Jak vypočítat převod?

Jak vypočítat převod?

Příspěvekod Codiacx » 07.01.2016 14:39

Pracuji na modelu tiskárny, která vychází v mnohém z Rebela III,
ale navíc je skládací, takže se dá přenášet v batohu :)
Chci to postavit z materiálu, který mám na skladě, tedy starší Pruša i3 + Al profily a další malé součástky.

Jaký převod na osu z použít, aby na jeden krok byl zdvih nějaké pěkné "celé" číslo a ne takové jako 10.687um/step?
Hledal jsem a zjistil, že výpočet posuvu je podle jakéhosi "středu" timing beltu:
Obrázek
Obrázek

Ztěchto obrázků jsem usoudil, že obvod beltu na řemenici bude:
Pi*(d"řemenice"+2"PLD") z čehož vycházejí ne zrovna moc pěkná čísla :(
Mám tu bohužel jen 17zubé řemeničky s mou posuvkou naměřeným průměrem 10.17mm (resp. 10.22).
Bohužel jsem k nim nikde nesehnal přesnější rozměry.

Jak vypočítat převod, kde by vycházela pěkná čísla pro posuv?
Nebo je to jedno a pak holt si budu muset pamatovat nějakou konstantu a jako výšku vrstvy budu brát její násobky?
  • 0

Codiacx
 
Příspěvky: 3
Registrován: 02.01.2016 19:17
Reputation: 0

Re: Jak vypočítat převod?

Příspěvekod Codiacx » 14.01.2016 17:16

Tak je to trochu jinak, někde jsem se nedopočítal :D

Včera jsem se na to koukal znova a zjistil jsem následovné:
podle téhle tabulky jsem zjistil průměr i s připočteným "PLD"(řádek P.D.).
Obrázek
(17teeth tam není, ten jsem vypočítal jako přibližně 10.82mm)

a dále už jen klasika:
o = Pi*d
o(17) = Pi*10.82
o(17) = 34mm

z čehož vyplývá, že 1 krok při 1.8°/krok je 170um (při 0.9°/krok je to 85um),
což jsou divná čísla, tak jsem objednal 20T, kde to vychází 200um(resp. 100um).
Převodem na 40T získám 100um(resp. 50um) / krok, což už na Z i stačí(pokud nebude vynechávat kroky).
Jen brzda mi trochu dělá staroti, 2:1 to asi neudrží :(
  • 0

Codiacx
 
Příspěvky: 3
Registrován: 02.01.2016 19:17
Reputation: 0

Re: Jak vypočítat převod?

Příspěvekod Rebel » 14.01.2016 18:54

Abych pravdu rekl, tak ono neni az tak moc co pocitat. Roztec zubu je dana a pak uz kalkulujes poze s jejim poctem na remenicich.
Takze zaklad by byl.
Pak dojdes k tomu, ze po prvnim napnuti se remen trochu natahl a budes stejne ladit kroky dopoctem podle kalibracniho tisku.
A ejhle, za rok zjistis, ze je vytisk na 100mm vytisku o 3 milimetry nizsi, nez byl na zacatku a znovu to dokorigujes dopocitem :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Jak vypočítat převod?

Příspěvekod Codiacx » 15.01.2016 15:46

njn, proč to dělat jednoduše, když to jde složitě, že? :D
je to fact, že se řemen protáhne a rozladí se to, to máš recht... takže na tom zase až tak moc nezáleží :)
  • 0

Codiacx
 
Příspěvky: 3
Registrován: 02.01.2016 19:17
Reputation: 0

Re: Jak vypočítat převod?

Příspěvekod zemciko » 30.01.2016 18:33

Co to máte za řemeny, že se vám protahují o 3%?? Používám jeden řemen už 5 let (napřed byl na mendelovy pak, jelikož se nerozpadl a přece to nevyhodím, skončil na předělaném rebelovi) a rozměry se liší pouze o hodnotu která je menší než ovlivnění množstvím podávaného materiálu...
Pokud se kdysi jeden řemen povolil tak to okamžitě začalo dělat elipsy.
A jak už tu psal rebel, vynásobíš počet zubů roztečí a šlus, Pokud by byla řemenička blbě vyrobená (chyba v průměru, tak stejně musí každý zub na řemenu zapadnout na zubu na řemenici takže by to způsobovalo spíš nepravidelný chod než jiný poměr kroků.
A pokud je strach z pružnosti řemenu tak ty řemeny co mám jednak mají v sobě ocelovou vyztuž a druhak se to dá snížit větší šířkou řemene.
  • 0

Naposledy upravil zemciko dne 31.01.2016 13:41, celkově upraveno 1
zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Jak vypočítat převod?

Příspěvekod Rebel » 31.01.2016 00:42

U bezneho kartezu je to vcelku v pohode, "vytahanej" remen dela skutecne minimalni odchylku, ktera se da dobre kompenzovat, ale udela ji a to i pri prepnuti remenu.
Ale treba u delty, kde jsou delky remenu trochu nekde jinde uz jsou 3% katastrofa.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Jak vypočítat převod?

Příspěvekod dkraft » 22.04.2016 09:43

Je to mozna trochu OT, ale pouzivam tento remen, je opravdu hodne pevny, povrch je na omak jako "porcelan" a uvnitr jsou ocelova lanka. pocitove je opravdu hodne tvrdy/nepruzny. Ten by se jak doufam nemusel hned tak vytahat.

http://www.aliexpress.com/item/2-T2-5-T ... 3442a1e6a5
  • 0

Rebel II HD+LCD (mix. JRC a cinskych dilu), deska GT2560, TMC2130 SPI, 230V hlinikova podlozka, autoleveling, octoprint+wifi+webcam.
dkraft
 
Příspěvky: 147
Registrován: 24.02.2016 14:25
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0


Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron