Mateiály pro vyplavitelnou podporu

Mateiály pro vyplavitelnou podporu

Příspěvekod zemciko » 28.08.2015 16:42

Vhodné materiály pro tisk podpory.
Již delší dobu přemýšlím nad duální hlavou (nikoli ale obvyklé dvě hlavy vedle sebe).
A to co mě zatím odrazuje je materiál pro vyplavitelnou podporu.
Zatím jsem narazil na dvě možnosti:
PVA - rozpouští se ve vodě jde to urychlit rozpouštědly a ultrazvukem, je to docela drahé...
HIPS - rozpouští se v přírodním odmašťovadle (ze slupek citrusů), které stojí (co si pamatuji) 5l zhruba 1200.

Zajímaly by mne vaše zkušenosti zvláště s tiskem toho druhého materiálu. Přijde mi že by to mohla být dobrá kombinace jako podpora pro abs, zvláště pokud by to mělo rozumější cenu než PVA. (na ebay jsem viděl za kilo i se špulkou 25$ cenu).
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Mateiály pro vyplavitelnou podporu

Příspěvekod Rebel » 28.08.2015 20:32

PVA je pro kombinaci s ABS v podstate nepouzitelne v pripade, kdy se generuji podpery na ABS, protoze na nem PVA nedrzi. Funguji jen popery proti BEDu. Ale i tak se hure tiskne, chce si s stim trochu pohrat.

HIPS funguje, to je vyzkousene, ale rozpoustedlo je zbytecne drahe.

Jako nejlepsi varianta se asi osvedcilo pouziti PLA jako support materialu s ABS. PLA je rozpustitelne v hydroxidu a biologicky odpuratelne, takze vyliti pouziteho naredeneho roztoku do odpadu neni az takova tragedie. Ovsem je to uz ziravina, takze je potreba dost opatrnosti.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Mateiály pro vyplavitelnou podporu

Příspěvekod zemciko » 29.08.2015 13:54

Hmm hydroxid jsem ještě neviděl používat. Jaký (hydroxid sodný?) a jaká koncentrace se používá, jak dlouho to vydrží a nedegraduje to i ABS?
Jinak od kombinace pla/abs mně odrazuje velký rozdíl v teplotách přecijen chci mít duální hlavu a nikoli dva hotendy.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Mateiály pro vyplavitelnou podporu

Příspěvekod Rebel » 29.08.2015 14:14

pomer je cca 100-150g/l vody, nebo presneji 3-3,5mol/dm3.
Je potreba mit roztok ohraty na cca 60°C a nejidealnejsi je mit na to ultrazvukovy tank s ohrevem.
Co jsme zkouseli, tak to ABS nijak nedegradovalo, ale doma v koupelne ci kuchyni bych to nedelal. Sice to garantuje pri pravidelnem pouzivani dokonale ciste odpadni roury, ale sranda to doma delat uplne neni.

Rozdil teplot taveni materialu je sice vetsi, tedy pouziti 2 samostatnych hotendu je pro tento ucel asi lepsi, ale ono ani PVA se netiskne stejne jako ABS, ma dost odlisne vlastnosti a tahne se jako med, tedy aspon to, co jsem mel.

O koncepci hotendu s jednou tryskou a vice vstupnimi filamenty jsem take premyslel, ale na zadne rozumne a dlouhodobe funkcni reseni jsem neprisel. Pokud se ti chce to verejne resit, zaloz vlakno, a muzeme se o nejakych napadech pobavit v nem.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Mateiály pro vyplavitelnou podporu

Příspěvekod zemciko » 31.08.2015 10:10

To co popisuješ je obvyklý způsob používaný na profitiskárnách udimension.
Mají dvě hlavy a při střídání je ohřejí, nadzvihnou a očistí. Vzhledem k malé velikosti jejich trubičky s tryskou si to mohou dovolit, ale i tak to dost zpomaluje tisk. S tímhle jsem se už setkal, jen jaksi na pixle nebylo napsáno složení prášku a prodejce neudává složení podpory (při těch jejich cenách se ani nedivím) :0)
Přijde mi to docela náročné na čas (klidně desítku hodin u větších podpor).
Ten hotend mám prakticky vyřešený jen se musím dokopat k výrobě.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Mateiály pro vyplavitelnou podporu

Příspěvekod JCHP » 31.08.2015 10:32

zemciko píše:Ten hotend mám prakticky vyřešený jen se musím dokopat k výrobě.

Tak se mi zdá že "prakticky vyřešený" a "vyrobený a odzkoušený" jsou v tomto případě dvě úplně odlišné věci..
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Mateiály pro vyplavitelnou podporu

Příspěvekod Rebel » 31.08.2015 11:19

zemciko píše:...........Ten hotend mám prakticky vyřešený jen se musím dokopat k výrobě.


a vymena filamentu je resena jak? pokud to tedy neni tajne.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron