Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 09.06.2017 16:06

Urcite natocim video, jakmile to bude provozu schopne. Jak jsem psal bez konkretniho motoru to nepodava filament, snad ho ted cinan poslal uz spravne. Mozna budu jeste muset lehce upravit miru naklonu nebo vymenit zubatici(uz mam objednanych vice druhu na testy), ale jinak to zatim vypada slibne.
STLka pak uvolnim, pokud to bude fungovat spolehlive, tohle neni zadna neilzovina. ;-) Modelovat to znova bych nikomu nepral, byla to celkem mravenci prace :-D
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 26.06.2017 16:12

Tak se mi to narodilo.
Dual 1.jpg
_DSC0049.JPG

Správný motor v pátek dorazil a trochu vylepšená verze extrudéru je již hotová a zapojená.
První testy jsem prováděl ještě s původním FW pro normální extrudér, jen abych otestoval podávání materiálu. Ukázalo se, že mechanicky to funguje, ale byl jsem schopen tisknout maximálně kolem 100mm/s. Při 120 začal přeskakovat motor a už se celkem zahříval, takže přidávat proud cesta nebude. Na vině bude příliš velké podávací kolečko, mám tam teď průměr 12mm a motor zjevně dostává moc zabrat, takže to časem předělám na menší.

Včera jsem pak domontoval i druhý hotend a prokousal jsem se firmwarem Marlin 1.1.2. Původně jsem chtěl použít integrovanou funkci "A dual extruder that uses a single stepper motor", ale byl s tím problém, motor se točil jen na jednu stranu. Takže jsem nakonec nechal aktivovanou jen funkci "A dual-nozzle that uses a servomotor to raise/lower one of the nozzles". V pins_RAMPS jsem pak přepsal piny motoru E1 na stejné jako jsou u E0 a v configu E1 invertoval. Výsledek je, že vše zdánlivě funguje jak má. Přes manual control v S3D nebo Repetier hostu můžu měnit extrudery, kolebka se naklani jak ma, podávání materiálu funguje.
V momentě kdy ale zapnu tisk (jednoducha krychlička) třeba i jen s jedním extruderem, tak tiskárna tlačí plast jen prvních pár čar případně vůbec nezačne. Konkrétně většinou obkreslí jen perimetry a přesně v moment, kdy najede na infil extruze skončí. Podávací kolečko se prostě přestane úplně točit, nepřeskakuje, motor jen nic nedělá.
Zatím tápu a nevím co s tím, ale snad na to přijdu:-/
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod medapeta » 26.06.2017 17:08

Paráda. Držím palce.
Půjde to osadit i standardními hot-endy ?
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 26.06.2017 17:47

Je to malované specificky pro ty, co běžně používám, tedy 3dráty. Uchycení je tvarované těsně i kolem horních žeber, aby hotendy držely co nejpevněji. Super je, že heatbreak se zajištuje jen jednim šroubkem, takže se snadno seřizuje výška trysek.
Na jiný hotend bych to mohl trochu překreslit, pokud se tam vleze. Větší úpravy by mohly být ale složité, protože se jedná o poměrně minimalistický design a moc zbytečného místa nikde není. Z osy X si to vezme jen 60mm jako běžný extruder ;-)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 26.06.2017 23:01

Tak problém vyřešen. Přišel jsem na to, že v configu i adv.configu bylo nastavené vypnutí neaktivního motoru extrudéru po 120s. A vzhledem k tomu, že používám jen jeden motor, tak mi ho nepoužívaný hotend odpojoval :-D Už to funguje jak má, jen ještě ladím offsety druhého hotendu. :) Brzo asi přidám nějaké video a začnu pracovat na nové verzi s menším podávacím kolečkem a krytkami neaktivního HE ;-)
EDIT:
_DSC0008.JPG

První výtisk, bílá trochu přeskakovala. Chce to předělat to podávací kolečko :)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod M&A 3D tlac » 27.06.2017 07:29

Dobra praca , drzim palce nech to vide, tak jak ma. Len mala otazka: nevyteka z nepouzivanej trysky filamnet ? Vytlacok mas pekne cisty.
  • 0

www.3dtlac.xyz
3D tlač , 3D modelovanie a iné :)
M&A 3D tlac
 
Příspěvky: 163
Registrován: 07.03.2017 18:19
Bydliště: Gbely
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod crown » 27.06.2017 11:28

super prace. Tesim se, az to zverejnis a az si s tim zacnu taky hrat :-)
  • 0

crown
 
Příspěvky: 342
Registrován: 08.11.2015 09:30
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 27.06.2017 11:32

Díky. V tuhle chvíli plast vytéká, protože tam ještě nemám namontovanou ucpávky neaktivního HE. Bude to kousek kovu, na který neaktivní tryska najede při náklonu. Tady to bylo spíše štěstí a myslím, že jsem pár drobků odstranil i ručně během tisku :)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Baisop » 29.06.2017 08:34

Koukám, že nejhorší máš za sebou. Už jenom ty ucpávky a pak to jenom doladit. Já, když jsem ještě na to měl čas, tak jsem offsety ladil při tisku krychle ve vase modu, kdy každé 2 mm na výšku byly tisknuty druhou tryskou. Jinak gratuluji.
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 29.06.2017 14:39

Diky Baisope, byl to trochu boj, ale dnes bych měl dokončit novou verzi. Zjistil jsem třeba, že hřídel motoru se při své delce 40mm už trochu nakláněla pod tlakem přítlačné páčky. Řekl bych, že to mohlo vest i k menšímu výkonu motoru a jeho zahřívání. Toto jsem vyřešil přidáním malého ložiska do tmavě modrého dílu (tady zeleného ve screenu :-D ), ve kterém je teď hřídel uložena.
Taky jsem trochu upravil dráhu průchodu filamentu, aby bylo možné použít menší podávací kolečko. Asi teď budu zkoušet průměr 10,7mm.
Nad ucpávkami neaktivního HE jsem včera docela dlouho přemýšlel. Pořád něčemu zavazely, buď kabely, nebo pružné spojky na trapezech v krajní pozici. Nakonec jsem našel řešení s jednoduchým seřizováním přes 60mm dlouhé šroubky. Jen to teda na pohled asi nebude nejhezčí :-D
Dual HE ucpavky.jpg

Doufám, že mi už brzo dorazí izozace na heatblocky, mám v plánu ji použít právě na ty kovové ucpávky HE :)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Rebel » 29.06.2017 14:43

Nekde zpetne si odpovidal na dotaz ohledne hotendu, ze je to na "3Draty", ale to ty na obrazku urcite nejsou "3Draty" :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 29.06.2017 14:50

No nejsou, jsem si tak nejak vypujcil pro referenci tebou modelovane hotendy samozřejmě :-D Ale uvnitř je to na 3draty, měřil jsem šuplerou jednotliva žebra a dělal pro ně vykrojení :)
Dual HE 3draty.jpg

Na Rebel Mod ti to ale klidně předělám, ten by se tam vejít měl hezky. Jeden mi tu rozložený leží :-D
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Rebel » 29.06.2017 14:52

Ja si to kdyztak upravim sam, neboj :D :D :D Ale k tomuhle experimentu se zatim nechystam :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod Saph » 02.07.2017 17:10

Tak finální verze asi ještě nebude úplně finální. Podávací kolečko o průměru 10,7mm je asi stále příliš velké. Motor má bohužel délku jen 33mm, takže bude trochu slabší než klasický Microcon 1005. Při tisku nad 120mm/s se začínají objevovat problémy s podáváním. Ještě si trochu pohraju s proudem, a sílou přítlaku na zubatici, ale obávám se, že to bude chtít prostě přepracovat na klasické malé Rebelácké kolečko. Doufám, že to teda půjde :)
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koncept naklápěcího duálního extrudéru zase trochu jinak

Příspěvekod crown » 03.07.2017 10:43

Neprilepi se ta neaktivni tryska k tomu krycimu plechu?
  • 0

crown
 
Příspěvky: 342
Registrován: 08.11.2015 09:30
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron