Nahodný pohyb osí

Nahodný pohyb osí

Příspěvekod peterhe » 08.06.2021 02:21

Zdravím páni,
v poslednej dobe, 2-3 týždne sa mi pri tlači začali pohybovať osi, hlavne X a Y. Tlač prebehne celkom v poriadku, model dotlačí, ale v priebehu tlače v náhodnom bode sa niektorá os, väčšinou X alebo Y presunie na koniec - vždy smerom ku koncovému spínaču. Počas tohto pohybu filament nedávkuje. Skratka iba dôjde na spínač, vráti sa na miesto kde pred odchodom skončila a pokračuje ďalej. Žiadne vrstvy nie sú posunuté. Ten istý G-kód som skúšal pustiť viac krát, nikdy to nebolo v tom istom mieste. Toto by sa dalo ešte prežiť, aj keď nemá to čo robiť, ale niekedy dôjde k tomuto pohybu u extruderu, vysunie filament von a naspäť ho málokedy zavedie. U osi Z som tento pohyb nezaregistroval, ale nevylučujem ho. Rýchlosť pohybu je pomalšia ako rýchlosť samotnej tlače cca 20mm/s. Frekvencia sa postupne zvyšuje, pred 2 týždňami to bolo 2-3x za približne 2-hodinovú tlač, teraz aj 20-30x. Firmware som prehral na novo pred dvomi dňami, síce za ten istý 2.0.x, ale zjavne to nepomohlo. Doteraz fungoval bez problémov. Slicer som iný neskúšal, ale vzhľadom k tomu že pri tom istom g-kóde sa nikdy tento pohyb neopakoval v rovnakom mieste by som ho vylúčil. Posledné 2 týždne tlačím len ABS (vyššie teploty), ale myslím si, že to nemá spojitosť. Čo sa týka elektriky, pred tromi mesiacmi som menil hotend a jeho termistor (kovová 3mm trubička). K PID kalibrácii som sa ešte nedostal, trochu lieta teplota, pri prvom nahriatí pred tlačou prebehne o 5 st. ale pri samotnej tlači bez spusteného ventilátora nekolíše viac ako 1 stupeň. Elektronika je klasická - ramsp 1.4 + 2560, niekoľko stoviek hodín (ak nie viac) už má za sebou. Drivery 2208 sú cca 1/2 ročné. Myslíte, že by pomohla výmena 2560 ? Za podnety vopred ďakujem.
  • 0

peterhe
 
Příspěvky: 101
Registrován: 27.02.2017 17:23
Bydliště: Trenčín
Reputation: 0

Re: Nahodný pohyb osí

Příspěvekod Rebel » 08.06.2021 17:35

Předpokládám že se to děje při tisku z SD čtečky na LCD. Pokud ano, zkrať na minimum kabely k LCD.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Nahodný pohyb osí

Příspěvekod peterhe » 08.06.2021 23:26

Ide to z SD, kábel je dlhý cca 30cm, skrátiť ho už nemôžem, je pomerne presne dlhý, skôr by mi podlo kebyže je o 1-2cm dlhší. Ešte ma napadol zdroj, skúsim premerať, či sa neporúčal nejaký filtračný kondenzátor na výstupe. Ale každopádne ďakujem za tip, konektory k LCD určite skontrolujem.
  • 0

peterhe
 
Příspěvky: 101
Registrován: 27.02.2017 17:23
Bydliště: Trenčín
Reputation: 0

Re: Nahodný pohyb osí

Příspěvekod kroxigor » 09.06.2021 05:11

Tohle se občas stávalo pokud byly trvale zapnuté endstopy v FW a nebyl u nich zcela 100% kontakt.
- Zkontroluj kablíky k endstopům
- vypni trvalou detekci endstopů v FW
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Nahodný pohyb osí

Příspěvekod Rebel » 09.06.2021 19:25

peterhe píše:Ide to z SD, kábel je dlhý cca 30cm, skrátiť ho už nemôžem, je pomerne presne dlhý, skôr by mi podlo kebyže je o 1-2cm dlhší. Ešte ma napadol zdroj, skúsim premerať, či sa neporúčal nejaký filtračný kondenzátor na výstupe. Ale každopádne ďakujem za tip, konektory k LCD určite skontrolujem.

Pokud to dela ruseni SPI sbernice po ktere jede ctecka SD karty, jako ze me se to stalo na nekolika tiskarnach a nemuzes je zkratit, musis je udelat aspon stinene. Moznosti je vice, ale osdstineni je nejjednodussi.
Kazdopadne dlouha SPI sbernice vseobecne problem a holt nejake zasady, jako treba co nejkratsi kabelaz by se mely dodrzovat. 30cm je v konstrukci tiskany se spoustu ruseni az moc.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Nahodný pohyb osí

Příspěvekod peterhe » 10.06.2021 17:05

Zatieniť môžem skúsiť, ale doteraz to fungovalo bez problémov nejakých 5-6 rokov. Aj keď nevylučujem túto možnosť, v susednej miestnosti mám CNC, a tiež v poslednej dobe je niečim rušené - stráca kroky. Taktiež nepravidelne, overené tým istým g-kódom. Naviac pri zapnutom stroji počuť niekedy chvenie v motoroch. Je to trošku finančne bolestivejšie keď si to tvrdokovová frézka namieri cez kalenú upínku :-). Toto je ale riadené z PC cez LPT port- tu mám podozrenie práve na tento port.
V poslednej dobe obidva stroje dostávajú zabrať, niekedy bežia bez vypnutia aj dva mesiace.
  • 0

peterhe
 
Příspěvky: 101
Registrován: 27.02.2017 17:23
Bydliště: Trenčín
Reputation: 0

Re: Nahodný pohyb osí

Příspěvekod Rebel » 10.06.2021 17:13

Zjednodusene receno muze urcitou "hladinu" ruseni zpusobovat i starsi zdroj, ve kterem odchazeji kondiky, tedy neni to nic neobvykleho, ze se to zacne dit az po delsi dobe.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Nahodný pohyb osí

Příspěvekod peterhe » 10.06.2021 18:15

Na cnc som zdroj vymenil, nepomohlo to, skúšal som tiež sieťový filter 230v pred elektroniku a PC, vreteno bolo mimo filtra (výkonov bol len 400W), bez výsledku aj bez pusteného vretena. Konektor na SD kartu na LCD vie niekto narýchlo z čím je ešte zapojený? SD slot by som nejaký našiel skúsil by som ho s krátkym káblom, kartu nemusím mať na dispeji
  • 0

peterhe
 
Příspěvky: 101
Registrován: 27.02.2017 17:23
Bydliště: Trenčín
Reputation: 0

Re: Nahodný pohyb osí

Příspěvekod Rebel » 10.06.2021 18:40

Pokud máš 400W DC vřeteno s komutátorem, tak to je alchymie jako kráva, to chodí opravdu spolehlivě asi pouze s drivery po LPT. V případě řízení po USB a nějakou atmegou je to spíše zázrak, když to funguje spolehlivě :D U čtečky, tedy na EXP2 je myslím jen reset navíc.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Nahodný pohyb osí

Příspěvekod peterhe » 11.06.2021 00:04

Drivery sú tam Toshiba TB6560 4x spoločne na jednej doske aj nejakou primitívnou elektronikou (optočleny pre galvanické oddelenie PC od stroja a nejaké záležitosti okolo relátka), vreteno je Kress 1050W, alebo Proxxon 230V sú to striedavé 1F motory, ale robí to aj pri unigrave, čo je čiste mechanická záležitosť ktorá nemá žiadny motor (diamant priletovaný na tyčke, ktorú k materiálu naviac dotláča pružina). Minulý rok mi nejaké rušenie vznikalo zo žiarivkového svietidla 2x36W (len pri zapnutí, strelený kondenzátor) vtedy na cnc pri zapnutí urobilo aj 5-6 poctivých krokov. Momentálne dostávajú motory na cnc pri nespustenom g-kóde impulzy pri ktorých sa len chvejú. Pri g-kóde ich to samozrejme ovplyvňuje a dochádza k posuvu súradníc. Niekedy to neurobí ani raz za týždeň, a niekedy za večer aj 5-6x. Trvá to cca 1-2 sekundy.
U tlačiarne je to možno podnet prejsť na vyšší level - nejaká lepšia 32b. doska, len pri tých mojich aktivitách neviem kedy sa k tomu dokopem. Ešte by som mohol oprášiť deltu, ale nemá mi tam kto vymeniť trysku za menšiu :-) Budúci týždeň budem mať relatívne voľnejší, tak sa na to vrhnem.
  • 0

peterhe
 
Příspěvky: 101
Registrován: 27.02.2017 17:23
Bydliště: Trenčín
Reputation: 0


Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron