Životnost 3D tiskáren. Životnost Rebelu.

Životnost 3D tiskáren. Životnost Rebelu.

Příspěvekod Martin Marek » 27.03.2015 14:55

První tiskárnu RapMan 3.1. jsem si pořidil počátkem roku 2010. Teď mám 4 druhy tiskáren. Rebela od JRC mám ale jen pár týdnů.
Čítač na Rebelu mi hlásí, že má natištěno 6 dnů a pár hodin a skoro 900 metrů filamentu. Brzo oslavím první kilometr.
Z praxe vím, že tiskárny mají svou životnost. Např. ten RapMan 3.1 po tisku kilometru filamentu potřeboval generální údržbu.

Takže mě zajímá, jestli máte někdo zkušenosti s Rebelem, kolik vydrží. Na co se zaměřit, co odejde jako první.
Chci se zeptat na vaše zkušenosti, jakou má Rebel od JRC životnost.
Kolik máte natištěno bez fatálních poruch.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Životnost 3D tiskáren. Životnost Rebelu.

Příspěvekod hopik » 27.03.2015 15:13

Rebel ma zivotnost nekonecnu, pokial Ti nevypadne z balkona. Riesis poruchy priebezne, ram je pevny a suciastky si vytlacis ked potrebujes, je dobre mat nejaku rezervu. loziska a tyce menis ak treba, elektroniku ak ti cosi odide, to mozes robit do svojej smrti. Extruder vymenis ak sa objavi cosi super prevratne na trhu a nezvladas to psychicky uz so svojim. Rebel JRC detto, nevidim v nich ziadny rozdiel.
Na takuto otazku nemas jednoznacnu odpoved. Ak si myslis ze ho jednoducho skalibrujes, vyladis mechaniku, a potom uz nic, tak to je omyl. Nebudeme sa bavit o sklenej podlozke.
Zhrnutie REBEL ZIJE pokial to budes chciet Ty
Aku zivotnost ma Tvoje auto :?:
  • 0

hopik
 
Příspěvky: 164
Registrován: 15.01.2014 18:36
Bydliště: Ružomberok
Reputation: 0

Re: Životnost 3D tiskáren. Životnost Rebelu.

Příspěvekod oscar » 27.03.2015 15:17

MM: mam tu zdedenou RII - rikame ji pracovne Muzeum - nevim kolik moji predchudci, ale ja uz na ni mam dva kilometry
a nepocituji ze bych mel cokoliv generalkovat.
mozna se ozvou predchozi majitele a par desitek km jeste pridaji :D

BTW, co bylo potreba opravit na tom RapManu?
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: Životnost 3D tiskáren. Životnost Rebelu.

Příspěvekod Rebel » 27.03.2015 15:24

Onen zdedeny Rebel II je jeden z 1. rebelu, ktery prezil pozar (9.2013), protoze byl jinde :D Nevim kolik ma natocino pred vymenou elektronik, protoze puvodne tiskl na Sanguinu, Pak na Ramps 1,4 a nyni ORR 1.1, ale jel pred podedenim tisk dilu okolo 15 hodin denne 5 dni v tydnu. Pak ho melo JRC jako mustr a i se na nem tiskly nektere prvotni dily pro JRC stavebnice a nasledne ho podedil oscar :D Jedine co utrpelo dle meho jsou tyce, ktere jsem ale ja namenil a i s temi ocilkami prosel podle me az k oscarovi bez nejake vetsi ujmy na kvalite tisku :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Životnost 3D tiskáren. Životnost Rebelu.

Příspěvekod Otomar » 27.03.2015 15:30

Můj 1. Rebel Rebel II má cca 1000 m filamentu a chystám se vyměnit ložiska na X pojezdu. Mají docela vůli.
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: Životnost 3D tiskáren. Životnost Rebelu.

Příspěvekod Martin Marek » 27.03.2015 16:51

Reprapové projekty jsou z větší části pojímány jako zájmové. Přístup k takovým zájmovým počinům je úplně jiný na rozdíl od využití těchto tiskáren v průmyslové výrobě.
Exituje jen pár firem, které reprapové tiskárny používají komerčně. Hlavně mě napadají výrobci samotných reprapů.

Firmy si už reprapové tiskárny kupují, ale spíše pro občasný tisk. Nevím o nějaké firmě, kde běží desítky tiskáren nonstop. Tady schází zkušenosti. A pokud nějaké mají, málo kdo se o ně podělí. Proto se ptám na vaše zkušenosti, abych si udělal mozaiku.

Na RapManu se mi vydřely drážky do pojezdových tyčí, ulámaly jednotlivé konstrukční díly vyrobené z plexiskla, upadnul při rychloposuvu extruder, ucpával se pojezdový šroub (řešení posuvu bylo v použití šroubu jako šneku), odletovávaly se součástky na základové desce.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Životnost 3D tiskáren. Životnost Rebelu.

Příspěvekod Car » 27.03.2015 21:18

Mám Rebela II něco přes dva roky a postupně přidávám další ,ale jsou na něm úpravy vůči zde prezentovaným typům ,což bude mít určitě vliv i na životnost jednotlivých dílců .Tisknu jen z ABS takže nepočítám metry jen cívky a první má za sebou zcela jistě 20 kusů cívek 1kg a kromně dvou lineárních ložisek ( začly špatně chodit po tyčích) a jednoho ložiska 623 v klace , jsem na něm ještě nic neměnil a tyče z nerezky jsou stále jako nové bez výrazných rých ( jen je vidět lesklá stopa po kuličkách z lineárních ložisek ). Tedy za mně jsem ještě nedosáhnul konce životnosti zásadních dílů ,aby potřeboval generálku ( vyměnit více komponentů než jen ojedinělý horší kus vlivem China stylu výroby ) .

Není to auto ,který potřebuje vyměnit olej každý rok nebo najetých 15 - 30 000 km , výměna řemenů po 150 000km atd .

Určitě ale bude mít zásadní vliv na životnost jednotlivých dílů mazaní 3D tiskárny kvalitním olejem a pečlivé stírání prachových složek ,kdekoliv se mohou nachytat a nashromáždit .
Také prostředí kde tiskárna tiskne ( určitě bude rozdíl v životnosti elektroniky když ti kolísá každý den teplota o 20°C a když navíc bude v prašném prostředí ) , používání filamentu s příměsemi ti zase výrazně opotřebuje Hotend s tryskou atd . .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Životnost 3D tiskáren. Životnost Rebelu.

Příspěvekod Martin Marek » 05.04.2015 19:34

Děkuji za odpovědi.
V tuhle chvíli je na tiskárně skoro 1400 metrů. Začínám najíždět na nepřetržitý provoz.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků