T8 stoupani 2mm vs 8mm, poznatky??

T8 stoupani 2mm vs 8mm, poznatky??

Příspěvekod vajcner » 26.02.2020 19:56

Zdravim panove,

Premyslim ze nahradim na ose Z sroub T8 se stoupanim 8mm za T8 se stoupanim 2mm.
Stale mi pada jedna strana, a i pri manipulaci to proste nedrzi.. Doufam ze mensi uhel lepe podrzi osu Z.
Ovsem mam obavu zda nebudou pretezovany motory Z.
Nejake zprazeni remenem nechci resit.
Dale dotaz. Jaky to bude mit vliv na tisk, predpokladym ze +

Zkusenosti, poznatky, nazory?? Dekuji
  • 0

vajcner
 
Příspěvky: 45
Registrován: 10.06.2017 08:45
Reputation: 0

Re: T8 stoupani 2mm vs 8mm, poznatky??

Příspěvekod poutnik » 26.02.2020 21:34

Na sCube mám T8 se stoupáním 2mm, na Rebelu II jsem měl se stoupáním 4mm. Jak píšeš, je stabilnější uchycení osy Z, nepadá tolik.

Nevýhody/komplikace:
* čím menší stoupání, tím víc se může prodloužit tisk - tedy při zachování stejných akcelerací, stejného Z-liftu - pro stejnou hodnotu Z-liftu je ten pohyb o něco málo delší. Většinou to bude neznatelné, ale v případě komplikovaného tisku s množstvím Z-liftů to může být významné. Myslím, že to ale nebude víc než 1% času tisku.
* relativně se zvýrazní nesouosost motoru a trapézu, což může být vidět jako vlnky na tisku. Při stoupání 8mm bude frekvence těchto vln delší, víc se rozloží na modelu a nemusí být vůbec vidět. Při 2mm je frekvence vln kratší a je větší pravděpodobnost že budou vidět. Lepší (přesnější) sesazení os tomu zamezí.

Jiné nevýhody mne nenapadají...

Jiří
  • 0

poutnik
 
Příspěvky: 206
Images: 10
Registrován: 06.01.2016 14:22
Bydliště: Brněnsko
Reputation: 0

Re: T8 stoupani 2mm vs 8mm, poznatky??

Příspěvekod vajcner » 26.02.2020 21:40

Dekuji za info. Bude to vlnkovani patrne i pokud mam Zko na hiwinech??
  • 0

vajcner
 
Příspěvky: 45
Registrován: 10.06.2017 08:45
Reputation: 0

Re: T8 stoupani 2mm vs 8mm, poznatky??

Příspěvekod vajcner » 26.02.2020 21:47

Jeste teda dotaz, pokud nema stoupani 2mm pozitivni vliv na tisk v coz sem doufal a resi jen padani Zka tak neni lepsi ponechat stoupani 8mm a proste to spojit remenem? Ja si rikal ze zabiju dve mouchy jedno ranou, padani Zka a kvalitu tisku a to se teda asi pletu..? Nebo je vhodnejsi pouzit jine stoupani nez 2 a 8?
  • 0

vajcner
 
Příspěvky: 45
Registrován: 10.06.2017 08:45
Reputation: 0

Re: T8 stoupani 2mm vs 8mm, poznatky??

Příspěvekod zemciko » 27.02.2020 21:47

Ono i na m5 závitovce můžeš mít stejnou kvalitu tisku jako na trapézu a na trpázu pak mít vlnky. Tímhle to nezlepšíš ani nezhoršíš, problém není ve stoupání ale v uchycení. Nicméně žádné znatelné zpomalení podle mně nehrozí, bo v ose z se člověk až tak často nepohybuje.
Já sám jsemvyměnil stopání 8mm za verzi s 2mm prostě proto že jsem každou chvíli musel seřizovat vodorovnos osy x a to mně fakt dost štvalo. Ještě jsem mohl dát tam dorazy na obě, osy, ale tohlke mi přišlo jako jednodušší řešení.
Podle mně je 2mm stoupání na ose z , z funkčního hlediska, lepší.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: T8 stoupani 2mm vs 8mm, poznatky??

Příspěvekod kroxigor » 28.02.2020 03:16

Já jsem šel cestou kompromisu a používám stoupání 4mm konkrétně T6x4
http://obchod.rebelove.org/mechanicke-d ... atici.html
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: T8 stoupani 2mm vs 8mm, poznatky??

Příspěvekod juliusvla » 28.02.2020 08:19

Mám tam 8 x 2 už asi tři roky a pohoda. Jedině na co je třeba si dát pozor v případě čínských trapézů je jejich naprosto stejné stoupání, což někdy nebývá samozřejmost. Někde jsem se tu o tom již zmiňoval cca před dvěma lety.
Je třeba mít trapézy také naprosto rovné. Potom používám uchycení ala "Lubosch". Dole pružná spojka trochu natažená a nahoře ložisko a jistící kroužek na předepnutí pružné spojky.
Tady je trochu hekticé pojednáni o ose Z : viewtopic.php?f=8&t=2013
  • 0

juliusvla
 
Příspěvky: 150
Registrován: 10.11.2016 23:42
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Re: T8 stoupani 2mm vs 8mm, poznatky??

Příspěvekod zemciko » 28.02.2020 08:44

To uchycení shora se mi osvědčilo už na starém reprapu co jsem dělal v roce 2010 (tam mám shora i motory). Jenže tam jsem měl tr12x3 a konce osoustružené do osazení pro spojku a objímku takže to dodnes chodí suprově. I verze na prvné modifikaci rebela II jsem udělal s uchycením shora a i tam to kupodivu funguje ok. Na konstrukci co jsem dělal nedávno jsem ale narazil. Vlnovka jako vyšitá. Prostě ty koupené čínské ložiska v radiálním hliníkovém pouzdře se dvěma červíkama tentokrát nefungovaly. Nejspíš špatně vycentrovaly osu dotažením červíků někam do závitu, nebo tak něco. Musel jsem to řešit výměnnou pružných alu spojek za tu CNC verzi a uchycením zase zespodu na motoru (ovšem objímkou ne červíkem) a zas to funguje...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0


Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků