Vyhladzovanie v acetone

Vyhladzovanie v acetone

Příspěvekod grim.sk » 10.12.2015 23:11

Začínam experimentovať s vyhladzovaním v acetonových výparoch. Mal som jeden úspešný pokus v cca 3 dcl zaváraninovom pohári, ktorý som zavrel s vrchnákom a zohrial na hotbede. Druhý pokus v cca 4 - 5 l pohári dopadol katastrofálne, keď sa mi provizórne podložky z PLA zdeformovali v acetone na dne pohára. Potom som si kúpil akvárium 30x20cm a do neho ako podložku na výtlačky sklo 28x18cm a na vrchu to prikrývam daľším sklom. Bohužiaľ v akváriu niesom schopný modely ani naleptať. Výpary sa zrážajú na stenách a dokonca aj na prikrývacom skle v takom množstve, že sa začínajú tvoriť veľké kvapky, ktoré kvapkajú na podložku pre výtlačky. Na youtube som videl video, kde chalan odporúčal dať na steny nasiaknuté kapesníky, pre lepšie rozloženie výparov. Mne to vôbec nepomohlo. Výtlačok už mučím asi hodinu a vôbec nie je naleptaný. A samozrejme akvárium mám na teplovodivej podložke. Kúrim na cca 100°C. Čím to môže byť? Momentálne naleptávam materiál ASA.
  • 0

grim.sk
 
Příspěvky: 61
Registrován: 05.12.2014 11:04
Reputation: 0

Re: Vyhladzovanie v acetone

Příspěvekod AndroidCZ » 11.12.2015 13:42

Doporucuju uplne vypnout topeni - nechat aceton odparovat pri pokojove teplote. Sice to oak trva dele (45 min) i vice, ale zase nehrozi zniceni vyrobku tim ze se to prezene a neodstavi vcas. Taky to min smrdi a da se ridit mira vyhlazeni. Pozor na to, ze do urcite miry to vyhlazeni pokracuje i po vyjmuti vyrobku z vyparu (aceton pronikne do telesa), takze je potreba to vytahnout drive nez se to jevi dostatecne hladke.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Vyhladzovanie v acetone

Příspěvekod celeron » 11.12.2015 14:25

Nakupte si aceton do foroty. Místní drogista mi napráskal, že to s ním bude jak s tolunem, na živnosťák. Prý surovina do výbušnin. Už nesmí vůbec prodávat 30% peroxyd. Čím já budu leptat plošáky? :(
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Vyhladzovanie v acetone

Příspěvekod Pezantros » 11.12.2015 17:42

Leptat můžeš chloridem železitým. Já teď třeba plošňáky frézuju, takže nepotřebuju žádnou chemii. :-)
  • 0

Pezantros
 
Příspěvky: 200
Registrován: 19.04.2015 12:22
Reputation: 0

Re: Vyhladzovanie v acetone

Příspěvekod celeron » 12.12.2015 01:41

Pezantros píše:Leptat můžeš chloridem železitým. Já teď třeba plošňáky frézuju, takže nepotřebuju žádnou chemii. :-)

Já leptám dýmavou dusičnou za několik sekund. S ní kupodivu žádnej opruz nedělaj, nejspíš že není v běžným maloprodeji. :mrgreen:
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Vyhladzovanie v acetone

Příspěvekod flegi » 12.12.2015 02:24

V létě jsem v místní drogerii bezproblému koupil plechovku čistého toulenu a láhev 38% peroxidu vodíku, ani sem nevěděl že je nějaký zákaz prodeje občanům, ale pouze na ŽL. Prodavačka se ani na nic neptala. Celá vyhláška je poze "o slovíčkaření" - je zakázán prodej toulenu, ale "toluenové rozpouštědlo a čistič" se už prodávat může :-D

http://www.severochema.cz/shop/toluenove-rozpoustedlo-a-cistic-700-ml/4321/87e83c7f.html
  • 0

flegi
 
Příspěvky: 6
Registrován: 16.11.2015 03:05
Bydliště: Rychnov nad Kněžnou
Reputation: 0

Re: Vyhladzovanie v acetone

Příspěvekod Rebel » 12.12.2015 11:31

Sorry, ale pokud chcete diskutovat o výrobě tišťáků, tak si na to založte vlastní téma.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Vyhladzovanie v acetone

Příspěvekod horazl » 30.10.2016 18:08

Mám dotaz na zkušené vyhlazovače ABS pomocí acetonu.
Nepoužívám jak z důvodu rychlosti, tak i obtížného uchycení některých dílů napřování ale máčení.
Ovšem mám problém, že se mi na některých částech po máčení ztrácí barva a povrch je mírně drsnější :(
Máte podobné zkušenosti, jak se tomu dá vyvoarovat?
  • 0

horazl
 
Příspěvky: 72
Images: 5
Registrován: 12.08.2013 15:00
Bydliště: Zlín
Reputation: 0

Re: Vyhladzovanie v acetone

Příspěvekod celeron » 02.11.2016 01:18

Ty změně barvy se nevyhneš, ABS po namočení do acetonu při vyšší okolní vlhkosti dokonce zbělá. Dá se tomu zabránit po vytažení z acetonu ofouknout výrobek fénem teplým vzduchem. Ale bacha, pokud se to přežene povrch ABS "napění".
Já nenamáčím ale stříkám retušovací pistolí buď acetonem nebo metylénchloridem. Musí se venku, při vyšší koncentraci by to mohlo křápnout a taky zdraví máš jen jedno. A když jsem línej pistoli zapojovat, tak to jen štětkuju. Problém je sehnat štětec, kterýmu aceton nesežere lepidlo v násadce a nepouští chlupy.
Jirka
  • 0

celeron
 
Příspěvky: 746
Registrován: 15.03.2015 18:12
Reputation: 0

Re: Vyhladzovanie v acetone

Příspěvekod tomast » 12.12.2018 17:58

Tak jsem dnes zjistil že PLA vůči parám acetonu úplně inertní není.
Udělal jsem si z bílého PLA (Gembird) takovou zavěšenou kruhovou desku (86 mm průměr)do velké sklenice od okurek na pokládání ABS věcí k vyhlazení. Hrdlem (88 mm) prošla s 2 mm vůlí.
Dnes jsem ji měl cca 20 minut uvnitř a pod sklenicí jsem topil lehce pod hranici varu acetonu.
Ven jsem tu desku hrdlem už normálním způsobem nedostal - měla o 4mm větší průměr :shock: , přitom nijak neztratila tvar, žádné výrazné změknutí (mimo toho od tepla) nebo vyhlazení.
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Vyhladzovanie v acetone

Příspěvekod akademik » 13.12.2018 19:30

celeron píše:Já leptám dýmavou dusičnou za několik sekund. S ní kupodivu žádnej opruz nedělaj, nejspíš že není v běžným maloprodeji. :mrgreen:
Jirka



nedělaj ale budou. Stačí když si nějakej matlák doma v lavoru vyrobí z kyseliny dusičný a celulózy střelnou bavlnu a někde to mezi lidna odbouchne.
  • 0

akademik
 
Příspěvky: 186
Registrován: 26.12.2013 01:58
Reputation: 3
Jen tak dál :)


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Majestic-12 [Bot] a 9 návštevníků