Servo cuká

Servo cuká

Příspěvekod Saph » 13.05.2017 01:35

Tak jsem si hrál se servem a narazil jsem na menší problém. Ve chvíli kdy má být servo v klidu, tak pořád trochu "bzučí", působí neklidně a jednou za čas se i samo pootočí o malý kousek. Setkal se s tím někdo? Nevíte jak docílit toho aby servo bylo opravdu pořád v klidu? ;-)
Zapojeno ho mám normálně na D11, fw Marlin RC8, ovládat jsem to zkoušel příkazem M280 P0 Sxx.
Nejdřív jsem myslel, že je to nekvalitním čínským servem, ale dělá to i poměrně drahé Blue Bird. Pak jsem podezíral čínské ramps, ale i s deskou MKS Gen se to chová stejně.
Potřeboval bych docílit opravdu přesného pohybu, protože to chci použít pro naklápění dualního hotendu.
Ještě mě napadlo nějak softwarově zajistit, aby se servo po pohybu vypnulo, ale nevím jestli by jeho statické přídržná síla stačila. Navíc když jsem v Marlinu odškrtl možnost #define DEACTIVATE_SERVOS_AFTER_MOVE v configuration.h, tak mi to píše nějaký error a nějak zatím nevím jak to vyřešit.
Díky za rady
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Servo cuká

Příspěvekod fdd1222 » 13.05.2017 08:49

Kup si na ebay za dvacku servoterster. Pak uvidis jestli je to zpusobeno vulemi v prevodovce serva, nebo arduinem ktere nestiha posilat pulzy stejne sirky. Pokud to servo umoznuje, pomuze nastaveni vyssi hysterze.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Servo cuká

Příspěvekod AndroidCZ » 13.05.2017 09:46

To bzučení a neklid toho serva je bohužel poměrně běžná věc, nicméně předpokládám že to je klasické analogové servo? Chvění většinou eliminuje použití digitálního serva, které obvykle mnohem lépe drží stanovenou polohu, přesněji na ní najíždí a taky má většinou i lepší přídržný moment. Takové servo se samozřejmě ovládá stejným způsobem jako analogové, jen střeva má jiné.
Jinak celý ten problém bývá způsobený tím, že polohu si servo řídí normálním potenciometrem a ten samozřejmě nemá ideální parametry pro tak přesné změny poloh. Digitální servo si s tím myslím poradí líp, případně jsou tuším i serva co mají k určení polohy Hallovu sondu.

Pokud servo deaktivuješ, tak už pak polohu samo nedrží, stačí překonat odpor převodů a pohneš s ním. Ale to si můžeš zkusit v ruce, jak moc tu polohu neaktivní servo udrží.

Doufám že se k tomu ozve i nějaký zkušený modelář, který poradí víc.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Servo cuká

Příspěvekod Saph » 13.05.2017 14:45

Dík za odpovědi, řeknu bráchovi, který má v bugině digitální hitec servo co stálo kolem dvou tisíc, a zkusím ještě to jak se bude chovat :-) Nicméně si stějně myslím, že to dělá arduino a lepší to prostě nebude.
Ale spíš to teď vidím tak, že to vyřeším přes tu funkci vypínání serva, už se mi to v marlinu podařilo nastavit. Sice jsem chtěl jít cestou direct drive, ale na bowden by ta síla vypnutého serva měla stačit. Případně to konstrukčně možná ještě nějak chytře vymyslím. Zas tak lehko s tím otočit rukou naštěstí nejde. ;-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Servo cuká

Příspěvekod oscar » 13.05.2017 15:02

IMHO nejcistci je dat vedle jeste ATtiny a vystupem z arduina prepinat jim presne generovanou PWM pro polohy serva. Jenze takhle se za chvili dostaneme k plnohodnotnemu procaku ktery dela vedle arduina jeste spoustu prace :D
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Servo cuká

Příspěvekod Saph » 13.05.2017 16:06

Jo Oscare, ja jsem si na moment naivně myslel, že to půjde vyřešit třeba nějak jednoduše :-D
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0


Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků