Posun tlače v osi Y

Posun tlače v osi Y

Příspěvekod pedrenko » 30.06.2015 20:29

Ahojte, neviem, či sa to tu vyriešilo, lebo našiel som len niečo s posunom osi X.
Mám taký problém, že v osi Y mi po určitom počte vrstiev začne objekt posuvať tlač smerom dopredu... čiže smerom od motora a koncáku.
Konektory a káble koncákov som kontroloval a sú podľa všetkého v poriadku. Na slicovanie som skúšal Slic3r aj Simplify3D a takisto som skúšal otáčať objektom ale výsledok rovnaký.

272
273

Jedno však neviem pochopiť, skúšal som tlačiť testovaciu kocku samostatne a tú mi celú vytlačilo v poriadku. Ak som ju dal tlačiť spolu s daným objektom tak to cele začalo posúvať. Deň predtým som však ten daný objekt vytlačil v pohode.
  • 0

pedrenko
 
Příspěvky: 5
Images: 4
Registrován: 22.03.2015 15:42
Reputation: 0

Re: Posun tlače v osi Y

Příspěvekod Rebel » 30.06.2015 20:35

S nejvetsi pravdepodobnosti mas bud maly, nebo velky proud na driveru Y. Hreje se motor Y, nebo je studeny ci pali ?
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Posun tlače v osi Y

Příspěvekod pedrenko » 30.06.2015 20:53

je taky vlazny... pokial je maly alebo velky prud, preco to den predtym vytlacilo normalne, to neviem pochopit... nic som odvtedy nemenil ani nenastavoval
  • 0

pedrenko
 
Příspěvky: 5
Images: 4
Registrován: 22.03.2015 15:42
Reputation: 0

Re: Posun tlače v osi Y

Příspěvekod Rebel » 30.06.2015 21:29

a co ti to den predtim vytisklo ? stejny objekt, ktery se dnes posouva? pokud ano je to divne, ale nemuze srovanavat tisky ruznych objektu. Diky delkam prejezdu a akceleracim/deakceleracim dochazi k ruznym rychlostem a brzdeni, tudiz to nejsou stejne mechanicke/elektricke podminky. Pokud mas malo proudu, je to na hranici, tak se muze klidne stat, ze neco vytisknout pujde a neco ne. To same, pokud by bylo proudu moc.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Posun tlače v osi Y

Příspěvekod Car » 30.06.2015 21:49

Kdyby to "náhodou" nebylo malým napětím na driveru ,tak si vzpomeň ,jaký způsobem jsi dotahoval ozubený kolečko na krokáči Y a pokud na hřídelce nemáš tuto kombinaci ( červík se špičkou / kulatá hřídelka s důlkem - červík s rovným zakončením/ ploška na krokáči hřídelky ) je chyba zde , prostě při větším namáhání ve dvou směrech se Ti ozubený kolečko protáčí dle kroutícího momentu . :wink:
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Posun tlače v osi Y

Příspěvekod pedrenko » 01.07.2015 13:00

Rebel: den predtym mi vytlacilo presne ten isty objekt ale spolu este aj s inymi suciastkami... teraz som ho skusal tlacit samostatne a robilo to hovadiny...

Car: cervika mam s rovnym zakoncenim a hridel s ploskou a to som kontroloval ako prve, a tam problem nebol...

Nepomohlo ani pridat ani ubrat prud na driveru, robilo to to iste, stale posun v osi Y... tak som sa nastval a vymenil som driver za novy a uz to slape, objekt som konecne vytlacil...
Jedine co musim este odladit je napatie na driveru... momentalne mam nastavene napatie na bezci driveru na 0,64V a motor i driver silene pali, takze musim skusit ubrat...

Predtym som mal nastavene napatie okolo 0,4V... skusil som teda pridat na 0,8V aj ubrat na 0,3V ale ani jedno nepomohlo, takze usudzujem ze driver istym sposobom odisiel a po urcitych vrstvach tlace zacal saliet...
Neviem, ci to moze byt tym, ale den predtym som totiz tlacil nieco okolo 8hodin a pritom driver ani motor sa neprehrievali, takze to nepochopim preco len tak z nicoho nic... mozno to je tou Cinou... Inak cely cas sa jedna o DRV8825.

Rebel a Car vdaka za rady, aspon ma to niekam nasmerovalo :)
  • 0

pedrenko
 
Příspěvky: 5
Images: 4
Registrován: 22.03.2015 15:42
Reputation: 0

Re: Posun tlače v osi Y

Příspěvekod oscar » 01.07.2015 13:46

pedrenko píše:Mám taký problém, že v osi Y mi po určitom počte vrstiev začne objekt posuvať tlač smerom dopredu... čiže smerom od motora a koncáku.



na 99% koncak - kable.

zkusmo si dej #define ALWAYS_CHECK_ENDSTOPS 1
na 0
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Posun tlače v osi Y

Příspěvekod PeB » 01.07.2015 18:48

oscar píše:na 99% koncak - kable.


Toto je hodně častá odpověď na posunutý tisk. Taky řeším náhodné posunutí tisku v ose Y a taky mám podezření na driver. Mechaniku jsem vyloučil - chodí hladce, červík OK, řemenice nedrhne,... Při tisku jsem ručně zkoušel spínat (vlastně rozepínat) všechny tři koncáky a nikdy se nestalo, že by se tisk posunul. Tak tomu nerozumím. Že by záleželo na FW? Mám Marlin.
  • 0

PeB
 
Příspěvky: 27
Registrován: 08.02.2015 12:24
Reputation: 0

Re: Posun tlače v osi Y

Příspěvekod pedrenko » 01.07.2015 19:52

PeB píše:
oscar píše:na 99% koncak - kable.


Toto je hodně častá odpověď na posunutý tisk. Taky řeším náhodné posunutí tisku v ose Y a taky mám podezření na driver. Mechaniku jsem vyloučil - chodí hladce, červík OK, řemenice nedrhne,... Při tisku jsem ručně zkoušel spínat (vlastně rozepínat) všechny tři koncáky a nikdy se nestalo, že by se tisk posunul. Tak tomu nerozumím. Že by záleželo na FW? Mám Marlin.


To je tiez dobra otazka, ci to zavisi od firmware, taktiez mam Marlin, ale doteraz som nemal ziadne problemy. Po vymene driveru to zatial bezi fajn, avsak som zvedavy ako dlho :/

Koncaky, kable a remenicu som tiez kontroloval ako prve, ale tam som problem nenasiel, takze z toho mi vyslo ako dalsie driver.
  • 0

pedrenko
 
Příspěvky: 5
Images: 4
Registrován: 22.03.2015 15:42
Reputation: 0

Re: Posun tlače v osi Y

Příspěvekod Car » 01.07.2015 22:07

Marlin totiž po Home odpojí koncáky a prostě je ignoruje , takže vadný kabel není problém pokud udělá správně Houmování .
Vadný Driver je až ta poslední možnost posunu v jedný ose ,sám od sebe většinou neodejde .

Nic méně s Marlinem se mi stala i taková prapodivná věc ohledně posuvu jedný osy - po výměně zkratovaného driveru mým malým záškodníkem vlastní výroby ( synek 2 roky ) , mi Marlin stále simuloval posun až mně napadlo přehrát ho znovu a problém prostě zmizel .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Posun tlače v osi Y

Příspěvekod oscar » 02.07.2015 10:18

Car píše:Marlin totiž po Home odpojí koncáky a prostě je ignoruje , takže vadný kabel není problém pokud udělá správně Houmování .


no, marlina krokovat nehodlam, ale co jsem zbezne kouknul do zdrojaku, tak

Kód: Vybrat vše
if(check_endstops)
      {
          #if defined(X_MIN_PIN) && X_MIN_PIN > -1
            bool x_min_endstop=(READ(X_MIN_PIN) != X_MIN_ENDSTOP_INVERTING);
            if(x_min_endstop && old_x_min_endstop && (current_block->steps_x > 0)) {
              endstops_trigsteps[X_AXIS] = count_position[X_AXIS];
              endstop_x_hit=true;
              step_events_completed = current_block->step_event_count;
            }
            old_x_min_endstop = x_min_endstop;
          #endif
      }


evidentne koncaky kontroluje pri tvorbe kazdeho pulsu.

pokud toto ches vypnout, tak v stepper.cpp:

static bool check_endstops = true;

nastav na false
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Posun tlače v osi Y

Příspěvekod Car » 02.07.2015 21:05

To právě asi záleží na verzi kterou si kdo stáhne a jak tomu rozumí . Já dostal už verzi tak upravenou ( tedy tam false už bylo) a tak nějak ani nevím proč by někdo měl používat verzi s stále živími endstopy ,když to není vůbec potřeba .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Posun tlače v osi Y

Příspěvekod oscar » 03.07.2015 10:08

Car píše:tak nějak ani nevím proč by někdo měl používat verzi s stále živími endstopy ,když to není vůbec potřeba .


Vzhledem k neexistenci jakekoliv zpetne vazby pohonu je naopak pouziti endstopu naprosto nutne.
A spravne by mel byt na obou koncich kazde osy.

a pri nadefinovani
ABORT_ON_ENDSTOP_HIT_FEATURE_ENABLED v configuration_adv.h
se tiskarna spravne zastavi
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Posun tlače v osi Y

Příspěvekod Car » 03.07.2015 13:47

Když to bude CNC fréza ,tak proč tam nemít aktivní koncáky na obou stranách , ale u 3D tiskárny ? jak jeto velký vidíš ,když to hážeš na stůl a už ti to řve ,že je mimo tiskovou plochu a i když se z nějakého důvodu rozjede na opačnou stranu ,kde enstop většinou není ,tak to na řemínkách a krocích prostě přeskočí a nic se většinou nerozbije ( když použiješ motorky s 0,3Nm tak to má problémi vůbec přejet první položenou přeplněnou vrstvu ).

Prostě si to jen zbytečně zabzučí a hned víš ,že je něco špatně :wink: nebo néé ? :shock:
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Posun tlače v osi Y

Příspěvekod Rebel » 03.07.2015 14:25

Ono nakonec koncaky nejsou potreba vubec, da se tisknout i bez nich :D Ale pokud je FW nastaven tak, ze se pri jeho aktivaci pouze zastavi posun v ose koncaku, je ta kontrola skutecne k nicemu.

Za me treba totalni zastaveni tiskarny s vypnutim topeni (coz je o spravne konfiguraci FW) ma urcite neco do sebe.

Nekomu treba nevzhledna pyramida a vyplytvany filament nevadi, ale nekomu treba zase jo, nekdo ma bzuceni rad, nekdo ne ...... je to kazdeho nazor vec :D

Kazdopadne je urcite neco spatne, kdyz koncak za bezproblemoveho tisku sam o sobe neco dela, kakze jeho trvala kontrola rozumnym zpusobem by asi take nebyla od veci. Ale nebudeme z toho delat raketoplan, vypneme vse co se da, ono to treba neshori :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Další

Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků