Mazání lineárního vedení

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod medapeta » 13.12.2017 23:16

Stačí se podívat na technické listy. Marketing holt dělá svou práci...
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod fdd1222 » 13.12.2017 23:52

Na technicke listy se vyprdni, to zakladni slozeni je prakticky u vsech tuku strejne. Dam pochopitelnejsi priklad. Mrkni napriklad tady
https://img.blesk.cz/img/1/normal690/22 ... v0.jpg?v=0
a tu
https://image.shutterstock.com/z/stock- ... 080322.jpg

V technickem listu maji obe dobroty stejne slozeni: maso a brambory. Vysledny rozdil bych ale rozhodne nevidel jen v marketingu :-)
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod medapeta » 14.12.2017 00:06

Nevyprdnu, pro výběr optimálního kompromisu je třeba mít přesné vstupy. Optimálním je v případě amaterských tiskáren to co odvede skvěle svou práci a nezvedne zbytečně náklady, tedy nikoli marketingově vyhoněný výrobek, ale odzkoušené a dostupné řešení.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod MichalG » 14.12.2017 00:26

a protobohate staci vazelina nebo pomalu jakekoli technicke mazivo ktere netece, stejne se tyce obcas otrou od bordeku, premaznou a jede se dal a pri pripadnym upgradu se loziska properou, vysusi, promazou a jede se proste dal, ma to asi stejnej smysl jako ty japonsky loziska kdyz s cinou stejne s nejvetsi pravdepodobnosti nepoznas zadnej rozdil
  • 0

Nabizim tistene dily
MichalG
 
Příspěvky: 393
Images: 0
Registrován: 28.03.2017 23:15
Reputation: 2
Jen tak dál :)

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod Saph » 14.12.2017 00:31

Dík za reakce, škoda že ten gl261 se nevyrábí třeba v menším balení, kilové balení za trojku je poměrně nepraktické, jinak bych ho vzal. :-/
Vidím to tedy tak, že zkusím alespoň to mazání od Hiwinu, byli by snad sami proti sobě kdyby doporučovali něco špatného pro své vedení, navíc s CNCshopem mám dobrou zkušenost. U 3D tiskáren zas není nijak velké tlakové zatížení, tak ty nároky budou jistě úplně jinde než třeba u stroje co zmiňoval fdd. Pokusím se ale ještě dohledat jestli nedoporučuje něco přímo Misumi.
medapeta: promiň ale mě nějaký optimální kompromis třeba moc nezajímá. Jak jsem psal tiskáren mi tu pojede víc a potřebuju aby vydržely. Každá komplikace se mi pak prodraží na promarněném času a energii mnohem víc než investice 500Kč do maziva. Navíc tvrdit, že to má stejné složení a je to tedy to stejné je absurdní, zvlášť když tady fdd píše jasnou praktickou zkušenost, to snad mluví za vše.
Michal: Ses idiot, rozdíl mezi značkovým ložiskem a čínským je naprosto neskutečný, nedá se to vůbec srovnat. Na tisku se to projevilo markantním způsobem.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod fdd1222 » 14.12.2017 06:57

Sleduj ty inzertni servery, obcase se tam neco objevi. Minuly mesic jsem tak koupil karton specialniho vysokoteplotniho maziva ktere normalne stoji kolem 5000/kg za 80,- za plechovku :-)
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod Klaudius » 14.12.2017 09:26

fdd1222 píše:
medapeta píše: ... Microlube GL 261 mají velice podobné složení jako Mogul LV 2-3, cena je u nich však vyšší. Pokud chce mít někdo dobrý pocit z toho že utratil mnoho peněz, budiž mu to přáno...


Nemas pravdu, ja to mam skutecne v praxi vyzkousene. Soucasti ktere se menily radove po mesicich se ted meni po letech. A to jsme driv mazali nejakym tukem doporucenym od SKF, zadny Mogul za dvacku kilo.

Olej do lozisek neni zadny problem, problem je jak ho tam neustale dostavat. Mazaci tuk tam proste vydrzi dyl.


Do guličkových ložísk bude tuk (vazelína) vždy lepší. Na lineáry a koľajnice dávam teflonový olej, tzv. suché mazanie. Prestrekneš to sprejom, necháš 15-20 minút pôsobiť a prebytočný olej utrieš papierovou utierkou. Neostáva žiadny viditeľný povlak, dobre to behá a nie je to mastné, čiže sa tam nelepí žiadna špina a ostáva to čisté. Pravda, je to draší olejček, ale 100 ml sprej mám už druhý rok a mažem ním kde-čo, vrátane 4 tlačiarní Prusa. Dúfam, že sa v EU nezbláznia a teflon nezakážu, už to tam nejakého osla napadlo a vraj sa o tom jedná. https://www.interflon.com/cz/products/1 ... aerosol%29
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod medapeta » 14.12.2017 10:45

Na složení se může každý podívat, technické listy jsou dostupné. V těch dražších je navíc pouze lubrikant upravující vlastnosti při zatížení mnohonásobně vyšším než jakých lze v domácích podmínkách dosáhnout. Životnost je při použití Mogul LV 2-3 na amaterských zařízeních v kombinaci s kuličkovým lineárním ložiskem pohybujícím se na přesné tyči naprosto stejná jako u zmíněných dražších maziv. Nabízí se vytvoření experimentu a budu moc rád když mi jím někdo mé tvrzení vyvrátí. Jinak je to jen tlachání. Nicméně apeluji na všechny, opravdu používejte jen to co je k tomu účelu určené, tedy na kuličkové lineáry jakékoli zde uvedené plastické mazivo a ne olej. Všechna zde uvedená jsou vhodná.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod Klaudius » 14.12.2017 16:07

No vidíš, práve na lineáry ja už plastické mazivo nedávam. Ťahalo to prach a vedenia boli vždy špinavé a guličky sa vždy po nejakej dobe (po dlhšej dobe, to je pravda, cca pol roka) ozvali, aj bolo cítiť drhnutie. Na tieto maličké záťaže, s ktorými lineáre na 3D tlačiarňach pracujú, mi spomínaný teflonový olej skrátka stačí. Samozrejme, nikomu plastické mazivo vyhovárať nejdem, to nech si každý zváži sám.
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod medapeta » 14.12.2017 17:32

Obecně 3D tiskárna nemá v prašném prostředí stejně jako jiné přesné stroje co dělat. Pokud to má někdo na stavbě, je naprosto jedno čím maže.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod Klaudius » 14.12.2017 20:09

medapeta píše:Obecně 3D tiskárna nemá v prašném prostředí stejně jako jiné přesné stroje co dělat. Pokud to má někdo na stavbě, je naprosto jedno čím maže.


Zdá sa, že okrem vlastnej pravdy pre teba nič iné nemá cenu. Inak by si takú kolosálnu blbosť nenapísal. No nech sa páči, hlavne keď si spokojný...

Ja si ponechám a odporúčam vlastnú skúsenosť. Prašné prostredie nie je len stavba, ale pokojne aj kancelária, záleží na konkrétnych podmienkach. Napr. ja som na poschodí nad výrobou, odkiaľ lieta vzduchom prach z kartónov, do ktorých sa výrobky balia. Nepatrné množstvo, ale na mastné lineáry sa to proste lepí a divil by si sa, jak to časom dokáže zrasovať ložiská. V mojom prípade je suché mazanie úplne top. Tebe to nenúkam, ale možno sa to ako tip niekomu hodí. :wink:
  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod vitbauer » 15.12.2017 07:34

Mažu ložiskovým tukem a po cca 2 měsících tyče otřu a u ložisek bohatě namažu. Ložiska jsem před montáží vypral ve WD-40 a tím samým tukem bohatě namazal. Chystám se na update osy Z a X, tak jsem zvědav na stav ložisek po necelých 30ti dnech provozní doby. Vzhledem k tomu, že budu osy tisknout dle nových modelů, přidám na kraj každého ložiska mazací dutinu pro vyplnění tukem, stírat tuk chci O-kroužkem.
Výhoda tuku je, že nikam samovolně nestéká, lze jej nanést větší množství pro méně časté mazání.
Výhodu oleje vidím ve snadném promazání hůře dostupných míst, při nutnosti častějšího mazání s rizikem přemazání, kdy přebytek může odkapávat ina nežádoucí místa. Mě na to moje občasné tisknutí stačí tuk.
  • 0

Rebel II: HotEnd: E3Dv6 d0.4 mm, heated bed: MK3 ALU + sklo + Ultem PEI, ložiska: LM8UU MTM, osa Z: M5, HW: Arduino MEGA 2560 R3 + Ramps 1.4 + DRV8825, firmware: Repetier 0.92.9
vitbauer
 
Příspěvky: 92
Images: 2
Registrován: 07.01.2017 14:31
Bydliště: Bystřice nad Pernštejnem
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod dmachaty » 02.01.2018 08:33

Když už se tady rozjela taková hezky fundovaná diskuse, tak toho využiji. Čímpak mažete lineární kluzná pouzdra, která se doporučuje mazat - například PCM101215M?

Zatím to občas přejedu papírovou utěrkou se silikonovým sprejem WD40 Silicon Expert (nechá tyče sice kluzké, ale suché), ale pokud má někdo něco lepšího za ne-zrovna-cenu-rakety, nechal bych si poradit.
  • 0

[Rebel sCube] +PETFolie +TMC2100
[Prusa i3 clone] Rozmontovat, mrtvý.
dmachaty
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17.05.2017 09:59
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod medapeta » 02.01.2018 10:22

Vše je řečeno zde: http://www.jinpo.cz/kluzpou.html
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Mazání lineárního vedení

Příspěvekod dmachaty » 02.01.2018 11:05

Myslíte tohle?
Všechny plastické maziva nebo oleje určené pro mazání kluzných ložisek

To říká v podstatě "čímkoliv", něco podobného jsem slyšel od prodejce SKF. Proto se ptám "čím to mažete".
  • 0

[Rebel sCube] +PETFolie +TMC2100
[Prusa i3 clone] Rozmontovat, mrtvý.
dmachaty
 
Příspěvky: 72
Registrován: 17.05.2017 09:59
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků