Mazání lineárního vedení

Mazání lineárního vedení

Příspěvekod Saph » 13.12.2017 19:44

Nedávno tu padlo pár zmínek ohledně mazání pojezdů, ale je to na trochu nešikovném místě, tak jsem si řekl, že založím samostatné vlákno ;-)
Na úvod přidávám video od pana Zahradníka:
Je zde doporučováno použití plastického maziva, které se vmáčkne do kuliček lineárního ložiska před jeho montáží. Konkrétně pak Mogul LV 2-3 a v komentáři pod videm padlo i doporučení na řidší Mogul A00.
Popravdě se mi příliš nezdá nízká cena těchto maziv a mám obavu o jejich kvalitu a hlavně životnost. Rozdělávat každou chvíli tiskárnu kvůli přemáznutí není zrovna pohodlné a tak bych rád investoval klidně do něčeho osvědčeného a kvalitního ;-)
Zatím to vidím tak, že bych vyzkoušel mazivo Hiwin z CNCshopu: http://cncshop.cz/mazaci-tuk-hiwin-plo-05

Budu rád, když přidáte své postřehy, zkušenosti a doporučení, díky ;-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod bahora » 13.12.2017 20:03

obyčejný olej na šicí stroje, běžně dostupný v hyper/super marketech
  • 0

bahora
 
Příspěvky: 245
Images: 1
Registrován: 23.11.2016 01:12
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod MichalG » 13.12.2017 20:06

koukas se na to uplne spatne, vedeni je v beznem prostredi tzn prach, nalepene casti filamentu a vsemoznej bordel, je uplne fuk jak drahy mazani na vedeni das, cas od casu se z toho stane spinavej mazlavej bordel

bahora píše:obyčejný olej na šicí stroje, běžně dostupný v hyper/super marketech

:x
  • 0

Nabizim tistene dily
MichalG
 
Příspěvky: 393
Images: 0
Registrován: 28.03.2017 23:15
Reputation: 2
Jen tak dál :)

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod Saph » 13.12.2017 20:22

Ne nedívám, troufám si tvrdit, že už taky trošičku zkušeností s provozem opravdu mám a vím jak se moje tiskárny chovají a vypadají. Tiskárnu mám už delší dobu uzavřenou v boxu a nikde žádný mazlavý bordel nemám. Ta trocha co se tam udělá je setřená k okrajům pojezdů díky stěrkám ložisek. Tyče a trapezy aktuálně čas od času přestříkávám nějakým olejem ve spreji, ale nemyslím si, že je to správné řešení právě kvůli vysoké těsnosti ložiska jak zmínil Zahradník.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod medapeta » 13.12.2017 20:24

Olejem na šicí stroje to tak akorát zalepíš. Nejlepší je použít to co se mazat nemusí, tedy kluzná ložiska. Na kovová pak plastické mazivo doporučené Petrem Zahradníkem stačí, protože životnost čínských šmejdů je nižší než životnost toho Mogulu.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod MichalG » 13.12.2017 20:31

Saph píše:Ne nedívám, troufám si tvrdit, že už taky trošičku zkušeností s provozem opravdu mám a vím jak se moje tiskárny chovají a vypadají. Tiskárnu mám už delší dobu uzavřenou v boxu a nikde žádný mazlavý bordel nemám. Ta trocha co se tam udělá je setřená k okrajům pojezdů díky stěrkám ložisek. Tyče a trapezy aktuálně čas od času přestříkávám nějakým olejem ve spreji, ale nemyslím si, že je to správné řešení právě kvůli vysoké těsnosti ložiska jak zmínil Zahradník.

olej ve spreji atd je uplne k nicemu, to tak akorat stece a udela to nekde bordel, pouziva se vazelina ktera nejak drzi tam kde ma
to ze ti ty krouzky odtahaj bordel na stranu je hezky jenze to je jen ta cas bordelu co se ti dostala zevnitr loziska prez tesnici krouzky na druhou stranu, to sami jen v horsim mas uvnitr toho loziska, btw zahradnik ve videu jestli si to pamatuju spravne rekl neco jako ze se prez ty krouzky nedostane zadne mazivo no to je dalsi blbost, to kdyby jsi s lozoskem prejel z jedny strany na druhou tak by tyc byla naprosto sucha coz zcela urcite neni
  • 0

Nabizim tistene dily
MichalG
 
Příspěvky: 393
Images: 0
Registrován: 28.03.2017 23:15
Reputation: 2
Jen tak dál :)

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod Saph » 13.12.2017 20:49

Aaaaaaa lidi vy mě fakt zabijete... :-D nemám čínské šmejdy, ale kvalitní japonská ložiska. Pro úplnost doplním, že používám i kvalitní tyče, které mají toleranci H6. S čínama bych opravdu mazání neřešil, protože ty ani nikdy fungovat nemůžou, když v nich nejsou kuličky.
Teď ještě čekám komentář, že takové věci není potřeba u 3D tiskárny řešit a ať to potřu třeba špekem co mi zbude od oběda, takže ještě zmíním, že potřebuji udržovat v provozu větší množství tiskáren třeba i nonstop a proto se snažím vymyslet pokud možno nějaké kvalitnější řešení.
Michal: Víš, že mi vlastně absolutně nepomůže co píšeš? Už v prvním příspěvku jsem napsal, že chci zkusit nějaké plastické mazivo. Následně jsi napsal, jak se na to dívam špatně a teď ho vlastně zase doporučuješ. Zase nic specifického, vlastně souhlasíš, ale zároveň musíš být v opozici jako vždy. Mimochodem mě se právě zdá, že ty tyče mám po přejetí prakticky suché víš, možná taky není ložisko jako ložisko. Tohle mě nebaví, fakt že ne...
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod MichalG » 13.12.2017 20:54

nechapes co chci rict, kup nejakou hustsi vazelinu a neres to, nema cenu do toho vrazet zadny vetsi prachy, tak jako tak se z toho casem stane brusna pasta

btw
"S čínama bych opravdu mazání neřešil, protože ty ani nikdy fungovat nemůžou, když v nich nejsou kuličky. "
wtf ? doufam ze to byl vtip :-D a pokud ne, odkud myslis ze ma loziska rebel nebo s velkou pravdepodobnosti i treba cncshop, prusa, atd ? :-D

a jestli jsi tam strikal nejakej olej jestli jsi to pral ty (uz si to nebudu cele procitat znova) tak bych se ani nedivil kdyby to jelo pomalu na sucho :-D
  • 0

Nabizim tistene dily
MichalG
 
Příspěvky: 393
Images: 0
Registrován: 28.03.2017 23:15
Reputation: 2
Jen tak dál :)

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod Saph » 13.12.2017 21:06

Vazelín je asi milion druhů a některé třeba časem mohou zasychat nebo dělat jiný problémy, taky by v tomhle případě neměla být příliš hustá. Doufal jsem právě, že s tím tady někdo třeba bude mít větší zkušenost, což ale ty zjevně nejsi. Nechci odpověď "neřeš to"? Rozumíš? V předchozích příspěvcích jsem snad jasně napsal proč tohle řeším. Nezdělil jsi mi jedinou hodnotnou informaci, ostatně jako vždy a už silně pochybuju, žes vůbec někdy měl v ruce značkové ložisko. Prej brusná pasta, tu tvoji tiskárnu bych normálně vidět nechtěl :-D
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod fdd1222 » 13.12.2017 21:13

Pokud mas kvalitni japonska loziska, pouzij kvalitni mazaci tuk. Tem Zahradnikuv mogul je dobry mozna tak na mazani pantu u dveri, ale rozhodne ne na lineary. Ja mam z praxe vyzkouseny Kluber GL261, zivotnost lozisek je skutecne nekolikanasobna nez pri mazani beznou vazelinou. Ale jsou i jine kvalatni tuky. Nejsou uplne nejlevnejsi, ale obcas se daji koupit na bazosi nebo aukru za prijatelny peniz kdyz je nekdo slohne ve firme. Nevim z ceho to delaji, ale kdyz si tuhle vazelinu das na prsty, citis ji i kdyz si ruce dukladne umyjes mydlem, narozdil od nejakych mogulu apod.
  • 0

Naposledy upravil fdd1222 dne 13.12.2017 21:16, celkově upraveno 1
fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod medapeta » 13.12.2017 21:15

Plastické mazivo není vazelína a je vhodné i pro kvalitní ložiska. Není třeba se bát životnosti ani změn složení, mazivo je určeno přímo pro toto použití. Samozřejmě jednou za čas je fajn tyče otřít. Nikam to neteče a vydrží dostatečně dlouho.

HIWIN PLO-05 i Microlube GL 261 mají velice podobné složení jako Mogul LV 2-3, cena je u nich však vyšší. Pokud chce mít někdo dobrý pocit z toho že utratil mnoho peněz, budiž mu to přáno. Funkce bude při použití na 3D maloformátových tiskárnách úplně stejná ve všech případech nehledě na typ použitých lineárních ložisek.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod kroxigor » 13.12.2017 22:15

Omlouvám se za odpověď vím, že tu jsou povolanější a zkušenější (neilz MichalG), ale já za své roky zkušeností jsem vyzkoušel několik způsobů mazaní a prostředků ...
a zatím se mi za ty roky osvědčilo ať na čínská tak na kvalitnější ložiska je vyprat a pak naložit do jemného oleje
---
toť mé zkušenosti na 3 tiskárnách v provozu a na desítce dalších ... ale nerozumím tomu a jsem pouze začátečník možná dělám něco blbě
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod bahora » 13.12.2017 22:20

medapeta píše:Olejem na šicí stroje to tak akorát zalepíš.


Když myslíš, je to tvůj názor. Já mám na ten olej jiný názor a praktickou zkušenost, nejen z oblasti
3D tiskáren.
  • 0

bahora
 
Příspěvky: 245
Images: 1
Registrován: 23.11.2016 01:12
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod fdd1222 » 13.12.2017 22:39

medapeta píše: ... Microlube GL 261 mají velice podobné složení jako Mogul LV 2-3, cena je u nich však vyšší. Pokud chce mít někdo dobrý pocit z toho že utratil mnoho peněz, budiž mu to přáno...


Nemas pravdu, ja to mam skutecne v praxi vyzkousene. Soucasti ktere se menily radove po mesicich se ted meni po letech. A to jsme driv mazali nejakym tukem doporucenym od SKF, zadny Mogul za dvacku kilo.

Olej do lozisek neni zadny problem, problem je jak ho tam neustale dostavat. Mazaci tuk tam proste vydrzi dyl.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod straciam » 13.12.2017 22:52

na loziska, ci uz linearne, axialne, radialne dostat predsa loziskovy olej na to urceny. kto sa chce maznat, tak moze pouzit aj plasticke mazivo. neviem presne aky to je typ, ale pouzivame tuk odolny odstredivej sile, ktory sa praveze akokeby "lepi" na gulicky a cele vnutro. obycajnu vazelinu odstredivou silou odhadze. samozrejme odstredive sily pri linearoch su mensie ako pri klasickych loziskach, ale aj tak je tam lepsie mazivo, ktore prilne ku gulickam a vnutru a stale sa na nich lepi a su v nom obalene stale. len neviem si spomenut na typ. p.s. ten gl261 vyzera dobre..
  • 0

Ins-piration: No pass, no problem.
Rebel II s hiwin vedeniami.
straciam
 
Příspěvky: 108
Registrován: 08.11.2015 21:04
Bydliště: Podbrezova, SR
Reputation: 0

Další

Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků