PID kalibrace HotEndu

PID kalibrace HotEndu

Příspěvekod krevetky » 09.03.2021 20:27

Zdravím. Chci si zkalibrovat PID HotEndu a mam otázku, jestli se má kalibrace provádět se spuštěným ventilátorem ofuku výtisku nebo bez něj. Jde mi o to, že když pak bude probíhat tisk a u některých výplních pojede fukar na plno, jestli to nebude příliš ochlazovat i HotEnd a docházet tak k poklesu teploty v trysce. Zkrátka jestli to pak bude stíhat dotápět.
Mám E3D V6.
  • 0

krevetky
 
Příspěvky: 2
Registrován: 05.03.2018 22:34
Reputation: 0

Re: PID kalibrace HotEndu

Příspěvekod zemciko » 09.03.2021 20:45

Tak já mám třeba ofuk nastavený tak aby foukal pod trysku a ne na ni. A ano pokud půjde míň tepla do taveného materiálu tak to bude mít vliv na hodnotu maximálního možného posuvu materiálu a obecně pak materiál posunu o 100mm a on se v reálu posune třeba jen o 80mm. Ale to vše je třeba na stavěné tiskárně prostě otestovat...
btw. taky může pomoct izolace topné části aby se tolik tepla neztrácelo.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: PID kalibrace HotEndu

Příspěvekod krevetky » 09.03.2021 20:53

Pomohla by třeba ta silikonová izolace? Nebo co to vlastně je?
  • 0

krevetky
 
Příspěvky: 2
Registrován: 05.03.2018 22:34
Reputation: 0

Re: PID kalibrace HotEndu

Příspěvekod zemciko » 11.03.2021 00:07

Rozhodně lepší izolant byly ty bavlněné. Silikon jsem zkoušel a nicmoc (hlavně mi to nesedělo zrovna ideálně a musel jsem zvětšit otvor na trysce). Ale proti intenzivnímu přímému ofuku na trysce by to mohlo být lepší...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: PID kalibrace HotEndu

Příspěvekod Stefinek » 11.03.2021 07:56

zemciko píše:Tak já mám třeba ofuk nastavený tak aby foukal pod trysku a ne na ni. A ano pokud půjde míň tepla do taveného materiálu tak to bude mít vliv na hodnotu maximálního možného posuvu materiálu a obecně pak materiál posunu o 100mm a on se v reálu posune třeba jen o 80mm. Ale to vše je třeba na stavěné tiskárně prostě otestovat...
btw. taky může pomoct izolace topné části aby se tolik tepla neztrácelo.

To by vliv mít nemělo, právě proto máš na kalibraci extruderu a flow tak malou rychlost vytlačování, aby ti tryska nekladla odpor. Při tý malý rychlosti by to žádný bordel dělat nemělo. Při větších rychlostech tisku už asi ano.
Já vyměnil tu bavlněnou za silikon a mám spíš opačný výsledek, že je to lepší. Nikdy se mi nestalo, že by šprcka neseděla nebo se nevešla tryska a to ani od číňana, ale může se stát :)
Na autora dotazu: Já osobně bych spíš řešil úpravu toho ofuku, pokud fouká na trysku/blok a šprcku dal jako bonus.
  • 0

Creality ender 3 - dual Z,skr1.3 5x TMC2208, BMG, vlastní Marlin
Anycubic i3 mega S - vykuchaná, komponenty použity na stavbu Rebel II
Anycubic chiron - stock
Rozestavěný rebel II V34 - Skr1.3,TMC2208, E3D V6, extruder z mk3s,bed anycubic i3 megaS
Stefinek
 
Příspěvky: 13
Registrován: 04.12.2020 06:49
Bydliště: Vimperk
Reputation: 0

Re: PID kalibrace HotEndu

Příspěvekod zemciko » 13.03.2021 16:57

jo jenže to si nakalibruješ kolik mikrokroků to má dělat z motoru na mm za ideálních podmínek, ale pro vyšší posuvy ta pak pomalu přestává stíhat (materiál klade při protlačování tryskou větší odpor) a s nižši teplotou je ten dopad samozřejmně vyšší. Liší se to výrazně i u rozdílně silných extruderů, některé zvládnou vyvinou a přenést na filament mnohem vyšší sílu jiným stačí málo a už se budou zasekávat.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0


Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků