Ventilátor

Příspěvekod Rebel » 27.05.2014 14:36

Vsak to bylo myslene jako vtip :) Tak se necerti :D Kolo nevynalezej, na to jsou jini odbornici s revolucnimi napady :D

Ten kus kodu s definici pinu sem vecer hodim, jen jsem tim chtel rict, ze nemuzu delat a stihat vsecko :)
  • 0

Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Příspěvekod FBITuco » 27.05.2014 15:42

Nějak se mi to nechce číst... Ale většina firmwarů má v sobě funkci, která sepne ventilátor při teplotě HE > x°C...

PWM regulace není třeba...
  • 0

FBITuco
 
Příspěvky: 58
Registrován: 10.03.2014 14:15
Reputation: 0

Příspěvekod romanm » 27.05.2014 17:48

Jo, to je přesně to o co mi jde. PWM mě nezajímá, ikdyž i to byla jedna z variant, že bych přidal k holderu termistor a otáčky ventilátoru by se měnily v závislosti na teplotě. Ale to už je zbytečný luxus, stačí jen když se zapne chlazení s nahříváním a vypne s ochlazením hotendu. A když budu mít pocit, že má ventilátor zbytečně moc otáček, zapojím ho na 5V nebo přes odpor.
  • 0

romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Příspěvekod Rebel » 27.05.2014 21:40

v repetieru v91 jsem nasel tyto radky:
.
.
// for each extruder, fan will stay on until extruder temperature is below this value
#define EXTRUDER_FAN_COOL_TEMP 50
.
.
/** The extruder cooler is a fan to cool the extruder when it is heating. If you turn the etxruder on, the fan goes on. */
#define EXT0_EXTRUDER_COOLER_PIN 5
/** PWM speed for the cooler fan. 0=off 255=full speed */
#define EXT0_EXTRUDER_COOLER_SPEED 255

Ciste teoreticky by to melo byt ono, akorat konkretne treba u RAMPS by se mel nastavit pin 9 pro pouziti vystupu D9 a tudiz musi byt vypnuto pouziti chlazeni vytisku prez tento vystup.

pokud se vyuzije jiny pin, bude nutne pouzit pro spinani externi MOS-FET.

Je to kazdopadne PWM, takze by mela jit omezit rychlost FANu na nejakou mensi hlucnost :)

Nezkousel jsem to, jen dedukuji :) Budu rad, kdyz to nekdo overi :)
  • 0

Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Příspěvekod romanm » 03.06.2014 02:10

Trochu jsem s tím experimentoval:

// na kolik stupňů se musí hotend zchladit, aby se vypnul ventilátor
#define EXTRUDER_FAN_COOL_TEMP 50
// přiřadí výstup D9 pro napájení ventilátoru
#define EXT0_EXTRUDER_COOLER_PIN HEATER_2_PIN
// rychlost otáčení ventilátoru
#define EXT0_EXTRUDER_COOLER_SPEED 255
// vypne podporu chlazení tisku a uvolní D9 výstup pro chlazení hotendu
#define FEATURE_FAN_CONTROL 0

Funguje to tak, že ventilátor hotendu připojený na D9 se sám zapne ihned při spuštění ohřevu. Po vypnutí ohřevu pak jede tak dlouho, dokud nemá HE teplotu nižší než je nastavená v cool.
Zkoušel jsem měnit hodnotu cooler speed, ale ventilátor jede pořád na plný ceres. Ale nevadí, to co jsem potřeboval jde a když budu mít pocit že se točí zbytečně rychle, srazím ho odporem na 5-6V.

EDIT: zkoušel jsem zahřát termistor horkovzdušnou pistolí a ventilátor se zapne po překročení cool_temp teploty, ikdyž je ohřev HE vypnutý.
  • 0

Naposledy upravil romanm dne 18.11.2014 23:10, celkově upraveno 2
romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Příspěvekod Rebel » 03.06.2014 08:11

Super, dik za poznatky.
  • 0

Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Ventilátor

Příspěvekod Rebel » 23.07.2014 23:55

K tomuto tematu bych mel jedno doplneni. Pokud nekdo bude vyuzivat ovladani ventilatoru u 2 extruderove tiskarny s RAMPS, tzn. pin 9 ma obsazen teliskem druheho extruderu, je potreba pomocneho FETu a vyuzit piny s PWM jako je treba 4 - 12.
Pin 0 - 3 nejsou PWM a nechodi to. Trozku jsem se s tim potrapil, nez mi to docvaklo, tak at se netrapi nekdo dalsi :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Ventilátor

Příspěvekod FBITuco » 28.07.2014 06:53

Mám Sango a používám toto...

FW Sprinter (Ale to je asi fuk, tuhle možnost jsem viděl aj v Repetiteru) umožňuje zapínat jakejkoliv IO pin při překročení stanovené teploty. Funguje to spolehlivě i po několika resetech tiskárny, nikdy jsem se nesetkal s chybou. Ono ani není jak, protože tahle fičura je přímo součástí původního kódu...

Tzn ve FW mám nastaveno, aby nad 40°C HE se zapnul pin, který sepne tranzistor (Obyč NPN) na spešl destičce a tím se roztočí FAN...

+ přes M106 Sxxx ovládám další fan na chlazení výtisku (Jeden tranzistor spíná dva ventilátory)... Většinou mám buď nastaveno, aby se po xté vrstvě zapnul (Funguje taky na 100%), nebo to podle potřeby zapnu ručne hned na druhou vrstvu...

Jak vypadá ta destička s tranzistorama možu poslat, jsou tam 4 a je to asi 1,5x4cm, nebo něco takovýho...
Tzn lze s ní ještě chladit například desku s driverama + je místo ještě na jednu věc...

EDIT: Jak je napsáno výše... Funguje to v repetiteru i bez zapnutýho HE...
Kód je v Extruder.cpp ve funkci Extruder::manageTemperatures()
if(act->currentTemperatureC<EXTRUDER_FAN_COOL_TEMP &&act>targetTemperatureC<EXTRUDER_FAN_COOL_TEMP)
extruder[controller].coolerPWM = 0;
else
extruder[controller].coolerPWM = extruder[controller].coolerSpeed;

Takže by mělo jít i nastavení PWM střídy, pokud to teda je PWM pin...
  • 0

FBITuco
 
Příspěvky: 58
Registrován: 10.03.2014 14:15
Reputation: 0

Re: Ventilátor

Příspěvekod n1kd0 » 09.06.2017 20:52

Ahoj, kdo máte desku MKS Base 1.4 větráček hotendu zapojujete na svorkovnici "FAN"? A větráček pro chlazení výtisku na který konektor? Díky za radu.
  • 0

RebeliX X2
n1kd0
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.04.2015 23:28
Bydliště: Písek
Reputation: 0

Předchozí

Zpět na ELEKTRONIKA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků

cron