Tryska, zubatice, HE a dalsi

Tryska, zubatice, HE a dalsi

Příspěvekod oscar » 07.07.2014 13:50

zdravim,
predem se omlouvam jestli se budu ptat na veci jez jsou vyrobnim tajemstvim ci patentem nekoho kdo to od nekoho nekdy obslehl (viz reprap forum). :)

1. tryska - je na ni neco zasadniho? tzn, treba je nutne ji vevnitr lestit?
Obrázek
jak se mk7 a 8 lisi?

2. heatbreak (celokov) - je nutne ten nerze jeste vystylat teflonem? dle teplotni simulace mi vychazelo ze ne.

3. zubatice - je prumer kriticky? mam ji udelat z nerezu ci vydrzi i mosazna?
http://www.tridimake.com/2013/03/which- ... eeder.html

4. extruder - proc ne bowdenovy?

5. a nakonec - jakym matrosem zacit? PLA ci ABS?

nejsou-li toto dotazy na sklo, klidne se dojedu zeptat do sidla hradecke mafie nad zejdlik neceho dobryho :D

diky za odpovedi.
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Tryska, zubatice, HE a dalsi

Příspěvekod majkl » 07.07.2014 14:21

1. neni. Lišej se tím, že B má kratší kanálek trysky, takže nejspíš bude klást menší odpor a bude víc kapat.
2. ne, ale pro některé materiály je to vhodné. Mám jednu barvu PLA (černou) a ta mi jinak než tímhle hybridem vytisknout nejde
3. myslím, že jde o co nejlepší grip a to tak ža na co největší ploše
4. protože nedosáhneš takové rychlosti a budeš se celkem ladit s retrakcema - ale funguje to a odlehčuje to vozejk X
5. já začal s PLA, někdo naopak s ABS :) PLA víc teče, je potřeba foukat pod trysku, nepotřebuješ heatbed, ABS je houževnatější, nemusíš ofukovat a potřebuješ heatbed. ABS se víc než PLA kroutí. Takže na větš předměty bývá PLA lepší. Neuděláš chybu ani s jedním.
  • 0

majkl
 
Příspěvky: 77
Images: 6
Registrován: 21.05.2014 23:21
Reputation: 0

Re: Tryska, zubatice, HE a dalsi

Příspěvekod oscar » 07.07.2014 14:37

majkle, diky za konstruktivni odpovedi.
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Tryska, zubatice, HE a dalsi

Příspěvekod Rebel » 07.07.2014 14:42

Zacal bych reakci na dovetek. Na zejdlik klidne prijed, hradecka mafie nic netaji :D

ad1. delka vlastniho vrtani trysky urcuje stabilitu vytlacovane taveniny a zaroven ovlivnuje i odpor vlastni trysky, dale taky dle mych zkusenosti i mnozstvi ulpeneho filamentu pri retrakci a prejezdu. Vetsinou to, co je ve vlastnim kanale trysky castechen ulpi (lepe receno je vytazeno pri travelu) v poslednim miste tisku. kolik toho tam ulpi zavisi samozrejme na vice faktorech, ale jednim z nich je i delka toho kanalu. Dobre vyvrtana tryska s kratkym kanalem je podle meho lepsi, ale urcite se najde jiny vedecky zaver, o kterem se nebudu prit :) Pro bezne tiskare, tisknouci do rychlosti cca 80mm/s, neni dle meho znatelny rozdil mezi zminovanymi tryskami.

ad2. teflon neni nutny u celokovu, ale pozor, teflon neni u PEEKoveho hotendu z duvodu izolace. vlastni PEEK je dobry izolant (ne chladic), ale teflon je pouzit kvuli snadnemu/hladkemu pruchodu filamentu. Vlastni chlazeni u PEEKoveho HE je tedy z vetsi casti pouze prisunem chladnejsiho filamentu a to je oproti celokovu dost zasadni rozdil. Z tohoto duvodu maji take PEEKove hotendy delsi meltzonu a vetsi odpor.
Pri aplikovani tehlonu do celokovu se zvetsi jeho odpor, tim snizi i maximalni tiskova rychlost, ovsem dle poslednich experimentu, ktere mi potvrdi urcite i majkl, tak hybridnim hotendem (celokov+ptfe vlozka v breaku) umozni tisk i problematickych PLA. Odzkousel jsem i na PLA Fillamentum/3DF/Mladec.

ad3. cim vetsi prumer zubatice, tim je potreba vetsi sila motoru pri stejne rychlosti posuvu, jinak asi jiny zasadni rozdil jsem nezaznamenal. Asi tak, jako kdyz budu mit odladen driver extruderu na tisk nejakeho materialu pri dejme tomu 100mm/s a nebude mit dostatecnou proudovou rezervu a nasadim vetsi zubativi (samozrejme nutno dokalibrovat posuv extruderu), zacne mi krokac pri maximalce preskakovat.
co se tyce opotrebeni, mosaz/nerez, nezaznamenal jsem u mosazne zubatice v kombiunaci s directdrive zadne opotrebeni.

ad4. asi jedinou vyhodou bowdenu je odlehceni voziku extruderu od motoru, jina prinasi spise problemy a nevyhody.

ad5. jednoznacne bych zacal s ABS :) ale nazoru budou urcite ruzne :D

PS: majkl byl rychlejsi a strucnejsi, ale v podstate jsme se shodli :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Tryska, zubatice, HE a dalsi

Příspěvekod oscar » 07.07.2014 14:58

take velmi dekuji za odpovedi.

1. uvidim jak se mi to povede, materialu mam dost. jsem rad ze ani jedna varianta neni vylozene spatna
2. ja uz si ten celokov hotend skoro vyrobil - a pak jsem se zdesil co je to za kosmickou technologii
3. takze je potreba najit kompromis mezi nezabiranim a neutahnutim. no zkusim.
4. vyprdnu se teda zatim na bowden a udelam to naprimo.
s timhle
5. matros vezmu od Tebe (dan) takze co mi doporucis je na Tobe.
- a spojim vyzvednuti s tim pozvanim na zejdlik
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Tryska, zubatice, HE a dalsi

Příspěvekod majkl » 07.07.2014 15:44

Každej hotend tiskne, není to kosmická technologie. Jde jen o to jak dlouho a jak stabilně :)

Na celokovech je důležitý podle mě:
  • mít tenkej heatbrake
  • co nejkratší melt zónu
  • 0

majkl
 
Příspěvky: 77
Images: 6
Registrován: 21.05.2014 23:21
Reputation: 0

Re: Tryska, zubatice, HE a dalsi

Příspěvekod Rebel » 07.07.2014 20:15

oscar píše:take velmi dekuji za odpovedi.

1. uvidim jak se mi to povede, materialu mam dost. jsem rad ze ani jedna varianta neni vylozene spatna
2. ja uz si ten celokov hotend skoro vyrobil - a pak jsem se zdesil co je to za kosmickou technologii
3. takze je potreba najit kompromis mezi nezabiranim a neutahnutim. no zkusim.
4. vyprdnu se teda zatim na bowden a udelam to naprimo.
s timhle
5. matros vezmu od Tebe (dan) takze co mi doporucis je na Tobe.
- a spojim vyzvednuti s tim pozvanim na zejdlik


Co se tyce doporuceni filamentu, tak je to u vyrobce Fillamentum asi jedno. Netiskl jsem uplne se vsemi barvani, ale to co jsem stiskl, tak se chova vesmes stejne. Takze volba barvy je na tobe.
Jsem ted akorat trochu vybranej, seslo se mi nejak moc faktur, tak trochu setrim :D
Nic mene dnes jsem psal o trensparentni ABS, o ktere chci urcite rozsirit nabidku, tak pokud bude, doplnim s nim zaroven i nejake ty chybejici colory, co jsou v obchode vyprodane.

a s majklem, co se tyce celokovu souhlasim

a jeste si neodpustim pripominku, ze podle nekterych vyrobcu se naopak o kosmickou technologii jedna :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D


Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 13 návštevníků