Začatek/konec perimetru

Začatek/konec perimetru

Příspěvekod Barzul » 11.03.2015 15:57

Zdravím,

doteď mě to sice netrápilo ale ted mi to už trošku vadí :) vždy když je začatek/konec perimetru mám tam "hrb". A občas mám i v místech kde se stáčí objekt (dalo by se říct zaoblený okraj) tak je semtam nějaka vrstva trochu mimo. Nejlíp to bude vidět na fotce. Je tam vidět i tisk (orientace). Nevíte co s tím? Díky za rady Ondra :)

http://barzul.rajce.idnes.cz/iPad_stand/
  • 0

Barzul
 
Příspěvky: 89
Registrován: 31.08.2014 18:53
Reputation: 0

Re: Začatek/konec perimetru

Příspěvekod Rebel » 11.03.2015 16:06

Co retrakce? Zkousel si zmenit jejich nastaveni?
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Začatek/konec perimetru

Příspěvekod Otomar » 11.03.2015 16:29

Někde sem tu narazil taky na radu ohledně začátku perimetru na vnitřní/vnější vrstvě. U mě taky pomohlo, ale dost záleží na modelu.
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: Začatek/konec perimetru

Příspěvekod Barzul » 11.03.2015 16:48

Rebel: vyzkouším

Otomar: zkoušel jsem oboje a neviděl jsem žádnou změnu
  • 0

Barzul
 
Příspěvky: 89
Registrován: 31.08.2014 18:53
Reputation: 0

Re: Začatek/konec perimetru

Příspěvekod Barzul » 11.03.2015 18:52

Zkoušel jsem měnit tu retrakci, dal jsem i 0mm, při retrakci, zvětšoval jsem a zmenšoval rychlost ale beze změny. Spíš mi přijde, jako by při tom přejezdu jela tryska kousek dál.
  • 0

Barzul
 
Příspěvky: 89
Registrován: 31.08.2014 18:53
Reputation: 0

Re: Začatek/konec perimetru

Příspěvekod Rebel » 11.03.2015 19:16

muze to byt i tim, ze ti to dava moc materialu a proto to udela na zacatku bambuli. extruder mas zkalibrovany dobre?
Pak je jeste polozka v nastaveni extruderu, kdy se da pridat na zacatku extruze filament, mas tam 0?
tmp.JPG
tmp.JPG (71.18 KiB) Zobrazeno 3823 krát
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Začatek/konec perimetru

Příspěvekod Martin Marek » 11.03.2015 20:18

Šev - ten se mění ve Slice3u v položce Layers and perimeters/ Seam position. Dej tam jinou položku, třeba Random.

Mírný výtlak plastu do strany - to může mít různé příčiny. Např. tím, že nejprve tlačíš výplň. Myslím že poslední Beta verze Slic3ru má volitelný přesah výplně přes perimetr. Jestli to používáš, tak to zmenši.
Na fotce je vidět, že kousek za místem,kde máš plastu více, je ve stejné vrstvě zase plastu méně. Celkově je ho tam stejné množství. Pod výše jmenovanou položkou na tvar švu je položka External perimeters first, tedy obvody jako první. Zkus ji zaškrtnout. Současně zruš položku Infill/Infill before perimeters.
Pokud se bude stále plast vytlačovat stranou, tak máš problém v pojezdech, kdy začíná nepravidelně drhnout.

Motory můžou držet správnou polohu, ale řemen umožňuje nepatrnou vůli. Drhne-li ložisko pojezdu, začíná se projevovat nepřesností vrstvy.

Na obrázku je vidět jak to vypadá, když se přidá přisun materiálu po retrakci (viz předešlý obrázek od Rebela)
Je vidět, jak tisk probíhá v pořádku až do chvíle, kdy je retrakce častější a dojde k přidávání materiálu. Tuhle funkci jsem využíval při tisku drobných slupů. pokaždé si to přidalo tolik materiálu, že byly hutné. Zvětšením sloupů v modelu by sice byly větší, ale zase prázdné.
  • 0

Přílohy
P1010041.JPG
P1010041.JPG (98.08 KiB) Zobrazeno 3811 krát
Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Začatek/konec perimetru

Příspěvekod Barzul » 11.03.2015 21:54

Rebel píše:muze to byt i tim, ze ti to dava moc materialu a proto to udela na zacatku bambuli. extruder mas zkalibrovany dobre?
Pak je jeste polozka v nastaveni extruderu, kdy se da pridat na zacatku extruze filament, mas tam 0?
tmp.JPG



No když jsem ho kalibroval tak byl naprosto přesně, nemyslím že se to teď změnilo ale mužu to zkusit znovu. Ano nulu tam mám díval jsem se na to. Ale přijde mi že i když dám na retrakci 0mm tak se stejně retrakce provede což je divné
  • 0

Barzul
 
Příspěvky: 89
Registrován: 31.08.2014 18:53
Reputation: 0

Re: Začatek/konec perimetru

Příspěvekod Barzul » 11.03.2015 22:02

Martin Marek píše:Šev - ten se mění ve Slice3u v položce Layers and perimeters/ Seam position. Dej tam jinou položku, třeba Random.

Mírný výtlak plastu do strany - to může mít různé příčiny. Např. tím, že nejprve tlačíš výplň. Myslím že poslední Beta verze Slic3ru má volitelný přesah výplně přes perimetr. Jestli to používáš, tak to zmenši.
Na fotce je vidět, že kousek za místem,kde máš plastu více, je ve stejné vrstvě zase plastu méně. Celkově je ho tam stejné množství. Pod výše jmenovanou položkou na tvar švu je položka External perimeters first, tedy obvody jako první. Zkus ji zaškrtnout. Současně zruš položku Infill/Infill before perimeters.
Pokud se bude stále plast vytlačovat stranou, tak máš problém v pojezdech, kdy začíná nepravidelně drhnout.

Motory můžou držet správnou polohu, ale řemen umožňuje nepatrnou vůli. Drhne-li ložisko pojezdu, začíná se projevovat nepřesností vrstvy.

Na obrázku je vidět jak to vypadá, když se přidá přisun materiálu po retrakci (viz předešlý obrázek od Rebela)
Je vidět, jak tisk probíhá v pořádku až do chvíle, kdy je retrakce častější a dojde k přidávání materiálu. Tuhle funkci jsem využíval při tisku drobných slupů. pokaždé si to přidalo tolik materiálu, že byly hutné. Zvětšením sloupů v modelu by sice byly větší, ale zase prázdné.


Když dám random tak je to jen na jinych místech, takže je to škarede všude a ne jen na jedné straně ... výpln netisknu jako první ale ža po perimetrech. Potom se mi teda nezdá že by bylo mín plastu po tom švu, ani na fotce ani v realu. Ložiska jsem zkoušel a řemeny taky, to jsem udělal jako první, všechno je v pořádku. Přijde mi spíš že je problém někde při tom slicování. Použávám slic3r to jsem teda nenapsal ale asi to bylo jasné :) Přijde mi, že už v samotném repetieru když se dívám na místo kde začína perimetr je taková krátká mezera, možná je to schválně (jako indikátor začatku perimetru) tohle jsem nezkoumal, ale přišlo mi to divné.
  • 0

Barzul
 
Příspěvky: 89
Registrován: 31.08.2014 18:53
Reputation: 0

Re: Začatek/konec perimetru

Příspěvekod Martin Marek » 12.03.2015 18:31

Šev - položka Printer Settings/ Extruder 1/ Retract on layer charge - by měla být zatržena. V položce Printer Settings/Extruder 1/Length nejčastěji používám 0.3 mm, ale podle množství plastu dávám i více.

No a pak je na další fotce vidět ten problém s přebytkem plastu v místě rádiusu. Neměl jsem na mysli přebytek plastu za švem, ale právě to druhé místo. Mně to přijde zajímavé, proč to vzniká. Rád bych to pochopil.
Já bych postupoval tak, že podle stavu pořadí tisku perimetru a výplně bych pak změnil pořadí tisku perimetru a výplně. Tím bych vysledoval závislost a mohl vylučoval. Případně bych změnil typ výplně. Na tohle bych použil rectilinear, protože výplň se chová jako další vnitřní perimetrová vrstva. Ale to ta asi máš, tak nevím ...
Fakt by mě zajímalo, jestli jsi to dořešil.
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: Začatek/konec perimetru

Příspěvekod Barzul » 12.03.2015 20:49

Zatim nedořešil a asi to bude muset chvilku počkat :-) ted nemám bohužel čas
  • 0

Barzul
 
Příspěvky: 89
Registrován: 31.08.2014 18:53
Reputation: 0

Re: Začatek/konec perimetru

Příspěvekod Kouďák » 01.09.2015 11:22

Zdravím, myslím že mám podobný problém. Přesunul sem tiskárnu a používám jiný pc a od té doby to zlobí.V místě kde končí a začíná perimetr je asi hodně materiálu. Na některých tiscích to je jen ve "švu" ale u jiných to zasáhne i další hrany ale ta poslední je už zase dobrá.
Neví někdo čím by to mohlo být ? Před tím problém nebyl :roll:
  • 0

Kouďák
 
Příspěvky: 40
Registrován: 03.09.2014 10:39
Bydliště: Kostelec nad Orlicí / Týniště nad Orlicí
Reputation: 0


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

cron