Rebel na WiFi

Re: Rebel II na WiFi

Příspěvekod celeron » 21.05.2016 00:55

Nějakej problém s úrovněma na konektoru SD karty? 3,3V kontra 5V vstupy a výstupy?
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Rebel II na WiFi

Příspěvekod Rebel » 22.05.2016 17:53

Uf, tak jsem trochu pokročil, ale je to teda něco :D
Abych zjistil, co se v tom děje, musel jsem z toho vytáhnout seriovou konzoli. Aspoň se bylo čeho chytit a následně jsem dohledan na OpenWrt foru vlakno, kde to poměrně dost řeší https://forum.openwrt.org/viewtopic.php?id=45820

Jedne z fíglů je ten, že uboot na začádku detekuje hosta a pokud ho nenajde, tak neskočí kam má a linux nejede. Takže je potřeba trochu přeparametrizovat bootloader. Později kdyžtak doplním jak.

Nyní už tedy karta jede pouze z 3.3V, super, ovšem zase narazí ve start scriptech na moment, kdy řeší zda host již mountnul kartu, tedy zase zásek, ale je podle popisu ve fóru řešitelný úpravou rcS a následném rebuildnutí ramdisku. Ještě večer když bude chuť, tak prozkoumám dál, ale abych řekl pravdu, tohle opravdu není asi jen tak pro každého. Už jen to, že se karta musí rozlousknout a na ten tišťák o síle 0 0 nic naletovat 3 dráty pro konzoli je pěknej vopruz :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Rebel II na WiFi

Příspěvekod celeron » 22.05.2016 23:58

Nojo, tak to budu dál přenášet data z PC do Rebela v ruce. Za to blbnutí to nestojí.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: ORRAMPS V1.0-1.2 pro DUE

Příspěvekod mig01 » 14.09.2016 09:30

A co tu wifi použít jenom jako převodník wifi-rs232? Já myslím, že plno lidem by mohlo stačit ovládat tiskárnu bezdrátově s tím, že by k ní nemuseli tahat USB kabel a mít tiskárnu i ovládací PC v tom samém objektu kam by wifi měla dosah. Pak už by to bylo zcela nezávislé na dalším HW a SW. K počítači by pak stačil připojit už hotový modul včetně USB-RS232 převodníku (takové ty develop moduly s ESP8266) a na straně tiskárny by mělo stačit připojit další ESP8266 na RS232 Arduina (takže by ty dva byly proti sobě). Akorát tedy pak nějak odladit SW v těch ESP, ale zase by to bylo řešení na furt pokud by to takto někomu stačilo... Takže buď dát dva ESP proti sobě (nezávisle na existující wifi topologii) nebo to pak i nějak zakomponovat do již existující wifi sítě. Nebylo by to asi pro všechny, ale plno lidí by to mohlo uspokojit (netahat kabel k tiskárně).

Ostatně takto by to mohlo fungovat i přes bluetooth (na notebooku s vestavěným BT by nebylo potřeba nic a na tiskárnu dat BT-RS232 modul), ale zase to má omezený dosah (o něco málo delší než povoluje pasivní USB kabel). Jako udělat ovládanou tiskárnu plně přes wifi je asi nemožný, protože pořád se FW nějak upravuje a byla by to práce na pořád.

Případně existují ethernet rs232 převodníky (připojit ho k Arduinu na tiskárně) a to už by bylo asi úplně bezúdržbový a z vaší strany by nebylo potřeba dělat/upravovat vůbec nic. Pak už je jenom na dotyčném zda do toho ethernetu zapojí ještě WiFi (nějakou Tendu A6) nebo to bude provozovat po ethernetu a je vymalováno a skoro bez práce a ovládání odkudkoliv (do ovládacího počítače se doinstaluje virtuální COM port což bude součástí softwaru toho ethernet rs232 převodníku).

Ono je také dost možné, že existuje firmware pro ESP8266, který bude plně suplovat serial-wifi převodník... Něco o tom píší zde. http://hackaday.com/2015/09/18/transpar ... al-bridge/ Pak je dle mého úplně zbytečné cokoliv vyvíjet.
  • 0

mig01
 
Příspěvky: 96
Registrován: 04.08.2015 13:18
Reputation: 0

Re: ORRAMPS V1.0-1.2 pro DUE

Příspěvekod oscar » 14.09.2016 10:02

ver ze kdyby to bylo tak jednoduche jak pises, davno bysme to pustili.

zkus si ten to ESP jako serial-wifi prevodnik pouzit a uvidis :D

ono tech "akorat" a "jenom" je tam docela dost.
a v kombinaci s pomerne tristni kvalitou tech ESP je to pomerne nezazivna cinnost.
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: ORRAMPS V1.0-1.2 pro DUE

Příspěvekod mig01 » 14.09.2016 10:17

S ESP jsem postavil pro našeho mrňouse WiFi rádio (pomocí SDK) a funguje absolutně bez problémů a to jsem využil snad každý GPIO (LCD displej, 1Mbit SRAM, tlačítka...), včetně RTOS atd. Ovládání pomocí LUA nebo AT je značně nespolehlivé. Nevím jak to řešíte vy a je fakt, že nevím zda po USB kabelu jde ovládat to co potřebujete (pač ESP by suploval ten kabel, nic víc, nic míň), ale zase vzhledem k tomu, že USB kabel je základ pro ovládání tiskárny (nevím jak je to pak s SD kartou a displejem, to nemám) tak by to snad mohlo fungovat.
  • 0

mig01
 
Příspěvky: 96
Registrován: 04.08.2015 13:18
Reputation: 0

Re: ORRAMPS V1.0-1.2 pro DUE

Příspěvekod Rebel » 14.09.2016 10:22

A zkousel si prez to prenest 10MB soubor ? Jako pustit tisk z SD karty umim rychleji z LCD a stejne k te tiskarne musim jit ji zapnout a treba vymenit filament, ale prenest na kartu data od stolu vedle uz je bez prenaseni karty horsi. Ale jak pises, asi delame neco spatne :D

Jsem rad, ze to konecne nekdo rozsekl a vysvetlil nam, ze to resime zbytecne :D Usetri nam spoustu casu a energie :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: ORRAMPS V1.0-1.2 pro DUE

Příspěvekod oscar » 14.09.2016 10:33

mig01 píše:S ESP jsem postavil pro našeho mrňouse WiFi rádio (pomocí SDK) a funguje absolutně bez problémů a to jsem využil snad každý GPIO (LCD displej, 1Mbit SRAM, tlačítka...), včetně RTOS atd. Ovládání pomocí LUA nebo AT je značně nespolehlivé. Nevím jak to řešíte vy a je fakt, že nevím zda po USB kabelu jde ovládat to co potřebujete (pač ESP by suploval ten kabel, nic víc, nic míň), ale zase vzhledem k tomu, že USB kabel je základ pro ovládání tiskárny (nevím jak je to pak s SD kartou a displejem, to nemám) tak by to snad mohlo fungovat.


tak jeste nauc radio tisknout a mas to vyresene :mrgreen:
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: ORRAMPS V1.0-1.2 pro DUE

Příspěvekod RiMaServis » 14.09.2016 10:47

  • 0

--------------------------------------------
Radek
Rebel sCUBE 300x200, Rebel LC, Pruša Mini+
RiMaServis
 
Příspěvky: 131
Registrován: 04.04.2016 13:13
Bydliště: Frýdlant n.O.
Reputation: 0

Re: ORRAMPS V1.0-1.2 pro DUE

Příspěvekod Pablo2048 » 14.09.2016 10:48

Tak jsem zvědavý, kdy se objeví první funkční řešení... Jako jeden z těch, co to opravdu zkusili musím dát za pravdu Rebelovi a Oscarovi (snad až jen na tu kvalitu - nasazuji ESP i profesionálně a pokud je v pořádku napájení a PCB, tak jde o spolehlivé zařízení). Řešení, které jsou tady navrhována mají několik společných problémů:
1. virtuální port - to sice možné je, ale jednak to vyžaduje běžící počítač a druhak stabilní připojení - vím o čem mluvím, psal jsem tady o 5-ti hodinovém tisku
2. přenos na SD kartu - tam je zase hrdlo flašky právě ten sériový port a (ještě donedávna) celkem mizerná datová propustnost ESP. Tady sice mám nějaký nápad, ale bohužel čas je chybějící ingredience
Jo a jedna poznámka na závěr - ozval se mi 1 (slovy jeden) zájemce o destičku rozhraní, takže jsem raději koupil RPi Zero a hraji si s AstroPrintem.
  • 0

Pablo2048
 
Příspěvky: 31
Registrován: 11.11.2014 15:16
Bydliště: Modřice
Reputation: 0

Re: ORRAMPS V1.0-1.2 pro DUE

Příspěvekod mig01 » 14.09.2016 10:56

Ach jo, to zase bude debata typu iDnes... Já Vás přeci neurážím, já jenom navrhuji řešení. A jako nejjednodušší řešení se mi jeví suplování kabelu než nějaké zásahy do FW atd. Pokud se běžně v průmyslu používají převodníky Ethernet-RS232 tak nevidím důvod proč by to nemohlo fungovat i tu (s těmito převodníky to prostě MUSÍ fungovat a je jedno jestli k tomu přivedu ethernet kabel, nebo k tomu připlácnu další krabičku ethernet-wifi). Když se vrátím k tomu ESP tak pokud mi doma půl dne streamuje internetový rádio bez toho aniž by se mi rozjela metadata toho streamu - stačí nepřijmout jeden paket a je to v háji (stream 320kbps což skoro 3x převyšuje potřebnou rychlost sériového portu Arduina) tak by po fungovat mělo. Je jasný že 10MB soubor se nepřenese hned, pač to bude to Arduino přijímat stejnou rychlostí jako ten USB kabel tj. 115200bps a pak je otázka zda to Wifi k něčemu vůbec bude když se k tiskárně stejně musí a za tu dobu bych byl u ní třeba 10x než se ten soubor přenese... Jasný pokud to drátujete k Arduinu přímo přes SPI tak to je jiná o tom žádná, ale o tom já se nebavím (ani to nebylo předmětem mého prvního příspěvku v tomto vláknu). Pořád je řeč o přímé náhradě kabelu.

Ale třeba si vůbec nerozumíme a každý mluvíme o jiné koncepci. Kdybych se doma rozhodl ovládat tiskárnu po WiFi tak bych řešil přímou náhradu USB kabelu tj. bez nutné úpravy firmwaru Arduina. A takové řešení se různě ve výrobě (v průmyslu) běžně používá. Ale jak říkám je to náhrada kabelu tj. stejný komfort/styl ovládání, ale bez kabelu. A pokud už by k tomu došlo tak bych rozhodně použil SD kartu a neládoval data po WiFi x hodin.

A příště prosím bez těch urážek.
  • 0

mig01
 
Příspěvky: 96
Registrován: 04.08.2015 13:18
Reputation: 0

Re: ORRAMPS V1.0-1.2 pro DUE

Příspěvekod oscar » 14.09.2016 11:12

tak dal streamuj a bud spokojeny....

jeden_radek.png


toto je "idealni" stav co jde jakztakz udelat bez velke zmeny fw v tiskarne.
jeden radek trva 3ms.

ale to uz je custom FW v ESP a vlastni ovladaci SW.
protoze kdyz se pouzije FW co shanis zde:
http://list.hw.cz/pipermail/hw-list/201 ... 91995.html
tak se ke kazdemu radku jeste 2x pripocitava latence WIFI.
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: ORRAMPS V1.0-1.2 pro DUE

Příspěvekod mig01 » 14.09.2016 12:05

Počkej ale to je porad rec o tom posílat do tiskárny g kody k tisku tj přímý tisk pres wifi. To jsem na mysli nemel a ani jsem o tom nepsal. Zmiňoval jsem se o nahrani settings pripadne na sd kartu poslat soubor pro tisk.
  • 0

mig01
 
Příspěvky: 96
Registrován: 04.08.2015 13:18
Reputation: 0

Re: ORRAMPS V1.0-1.2 pro DUE

Příspěvekod oscar » 14.09.2016 12:10

soubor se posila jako uplne bezny tiskovy G-code (uvozeny M28). radek po radku hezky s ack......
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: ORRAMPS V1.0-1.2 pro DUE

Příspěvekod mig01 » 14.09.2016 13:48

Jo takhle. To jsem si myslel, že je to tam řešený trochu jinak. Ale zase je to holt jednoduchý... No teoreticky by přístup na SD kartu šel tak, že by ESP převzal kompletní řízení té karty. Uživatel by se připojil na ESP, ten by provedl reset Arduina, převzal by přes svoje SPI SD kartu na tu by se nahrál soubor odpojil by se od SD karty a provedl reset Arduina a pak už by byl jenom v monitoringu, případne by přijímal jednoduché příkazy tipu spusť tisk. Ale zas abych nevyvolal nějakou nevoli ;-).
  • 0

mig01
 
Příspěvky: 96
Registrován: 04.08.2015 13:18
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků