Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod matousek35 » 09.10.2016 14:28

Zdravím,
nějakou dobu jsem teď věnoval hledáním možností, jak vyřešit snímač přítomnosti filamentu, případně i detekci záseku filamentu. Všechna řešení, která jsem našel, využívala pro kontrolu "jam" relativně složitou a poměrně i drahou elektroniku. Napadlo mě řešení, které by mohlo kombinovat oba snímače v jednom pomocí jednoho mikrospínače.

Přemýšlel jsem, jak nejjednodušeji vysvětlit, co mám na mysli, tak jsem to narychlo namodeloval a rád bych slyšel vaše názory.
Jde mi zejména o to, jestli by to byl někdo schopný doprogramovat do repetieru, jelikož podporované senzory v jejich web konfigurátoru fungují asi na trochu jiném principu.

součásti:
- ložisko 625
- tištěné kolečko s pogumovaným obvodem (zatím nevím jak vyřešit - možná nějaká pogumovaná lepící páska)
- čep 5x11mm
- čep s "klikovým mechanismem" (nevím, jak to lépe popsat)
- mikrospínač
- 2 desky z obou stran, které to drží pohromadě

V podstatě jde o to, že procházející filament otáčí s pogumovaným kolečkem, který otáčí s čepem, kteýr má na svém konci ovál, který vždy jednou za otočku sepne/rozepne mikrospínač.

Podotýkám, že model je vážně jen nástřel, vytvořený za 15 minut :D .

Snímek obrazovky 2016-10-09 v 14.12.15.png


Je to rychlej nápad, pokud je to nesmysl, tak mě nekamenujte :D .
  • 0

matousek35
 
Příspěvky: 78
Registrován: 15.11.2013 12:46
Reputation: 0

Re: Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod medapeta » 09.10.2016 15:25

Hezké, jen mechanicky poněkud náročné.

V kombinaci s Octopi mám detekci out of filament řešenou pomocí optického snímače.
Snímač lze připojit na některý GPIO pin a napájení je 5 nebo 3.3V přímo z Raspberry, případně je to celé možné připojit přímo na RAMPS a ovládat Repetierem, ale to jsem nedělal. Zamotaný filament tohle udělátko neumí.

Cena 39CZK + protisknutých deset deka filamentu.

http://www.thingiverse.com/thing:1816196

Původní vlákno na Githubu s informacemi: https://github.com/foosel/OctoPrint/issues/1351
Plugin do Octopi: https://github.com/MoonshineSG/Octoprint-Filament

Pokud to budete někdo dělat, tak se jedná fakt o první verzi, není tam optimální náklon a vedení filamentu, takže neručím za funkčnost. Mě to nicméně funguje dobře.

347 348
  • 0

Naposledy upravil medapeta dne 09.10.2016 21:15, celkově upraveno 5
Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod matousek35 » 09.10.2016 15:30

Přes octoprint jsem to měl také chvilku zprovozněné, ale chtěl bych to mít všechno zapojené do jedné desky, jelikož kolikrát tisknu z SD karty bez připojeného RPi.
Myslím, že by toto mohlo být relativně spolehlivé řešení i pro onen zaseknutý filament, pokud se najde někdo, kdo by to dokázal nějakým způsobem dopsat do repetieru.
  • 0

matousek35
 
Příspěvky: 78
Registrován: 15.11.2013 12:46
Reputation: 0

Re: Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod medapeta » 09.10.2016 15:39

Upravil jsem post, snad je tam vše.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod Pepe_Lopez » 09.10.2016 19:50

matousek35
Řešíš zřejmě něco takového:
http://www.rebelove.org/viewtopic.php?f=15&t=972&start=15
Kolega to má na deltě. Jak vidíš, jde to i bez koleček, stačí jen koncák s rolničkou. Nicméně je to asi schůdné jen s firmware Marlin, v Repetieru se to musí doprogramovat, už jsem tu z někoho loudil, ale nebyl jsem vyslyšen. 8)
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod matousek35 » 09.10.2016 20:53

Pokud to dobře chápu, tak v tom odkaze řeší pouze detekci přítomnosti filamentu. Tohle moje udělátko by pomocí mikrospínače hlídalo i zastavení průchodu filamentu.
Fungovalo by to tak, že každou otáčku (tzn. odvinutých cca 50mm filamentu) se musí obvod spojit/rozpojit, pokud by k tomu nedocházelo, tak by tiskárna vyvolala pauzu/stop jelikož došlo k zastavení průchodu filamentu.
  • 0

matousek35
 
Příspěvky: 78
Registrován: 15.11.2013 12:46
Reputation: 0

Re: Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod AndroidCZ » 09.10.2016 21:24

Je to zajímavé řešení, osobně mi to ani nechanicky složité nepřijde. Jen bych mikrospínač volil asi ten s dlouhou páčkou a ideálně i rolnou na konci (aby jeho sepnutí bylo mechanicky s co nejmenším odporem) a to "pogumované" kolečko by šlo vyřešit třeba nějakou pneumatikou z hračky, nebo dvěma O kroužky nasazenými těsně vedle sebe. Dá se koupit i tekutá guma v plechovce, která pogumuje cokoliv co se do ní namočí, ale je to dost drahá sranda pro takovou "ptákovinu".
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod matousek35 » 09.10.2016 21:33

O krouzky mi přijdou jako hodně dobrý nápad, zkusím to dotáhnout do nějaké tisknutelné podoby a zkusím to zprovoznit po mechanické stránce. Třeba se pak najde nějaký šikovný člověk, který by to vyřešil v FW.
  • 0

matousek35
 
Příspěvky: 78
Registrován: 15.11.2013 12:46
Reputation: 0

Re: Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod medapeta » 09.10.2016 21:53

Troma dělá miniaturní ložiska s pogumováním, je to řada F-SX.

http://www.troma.cz/935-kulickova-loziska.html
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod Pepe_Lopez » 09.10.2016 21:54

Ano, řeší přítomnost filamentu, nikoliv to, že se prodřel a prokluzuje. To tu někde bylo na bázi magnetického čidla.
V kolegově případě na tý deltě - tudíž bowdenový extruder, hlídá vstup filamentu do bowdenu. pokud filament dojde, hlava zaparkuje a píská buzer dokud nezavedeš nový filament a nepotvrdíš.
Přiznám se, že jsem zatím neměl potřebu hlídat prokluzování - ťuk-ťuk, ale spíš ten konec když dojíždím zbytky, nebo u klimbám vedle v pokoji u televize či počítače. :oops:
Chystám se to časem nasadit i na svého Rebela.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod RowCZ » 26.10.2017 22:37

Zdravim, jsem tu prakticky novy (no uplne :D) a tohle je trochu nekromancie vzhledem k rok staremu prispevku, ale kdyby si chtel nekdo hrat...

Ja bych navrhnul namisto mechanickeho mikrospinace a te vacky pouzit takovy ten obyc opticky endstop
Obrázek
a vytisknout k tomu derovane kolecko podobne tomu v mysi ktere bezkontaktne a tedy bez namahy stylem "sviti-nesviti" bude moci i na mnohem vyssi frekvenci vysilat signaly o pohybu.
Kdyz o tom tak premyslim tak by to fungovalo docela na podobnem principu jako cidlo ABS v aute. :)
Tady je to na obrazku, navrchu je jeste indukcni varianta.
Obrázek
Na aliku toho maj plny sklady a maj i varianty primo s koleckem v setu napr. pro mereni rychlosti DYI robo auticek atp. vedou to jako optical/photoelectric - speed/wheel - sensor/encoder a ma to 4 vodice tak je mozne ze to umi dokonce krom rychlosti i smer otaceni... hmm slo by z neceho takoveho udelat treba dokonce i pocitadlo filamentu? To by byla teprve pecka mit napriklad na octopi plugin a v nem evidenci civek, vybrat tu kterou pouzivam a dopocitavat i kolik mi na ktere zbejva materialu krom funkce toho jam/runout sensoru :)
  • 0

RowCZ
 
Příspěvky: 2
Registrován: 25.10.2017 02:28
Reputation: 0

Re: Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod Sharkus » 27.10.2017 12:29

no v rámci spolehlivosti a univerzálnosti bych to osobně spíše kontroloval externím procesorem (stačí malé arduino) a filament kontrolovat nejlépe optickým enkodérem se vzájemě posunutýmy fototranzistory (pri získání informace o směru) a zároveň si brát i informaci o chodu od motoru extrtruderu. tím by se dalo pohlídart přesné množstvý materiálu i při retracích a podobně a navýc by to snadno odhalilo i lehké prokluzování. Další výhoda by byla v snadném nasazení na prakticky libovolnou desku a firmware (navenek by se to tvářilo jako normální spínač) a v neposlední řadě by se dali indikovat "nehavarijní" stavy jako lehké prokluzování, ztráta kroku a podobně aby je bylo možné ještě během tisku napravit (přidat proud do motoru, upravit přítlak). jinak k tomu nákresu výše: Prodávají se snímače natočení magnetického pole takže by stačílo na osu toho kolečka přilepit magnet a byla by přesná informace o uhlu natočení, ale to mi připadá už celkem zbytečné.
  • 0

Sharkus
 
Příspěvky: 66
Registrován: 06.07.2017 21:27
Bydliště: Dolní Dobrouč
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod peterhe » 27.10.2017 15:07

toto by naviac mohlo riešiť nepravidelný priemer filamentu, a pri presne definovanom umiestnení snímača od trysky doregulovávať flowrate, (pokiaľ to marlin resp. repetier podporuje)
https://www.ia.omron.com/products/appli ... e/121.html (cenu som radšej nezisťoval) :D

ďalšie možné riešenie nepravidelnosti priemeru použiť digit. odchylkomer + data kábel http://insize.tw/products/tools/DigitalIndicator.php
  • 0

peterhe
 
Příspěvky: 101
Registrován: 27.02.2017 17:23
Bydliště: Trenčín
Reputation: 0

Re: Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod zemciko » 27.10.2017 15:11

Koukal jsem na ali a tam se běžně prodává za pár babek hotový modul. Předpokládám že to nebude nic jiného než upravený optický či snad mechanický doraz co se napojí na ramps.

https://www.aliexpress.com/item/3D-Printer-Parts-MKS-FES-V1-0-Filament-Detection-Sensor-Module-For-1-75mm-3mm-Filament/32830351968.html

Takže mi přijde nejjednodušší prostě vzít opticky doraz za pár drobných a na něj udělat krabičku s dírou pro filament tak aby procházel mezi čidlem a ledkou.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Jam / out of filament control přes mikrospínač - nápad

Příspěvekod medapeta » 27.10.2017 15:39

Tady je má amatérská evoluce snímače, který jsem tu zveřejňoval:

https://www.thingiverse.com/thing:2475422

Je tam možnost mechanického i optického snímání.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Další

Zpět na ELEKTRONIKA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků