Tisk z PLA kovovou tryskou.

Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod Martin Marek » 12.05.2015 17:14

Typy trysek a typy materiálů, velké dlouhodobé téma.
Léta jsem tisknul jen z ABS a když jsem později přešel na PLA, musel jsem nabýt nové zkušenosti. Taky jsem si prošel nezdarem a to mi moc pomohlo v získání nových zkušeností.
Tisk není alchymie, při tisku platí jasně zformulovatelná pravidla.
Na Rebelech tisknu jen z PLA a to celokovovou tryskou, kterou ve stavebnici dodává JRC. Tiskárny jedou už pár týdnů od ráda do večera.
Co jsem musel udělat, aby byl tisk z PLA bezproblémový:

Když bude tiskárna bezproblémově tisknout z ABS, neznamená to, že je dobře nastavená pro tisk z PLA. Pokud se začne PLA vydírat, anebo ucpávat tryska, něco je špatně nastavené.
Tisk z PLA vyžaduje výrazně větší sílu přítlaku filament driveru, než kolik stačí pro ABS. Pokud přeskakuje krokový motorek, je potřeba přidat šťávu. To proto, že tavenina z PLA je schopna klást větší odpor, než tavenina z ABS. A hlavně je PLA schopno měnit výšku taveniny v hotendu mnohem snáze, než ABS.

První problém nastává tím, že zvětšený přítlak filament driveru zkroutí PLA do tvaru "S" ještě před tím, než se dostane do kovové části hotendu. Tady pozor!
Pokud máte pro ABS seřízený filament driver přesně v ose, bude vše pro ABS fungovat. Ale pokud jen navýšíte přítlak filament driveru pro posuv PLA, šikmé drážky posunou filament poněkud do strany. Filament driver pro tisk PLA musí být vyosen tak, aby po zařezání drážek byl filament rovný. Filament driver musí být minimálně o 1 mm posunutý, proti směru kam filament táhnou zářezy na kovovém driveru.
Zjednodušeně řečeno, pokud zasunete ocelovou špici od kola (tloušťky filamentu) do extruderu, pak PLA nevytisknete.

Poslední problém nastává při nesprávné intenzitě chlazení ventilátorem. Velké chlazení je schopno zchladit čerstvě změklé PLA. PLA rychleji měkne než ABS třeba při změně rychlosti tisku nebo častější retrakcí. PLA změkne kousek výše v extruderu, než je běžné u ABS. K tepelné vodivosti se musí přičíst i podstatně větší tlak filament driveru. A to ucpe trysku špuntem. Řešení je nechat ventilátor na minimální rychlosti. Osobně mám mezi hliníkovým heaterBlockem a hliníkovým chladičem kousek izolace z lepící pásky na těsnění krbů.

Taky jsem si prošel nezdárným obdobím při tisku z PLA. Teď jsem dodělat desátou špulku bez jediného zádrhele. Pokud se v mi v budoucnu objeví nějaký problém, nebude tisk alchymií, vždy to má dohledatelné řešení dané příčinností.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod smekac » 18.01.2016 13:51

Zrovna s tím docela bojuju, konkrétně s vytvořením špuntu a tím pádem zaseknutí posuvu filamentu ... přítlak mám dost velký, extruder kroky neztrácí, retrakci mám nastavenou na 0,3mm, 150mm/s teplotu trysky na 215stupňů, tryska 0,4mm, vrstva 0,3mm .... problém nastává tehdy pokud tisknu něco kde je retrakce častější... pokud tisknu model kde retrakce nejsou nebo výjimečně, vše je OK. Nevíš kde by mohl být problém ?
  • 0

smekac
 
Příspěvky: 12
Registrován: 05.12.2015 15:34
Reputation: 0

Re: Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod zbek » 18.01.2016 14:07

V rychlosti retrakce
  • 0

Zbek
zbek
 
Příspěvky: 135
Registrován: 19.11.2015 16:14
Reputation: 0

Re: Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod smekac » 18.01.2016 14:32

Takže nastavit pomalejší ?
  • 0

smekac
 
Příspěvky: 12
Registrován: 05.12.2015 15:34
Reputation: 0

Re: Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod zbek » 18.01.2016 15:26

Ano
  • 0

Zbek
zbek
 
Příspěvky: 135
Registrován: 19.11.2015 16:14
Reputation: 0

Re: Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod Martin Marek » 18.01.2016 19:06

Pokud není problém v nedostatečném přítlaku filament driveru (nebát se zašroubovat přítlačný šroubek ještě o kousek hlouběji :) ) ... ještě může být problém v tom chlazení. Je třeba umístit ventilátor co nevýše a dát mu co nejmenší otáčky.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod zemciko » 18.01.2016 22:43

S PLA jsem měl na fulll metal MK6 problém jen s uspáváním krčku při velkým retraktu nebo špatným chlazení. taky bylo docela důležitý mít ten hotend dobře složenej a bez zádrhelů uvnitř. Přítlak jsem nikdy řešit nemusel.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod smekac » 19.01.2016 10:45

Problém je v retrakcích ... pokud tisknu model bez nich tak je vše OK, pokud povolím retrakce (nově - 0,2mm a 30mm/s) tak filament udělá špunt a konec ... zkoušel jsem i 90mm/s a 60mm/s a pořád stejný výsledek. Hotend je složený dobře, nikde nic nedrhne, průchod filamentu je hladký. Když se filament taví jak má, tak s přítlakem problém není ... nepomůže ani vyšší teplota trysky ...
  • 0

smekac
 
Příspěvky: 12
Registrován: 05.12.2015 15:34
Reputation: 0

Re: Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod kroxigor » 19.01.2016 21:36

Spíš to chce nižší teplotu trysky a co nejvíc chladit HE potžmo heatbreak tak aby se tavenina nedostala nahoru a nevzniknul "špunt"
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod smekac » 19.01.2016 21:41

Zatím to vypadá nadějně .... zvýšil jsem teplotu trysky +5stupňů začal lehce chladit, retrakce 0,3mm - 10mm/s a už 4 hodiny tisku v kuse bez problému.

EDIT: Upravil jsem i rychlost tisku a dělá to i hezčí povrchy, a model se v kritických místech nemá takovou tendenci hroutit jako předtím.

EDIT2: zatím se jednalo o PLA od p. Zahradníka
  • 0

smekac
 
Příspěvky: 12
Registrován: 05.12.2015 15:34
Reputation: 0

Re: Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod kroxigor » 19.01.2016 22:55

PLA Zahradníka jsem tisknul s celokovem bez problémů. Porod byl PLA Fillamentum.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod smekac » 19.01.2016 23:01

Přesně, mám i cívku PLA od filamentu, a po chvíli jsem ji vyměnil zpět zase za zahradníkovo.... :-D
  • 0

smekac
 
Příspěvky: 12
Registrován: 05.12.2015 15:34
Reputation: 0

Re: Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod kroxigor » 19.01.2016 23:05

PLA Fillamentum jde bez problémů tisknout pokud se maže před vstupem do extruderu silikonovým olejem.

Dalším řešením je hybridní break a nezasekává se žádné PLA ...
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod Martin Marek » 26.01.2016 20:07

Materiály každého různého výrobce potřebují své nastavení. PLA od Fillamentum tisknu s celokovem a bez problémů. Proto jsem taky výše popsal, jak toho docílit. Retrakci používám.
Taky jsem si zažil éru nezdarů.
Jestliže nejste schopni tisknout z PLA od Fillamentum, tak to je proto, že něco děláte špatně.
Nevím kolik špulek PLA jsem už vytiskl, teď mi tady leží 20 kusů prázdných špulek. Bez problémů. Vemte to třeba jako výzvu.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Tisk z PLA kovovou tryskou.

Příspěvekod blackdot » 16.02.2016 00:47

Uz jsem z toho PLA od Fillamentum uplne zoufaly. Uz pres tyden netisknu a jen cistim HE porad dokola. Z ABS Fillamentum jsem tiskl bez problemu. Jinaci PLA jsem jeste nezkousel.

* Podle zdejsich navodu jsem uz vyzkousel ruzne rychlosti chladice HE (jak pomaleji, tak i rychleji nez s ABS).
* Zkousel jsem ruzne teploty HE - 180 - 220. (poradilo se me vyskubnout termistor z topneho bloku, tak doufam ze po opetovnem prilepeni ukazuje stejne). Od 210 nahoru uz me zacal filament vytykat samovolne.
* Zkousel jsem i tisk bez retrakci, nebo s parametrama uvedenyma vyse a nezdalo se, ze by to pomohlo.

Tisk se zasekne vzdy po ruzne dobe (15-30 minut). Poradilo se me kosticku 2x2x2 cm vytisknout celou pouze jednou (a to, kdyz jsem tisk hodne rychle). Jinak se vzdy filament zasekne a tiskarna jede na prazdno. Filament se zacne hoblovat - kroky nepreskakuji - pridal jsem na driveru celkem dost, az je ted motor dost horky. Pritlak na fillament driveru je taky velky, uz me chybi jen par otacek aby to bylo uplne natvrdo.
Pokud si vsimnu, ze HE prestal davkovat filament, tak nekdy pomuze, kdyz zatlacim filament rukou a zacne se zase davkovat (kazdopadne tisk je vzdy ztraceny). Pokud nezareaguji vcas, je potreba cely HE rozebrat a vycistit.

Nepochopil jsem tu cast, kdy je doporucovano posunou filament driver na osce motoru o 1mm. Me se zda ze muj filament driver ma soumerne zarezy, nikam se netahnou a podle otvoru v pojezdu extruderu se tam snad ani filament zkroutit nemuze.

Budu vdecny za jakoukoliv radu.
  • 0

blackdot
 
Příspěvky: 42
Images: 2
Registrován: 29.12.2015 22:22
Reputation: 0

Další

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků