Zlepšení funkce heatbrake

Zlepšení funkce heatbrake

Příspěvekod AndroidCZ » 16.03.2017 22:56

Skoro 2 roky jsem se trochu trápil s hotendy v tiskárně – vyzkoušel jsem snad 4 typy, poslední je originál e3d v6. A u všech docházelo po delším čase tisku k vynechání podávání (buď trvalému, nebo dočasnému) trysky – prostě to vypadalo jako seklý filament, ale tryska byla čistá a po vychladnutí vše jelo dál. Přikládál jsem to špatným hotendům, ale když to dělal i oblíbený e3d v6 (u PET-G a PLA), tak jsem začal hledat chybu i jinde. A našel, a řešení je docela triviální a třeba někomu pomůže.
Problém je v tom, že tisknu při vysokých teplotách okolního vzduchu (rozuměj v boxu), kdy vzduch v boxu má běžně 40°C, měl jsem i 55°C v létě. Takto teplým vzduchem se samozřejmě "chladí" i chladič hotendu. A někdy je to zjevně moc a chladič prostě nedokáže srazit teplotu breaku dostatečně nízko a ono se to tam prostě zadrhne.
Řešení jsem našel na wiki k e3d v6, v sekci troubleshooting: https://wiki.e3d-online.com/wiki/E3D-v6_Troubleshooting, kde píšou že při tisku v "horkém prostředí" je vhodné nanést na horní závit heatbraku teplovodivou pastu, která zásadně zlepší přenost teplat na chladič. Ten je sice dimenzovaný dostatečně, ale prostě v tom horku je limitem přenos tepla break–>chladič a nevytnoří se dostatečně ostrý teplotní rozdíl. Vyzkoušel jsem to – a funguje to! Věřím že by mi to vyřešilo naprosto shodné sekání i u předešlých hotendů vč. titanového breaku, RebelMOD atp.
Vtipné na tom je, že ta teplovodivá pasta byla u e3d v6 dokonce přiložená, ale já si nepřečetl návod :roll:

Věřím že někteří bez problémů tisknete i v takto velkém horku BEZ teplovodivé pasty, nicméně na mé tiskárně to prostě vyřešilo dlouhodobý problém, který může samozřejmě souviset i s případně špatným extruderem – mám už starší zubatici, unavenější pružinu takže to třeba netlačí dostatečně atp. Takže pokud se zadrháváte, tak šup tam pastu, třeba pomůže :wink:
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Zlepšení funkce heatbrake

Příspěvekod zemciko » 16.03.2017 23:32

Mno jestli máš někdy v boxu 55°C tak se bojím že pro PLA ti ani pasta nepomůže, bo ten při té teplotě "zgumovatí".
Tam by to pak chtělo spíš vodníka.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Zlepšení funkce heatbrake

Příspěvekod AndroidCZ » 16.03.2017 23:53

Jo vodník mně samozřejmě taky napadl, ale ta pasta byla tak nějak jednodušší. A při těch 55 jsem teda úspěšně tiskl 30 hodinový tisk s výškou 19 cm, PLA. Takže nemožné to není, ale asi je to už docela na hraně možností. Mimochodem, v tomto kontextu mně docela trápí přenos tepla z motoru extruderu na zubatici potažmo filament – to přidává další stupně Celsia navíc. Tam by to naopak chtělo anti-pastu co by izolovala :) Tento nechtěný přenos tepla úspěšně řeší zpřevodovaný extruder, ale do něj se mi také nechce.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Zlepšení funkce heatbrake

Příspěvekod AndroidCZ » 16.03.2017 23:54

Jo a důležitá poznámka – teplota je měřená "čínským" teploměrem, může tam být odchylka klidně 5°C, proto berte prosím s rezervou.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Zlepšení funkce heatbrake

Příspěvekod zao » 17.03.2017 01:01

Tvuj problemjsem resil taky, ale jeste sem na druhej konec heatbreaku teflonovou pasku aby jeste vic izolovala teplo od kostky
  • 0

zao
 
Příspěvky: 129
Registrován: 06.12.2016 21:45
Reputation: 0

Re: Zlepšení funkce heatbrake

Příspěvekod medapeta » 20.03.2017 00:07

AndroidCZ píše:Mimochodem, v tomto kontextu mně docela trápí přenos tepla z motoru extruderu na zubatici potažmo filament – to přidává další stupně Celsia navíc...


Kolik na tom motoru máš ? Měl by být při správně nastaveném proudu pouze vlažný a pak žádný přenos tepla na zubatici nehrozí.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Zlepšení funkce heatbrake

Příspěvekod AndroidCZ » 20.03.2017 15:18

No přímo motor jsem neměřil, ale slovo "vlažný" bych úplně nepoužil – ruku na něm udržím, ale teplý je teda velmi. Možná bych proud ubrat mohl, ale mám prostě obavy ze ztráty kroků. A opět připomínám – mám to v boxu, což jednoduše znamemá to, že ten motor vlažný být nemůže. Pokud mám uvnitř teplotu vzduchu (a tedy všeho – konstrukce, dílů, elektroniky...) třeba 40°C, a motor svou aktivitou přidá jen 10°C (což by odpovídalo tomu vlažnému motoru v normální otevřené konstrukci), tak už má těch 50°C a to už ten filament přihřívá. Prostě si vem, že _všechny_ teploty dílů tiskárny jsou offsetnuté oproti běžné situaci o nějakých 10-15°C... Ale jsme už docela offtopic oproti původnímu smyslu tématu :-/
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Zlepšení funkce heatbrake

Příspěvekod mgiorgio » 20.03.2017 18:53

Caote
Ja to mam tiez v boxu a mam to aj po viachodinovom tlaceni vlazny respektive okolitej teploty ak sa ti tazko ide tak asi mas tam pretazeny posun do trysky... tam je milimeter posun staci ja tam mam 0.30V (mam tam Micrcon 0.5N ) ak mi zasekne v tryske to skorej vybrusi filament
  • 0

Rebel 2b 12V prerobeny z Rebel2 od P Zahradnika, 200x200
Rebel Scube 24V 300x200 novo postavene
mgiorgio
 
Příspěvky: 186
Registrován: 05.12.2015 12:52
Bydliště: Juhozapadne Slovensko (Nie Bratislava) Dunajska Streda
Reputation: 0

Re: Zlepšení funkce heatbrake

Příspěvekod medapeta » 20.03.2017 19:03

Jednu tiskárnu mám ve skříni ale motory když na ně sáhnu tak jsou o málo teplejší než ruka. I při tisku ABS kdy má HB 105 stupňů. Jestli bych se bál ztráty kroků na motorech tak především při jejich přehřívání...
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Zlepšení funkce heatbrake

Příspěvekod AndroidCZ » 20.03.2017 21:29

Hele, já už nevím jak to líp napsat – když mám v boxu 40°C (nebo i víc!), tak prostě i vypnuté motory mají taky těch 40°C. Dyť to je přece zřejmé ne? Takže těžko se zapnutým motorem dosáhnu "vlažné" teploty, když není vlažný ani deaktivovaný motor, do kterého žádná šťáva neteče... Nemyslím si ale že je motor mimo jeho pracovní teploty, jen prostě má velmi teplou hřídel potažmo zubatici. Hej a fakt jsme offtopic! Že já to vůbec nakousl ach jo :) Nemůže to prosím admin nějak přesunout?
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Zlepšení funkce heatbrake

Příspěvekod medapeta » 20.03.2017 22:04

Hele to chápu, prostě se ti to celé přehřívá. Nicméně jednou částí skládačky a zároveň způsob jak to trochu srazit, je správné nastavené proudu do motorů, což evidentně nemáš. Toť vše ;-)
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0


Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků