Výměna filamentu během tisku

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Alexco » 21.02.2016 21:51

V Repetieru je přeci možnost i detekce filamentu, někde jsem jí víděl. Ale mám dojem, že se řešil nejakým čídlem. Já nehodlám tísknout bez dohledu, tak jsem to neřešil.
Jinák je to táto položka v konfiguraci FW Repetieru Jam detection and out of filament detection
  • 0

Nikomu to nevnucují, já experementují, ty experementuješ, řekneme to mezi sebou a třeba něco pozitivního vzníkne i pro jiného...
Alexco
 
Příspěvky: 87
Registrován: 13.07.2015 06:11
Bydliště: Vranová Lhota u Morávské Třebové
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 21.02.2016 22:04

Takhle vypadá ten díl na ten snímač filamentu. - viz tiskárna Molestock
Molestock-filament_runout_probe-body-v02.stl
(206.82 KiB) Zobrazeno 4377 krát

Molestock-filament_runout_probe-cover-v02.stl
(23.32 KiB) Zobrazeno 4377 krát


No možná to tam je, ale na to moje čengliš netačí. Jak říkám. Potřebuju to naservírovat po lopatě. Já umím anglicky jen koukat :(
Já nedám ani ten konfigurátor firmware.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Alexco » 21.02.2016 22:15

Tak na configurátor se dá použit google překládač, já síce umím cca 8 jazýku, ale jenom číst :-) . na dálší stránce je i pin na který se připojuje čídlo, pod nastavením extruderu, jako "jam control" . Pak kdýž ani to nezvládneš, je lepší někoho poprosít o pomoc, je to na chvílku, stačí pro mne osobně konfigurák tvé tiskárny a za chvílku je i toto na světě...
  • 0

Nikomu to nevnucují, já experementují, ty experementuješ, řekneme to mezi sebou a třeba něco pozitivního vzníkne i pro jiného...
Alexco
 
Příspěvky: 87
Registrován: 13.07.2015 06:11
Bydliště: Vranová Lhota u Morávské Třebové
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod zemciko » 21.02.2016 23:55

Celeron:
Už jsem přemýšlel na toto udělat nějaký jednoduchý přípravek tvaru kleště s ohřevem )kde by se ohřálo několik mm na konci z každé strany). Zajímalo by mně nakolik je ten spoj spolehlivý, tj jestli nehrozí že když takto spojím třeba 2 10m kusy že to při odvíjení praskne.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod barkh » 22.02.2016 02:09

Co jsem zjistil, tak jsou 3 typy:
1) Jednoduchy spinac, ktery sepne pokud dojde filament (marlin, repetier to v konfiguratoru nema, slo by pripojit na pin a udalost pause - zasah do zdrojaku firmware, http://www.thingiverse.com/thing:629286)
2) Enkoder - na filamentu je enkoder, ktery meri kolik filamentu proslo a porovnava to s kroky (repetier, prodava http://sparklab-shop.de/parts/sparepart ... system?c=7)
3) Mereni tlousky filamentu (marlin, sensor je na thinkiverse - http://www.thingiverse.com/thing:454584)

ad2) dokaze rozeznat i pridreny nebo uplne zaseknuty filament
ad3) upravuje upravuje rychlost extruderu v zavislosti na sirce filamentu
  • 0

barkh
 
Příspěvky: 37
Registrován: 03.02.2015 13:26
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Rebel » 22.02.2016 09:07

no, ad3 jedost nesmysl. Rozumny vyrobci filamentu pouzivaji pro kontrolu tloustky laserove mereneni v radech set tisic a udava presnost vlakna +- setiny. Vlastni mereni probiha o rad i 2 vys, takze se mi zda korekce flowrate na zaklade nejakejho takovech nesmyslu jako je na to thingu dost velka zbytecnost.
Kdyz uz filament ustreli, tak je na nem bude bambule, nebo dosel. Bambuli bych s klidnym svedomim u rozumnych vyrobcu vyloucil, stalo se mi to jednou za 3 roky, takze zbyva pouze konec filamentu.
V ramci jednoduchosti a minimalizace dalsich poruchovych mist ( hlidani defektu filamentu jednou za 3 roky neresim), prochazi v uvahu asi tedy jedinene varianta 1.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Alexco » 22.02.2016 09:52

Rebel píše:no, ad3 jedost nesmysl. Rozumny vyrobci filamentu pouzivaji pro kontrolu tloustky laserove mereneni v radech set tisic a udava presnost vlakna +- setiny. Vlastni mereni probiha o rad i 2 vys, takze se mi zda korekce flowrate na zaklade nejakejho takovech nesmyslu jako je na to thingu dost velka zbytecnost.
Kdyz uz filament ustreli, tak je na nem bude bambule, nebo dosel. Bambuli bych s klidnym svedomim u rozumnych vyrobcu vyloucil, stalo se mi to jednou za 3 roky, takze zbyva pouze konec filamentu.
V ramci jednoduchosti a minimalizace dalsich poruchovych mist ( hlidani defektu filamentu jednou za 3 roky neresim), prochazi v uvahu asi tedy jedinene varianta 1.

A proč vymyšlet vymýšlené? Je ve FW Repetieru nastavení, jak skrouceného, tak i došlého filamentu, viz "Jam detection and out of filament detection" , akurat není předdefinováný pin který to čte. Síce mám tiskárnu teprv od vánoc, ale celkem toho jsem dost naučíl. A jak říkam proč to dělát složitějí než je nutné? Nebo jste měli na mýsli, že kdýž dojde filament, tak vám ho tiskárna sama i doplní???? :-))
  • 0

Nikomu to nevnucují, já experementují, ty experementuješ, řekneme to mezi sebou a třeba něco pozitivního vzníkne i pro jiného...
Alexco
 
Příspěvky: 87
Registrován: 13.07.2015 06:11
Bydliště: Vranová Lhota u Morávské Třebové
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Rebel » 22.02.2016 10:01

Detekce dosleho filamentu neni zadnou novinkou, akorat ze onen JAM funguje pouze s enkoderem, coz se mi osobne nezda jako uplne nejspolehlivejsi reseni.

Odesláno z mého Lenovo K920 pomocí Tapatalk
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Alexco » 22.02.2016 10:25

misto encoderu , nebo mechanických endstopu lze přeci výužit optický. a filament bude dělát onou bariéru. Je to jenom o tom dopsát pár řádek ve FW. A "napínovat" celé provedení.
  • 0

Nikomu to nevnucují, já experementují, ty experementuješ, řekneme to mezi sebou a třeba něco pozitivního vzníkne i pro jiného...
Alexco
 
Příspěvky: 87
Registrován: 13.07.2015 06:11
Bydliště: Vranová Lhota u Morávské Třebové
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 22.02.2016 11:27

Je asi úplně jedno, jestli bude optický snímač nebo mechanický. Nikdo asi ani nepožaduje aby si tiskárna vyměnila filament sama.
Snažím se dopátrat funkce aby se v případě, že dojde filament tiskárna zastavila, nějak zaparkovala, za pomoci voliče na LCD umožnila zavést jiný filament a po potvrzení, že se zavedl v pořádku pokračovala. Popř. to pauznout v určité vrstvě a dát třeba jinou barvu jako to má Průša.
Možná se mýlím, ale tohle jsem z funkce JAM nějak nevypozoroval.
Prostě tam nějak těch "pár řádků kódu" chybí
Bavím se pořád o Repetieru. Mě se tam ten Marlin prostě cpát nechce. Používám nějakej stoletej firmware a dvouřádkovej displej, a navíc v angličtině. Asi budu muset začít tím, že přejdu na ten velkej displej a češtinu.

Tady je ten Marlin co to umí:
https://github.com/e-Mole/Marlin-for-Molestock
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Rebel » 22.02.2016 12:30

Alexco píše:misto encoderu , nebo mechanických endstopu lze přeci výužit optický. a filament bude dělát onou bariéru. Je to jenom o tom dopsát pár řádek ve FW. A "napínovat" celé provedení.



Misto encoderu nelze pouzit mechanicky endstop ci opticky snimac. Encoder snima posuv filamentu....
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod bigbejcek » 22.02.2016 15:25

Čistě teoreticky: je nějaký háček použít koncový spínač připojený místo cokoliv_END_MAX, který bude po sepnutí volat M600 v repetieru?
  • 0

bigbejcek
 
Příspěvky: 111
Images: 0
Registrován: 20.12.2015 17:08
Bydliště: Prágl
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod Rebel » 22.02.2016 16:23

Ciste teoreticky to problem neni vubec, jen to musi clovek umet :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod celeron » 22.02.2016 21:04

Pepe_Lopez píše:To by sice taky šlo, to bych paralelně asi zvládl, ale nemám ten koncák na filament a neumím ho tam přidat. Umím si tu součástku vyrobit, dát tam mikrospínač, přiletovat kablíky, zasmrštit bužírkou, na druhej konec nakrimpovat konektor, zapíchnout ho do RAMPSu, ale tam končím. Ta softwarová část jaksi chybí a skill na to nemám.


Jak jsem nedávno laboroval s FW Marlin na MPCNC, v config.h tam něco na hlídání konce filamentu bylo ale odkomentovaný. Co to dělá nevím, ale piny kam je spínač napojenej v pin.h najdeš no a po odkomentování to půjde vyzkoušet. Jak je to v Repetieru nevím, nepoužívám.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Výměna filamentu během tisku

Příspěvekod barkh » 28.02.2016 18:41

Out of filament pausa v repetieru na mikrospinac/opticky endstop asi jde udelat nasledovne:

do ui.h:
#define UI_PAUSE_PIN = X;
UI_KEYS_INIT_BUTTON_LOW(UI_PAUSE_PIN);
UI_KEYS_BUTTON_LOW(UI_PAUSE_PIN,UI_ACTION_PAUSE);

Samozrejme musi byt zkompilovana podpora displaye, znovuobnoveni tisku bude z displaye. Samozrejme na zarazeni do repository repetieru to neni, ale nadoma by to melo fungovat :D

Kod jsem nezkousel, mam na filamentu encoder.
  • 0

barkh
 
Příspěvky: 37
Registrován: 03.02.2015 13:26
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků