Kolem zavitu proteka plast

Re: Kolem zavitu proteka plast

Příspěvekod maixner » 06.04.2021 19:13

Zdravím, potýkám se s podobným problémem a potřebuji radu.
Tisknu na Prusa MK3S (stavebnice), několik měsíců byl tisk bez problémů, 3 cívky PLA a 2 PET jsem vytiskl bez větších problémů.
Ten ale nastal. Během tisku dílů pro poslední "projekt" jsem přišel k tiskárně, která sice dotiskla, ale na podložce nic nezůstalo - na trysce byla "bambule" filamentu která si zahrála golf se vším, co bylo na podložce, dokonce tak pečlivě, že se v zúžení krčku ohnul heatbreak.
Nejprve mě "to" netrklo, vše jsem očistil, zkompletoval a vrhnul se na tisk. Situace se opakovala.
Pořídil jsem nový hotbreak, novou trysku, nový heat blok. V téhle fázi jsem si všiml, že filament tekl také závitem. To jsem hodil na problém se závitem v hliníkovém bloku, který utrpěl při golfu, s tím co bylo vytištěno na podložce - ohnutý heatbreak nakopl závit, ten pak netěsnil/heatbreak nešel rovně na trysku...
Teď jsem ve fázi - nový heatbreak, heatblock, tryska, tiskárna 2h tiskne parádně, po 3h tisku je na trysce a heatblocku cosi připomínající "spaghetti bolognese". Ze závitu teče filament. Trysku i heatbreak jsem pro jistotu dotěsňoval teflonovou páskou. Dotaženo za tepla. Protože toho času jsem už četl toto vlákno, dal jsem si pozor i na pozici tryska vs. heatbreak - z trysky kouká ven celý závit a kousek.
Co dělám špatně?
Teď chci vše zase vyčistit, zkontrolovat a vyzkoušet jeden z předchozích g-code, který zůstal na kartě, ve snaze eliminovat tu možnost, že g-code sám o sobě je zdrojem toho problému, jestli je to vůbec možné...
https://i.ibb.co/m6TyFB6/63940586237-82-B70171-B8-E8-4-C2-E-8-E80-14391429-A7-FC.jpg
  • 0

maixner
 
Příspěvky: 4
Registrován: 06.04.2021 18:19
Reputation: 0

Re: Kolem zavitu proteka plast

Příspěvekod kroxigor » 06.04.2021 19:48

https://help.prusa3d.com/cs/article/roz ... ici_112677
https://e3d-online.dozuki.com/Guide/V6+Assembly/6

phpBB [video]
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Kolem zavitu proteka plast

Příspěvekod maixner » 06.04.2021 22:37

Troufám si říct, že tak jak je to ve druhém návodu, jsem to poskládal.
Pro jistotu jsem ve všech fázích postupoval podle manuálu od Prusa3D (dodaným k tiskárně, jen gumoví medvídci mi u toho chyběli, jestli to není tím...)
Jen dotažení za tepla jsem dělal tak, že jsem blok ohříval pomocí "Pro's Kit SS969".
Resp. stejně tak demontáž..., v obou případech, kdy závitem prosákl filament a za studena to demontovat nebylo možné.
  • 0

maixner
 
Příspěvky: 4
Registrován: 06.04.2021 18:19
Reputation: 0

Re: Kolem zavitu proteka plast

Příspěvekod zemciko » 07.04.2021 11:56

Pokud teče přes závit a vše je dobře dotažené tak evidentně je třeba vyměnit ty díly přes které to teče, případně u číňana je dodělat/zabrousit (tryska + HB). Nic lepšího nikdo nevymyslí... Kupodivu se mi tohle stávalo vážně málokdy i u číňana ale to bude asi tím že jsme si poctivě vše dodělával doma..
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Kolem zavitu proteka plast

Příspěvekod maixner » 07.04.2021 22:07

Ráno jsem se k tomu dostal, předehřál jsem, sundal materiál, očistil kartáčkem.
Vyndal jsem trio, rozšroubuji závit a ten je čistý.
Teflonová páska netknutá.
(od číňana nebylo nic z toho, co jsem naposledy měnil - heatblock, hotbreak od Průši, tryska E3D-V6-NOZZLE-4TC-175-400)
Tedy, materiál to tentokrát muselo nabrat spodem a výměna dílů leak vyřešila.
Ještě tedy otestuji nějaký předchozí tisk, který se takto "nechoval".
  • 0

maixner
 
Příspěvky: 4
Registrován: 06.04.2021 18:19
Reputation: 0

Re: Kolem zavitu proteka plast

Příspěvekod maixner » 09.04.2021 16:12

Aktualizace: potvrzuji, že výměna dílů "vyřešila" problém s protékáním plastu závitem.
Vyzkoušel jsem vytisknout jednoduchou krabičku, se kterou nebyl dříve žádný problém, a nebyl s tím žádný problém...
Vzal jsem tedy model, importoval znovu do sliceru, vyexportoval g-code a ten nechal vytisknout. Tisk je OK.
Tzn. opravdu byl v druhé fázi nejspíš problém v samotném g-code.
  • 0

maixner
 
Příspěvky: 4
Registrován: 06.04.2021 18:19
Reputation: 0

Předchozí

Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků