Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod walter2 » 28.04.2016 11:17

Nepodařilo se mi najít dokumentaci k parametrům z Configuration.h a tápu ve významu parametrů níže:

ENDSTOP_Y_MIN_INVERTING - hodnoty true false
ENDSTOP_Y_MAX_INVERTING - hodnoty true false
ENDSTOP_PULLUP_Y_MIN - hodnoty true false
ENDSTOP_PULLUP_Y_MAX - hodnoty true false

Ať hledám, jak hledám, tak dokumenatci k parametrům z Configuration.h nemohu najít. Netušíte, kde hledat ?

Díky


Vím o tom, že lze vše nakonfigurovat na web konfigurátoru, ale rád bych parametrům rozumněl a hlavně se mi ani při použití Web konfigurátoru nedaří vyřešit můj problém:

Mám na Rebelu II Arduino Mega 2560 + Ramps 1.4 a mám koncové spínače mechanické zapojené pomocí "dvoulinky" mezi vývodem S a GND na pozicích pro MIN stav. Ovšem koncový spínač mi posun na ose Y nezastaví (ani při ručním posunu ani při homování Y osy) a stále se snaží jet dál. Osa X chodí správně a Home funguje. Mám zato, že potřebuji parametry nastavit, že mám end stop na "druhé straně". Jen bohužel nedokážu vyčíst, který parametrem to zajistím.

Osu Z zatím nemám zapojenou a tedy ani neřeším.

M119 dává výsledky správně:
06:39:00.130 : endstops hit: x_min:L y_min:H z_min:L – rucne zmacknuty end stop
06:39:22.581 : endstops hit: x_min:L y_min:L z_min:L – end stop uvolněný (nezmáčknutý)

Konfiguraci mohu poslat až večer...
  • 0

walter2
 
Příspěvky: 128
Registrován: 09.03.2016 09:33
Reputation: 0

Re: Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod slambora » 28.04.2016 13:58

Nejdříve zkus v Repetier-Hostu,Nastavení tiskárny,tisková plocha změnit hodnotu Ymax třeba na 195mm.Když máš koncák posunutý v krajní poloze, tak 200mm je moc a kostka pod stolkem naráží do kladky.Měl jsem to tak taky.
  • 0

slambora
 
Příspěvky: 14
Registrován: 05.08.2015 07:35
Reputation: 0

Re: Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod walter2 » 28.04.2016 14:18

Díky za tip. Co myslíš tím "když máš koncák posunutý v krajní poloze" ?

Já řeším vypnutí posuvu při pohybu osy směrem ke koncáku (end stopu alias HW vypínači). Osa naraz9 do koncáku (ne do kladky), ale krokáč dál osu tlačí.

Myslím, že nastavení velikosti stolu řeší soft limity (tj. druhou stranu, kde není HW vypínač).

Nicméně tvůj tip večer stejně vyzkouším.
  • 0

walter2
 
Příspěvky: 128
Registrován: 09.03.2016 09:33
Reputation: 0

Re: Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod oscar » 28.04.2016 14:38

IMHO to rozumne nejde.
Zvladnes nastavit opacny smer homovani,
Kód: Vybrat vše
// Sets direction of endstops when homing; 1=MAX, -1=MIN
#define X_HOME_DIR -1
#define Y_HOME_DIR -1


zvladnes nastavit i minimalni rozmer
Kód: Vybrat vše
 // Coordinates for the minimum axis. Can also be negative if you want to have the bed start at 0 and the printer can go to the left side
// of the bed. Maximum coordinate is given by adding the above X_MAX_LENGTH values.
#define X_MIN_POS 0
#define Y_MIN_POS 0


ale budes mit rozsah osy 0 az -200.

Nebo bys mohl otocit logiku posunu smeru Y, ale pak Ti to bude tisknou zrcadlove prevracene vyrobky :D

Chapu o co Ti jde, tj definovat ze Home je na offsetu 200, ale ted tu vidim pouze kod

Kód: Vybrat vše
printer_state.currentPositionSteps[1] = 0;


takze asi bohuzel.

Ale mam tu jen stare 0.91 zdrojaky, je mozne ze se to uz zmenilo.
Vic tomu casu venovat nechci, dej ten koncak na opacnou stranu :D
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod dkraft » 28.04.2016 15:28

No tak nejsem zadnej profik na nastaveni tiskarny, tak me ber s rezervou, ale myslim si, ze kdyby tvoje tiskarna ocekavala koncovy spinac na druhe strane, tak ti pojede podlozka (osaY) pri povelu G28 (home) smerem OD koncoveho spinace. Jeste me napadlo, ze pises ze nemas zapojenou osuZ, nemuzes mit prohozene motorky? resp. kdyz davas home, tak homujes vsechny osy (G28) nebo jen tu osuY?? (G28 Y0)
  • 0

Rebel II HD+LCD (mix. JRC a cinskych dilu), deska GT2560, TMC2130 SPI, 230V hlinikova podlozka, autoleveling, octoprint+wifi+webcam.
dkraft
 
Příspěvky: 147
Registrován: 24.02.2016 14:25
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Re: Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod walter2 » 28.04.2016 17:35

2 oscar: díky za nasměrování na verzi 0.91, kde jsou v kódu vysvětlení významu parametrů, V nových verzích se mi to nepodařilo najít. Zkusím si pohrát s Y_MIN_POS.

2 dkraft: směr pohybu při Homingu se určuje parametrem Y_HOME_DIR.
Prohozené motory nemám. Ovládání osy Y ovládá osu Y a limit switch Y (koncák) funguje správně při testu M119.
"Pouze" osa Y najetí na koncák ignoruje.
  • 0

walter2
 
Příspěvky: 128
Registrován: 09.03.2016 09:33
Reputation: 0

Re: Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod walter2 » 28.04.2016 21:23

Bylo třeba přepojit Y koncák na desce RAMPS do vedlejších PINů – tj. PINů pro MAX polohu a předefinovat v Configuration.h následující parametry. Snad je vše z popisků jasné.



Kód: Vybrat vše
#define ENDSTOP_Y_MIN_INVERTING false // není relevantní, protože koncák na poloze MIN nemám
#define MIN_HARDWARE_ENDSTOP_Y false // false indikuje, že koncák na poloze MIN nemám
#define ENDSTOP_PULLUP_Y_MAX true
#define ENDSTOP_Y_MAX_INVERTING false   // koncák na poloze MAX dává výsledky, které není třeba invertovat.
#define MAX_HARDWARE_ENDSTOP_Y true   // true indikuje, že mám koncák na poloze MAX (tj. Na druhé straně než je běžné). K tomu bylo třeba přepojit Y koncák na desce RAMPS do vedlejších PINů – tj. PINů pro MAX polohu
#define max_software_endstop_r true


Díky za nasměrování
  • 0

walter2
 
Příspěvky: 128
Registrován: 09.03.2016 09:33
Reputation: 0

Re: Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod Prasavec » 21.05.2016 15:55

Ahoj,

mohl by jsi sem prosimtě uploadnout tvoje celý Configuration.h? Mám ten samý problém co ty, ale ani po aplikaci tvého nastavení mi to nešlape, v tom bude asi nějaká fligna i jinde. Zkouším to půl dne a jsem z toho total jelen.
  • 0

Naposledy upravil Prasavec dne 22.05.2016 09:16, celkově upraveno 1
Prasavec
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22.02.2015 21:51
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Re: Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod walter2 » 21.05.2016 16:52

Napiš jaké máš zapojení do RAMPS a jaká osa ti zlobí a v čem konkretne.

Nejsem u PC, tak nemohu poslat.
  • 0

walter2
 
Příspěvky: 128
Registrován: 09.03.2016 09:33
Reputation: 0

Re: Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod Prasavec » 21.05.2016 17:18

Dělá mi to přesně to co tobě.

Vypozoroval jsem, že k chybě dojde při přechodu z configuration.h do firmware v92, který potřebuji pro úspěšné ovládání extruderů. Nahrál jsem přes Arduino soft z JRC upravený v https://www.repetier.com/firmware/v092/index.html pro přidání extrudéru. Jakmile mi tiskárna příjme nový soft, tak mi osa stolu y jezdí v opačném směru a v případě, že manuálně najedu na endstop tak nereaguje. Chová se jako by byl na opačné straně stolu.

Zkusil jsem různá nastavení a to správné mi porozatím schází. Jel jsem tedy podle tvého návodu, posunul jsem endstop pojezdu y o jednu řadu pinů výše (do polohy pro MAX polohu). Poté jsem přepsal všechna data jenž máš zde uvedena.

Nakonec mi to hodí hlášku:
#error You have defined hardware y max endstop without pin assignment. Set pin number for Y_MAX_PIN

Zkoušel jsem to v původním arduinu z JRC a také ve verzi 1.6.7 s tím samým výsledkem. Uploaduji to do tiskárny již po přehození pinů se zapojeným zdrojem.
  • 0

Prasavec
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22.02.2015 21:51
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Re: Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod walter2 » 22.05.2016 00:10

Myslím, že já jedu na verzi 0.91.

Ve verzi 0.91 ti to chodí správně? Až budu u PC, tak config poslu.

Chodí opačné pohyb osy při běžném posunu nebo pouze při homovani?
  • 0

walter2
 
Příspěvky: 128
Registrován: 09.03.2016 09:33
Reputation: 0

Re: Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod Prasavec » 22.05.2016 09:04

Pouze při homování, jinak jede správně, to jsem schopnej otočit, ale za boha mi nejde nastavit správně endstop, aby zastavil stůl jak má při poloze y min. Jakmile stůl najede přes y endstop, tak se zastaví o ložiska a přeskakuje motor, cestu z5 již neumožní. Vypadá to, že tiskárna uvažuje s endstopem na druhé straně a s pohybem stolu taktéž naopak. Zkusil jsem snad 30 variant a u pár z nich mi to chodilo správně, jenže ostatní osy činily neplechu. Bohužel se mi ty polo-úspěšné firmwary ztratily mezi ostatními a z nedůmyslnosti jsem je všechny smazal jako nevyhovující. Bohužel jsem si z počátku myslel, že to nebude nic složitého a upravoval jsem firmware bez záznamu, jak mne zrovna napadlo a pak jsem v tom už pokračoval, takže výstup 0. Pokud mi pošleš tvuj config.h. tak mi to dost ulehčíš, jinak půjdu postupně s dokumentací poloh a výstupů. Ve verzi 091 mi to šlo správně, jenom mi nešla požadovaná funkce, a to ta proč to upgraduji na v. 092 a to užití 2 extrudérů, tudíž jsem se 91 dál nezabýval.
  • 0

Prasavec
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22.02.2015 21:51
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Re: Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod walter2 » 22.05.2016 10:48

Co ti dává M119 za výstupy ve stevech, kdy je koncak sepnuty (narazí do něj stůl nebo simulujes rucne) a když je rozepnuty?

Máš #define MAX_HARDWARE_ENDSTOP_Y true   a define max_software_endstop_r true a parametr má byt tuším #define Y_HOME_DIR -1

Zda se to dá rozchodit ve verzi 92 nevim , tak bych ti doporučoval rozchodit vše pod verzi 91 a pak přejít na vyšší verzi.

Konfiguraci poslu v pondělí nebo utery.
  • 0

walter2
 
Příspěvky: 128
Registrován: 09.03.2016 09:33
Reputation: 0

Re: Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod Prasavec » 22.05.2016 11:51

Teď nejsem u PC s tiskárnou, ale dávalo mi to správný výstupy ze všech endstopů, stejně jako tobě:

endstops hit: x_min:L y_min:H z_min:L – rucne zmacknuty end stop
endstops hit: x_min:L y_min:L z_min:L – end stop uvolněný (nezmáčknutý)

Dle toho co mi píšeš o configuraci, tak jsem to tak zkoušel. Pouze #define Y_HOME_DIR -1 jsem nastavoval ve web-konfigurátoru. Myslím, že se to jmenovalo invertování home pozice (odškrtl jsem tam políčko). Možná, že to je ta chyba, že se to nějak vazbí na endstop a potom to můžu měnit do zblbnutí.

Vyzkouším díky za tip.
  • 0

Prasavec
 
Příspěvky: 44
Registrován: 22.02.2015 21:51
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Re: Význam parametrů Configuration.h - end-stopy a Homing

Příspěvekod walter2 » 22.05.2016 12:07

tak v tom bude zakopaný pes. Musí ti to dávat vystu y_max: L a y_max: H

tvoje konfigurace odpovídá tomu, že používáš endstop na straně MIN. Ty se musíš dostat do stavu, že systém vezme na vědomí, že jsi přesunul v RAMPS endstop do MAX pozice.nastav #define MAX_HARDWARE_ENDSTOP_Y true
  • 0

walter2
 
Příspěvky: 128
Registrován: 09.03.2016 09:33
Reputation: 0

Další

Zpět na ELEKTRONIKA

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků