Jak je to s rychlostma při tisku

Jak je to s rychlostma při tisku

Příspěvekod celeron » 11.05.2016 09:47

Lidi, co jste šťourali v nastavování rychlostí tisku trochu hloub. :)
Řeším tady elektriku pro kámoše pro glavírku, co si postrojníkoval. Je to na základě elektriky 3D tiskárny. Konkrétně Mega 2560 bez Ramps, místo ní je přípojná deska se svorkovnicema ke který jsou připojený přes drivery SD20 tři krokáče SX23-1020. Ty cukají kuličkovejma šroubama. Nechci tady diskutovat o vhodnosti-nevhodnosti řešení, potřebuju jen konzultaci k softu kolem rychlostí posuvů.

Všechny rychlosti při glavírování (tisku) řeší generátor G-code, tedy Slicr, nebo nějaký CAM. To znamená rychlosti přejezdu, rychlosti při záběru v materiálu a pod.
Rychlosti pouze pro Manuální ovládání z Repetier-host se definují v záložce Nastavení tiskárny - Rychlosti přejezdu a Rychlost osy Z.
Pak se dá ještě v Repetier host nastavit procenta rychlosti posuvníkem 0-300%, default je 100%. Tenhle posuvník má vliv jak na G-code, tak na Manuální ovládání, přepočítává rychlost.
Tohle si myslím, že je mi jasný a snad v těch úvahách nemám chybu.
Ale teď do toho vstupuje FW Marlin. :roll:
#define HOMING_FEEDRATE {50*60, 50*60, 4*60, 0} // set the homing speeds (mm/min) - předpokládám, že je to pouze rychlost posuvu pro příkaz G28, (HOME X,Y,Z)
#define DEFAULT_MAX_FEEDRATE {2000, 2000, 500, 25} // (mm/sec) - předpokládám, že je to "omezovač" maximální rychlosti jednotlivých os. Pokud přijde g-code s vyšší rychlostí, provede se rychlostí z této definice. Je to zase správně?
Ale kde se potom definují rychlosti pro přesuny os z n-kodéru?
A co to je Jerk X,Y,Z?
Jak naložit s Akceleracema? U tý glavírky se pohybují hmoty řádově těžší než u Rebel II.
Díky za pomoc
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Jak je to s rychlostma při tisku

Příspěvekod oscar » 11.05.2016 09:59

IMHO jdes spatnou cestou. ta atmega to neda ani nahodou. kolik kroku na mm mas?

tiskarna kdyz zakokta, nic se nedeje, kdyz zakokta gravirka, jsi bez nastroje a obrobku. :(

za sebe bych zvolil neco jako toto

kazdopadne tento firmware.
vevnitr to vypada velmi solidne.
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Jak je to s rychlostma při tisku

Příspěvekod JCHP » 12.05.2016 12:27

Já bych tak skeptický nebyl - i ATMega si s tím poradí, holt pojede pomalu a zlehka.
Ale rozhodně ne s Marlinem! Tam by to koktání hrozilo celkem spolehlivě.
Podle motorů to vypadá na těžší stroj než jen gravírku, ale záleží jak těžký ten most je.
Začínal bych zrychlovat z 30mm/s2, to by mohl zvládnout.
Repetier a rozlišovat MAX_ACCELERATION_UNITS_PER_SQ_SECOND_X - to je při tisku
a MAX_TRAVEL_ACCELERATION_UNITS_PER_SQ_SECOND_X - při přejezdech

Jinak kdyby to byl můj džob tak naprosto souhlasím s oscarem.

Jerk je když.. končí pohyb zadaný jedním příkazem a začíná nový pohyb podle dalšího, jaký smí být ještě rozdíl jejich rychlostí (vektorový!), aby byl přechod proveden bez zpomalení/zrychlení (impulsů přicházejících do ovladače motoru)?
Takže obvyklých 20 je 20mm/s, což odpovídá např. změně přímého pohybu z rychlosti 100mm/s na 120mm/s beze změny směru, nebo změně směru o 90stupňů při stálé rychlosti cca 14mm/s.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Jak je to s rychlostma při tisku

Příspěvekod vitaka » 12.05.2016 13:21

Já bych se nebál ani akceleraci. Sice hmoty jsou větší, ale pokud to má na kuličkových šroubech většinu setrvacnych sil schytá pres ty srouby konstrukce stroje a ne motor. Ten musí pouze ubrzdit setrvačnost toho sroubu. I rychlosti muzou být poměrně vysoké. Já jsem spíš narážel na maximální otáčky, při kterých má krokac ještě nějakou sílu a na rychlost řidiči desky aby stíhala generovat pulzy.
  • 0

vitaka
 
Příspěvky: 70
Registrován: 10.02.2016 22:27
Bydliště: Velké Opatovice
Reputation: 0

Re: Jak je to s rychlostma při tisku

Příspěvekod celeron » 12.05.2016 14:32

to Oscar a JCHP: Pánové, přečtěte si prosím znovu zadání. Žádal jsem, aby se to nezvrhlo na posuzování vhodnosti a nevhodnosti a ptal se na konkrétní věci. No a co se stalo? :roll: K čemu mě je deska s pididrivery když jsou použitý SD20 drivery, který je každý větší než sama tato deska? Ta deska navíc nemá END vstupy na osách. A proč by neměl stačit trochu upravený Marlin, který naprosto bez problémů tahá několik set instalací MPCNC, určitě v součastnosti nejčastejc stavěný frézky z Thingiverze? Jen já vím o minimálně 4 funkčních kouscích v česku. Bez displeje a SD karty ten Marlin zvládá 5 krokových motorů na 32 mikrokroků a osobně jsem zkoušel, že dokáže bez ztráty kroku přesun v luftě 300 a frézování 100 mm za sekundu, což je v praxi už stejně moc velká rychlost. Nechci vás Repetieráci naštvat, ale člověk, který tu MPCNC navrhl a upravil Marlina tvrdí, že právě Repetier nezvládá rychlosti potřebný na frézce.
Takže díky za odpovědi k akceleracím a jerku (jinak jerk 20 je strašně moc, mnohem líp Rebel tiskne na 8-11, odzkoušeno). Bohužel, k tomu hlavnímu dotazu kolem rychlostí nikdo nic. :(
Díky
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Jak je to s rychlostma při tisku

Příspěvekod JCHP » 12.05.2016 14:43

Hm, tak dobrá - upravil Marlina. Já mám zkušenost s neupraveným, že nepobral data, co do něj PC cpalo a Repetier ano.

Jinak na ty rychlosti jsi si odpověděl sám - přitakávám, ano, i já si myslím, že je to tak jak si myslíš.
Jen tomu "rychlosti pro přesuny os z n-kodéru? " nerozumím. To jako z ručního ovladače alias MPG?
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Jak je to s rychlostma při tisku

Příspěvekod celeron » 12.05.2016 18:25

JCHP píše:Jen tomu "rychlosti pro přesuny os z n-kodéru? " nerozumím. To jako z ručního ovladače alias MPG?

Jde mi o to, kde je stanovená přejezdová rychlost pro X,Y, Z pokud kroutíš n-kodérem třeba na RepRapDiscount Smart Controlleru. Tou maximálkou to určitě nejezdí.
Ještě k tý stíhačce komunikace. Někde jsem četl, že Marlin má problémy s Full grafikem a pak nestíhá USB. Ale tady není žádnej displej. Tady je vyházená podpora SD karty, displeje a regulace Bedu. Regulace Hotendu se zachovat musela, pokusy o zrušení zbořily celý FW ale je oblbnutá odporem místo termistoru. Takže nemusí dělat spoustu věcí jako u Rebel II, takže kroky neztrácí a data na 115200Bd taky ne.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Jak je to s rychlostma při tisku

Příspěvekod JCHP » 13.05.2016 12:57

Tak to jsi mne dostal - o to jsem se nikdy nezajímal.
Ale protože v konfiguraci moc jiných nastavení rychlosti není, myslím, že i kdybys to čirou náhodou utočil (což si právě myslím, že neutočíš), tak to omezí až ta max. rychlost přejezdu.
Marlin nestíhal ani s běžným dvouřádkovým displejem, ale teď si uvědomuji, že šlo o deltu, takže u klasické kartézské koncepce to opravdu nehrozí.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0


Zpět na OSTATNÍ PROBLEMATIKA HW/SW

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků