k tomu je článek:
http://cabristor.blogspot.cz/2015/02/drv8825-missing-steps.html
Prostě mi přijde zbytečný použít něco takového jako digitální driver s možností ladit SW kdeco s cenou od 1200kč na 12V krokový motory za 350kč.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Digitální driver

Příspěvekod Saph » 04.02.2017 01:41

Jo to víš, že se mi taky nechce vyhazovat dvojku za drivery, navíc když těch tiskáren stavím celou řadu. Proto jsem si taky digitály pořád neobjednal a váhám nad tím. Každopádně díky za připomenutí toho odkazu, taky jsem to tu dřív viděl, ale pořádně jsem si to nečetl. Vyzkouším to :-) Mimochodem fast decay mode u drv8825 mi prakticky vůbec nepomohl, dělal jsem velkou řadu testů a u drv8825 v 16/32krokovém a FD16/32 režimu nejsou prakticky rozdíly, a4988 má také velmi podobné výsledky a TMC2100 také.
Ale zpět k autorovi tématu. Pokud tiskárnu teprve plánuješ jak píšeš, tak plánuj a drivery zatím neřeš. S tak velkou tiskárnou budeš mít v první řadě asi jiné podstatnější problémy, než dokonale hladký chod motorů. ;-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Digitální driver

Příspěvekod brenen » 04.02.2017 03:49

Saph jakých rychlostí dosahuješ aby byl tisk ještě ok? (bude to závislé na modelu) jestli můžeš hodit nějaký příklad ať můžeme porovnat)
  • 0

brenen
 
Příspěvky: 37
Registrován: 08.11.2015 04:55
Reputation: 0

Re: Digitální driver

Příspěvekod zemciko » 04.02.2017 16:17

Mimochodem rychlost tisku nezávisí jen na mechanice, ale hlavně na tom tištěném materiálu. Tiskárnu s plochou o délce 5 metrů? Jak velkou plánuješ trysku. Jaký materiál? Jediné kde jsem viděl že to mělo smysl byly stroje s tryskou o průměru asi 5mm, výsledek byl docela zubatý, ale stíhalo to vcelku tisknout v rozumných časech.
Sám jsem přemýšlel spíš nad tím použít na osy TB6560.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Digitální driver

Příspěvekod Saph » 04.02.2017 17:11

brenen: tohle je hrozně těžké říct, jediný objektivní způsob jak porovnat dvě tiskárny je poslat do nich stejný gcode. Ale pokusím-li se to vzít hodně obecně, tak třeba při akceleraci 1000 zvlnění perimetrů v rozích úplně zmizí až při zpomalení na rychlosti 25-30mm/s. Myslím tím ale opravdu úplně zmizí, tedy tisk je prakticky dokonalý. S větší rychlostí/akcelerací se už zacínají objevovat nejprve velice jemné vlnečky. Aktuálně ale laboruji s dalšími kombinacemi. Zkoušel jsem například u většího tisku nastavit akcelerace pro vnějši perimetry jen na 600, vnitrni 1500, solid infil 2500 a infil 4000. Myslím že toto je cesta jak poměrně hezky optimalizovat kvalitu a délku tisku. Zajímavé čtení k tématu je i zde: http://forums.reprap.org/read.php?1,214990,page=1
zemciko: Myslím ze chce tiskárnu 50x50cm ne 5x5m. Na to by mu ty Nema 17 už asi fakt nestačily. :-D
A na TB6560 taky už pár dní koukám, objednám dva kousky na zkoušku, ze zvědavosti. Jinak během týdne bych měl mít vyrobenou i tu diodovou součástku mezi driver a motor, tak uvidím jestli něco udělá. Další věc co mě dnes napadla, že by stála za zkoušku, je 0,9 stupňový motor.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Digitální driver

Příspěvekod bahora » 04.02.2017 17:23

Za mne pokud si chcete hrát s laděním driveru, tak ne jen drahé "digitály", ale třeba RAPS128 umožňují ladit trimem "Decay" http://reprap.org/wiki/RAPS128

Pokud vám jde o kvalitnější krokování a kvalitnější drivery, tak to pak volba padne na "serva" a tam je digitální driver samozřejmostí. Alespoň to je klasický postup u amatérských/domácách CNC strojů ....
  • 0

bahora
 
Příspěvky: 245
Images: 1
Registrován: 23.11.2016 01:12
Reputation: 0


Zpět na ELEKTRONIKA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků