Výměna filamentu během tisku

Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod uhnila_malina » 04.02.2016 13:57

Dnes jsem se pokusil vyměnit špulku filamentu uprostřed tisku protože původní došla a moc to nedopadlo. Má s tím někdo zkušenosti? Máte nějaký návod jak na to?
  • 0

uhnila_malina
 
Příspěvky: 30
Registrován: 14.11.2014 20:21
Bydliště: Ostrava
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Rebel » 04.02.2016 14:09

Nakonfiguruj si firmware kterej to umi pri tisku z SD. U Repetieru je to myslim od verze 0.9.2. Nebo jak nize pise kroxigor :)
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod kroxigor » 04.02.2016 16:30

Pokud tiskneš z SD je to trochu horší. Pokud tiskneš přes Repetier- Host tak to není problém pauznout odjet vyměnit a pokračovat
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod lubos » 04.02.2016 19:26

Nebo octoprint, ten má tlačítko pause ;)
  • 0

lubos
 
Příspěvky: 161
Registrován: 03.02.2014 14:59
Bydliště: Úvaly
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod zbek » 04.02.2016 19:46

najedeš na vyměnu filamentu potvrdiš , najede do strany a motor vyhodi ven filamet .
  • 0

Zbek
zbek
 
Příspěvky: 135
Registrován: 19.11.2015 16:14
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 04.02.2016 20:39

Oh děkuji ti, zbeku, právě jsi mi to vysvětlil :(

Zkus to tak abych to pochopil třeba i já. Má čžengliš na to nestačí, anglicky neumím, česky to není. Mám dvouřádkovej displej, ovládání v angličtině, verze snad 91, tisknu s SD karty.

Mám tu spoustu zbytků z cívek a rád bych je dotiskl, takže výměna filamentu když dojde by se mi hodila. Dokonce jsem viděl u kolegy na Molestocku (delta) na filamentu koncák a když mu dojde tak se sám odstaví a čeká na výměnu. Jenže tam má Marlin.

Prosím o nějaký srozumitelný návod jak na to i pro takovou lamu jako jsem já.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Rebel » 04.02.2016 21:46

Novejsi Repetier FW na v menu LCD primo volbu na vymenu filamentu. Tedy jak jsem psal, musis nakonfigurovat novejsi FW stejne. Posledni verze jsem nezkousel, musi se to odladit a nema doma zadny RII. Pokud tu nejaky experimentator ma odladenou verzi, neni problem ji sem asi dat, aby si ji tam nahral. Je potreba akorat vyzalohovat tvou eeprom prez Repetier-host a pak ji tam nahrat, popripade doladit smery motoru atp. Rozhodne to nelze uplne jednoduse v jedne vete napsat pro lamy.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Martin Marek » 08.02.2016 20:04

Tisknu s SD karty a špulky doplňuji vždy při tisku.
Konec starého filamentu a začátek nového filamentu musím narovnat. Aby nebyly zakroucené podle špulky. Konce filamentů musí mít rovný řez. No a pak jde za provozu lehce plynule navázat. Když konec vjíždí k přítlačnému ložisku, přisunu začátek a bezproblémově to pokračuje.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod zemciko » 21.02.2016 15:45

To ale znamená sedět u toho dost dlouho než dojde filament, navíc třeba já musím na hlavu tlačit abych ten 3mm drát dostal pod kladičku což by za tisku moc nešlo. Nicméně prostě se přeruší tisk rychle vymění vyjede na y 0, špulka a dá se pokračovat..
Svého času jsem zkoušel pokračovat na zcele vychladlém kusu z minulého dne a u abs se to nepovedlo, nedrželo to dostatečně pokopě...
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Alexco » 21.02.2016 15:58

Já jsem podobný problém výřešil jinák. pojezd extruderu mám uděláný ve verzi I3-ky s backslashem, t.j. pojezdy samy od sebe nemájí v sobě matku, ale pod pojezdy je výtvořené podložky s matkama. Během tisku to aspoň má šanci přeskočit menší hrbolek. Pozastávim tisk, ručně zvednu celou osu nahoru( aby nemůsel držet mám vytisknutý hak na zavěšení) , tam vytáhnu zbýtek filamentu z extruderu, vložím v klídu jiný (barva třeba jiná) , odhaknu, spustím osu v klídu dolu a pokračují v tisku... Pokud chcí i zároveň pročistit trysku, není nic jednoduššího, protlačím pár mm filamentu přes trysku, fous co výjde odstranim, a pak teprv spustím...
  • 0

Nikomu to nevnucují, já experementují, ty experementuješ, řekneme to mezi sebou a třeba něco pozitivního vzníkne i pro jiného...
Alexco
 
Příspěvky: 87
Registrován: 13.07.2015 06:11
Bydliště: Vranová Lhota u Morávské Třebové
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod celeron » 21.02.2016 18:49

Proč ty složitosti? Já jsem už minimálně 10x spojoval filament a ani při tom nezastavoval tisk. :mrgreen:
Když dochází, tak se v předstihu starý a nový filament zaříznou konce nakolmo a svaří na žiletce. Tenhle postup jsem se naučil kdysi na školení v Aritmě Praha, spojovaly se tak zelený válcový řemínky do děrnoštítkových mašin. Je na to potřeba pouze jednoduchý přípravek, kostka dřeva, do který se zařízne klasická žiletka aby byla kolmo k desce stolu. Žiletka se ohřeje zapalovačem nebo dnes čajovou svíčkou nad teplotu tavení filamentu. Jeden konec filamentu do levý, druhý do pravý ruky, přitiskne se na rozpálenou žiletku, nataví, posune mimo, stiskne k sobě a spoj zaruluje mezi prsty. Sice to není činnost pro starý, pomalý a klepající se dědky jako budu brzo já, ale funguje to. Pokud se trefí teplota, tak se ani nevytvoří "návarek" ve spoji a pokud jo, tak se žiletkou ořeže aby nevystupoval.
Zkoušel jsem i slepení ABS kapkou acetonu, taky funguje ale chce to aby u 1,75 mm spoj nepřišel cca 10 minut do trysky, jinak prská.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Alexco » 21.02.2016 21:04

No nevím, nevím, já to mám do dvou vteřín vyměněno, zároveň i s čístkou. Obzvlášť kdy chcí tísknout jinou barvou, ale výchytávat vzdálenost bez pauzy a navařovat filament... Ale nebudu ti upírat i toto je možnost. já bychom ale zkusíl spíše ohřát konce filamentu třeba o HE, ten má tu teplotu co potřebuješ. A pokud teda nebudeš tísknout velkýma rychlostma, tak bychom i stíhl to udržet u HE dost dlouho...
  • 0

Nikomu to nevnucují, já experementují, ty experementuješ, řekneme to mezi sebou a třeba něco pozitivního vzníkne i pro jiného...
Alexco
 
Příspěvky: 87
Registrován: 13.07.2015 06:11
Bydliště: Vranová Lhota u Morávské Třebové
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 21.02.2016 21:05

Mno většina vašich řešení spočívá v tom, že jste u toho. nebo si to předpřipravíte dopředu.
Moje myšlenka je trochu jiná. Už se mi 2x stalo, že mi nevyšel filament těsně, chybělo v jednom případě 1m a ve druhém tak 20cm. Podle sliceru a změřené délky to vyjít mělo, ale prostě nevyšlo. Navíc jsem tiskl přes noc, takže u toho nikdo nebyl a ráno jsem mohl výtisk po 10 hodinách vyhodit.
Řešení bych viděl asi takto (předpokládám tisk z SD karty) - před extruderem je koncák, který je procházejícím filamentem sepnutý. Filament dojde, nebo je přerušen na cívce (i to už jsem viděl), koncák se rozepne, pojezd naběhne do parkovací polohy a čeká. Zavedu nový filament, zkusím kus protlačit motorem, pokud je to OK, potvrdím, tiskárna najede kde skončila a pokračuje v tisku dál.
Tohle řešení jsem viděl na tiskárně Molestock - firmware Marlin, ten koncák je napojen na Ramps na D4 (tak kde jsou serva).
At teď to nejdůležitější. :oops: Já to nenaprogramuju ani za zlatý prase, tohle prostě neumím. Kdyby to někdo vyřešil, bylo by to fajn. A ještě lepší kdyby sem postnul řešení "po lopatě". Myslím, že by se to hodilo nejen mě.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod grim.sk » 21.02.2016 21:14

Nebolo by lepšie mať koncák napojený na nejaký zdroj zvuku, ktorý by ťa zobudil? Keď ti tlačiareň zaparkuje a ty po troch hodinách zavedieš fillament a pokúsiš sa pokračovať v tlači, s najväčšou pravdepodobnosťou ti to na vychladnutý výtlačok už nechytí.
  • 0

grim.sk
 
Příspěvky: 61
Registrován: 05.12.2014 11:04
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 21.02.2016 21:50

To by sice taky šlo, to bych paralelně asi zvládl, ale nemám ten koncák na filament a neumím ho tam přidat. Umím si tu součástku vyrobit, dát tam mikrospínač, přiletovat kablíky, zasmrštit bužírkou, na druhej konec nakrimpovat konektor, zapíchnout ho do RAMPSu, ale tam končím. Ta softwarová část jaksi chybí a skill na to nemám.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Další

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků