Tisk PLA a přichycení na podložku

Tisk PLA a přichycení na podložku

Příspěvekod FBITuco » 25.07.2014 13:36

Zdarec.

Tisknu PLA od majkla z 3draty... Tisk na vyhřívanou podložku, na které je nějaký trošku drsnější sklo.
Je nějaká rada na co to PLA tisknout, aby to na skle drželo?

Hřeju na 90°C, protože předtím to tam nechtělo chytat už vůbec... Nebo mám zkusit snížit teplotu?
Když sklo natřu vodou s cukrem, tak to trochu pomůže... Ale jistota že mi to chytne tam pořád není. A stejně se tomu nakonec odlepí rohy, i když je přilepím sekunďákem...

Neříkám, že nemůžu vytisknout nic... Ale je to tak 50/50, že první vrstva chytne. Chtěl bych se dostat trošku na vyšší pravděpodobnost :-D.

Ještě jedna věc... U toho PLA... Měl by HE plast "přitisknout" na sklo, nebo tam ten plast spíš jen položit? Jednu dobu jsem to tisknul tak, že byl plast tak moc připláclej na sklo, že byl skoro průhlednej. Drželo to jako kráva, ale zase měla první vrstva jiný rozměry kvůli tomu rozplácnutí...
  • 0

FBITuco
 
Příspěvky: 58
Registrován: 10.03.2014 14:15
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a přichycení na podložku

Příspěvekod Rebel » 25.07.2014 13:50

Majklovo PLA jsem zatim nemel k dispozici, ale vseobecne kdyz hreju BED pod PLA moc, naopak drzi hure.
Bezne jak na kapton, tak na herkules mi staci 60st.C a to i na velke objekty.

Z kaptonu mi PLA odskace samo, z herkulesu je potreba nechat bed uplne vychladnou a pak cejchovane poklepat :D

Vyska 1. vrstvy by mela byt neco mezi tim co popisujes. Proste by se mely linky spojit a nemely by delat rantl.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Tisk PLA a přichycení na podložku

Příspěvekod romanm » 25.07.2014 13:54

O tom zde už dobrou čtvrthodinu hovoříme, Mlho! :)
viewtopic.php?f=15&t=199

Já to "přiťapávání" první vrstvy řeším tak někde mezi. Určitě mám ale vždy trysku nad podložkou výš, než na tloušťku kancelářského papíru, jak se někde hodně doporučuje.
  • 0

romanm
 
Příspěvky: 177
Registrován: 16.02.2014 16:17
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a přichycení na podložku

Příspěvekod FBITuco » 25.07.2014 14:02

Díky Dane ;-)

Ok, tak se přesunu tam :-D
  • 0

FBITuco
 
Příspěvky: 58
Registrován: 10.03.2014 14:15
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a přichycení na podložku

Příspěvekod FBITuco » 30.07.2014 16:53

Tak obnovení...

Už toho mám plný zuby :-D. Tisknu tedy na lepidlo... Když se první vrstva povede, tak to tam drží jak smyslů zbavený.
Ale opět se dostávám do bodu, kdy z pěti pokusů se první vrstva 4x posere.

BED je nalevelovaný dobře. Tryska je ve vzdálenosti od bedu tak, aby to nebylo ani moc, ani málo...
Ale prostě jak to začne klást vlákno, tak se to začne celý šmudrchat a je to v ...

Mám ještě původní trysku od majkla... Pomůže ta nová, která má větší stoupání směrem nahoru? Tzn že je "větší" část trysky dál od bedu?

Jak mám nastavit retrakce ve Slic3ru pro RII? Teďka tam mám 1mm a rychlost 200.

Jakou nastavit výšku první vrstvy, když mám trysku 0,4mm a vrstvu 0,3mm? Nebo obecně... Jakou výšku první vrstvy?

Jak kalibrovat RII, který má Zmin spínač... Ale Slic3r si první vrstvu zvedne sám? Musím fakt kalibrovat "do skla", nebo se to už dá nějak obejít?
  • 0

FBITuco
 
Příspěvky: 58
Registrován: 10.03.2014 14:15
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a přichycení na podložku

Příspěvekod zaliman » 30.07.2014 20:04

- taky mám původní trysku od Majkla a je to s ní v pohodě

- retrakce: já majklovo PLA mám teď 1.5mm při 50 mm/s. Rychlost tisku: 40 perimetry, 25 externí perimetry, 50 infill. Co se týče délky retrakce: menší pořád hodně teklo, větší už nasávalo bubliny a pak to vynechávalo. Rychlost jsem měl nejdřív 100, ale kupodivu to slintalo víc, než na těch 50 teď. Možná je to tím, že s vysokou rychlostí to cukne na začátku cesty a pak stejnak teče. Kdežto s menší rychlostí to natahuje po celou dobu pohybu s retrakci (pokud si to myslim špatně, tak mě opravte :-) )

- první vrstvu mám na trysce 0.4 zhruba 0.36 (120%), ale taky mám v advanced - extrusion width - first layer 95%. Nejspíš by se dalo nechat tam default a prostě to víc zvednout, ale nehodlám do toho hrabat, když to tiskne :-D

- Když mi Z jede dolů na home, tak ťukne do skla :-) První vrstva je taková připláclá a drží parádně.
  • 0

zaliman
 
Příspěvky: 62
Images: 1
Registrován: 23.04.2014 20:15
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a přichycení na podložku

Příspěvekod FBITuco » 31.07.2014 07:43

Když tisknu jednoduchý objekt (http://www.thingiverse.com/download:448253), tak je to ok... Na trysku se nic nenamotá.

Ale něco, kde je více malých pohybů na první vrstvě a už je to v háji... Skus vytisknout s tvým normálním nastavením první vrstvu tohoto: http://www.thingiverse.com/download:448257. Povede se to na první pokus? Mě se správně vytiskne skirt... Potom to začne tisknout tělo toho špalíčku.. A pak nějaký malý pohyby kolem něj dokola a už je to namotaný a už se to nabaluje.

Tiskneš první externí perimetry, nebo interní, jako je to v default Slic3ru?
  • 0

FBITuco
 
Příspěvky: 58
Registrován: 10.03.2014 14:15
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a přichycení na podložku

Příspěvekod zaliman » 31.07.2014 10:07

Není to moc hezký (ani fotka, ani ta vrstva :-D ), ale chytne se to dobře :-) Pořadí tisku default: vnitřní, vnější, infill.
Ještě teplota, nastaveno 225/205 a 65/55. Ale u toho hotendu si odečti zhruba 35-40°. Ještě jsem se nedokopak k tomu nakalibrovat to měření teploty :-D
Taky jsem dost stáhl akcelerace, tušim na 1000 a jerk na 10.

Slice:
slice.png
slice.png (207.47 KiB) Zobrazeno 4792 krát


Tisk:
DSC_0302.jpg
DSC_0302.jpg (191.97 KiB) Zobrazeno 4792 krát


Rychlosti:
rychlosti.png
rychlosti.png (9.99 KiB) Zobrazeno 4792 krát


Moje superbastl endstopy :-D Na Z je rozdíl mezi průserem a chytáním na první pokus klidně i 1/8 otáčky toho M3 imbusu.
DSC_0300.jpg
DSC_0300.jpg (167.46 KiB) Zobrazeno 4792 krát
  • 0

zaliman
 
Příspěvky: 62
Images: 1
Registrován: 23.04.2014 20:15
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a přichycení na podložku

Příspěvekod FBITuco » 31.07.2014 14:54

áááá, k posrání :-D.

Zítra budu reagovat, zatím dík :-)
  • 0

FBITuco
 
Příspěvky: 58
Registrován: 10.03.2014 14:15
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a přichycení na podložku

Příspěvekod FBITuco » 01.08.2014 11:45

Tisknu s tímto configem:
http://megaupload.cz/dWEos/config.ini.html

Rychlosti:
Obrázek

Nakonec se mi to podařilo po milionech pokusů vytisknout, ale... Musel jsem umýt sklo a nanést čerstvé lepidlo. Musel jsem vypnout infill a musel jsem o něco zvednout teplotu. Normálně jedu na 220°C, teďka jsem musel dát 225°C. A pak už to bylo vpohodě... Ale dost pochybuju, že je ten výsledek opakovatelnej. Co tak koukám, tak máš plast o dost víc přípláclej k podložce, než mám já...

Akcelerace a jerk... Problém s rohama mám, ale není to tak akutní, takže v tomhle jsem se vůbec nevrtal...

Pokud máš objekt rozumnou první vrstvu a mám čerstvý sklo, tak ok... Ale tady ty malý věci a malý pohyby... Pořád ne a ne...

EDIT: Zkoušel jsem i snižovat rychlosti... Ale spíš to škodilo, než pomáhalo.
  • 0

FBITuco
 
Příspěvky: 58
Registrován: 10.03.2014 14:15
Reputation: 0


Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků