Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Otomar » 03.07.2017 10:56

Neaktivní tryska je pořád vyhřívaná...
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 03.07.2017 13:18

Mam v planu na krytky trysky nalepit tohle: https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1MyARHFXX ... on-for.jpg
Jinak jak pise Otomar, tak neaktivni tryska bude stale vyhrivana ve vetsine pripadu. Jen kdyby se jednalo o nejaky vetsi tisk, kde by mela byt aktivni stale stejna tryska po dlouhou dobu, tak bych v S3D pridal procesy, aby se tryska vypnula a nasledne s predstihem nahrala. Slo by to asi zeditovat i rucne v gcodu. ;)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod crown » 03.07.2017 14:05

Ok. Ja jsem si jen vzpomnel, jak se mi obcas tryska dokaze opatlat. Samozrejme vetsinou moji chybou nebo kdyz vytisk dobre nedrzi na podlozce. Tam jde asi i o tu silu, ktera to bude preklapet.
  • 0

crown
 
Příspěvky: 342
Registrován: 08.11.2015 09:30
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 06.07.2017 15:10

Předělání na menší podávací kolečko proběhlo úspěšně, i když stále by neuškodilo, kdyby hřídel motoru byla ještě o nějakých 5mm delší, protože tím že je kolečko částečně mimo hřídel dochází k jeho lehkému vyosení. Při běžném tisku to patrně nepůsobí problém, ale maximální rychlost to limituje na nějakých 140mm/s, což mi teda stačí, ale s větší tryskou jako třeba 0,5 nebo 0,6, by to už mohlo být limitující. Vyřešit to chci pomocí zubatice na míru :)
Přikládám nějaké fotografie současného stavu s detailem řešení ucpávek trysek, video bude snad během týdne.
_DSC0056.JPG
_DSC0054.JPG


Jinak bych chtěl dořešit ještě dvě věci.
První je starting script před tiskem. Zkusil jsem upravit stávající takto:
G28 ; home all axes
T0
G92 E0.0
G1 X15.0 F2000
G1 Y60.0 E4.0 F1000.0
G1 Y100.0 E8.5 F1000.0
T1
G92 E0.0
G1 X15.0 F2000
G1 Y160.0 E-4.0 F1000.0
G1 Y200.0 E-8.5 F1000.0
G92 E0.0

Cílem bylo, aby tiskárna před tiskem na levém okraji podložky udělala v ose Y rozkreslovací čáru do půlky skla, změnila hotend a pokračovala druhou rozkreslovací čarou. Funguje to až na to, že po změně na hotend T1 se neinvertuje z neznámého důvodu motor jako to fw dělá při běžném tisku, tedy místo vytláčení filamentu ho to vrací zpět. Nevíte někdo jak Gcodem donutit motor k opačnému chodu? Vlastně retrakci?

Další věc co bych chtěl dořešit je nějaké tlačítko na rámu tiskárny, které by po zmáčknutí změnilo aktivní hotend. Hodilo by se to kvůli výměně/zavádění filamentu. Nevím jestli by to šlo nějak softwarově vyřešit, budu rád za nápady. Ještě doplním, že aktuálně používám Marlin 1.1.2.
Jako nouzové jednoduché řešení vidím přidělání vypínače na kabel od serva, co řídí náklon. Abych to mohl alespoň manuálně měnit ;-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod kroxigor » 06.07.2017 15:37

Proč máš v gcode u druhého extruderu extruzi do mínusu nemůže to být tím ...

V Marlinu to lze vyřešit přidáním gcode příkazů v Custom Commands viz třeba:
viewtopic.php?f=38&t=1926

pokud je potřeba více příkazů za sebou oddělují se \n
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 06.07.2017 16:02

Díky, chybička se vloudila. To mínus jsem tam zapomněl z prvního pokusu. Tam jsem zase po T1 neměl G92 E0.0, kvůli čemu se právě extruder točil stále na stejnou stranu a to i po přidání minusu.
Teď už to funguje jak má, skvělé :)
Ty custom commands asi úplně nepotřebuju, nemám problém s tím prostě strunu ručně kousek potlačit a vytáhnout. Osu Z mám spojenou řemenem, takže nějaké rozhození u mě nehrozí.
Spíš by mě zajímalo jestli je možné připojit někde k ramps nějaké obyčejné tlačítko a ve fw mu následně nadefinovat funkci. Uplně by asi stačilo aby to posílalo na střídačku příkaz T0 a T1. ;-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod kroxigor » 06.07.2017 21:15

no v tom Custom Command si můžeš nadefinovat co chceš to je na tobě ...
prostě to po vybrání položky odešle nadefinovanou sekvenci gcode
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 07.07.2017 00:44

Jasné, rozumím, prostě si tím přidám do menu novou položku, která vykoná určitý gcode. Já jsme ale právě zvažoval, že bych se displeje u tiskáren možná i úplně zbavil, protože je chci primárně ovládat centrálně přes raspberry s repetier hostem a dotykový displej.
Jen jsem někde chtěl mít vyvedené obyčejné tlačítko na přehození extruderu. Teď jsem našel tuhle práci, pokusím se to aplikovat https://www.thingiverse.com/thing:1014826
EDIT: Když vidím jak je ta blbost složitá, tak si raději dám na servo extrudéru tuhle srandu a bude to :-D http://www.ebay.com/itm/On-Off-Switch-S ... SwaeRZGSNU
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod caven » 07.07.2017 08:12

Nevím jestli ti to splní to co ty od toho chceš. Ten vypínač pouze odpojí napájení do serva a pak s ním budeš ručně manipulovat?
Jaké servo tam máš osazeno?

Děkuji
  • 0

caven
 
Příspěvky: 37
Registrován: 23.12.2014 17:30
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 07.07.2017 12:00

Přesně tak, jen to servo odpojí, takže s tím budu moct hýbat alespoň ručně. To bude dostatečné ;-) Každopádně ten odkaz byl jen ilustrační, spájím si to sám :-D
Servo aktuálně používám BlueBird BMS-390DMH, protože mi tu leželo. Je to mini servo s tahem 4,6kg. Pro další kousek extruderu zkusím pořídit nějakou levnou čínskou alternativu.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod crown » 15.08.2017 11:42

Mas nejake nove poznatky? Ten motor s delsi hrideli je k tomu extruderu? (Pokud ano, tak se asi budu chtit pridat k objednavce, jestli to bude stat prijatelne.)
  • 0

crown
 
Příspěvky: 342
Registrován: 08.11.2015 09:30
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 15.08.2017 17:20

Bohužel vyrobenou mám stále jen jednu kopii protože používaný motor už na ebay není k sehnání. Navíc i tak úplně nevyhovuje, protože po zahřátí ztratí na už tak malém výkonu (jen 0,25Nm) a tiskové rychlosti už kolem 100mm/s začínají dělat potíže.
Budu muset čekat na nové motory na míru (viz druhé vlákno). Tentokrát už zadržení celníky patrně neuniknu, což ještě prodlouží čas dodání :-( Každopádně mám v plánu vzít jich rovnou pár navíc do foroty ;-)
Jinak ale extrudér, který jsem pokřtil na Orthose šlape zatím hezky. Snažím se na něm stále tisknout, abych si ověřil, že používáním nedochází k nějakým posunům offsetu, uvolňování, poškození ucpávek vlivem tepla atd... ale zatím vše v pořádku.
Ještě chci zkusit namontoval mírně silnější magnety do zarážek, protože při nastavení vysokého přítlaku na filament již fixování v krajních pozicích nepůsobí zcela spolehlivě.
Taky jsem teď vybíral nové servo, protože kupovat tam znova bluebirda za nějakých 900 se mi moc nechce. Budu zkoušet z hobbykingu 4 kilove a kdyby nestacilo, tak mám v záloze 6 kilové (současné má 4,6).
Zde je malá ukázka z tisku :-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod akademik » 15.08.2017 20:31

hele to vypadá slibně :) měl bych rozhodně zájem si to vyrobit, nebo o hotovej kus.
Pěkná hračka, počítej se mnou jako s testovacím jezdcem. :wink:
  • 0

akademik
 
Příspěvky: 186
Registrován: 26.12.2013 01:58
Reputation: 3
Jen tak dál :)

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 15.08.2017 20:53

Jo jsem s tím spokojený. Ještě budu testovat lepší termistory.
Jen mám obavu o možnost nějaké jednoduché aplikovatelnosti na běžného RII případně jiné konstrukce. Třeba ty boční tmavě modré zarážky, ve kterých jsou magnety, mají přesah až k trapézu, těsně se tam míjejí díly. Taky spodní držáky osy Z jsou trochu na překážku krytkám neaktivní trysky a musel jsem kvůli tomu dělat úpravy. Navíc to chce pár specifických dílů k sestavení a celé je to pro 10mm tyče. Pomalu zvažuji možnost, že bych z té tiskárny kompletně udělal nějakou stavebnici. Jen to bude chtít fůru času a hned se k tomu nedostanu, musím nejprve dokončit ještě jinou věc :-/
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod akademik » 15.08.2017 21:40

nemám rebela, ale pokud je to širší, tak se holt bude muset zmenšit šířka tiskový plochy no. Stejně málokdy tisknu celou šřku. Tyče mám 8mm, ale čínský tak bych je stejně rád vyměnil.
Teď se začínám stavět sCube, bylo by ideální to upravit aby to tam pasovalo. Budu stavět hned dva kousky, tak bych ten jeden mohl upravit na Orthos, tam je ale extruder mezi tyčema a ty jsou horizontálně, musely by se dát ještě víc od sebe a předělat vedení na což jak píšeš teď nemáš čas..
Máš s tím komerční úmysly, nebo bys ten 3D model poskytnul na "studijní" účely pokud slíbím že to nebudu šířit ? :wink:
  • 0

akademik
 
Příspěvky: 186
Registrován: 26.12.2013 01:58
Reputation: 3
Jen tak dál :)

PředchozíDalší

Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků