Ověřený větráček na hotend?

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod medapeta » 04.03.2017 19:32

bahora píše:
medapeta píše:Za mě uź snad jen obligátní "kdo chce kam"...


takže technická diskuze k jednoduchému dotazu se zhouopla k konstatování jedince který prostě cizí názor nepřipustí...


Jen ve vší skromnosti konstatuji, že jedinec má v provozu několik tiskáren non-stop a to co ty jsi spotřeboval do dneška protiskne za dva dny. Je mi úplně jedno jestli si vybavíš tiskárnu zabezpečením jako v jaderné elektrárně a nacpeš k větráku tři kamery i s fízlem. Můj názor je, že bezpečnost je především v používání kvalitních komponent, ne v levných šmejdech podepřených elektronikou. A teď tím myslím pouze samotný větrák. Celý koncept je postavený na jednoduchosti a vkládání dalších nesmyslů tam kde nejsou naprosto třeba nevede ke zlepšení, ale vytváří se jen další poruchová místa. Ty pak budeš také hlídat a tu kontrolu následně také ?
Rozumný názor akceptuji a rád přiznám omyl a poučím se, tohle však podepřeno praxí. Možná pro inspiraci mrkni na Průšovu farmu a pak se podívej na počet vodičů větráku na hot-endu... Jejda, ono tam není žádné hlídání otáček co ?
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod bahora » 04.03.2017 19:48

medapeta píše:.... Můj názor je, že bezpečnost je především v používání kvalitních komponent, ne v levných šmejdech podepřených elektronikou. .....


brzdi, ten levný český šmejd vyrobený v CZ a osazený větráčkem jak píšeš mi prodal sám Rebel, a nemyslím že tam záměrně dával to co popisuješ.

medapeta píše:.... Možná pro inspiraci mrkni na Průšovu farmu a pak se podívej na počet vodičů větráku na hot-endu... Jejda, ono tam není žádné hlídání otáček co ?


opět brzdi, tvůj příklad je mimo mísu, farma do Průši je dohledována člověkem co to má na starost a je osobně přítomen.

Jinak chápu, tiskneš tuny a dle toho se zde v tomto vláknu i chováš.
  • 0

bahora
 
Příspěvky: 245
Images: 1
Registrován: 23.11.2016 01:12
Reputation: 0

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod Rebel » 04.03.2017 20:25

bahora píše:
medapeta píše:brzdi, ten levný český šmejd vyrobený v CZ a osazený větráčkem jak píšeš mi prodal sám Rebel, a nemyslím že tam záměrně dával to co popisuješ.


Nevim presne, jestli to je vitka, nebo pochvala, ale uvedu to aspon nejak na spravnou miru ze sveho pohledu. Ta cast toho smejdu vyrobena v CZ je pouze mechanika, zbytek jsou samozrejme cinske "kvalitni" komponenty :D Tedy ano, uznavam, ze ty vetracky nejsou buh vi co, kazdopadne je nevyrabim, ale tisknu docela hodne a ne na jedne tiskarne a na vsech HE jsou tyhle cinsky sraci. Nic mene poruchovost je minimalni. To ze si po case nektery obcas zadrci, nez se rozhejbe neresim, ale ty ventasy bud nejdou vubec, nebo tedy od zacatku blbe, nebo jedou do te doby, dokud se nezahnoji prachem a nezacnou se zastavovat necistotama v loziscich. Tot ma zkusenost.
Neni to tak, ze beru ty nejlevnejsi vetraky, ale snazil jsem se mezi tema nejlevnejsima vybrat takove, ktere aspon trochu vydrzi. Takze asi tak :)
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod fdd1222 » 04.03.2017 20:39

Prusa je naprosty lowcost toho bych jako vzor zrovna nebral.
Postavit stroj pouze na koncetpu jednoduchosti je casta, ale naprosto zcestna myslenka. Takova masina at je tim cokoliv se nemuze dal vyvijet z duvodu "jednoduchosti" a casem vzdy upadne v zapomeni protoze ji doslova prevalcuji konkurenti kteri se neboji novych pristupu. Slycham to casto napr. u aut. Lidi co opovrhuji elektronikou (vetsinou ti co na to nemaji) jako nespolehlivou apod. by si dnes auto bez klimatizace, ABS a elektrickych okenek nikdy nekoupili. Pritom pred par lety vsechny tyhle veci oznacovali uplne stejne jako poruchove zbytecnosti :-)

Zadne hlidani kontroly neni potreba, princip kontroly je v tom, ze komponenty s kratsi MTBF (vetraky, termistory)se hlidaji obvody s delsi MTBF (elektronika). Pokud je elektronika dobre navrzena, neni duvod aby bez poruch neslouzila treba 15 let, coz se o vetraku rozhodne rict neda. Byl bys prekvapen kolik procent elektroniky v prumyslovych strojich je urceno na hlidani a diagnostiku vlastniho chodu zarizeni. Neni nic horsiho kdyz se linka zastavi jen proto, ze blb konstrukter nazajistil hlidani otacek pitomeho vetraku a proto shorel napajeci zdroj pro nejakou podruznou komponentu.

Co se tyka kvality komponent, je uplne jedno jestli je koupim v Cine nebo do prekupnika u nas. Ten je stejne kupuje tamtez, takze jsou uplne ty same, jen si prihodi svych 100% rabatu. (omlouvam se jestli nekomu kazim kseft) Kvalitni prumyslove komponenty s certifikaty apod. do tiskaren temer nikdo nedava protoze by je nezaplatil.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod Rebel » 04.03.2017 20:53

Drobny OT: Neboj, me kseft nekazis, nezivi me to a i kdyby jo, tak to neni ani nahodou tak jednoduchy, jak to popisujes. 1. je to prekupnictvi o necem jinem a to o tom, ze spousta lidi to proste z ciny tahat nechce, nechce cekat, riskovat nedoruceni, nebo to treba neumi a tady maji aspon nejakou zaruku, ktera za to nekdy proste stoji. 2. tech zminovanych 100% zisku je pouze primitivni kalkulace, ktera nema se skutecnosti pri mem maloprekupnictvi vubec nic spolecneho. Ono to neni zdaleka o te cene, ktera je na ali ci ebay. Jednak ti vetsi mnozstvi uz zadnej cinan do CZ neposle, je to minimalne o hmotnosti baliku a pak tu mas tedy cenu dopravy, clo, DPH atd. Ale je mi to vcelku sumak, tyhel 100% ziskovy domnenky uz davno ignoruji.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod fdd1222 » 04.03.2017 21:20

Ale ja proti preprodeji naprosto nic nemam, tos spatne pochopil. Myslim ze je dobre kdyz si ty veci mohou poridit i takovi kteri Cinu nedavaji, chteji mit jistotu ze nekdo overil jestli dany komponent bude do tiskarny sedet apod. Samozrejme za to musi zaplatit, zadarmo to prece nikdo delat nebude :-)
Medapeta psal neco o pouzivani kvalitnich komponent a spousta lidi si mysli ze kdyz vetrak koupi u nas treba v GME, bude nejaky kvalitnejsi.

Ja obcas taky neco zobchoduji, takze vim jak je to s rabaty, to byl jen priklad. Osobne pod 100% prirazky nikdy nejdu - nestoji mi to za to. Je mi jasne ze pokud spocitas vsechny dane, poplatky, zaruky a naklady s prodejem u nas moc ti ani z tech 100% nezbyde. Jen jsem chtel vyvest z omylu jedince, kteri se domnivaji ze vetrak za 50,- z ebaye je cinska sracka, ale za 100,- koupeny u nas je kvalitou nesrovnatelny
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod Rebel » 05.03.2017 00:18

Jo, asi jsem to neprecet cele :D Ono GME nakupuje take ve velkem v cine, takze kolikrat clovek narazi na naprosto identicky zbozi, jako mu prislo z ciny primo :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod zemciko » 05.03.2017 16:48

Otomar píše:
zemciko píše:Záleží kolik za to chceš dát. Z číny ti jich pošlou po dolaru kopu. Tady dáš za sunon tak 180Kč. Ale zas se mi už i stalo že uplmě novej čínskej větráček po startu hrčel, takže tam stejně šel ten sunon..

Odpoved s nulovou hodnotou v tomto topicu. Ptal se na overenou znacku a kvalitu.


A ona snad moje odpověď tuto informaci neobsahuje?? naopak jakoukoliv konśtruktivní informaci hledám marně v tvém příspěvku...

Takže jestě jednou krst věteáčků z číny a protřídit nebo u nás ten sunon. 100pro verze neexistuje (alespoň ne s těmito rozměry) nicméně sunon uvádí životnost několik desítek tisíc hodin provozu a systém vapo má být odolný i proti otřesům. těch 45000 respektive 90 000h odpovídá nepřetržitým 5+ letům provozu. Ti levní číňani jsou všechno kluzná ložiska ale i ty (když člověk vyřadí zmetky) vydrží tak rok minimálně.
Ohledně monitorování nemá smysl řešit otáčky když už tak je jednodušší tam dát termistor a jlídat teplotu na chladiči.
  • 0

Naposledy upravil zemciko dne 06.03.2017 00:02, celkově upraveno 1
zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod fdd1222 » 05.03.2017 17:29

O termistoru jsem taky uvazoval, ale mel jsem obavy ze vetrak bude i se snizenymi otackami foukat na termistor ktery bude narozdil od chladice studenejsi. Chtelo by to spoustu laborovani a zkouseni kdy je vyssi teplota jeste normalni a kdy uz je problem. Navic jsem nemel uz zadny volny vstup na termistor a merit a porovnavat teplotu je mnohem pracnejsi nez zmerit sirku impulzu z vetraku. Tam je to jednoznacne, proste klesnou otacky = je problem a neni co dsl resit a zkouset. Kdyz termistor meri vysokou teplotu, muze taky uz byt pozde, nehlede ze ani samotny termistor a jeho montaz nepatri mezi zrovna superspolehlive komponenty.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod zemciko » 06.03.2017 00:04

Nevím jestli si neděláš zbytečné problémy kde nejsou. Ty sunony z Gme jsem kupoval ož v roce 2010 a jedou dodnes a nikdy žádnej neodešel. A i ty čínský šmejdy než odejdou tak to dají dlouho předtím hrčením dost najevo...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod celeron » 06.03.2017 01:59

Nevím, co dává Zahradník za typy ale pidivětrák hotendu odešel za necelý 3 měsíce. Sice nekvičel ale kolísaly otáčky od maxima do skoro zastavení.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod neilz » 06.03.2017 02:13

bahora píše:opět brzdi, tvůj příklad je mimo mísu, farma do Průši je dohledována člověkem co to má na starost a je osobně přítomen.


nikdo tam pritomen neni, obcas nekdo projde kolem ale rozhodne tam nikdo nesedi a nekouka jestli se neco nepo***
  • 0

neilz
 
Příspěvky: 197
Images: 0
Registrován: 14.03.2015 03:31
Reputation: -51

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod fdd1222 » 06.03.2017 08:28

zemciko píše:Nevím jestli si neděláš zbytečné problémy kde nejsou. Ty sunony z Gme jsem kupoval ož v roce 2010 a jedou dodnes a nikdy žádnej neodešel. A i ty čínský šmejdy než odejdou tak to dají dlouho předtím hrčením dost najevo...


To je tezko rict, obcas odejde i ten Sunon, kdyz se nepovede neco ve vyrobe nebo koupis padelek.
To hlidani je jen takova pojistka ktera prakticky nic nestoji a aspon pro mne je mnohem zabavnejsi ji postavit, nez potencionalne dlabat plast z chladice.

Nedavno jsem menil regulator v chlazeni velkeho rozvadece od linky - dal jsem si ted praci a v manualu spocital ze i ten obycejny nejlevnejsi regulator ktery jsem na cca 200W motor sehnal posila do systemu 26 ruznych alarmu a chybovych hlasek. Tolik asi k tomu ze kontroly jsou nejake zpatecnictvi nebo co :-)
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod bigbejcek » 06.03.2017 11:23

A tu linku řídí arduino?
  • 0

bigbejcek
 
Příspěvky: 111
Images: 0
Registrován: 20.12.2015 17:08
Bydliště: Prágl
Reputation: 0

Re: Ověřený větráček na hotend?

Příspěvekod fdd1222 » 06.03.2017 11:41

:-)
Jen ten zminovany frekvencni menic ma v sobe dva 32bitove mcu…
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

PředchozíDalší

Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron