Automatické větrání boxu

Automatické větrání boxu

Příspěvekod Saph » 16.02.2017 03:19

Zdravím,
vymýšlím jak nejlépe zautomatizovat odvětráni boxu tiskárny po skončení tisku a napadla mě jedna varianta o jejíž funkčnosti ještě trochu pochybuji, tak bych rád požádal o názor ostatních.
V horní části boxu plánuji umístit ventilátor (asi 120 mm) a napojit ho na stejně silný vzduchovod vedoucí k oknu ven(cca 3,5m). Ideálně bych chtěl natisknout i klapku ovládanou servem, aby byl ventilátor v základu uzavřený.
Nad čím ale hodně váhám je způsob zapojení a ovládání. Napadlo mě použít pro to samostatné arduino, které by mělo na starost právě jen otevření klapky a spuštění ventilátoru a to ve chvíli, kdy se otevřou dvířka boxu. Teoreticky by tímto měl vzniknout podtlak uvnitř boxu a zápach by zůstal zadržen uvnitř a postupně se samozřejmě odsával ventilátorem ven.
Myslíte, že je takové fungování reálné nebo by to zápach nezadrželo uvnitř?
A pokud ano, jaké arduino by na takovou aplikaci mohlo stačit? Mini nebo něco podobného? Ventilátor bych musel zapojit na zdroj tiskárny a arduino by ho jen muselo spínat přes relé. A nějaké běžné servo snad zvládne arduino samo napájet a ovládat (nebo to chce taky vlastní zdroj?). U dvířek by snad šel použít běžný mechanický endstop jako spínač nebo nějaký jednoduchý senzor.
Tak co na to říkáte? Je to blbost nebo ne? :-D Díky ;-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Automatické větrání boxu

Příspěvekod fdd1222 » 16.02.2017 08:16

Vidim tu nekolik nedostatku. Pokud chces napojit bezny PC ventilator na nejake potrubi, moc to foukat nebude. Nevim jak mas potrubi dlouhe, ale vznikaji tam nezanedbatelne tlakove ztraty (muzes si je vypocitat) takze po par metrech to nebude mit tah vubec zadny. Doporucoval bych nejaky ventilator na odsavani do koupelny - maji radove vyssi vykon. Kdyz otevres dvere, smrad vyleze vzdycky, tak silny tah to nema. Vyvetrej hned po ukonceni tisku, pomoci gkodu si zapni vetrak a nech par minut fucet. Zadne servo natoz arduino k tomu netreba, pokud budes mit pocit ze ti z tiskarny neco proudi tou hadici (podle mne nebude) dej tam jednoduchou zpetnou klapku https://www.google.cz/search?q=zp%C4%9B ... MQ_AUIBigB
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Automatické větrání boxu

Příspěvekod crown » 16.02.2017 10:57

a tu zpetnou klapku dej az na konec trubky, at ti v zime nefouka mrazivy vzduch do trubky. Zpetnou klapku plastovou, protoze kovova ti v zime zamrzne a neotevre se.
Na dvere si muzes prisroubovat vypinac, ktery sepne pri otevreni dveri a tim spoustet ten ventilator.

Nebo si to muzes napijit pres rele na ramps a spoustet Gcodem. (treba M355 - rozsviceni interniho svetla. Marlin umi od RC8 verze)
  • 0

crown
 
Příspěvky: 342
Registrován: 08.11.2015 09:30
Reputation: 0

Re: Automatické větrání boxu

Příspěvekod Saph » 16.02.2017 13:57

Napojit ventilátor na D11 a ovládat ending scriptem ve sliceru byl můj původní plán, jen jsem dumal ještě nad tou srandou s dvířkami, bylo by to praktičtější, kdyby to fungovalo. Každopádně jestli se pachy uvnitř nezadrží, tak to už nebudu dál vymýšlet a zpět k původní variantě.
Co se týče ventilátoru tak jsem se díval třeba na tento https://www.gme.cz/ventilator-sunon-pmd2412pmb1-a , který má udávaný výkon neuvěřitelných 323m3/h, což je vyšší hodnota než má většina ventilátorů na specializovaných stránkách https://www.vzduchotechnika-ventilace.c ... 7/?cid=196 . Vzduchovod bude dlouhy cca 3,5 metru a měl by být ideálně společný pro více boxů, proto jsem chtěl dát každému boxu servem ovládanou klapku (což by také mělo jít ovládat ending scriptem). Ve spodní části boxu by samozřejmě musely být nějaké průduchy pro nasávání čerstvého vzduchu. Viz přiložený nákres:
Sklep 2.jpg

Jaké jsou ztráty v trubkách fakt nevím, neumím to spočítat. Výkon ventilátorů je také závislý na tlaku, bohužel nevím jak s tímto číslem nakládat. Říkal jsem si že prostě udělám ten rozvod (kolem 120mm průměru by snad mělo stačit) a uvidím jak moc ten ventilátor bude nebo nebude foukat. Pokud by to nestačilo musel bych asi přidat nějaký pořádný přímo k ústí k oknu. (pokus omyl je mé druhé jméno :D ) Nicméně jsem ale našel na internetu pár fotek a zmínek o podobně řešených ventilacích a ventilátor měli i slabší, tak jsem tomu chtěl dát šanci. Zase to taky nesmí foukat až moc, jinak se mi ten výtisk z ABS rozprskne po stěnách boxu :-D Jinak zpětnou klapku na okno ven tam nějakou pořídím, to je jasné, jen jsem zatím nehledal přesně jakou, ale kovu se teda raději vyhnu, dík ;-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Automatické větrání boxu

Příspěvekod fdd1222 » 16.02.2017 14:31

Pokud pouzijes ty hajzlove vetraky, nektere maji na sobe takove zaluzie ovladane bimetalem. Pri sepnuti vetraku se za chviku otevrou. Zabranis tak jednoduse foukani z jednoho boxu do druheho.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Automatické větrání boxu

Příspěvekod crown » 16.02.2017 15:34

a potrebujes tam levnou plastovou zpetnou klapku hned u kazdeho boxu. Servo je drah, mene spolehlive a zbytecne.

jinak ten navrh se blizi tomu, jak je v panelacich zapojeno centralni vetrani. Nekde maji jeden velky ventilator na vystupu a saje to ze vsech zdroju najednou. Nekde maji individualni vetraky a zpetne klapky.

viz http://www.nazeleno.cz/energie/tepelna-cerpadla-rekuperace-a-solarni-energie-v-panelaku.aspx
  • 0

crown
 
Příspěvky: 342
Registrován: 08.11.2015 09:30
Reputation: 0

Re: Automatické větrání boxu

Příspěvekod Saph » 16.02.2017 20:30

No nevím jestli nedat přednost spíš těm kasickým větrákům, u těch můžu snížit otáčky jak bude potřeba(kdyby to náááhodu moc fučelo kolem výtisku) a zapojím je v pohodě na 24V tiskárny. Jinak u těch zpětných klapek jsem měl obavu, že jejich otevření by mohlo klást příliš velký odpor. Přičemž na nějaké šoupátko k ventilátoru by stačilo snad i servo za stovku nebo tak :-)
Zakreslil jsem tam ty klapky ale říkám si, jestli už není trochu "překlapkováno". :-/
Sklep klapky.jpg
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Automatické větrání boxu

Příspěvekod Pepe_Lopez » 16.02.2017 20:52

Já mám spíš obavu, že ty ventilátory to neutlačí. Ono nejde jen o litry vzduchu co tím protečou. 3,5m je dost daleko a pokud dobře čtu, tak tenhle fofrník tlačí kolem 1,65m vodního sloupce. (0,65inch/H2O - opravte mě jestli to blbě počítám). Abys tam dostal potřebnej tlak, budeš muset pravděpodobně dát 2 na sebe abys ten tlak zvýšil, pokud nechceš dát další ventilátor do potrubí zhruba po metru a půl.
2 ventilátory na sobě nezvýší průtok, ale zvýší tlak. Podobně se navrhuje chlazení pro 1U servery aby ventilátory i při malejch průměrech profoukly celou skříň po délce.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Automatické větrání boxu

Příspěvekod AndroidCZ » 16.02.2017 21:01

Přesně jak píšou ostatní, soustřeď se na tlak, ne na objem. Malý protlačený objem vyřešíš třeba delším chodem větráku, ale tlak ne. Jinak obecně myslím že ti to fungovat bude v tom smyslu, že po třeba 10 minutách "větrání" po otevření dvířek (předpokládám že tam bude i možnost vzduch nasát!) ucítíš jen minimum smradu. Držím palce!
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Automatické větrání boxu

Příspěvekod zemciko » 16.02.2017 21:17

Chápal bych takovou věc pro temperování komor anebo pro laser ale pro 3d tiskárnu mám lepší výsledky s tím pohlídat si množství naráz nataveného plastu. Tj pokud to mám dobře seřízené (včetně teploty) a nemám hlavu opatlanou od plastu tak necítím nic.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Automatické větrání boxu

Příspěvekod Saph » 16.02.2017 23:15

Pepe_Lopez: Přidat druhý ventilátor na první zní jako dobrá minimálně záložní varianta když to bude na prd :) Ten další ventilátor třeba do půlky cesty je taky supr nápad. To bych klidně udělat mohl. Vypadá to tedy, že bych v nejhorším případě jen dokupoval ventilátory, dokud by to nešlapalo.
Android: Přesně tak si to představuju, mít tam po každém delším tisku v ending scriptu takový třeba desetiminutový větrací program. Rychleji to snad ani jít nemůže, ABS by mohlo popraskat. A úplně dokonale vyvětrané to také být nemusí, prostě se jen neotrávit :-) Jinak s průduchy na nasávání čerstvého vzduchu počítám, budou pokud možno v protějším spodním rohu boxu oproti ventilátoru a když to bude možné, rád bych je taky nějak otvíral jen na větrání (se tomu servu nakonec nevyhnu :-) )
Zemciko: Tak to fakt nevím jak to děláš, ale osobně tisknu primárně ABS, extruder je samozřejme kalibrovaný a neupatlaný, teplota HE většinou 230, HB 90 a prostě to smrdí. Teda samozřejmě pokud se jedná o trochu větší tisky, kde padnou desítky či stovky gramů materiálu. Každopádně 4 tiskárny problém ještě znásobí, tak to větrání opravdu potřebuji vyřešit. Je to sklepní místnost a ani v létě to moc nevyvětráš, je tam jen to jedno malé okno z nákresu.

Jinak myslíte, že průměr trubek 125mm je vhodný? Neměly by být třeba menší nebo naopak silnejší než je průměr ventilátoru? Nějaké doporučení jaký druh bych měl zvolit? Zatím jsem se díval na toto https://www.vzduchotechnika-ventilace.c ... lex-p8608/ v kombinaci s tímto plastovým pevným https://www.vzduchotechnika-ventilace.c ... 5&vid=8415 pro tu rovnou část, kde budu napojovat ventilátory.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Automatické větrání boxu

Příspěvekod medapeta » 16.02.2017 23:32

Co pouze vnitřní oběh s uhlíkovým filtrem ?
Pak netřeba řešit pokles teploty, klapky, potrubí a může to jet i během tisku.

http://www.higarden.cz/can-filters/filt ... uba-100mm/

http://www.growshop-praha.eu/can-filtry ... 00mm-.html
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Automatické větrání boxu

Příspěvekod Saph » 16.02.2017 23:46

No, to je zajímavá varianta. Jen mám trochu obavu co vše to reálně vychytá. Máš s tím nějakou zkušenost? Myslíš že by to mohlo být dostatečné? To se jen přidělá před nějaký ventilátor, který by přes to honil vzduch uvnitř boxu?
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Automatické větrání boxu

Příspěvekod fdd1222 » 17.02.2017 08:56

Prumer hadic dej co nejvetsi. Cim je mensi, tim vetsi jsou tlakove ztraty. Taky ma na to vliv povrch trubek. Pokud to budou hladke kovove roury, jsou tlakove ztraty nejmensi, ale zase se s tim blbe dela. Kompromis je rovne useky dat z trubky, ohyby z nejake hadice. Pokud budes chtit odvetravat i behem tisku, pust vetracky na nizsi otacky. V boxu se vytvori mirny podtlak a nic ti v mistnosti smrdet nebude.
  • 0

fdd1222
 
Příspěvky: 511
Images: 0
Registrován: 12.11.2016 19:59
Reputation: -5
Pokud je snaha, dá se to napravit.

Re: Automatické větrání boxu

Příspěvekod medapeta » 17.02.2017 09:14

Saph píše:No, to je zajímavá varianta. Jen mám trochu obavu co vše to reálně vychytá. Máš s tím nějakou zkušenost? Myslíš že by to mohlo být dostatečné? To se jen přidělá před nějaký ventilátor, který by přes to honil vzduch uvnitř boxu?


Nemám to zrealizované, nicméně nějaký filtr na to připravený už mám. Co jsem koukal tak se používá i kombinace hepa + uhlík, případně filtry z respirátorů asi za 20 dolarů.

https://www.amazon.com/North-Reusable-R ... =7583P100L

Mohlo by to být třeba tak, že do boxu se udělají dva otvory na protilehlých stranách, k jedné se dá ventilátor a na obě pak trubky nebo hadice vedoucí do toho filtru. Uzavřený oběh do kterého by pravděpodobně šlo přidat krom filtru i topení/regulaci teploty vzduchu a rychlý odtah vzduchu mimo místnost když bude třeba atd.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Další

Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků