Vyhřívání boxu pro tisk

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod janekx » 21.03.2015 17:52

Myslel jsem to tak ze tak vytvoris barieru z tepleho vzduchu do ktereho nebude pronikat studeny vzduch a ochlazovat predmety nad HB. Timto zpusobem se treba zamezuje vniknutim bakterii v okolnim vzduchu pri operacich nad pacienta, ne sice teplym vzduchem ale systemem ventilace. Jen navrh. :mrgreen:
  • 0

janekx
 
Příspěvky: 90
Registrován: 23.02.2015 18:40
Reputation: 0

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod AndroidCZ » 27.05.2015 12:20

Tak mám za sebou prvních 500 m vytištěného filamentu ve vyhřívaném boxu, podělím se o první zkušenosti:

– nemám problém s odlepováním objektů, což není asi moc překvapující. Heatbed vyhřívám v rozmezí 90°(malé dílky) až 120°(velké objekty). Tisk na sklo s Koresem.
– dveře boxu jsem utěsníl natolik, že opravdu při tisku nejde cítit absolutně nic
– největší problém je paradoxně teplota v boxu :-) S nástupem jara je tepleji, takže jsem úplně odstavil "topítko" a i tak řeším, jak box cíleně chladit. U kratších tisků (pod 3 hodiny) problém není, teplota v boxu vyleze cca na 40-45°a je to ok. Nicméně pokud se tiskne víc věcí a tisk trvá mnoho hodin, tak teplota (nepřekvapivě) stále roste klidně nad 50°C a to už začně ovlivňovat kvalitu tisku, zejména v situacích kdy je vrstva "krátká". Tisk pak není čistý a patlá se to. Chce to mít tedy teplotu pod kontrolou, aby nešla nad 45°.
– budu to řešit asi dvěma způsoby – snad se mi podaří rozchodit řízený ofuk trysky, a taky chci udělat "chladič" boxu. Box mám s dvířky z ALU profilů, tak uvažuju o jakémsi tepelném mostu, který bude převádět teplo zevnitř ven. Asi koupím masivní hliníkové chladiče a jeden našroubuju zevnitř dvířek, druhý z venku a budu na ně řízeně foukat ventilátory. Jde mi hlavně o to, abych odváděl jen teplo a ne smradlavý vzduch
– vhkost v boxu se při pravidelném tištění pohybuje jen okolo 15-20% což je paráda, protože to dokonale vysuší filament. Dokonce v něm skladuju i další špulku, aby byla "předsušená". Mimo box mi tryska občas "prskala", to se teď už nestává nikdy.
– při tisku má teplotu 45°nejen vzduch, ale i samotná tiskárna vč. alu profilů. Mám pocit že by se to asi mohlo projevit na nastavení trysky nad podložkou (jiná při studené a horké tiskárně), nicméně zatím to moc nepozoruju.
– elektronika a motory v daných teplotách kupodivu ok, zatím bez jakéhokoliv chlazení.
– tiskárna má odpružené antivibrační nožičky (pěnové nalepovací kolečka a pod nimi 10 mm silná pěnová "houba" původně z výplně krabice od nějaké elektroniky.

Obecně je ale tisk v boxu dobrý, jen je trošku horší manipulace s tiskárnou uvnitř, nedá se k ní snadno dostat z obou stran.

Taky jsem pokusně tiskl doplňky na modely lodě s tloušťkou vrstev 0,05 mm. Šlo to a na výtisku není vrstvy vůbec vidět ani cítit, povrch je jakoby sametový. Akorát seřídit podložku na tyhle vrstvy je naprosté peklo.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod Barzul » 27.05.2015 12:58

A čím to v zimě vytápíš a jak to topení reguluješ?
  • 0

Barzul
 
Příspěvky: 89
Registrován: 31.08.2014 18:53
Reputation: 0

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod AndroidCZ » 27.05.2015 13:06

Barzul píše:A čím to v zimě vytápíš a jak to topení reguluješ?

Mám tam akvarijní topítko zasunuté do hliníkového profilu, viz asi 3. post v tomto vlákně. Má to vlastní termostat a používal jsem to v zimě. Ale má to malý výkon, tj. samo to box nevyhřeje a po delší době už je vyhřívání kontraproduktivní, tak jsem ho zatím úplně vypnul.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod Fifa » 27.05.2015 17:40

AndroidCZ píše:
Taky jsem pokusně tiskl doplňky na modely lodě s tloušťkou vrstev 0,05 mm. Šlo to a na výtisku není vrstvy vůbec vidět ani cítit, povrch je jakoby sametový. Akorát seřídit podložku na tyhle vrstvy je naprosté peklo.


A neni lepsi se na serozovani takhle tenke prvni vrstvy vykaslat a dat prvni 1-3 tluste a pak teprve na to tisknout ?
  • 0

Fifa
 
Příspěvky: 56
Registrován: 08.04.2015 17:46
Reputation: 0

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod Fifa » 27.05.2015 17:53

Jeste k tomu vyhrivani - chapu ze to nekteri mladsi obyvatele evropskeho sojuza to nemuzou znat, ale drive se prodavali takove sklenene tepelne koule, ktere by i prostor docela dobre osvetlili :-)
  • 0

Fifa
 
Příspěvky: 56
Registrován: 08.04.2015 17:46
Reputation: 0

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod AndroidCZ » 27.05.2015 20:36

Fifa píše:
AndroidCZ píše:
Taky jsem pokusně tiskl doplňky na modely lodě s tloušťkou vrstev 0,05 mm. Šlo to a na výtisku není vrstvy vůbec vidět ani cítit, povrch je jakoby sametový. Akorát seřídit podložku na tyhle vrstvy je naprosté peklo.


A neni lepsi se na serozovani takhle tenke prvni vrstvy vykaslat a dat prvni 1-3 tluste a pak teprve na to tisknout ?

No a jak toho dosáhnu? Používám Slic3r a tam jde nastavit jen tloušťka první vrstvy. Další vrstvy jsou pak už stejné... Nicméně ikdyž tu první vrstvu nastavím jako "hodně" tlustou, tak je to stejně ve výsledku citlivé, protože když má první vrstva třeba 0,1 mm (tj. 200% ostatních), tak je to furt málo. A mé sklo není zce rovné jak jsem zjistil.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod AndroidCZ » 27.05.2015 20:38

Fifa píše:Jeste k tomu vyhrivani - chapu ze to nekteri mladsi obyvatele evropskeho sojuza to nemuzou znat, ale drive se prodavali takove sklenene tepelne koule, ktere by i prostor docela dobre osvetlili :-)

Jo já tám tepelnou kouli mám – na krabičce bylo uvedeno "otřesuvzdorná žárovka pro průmyslové použití, která NENÍ vhodná pro použití v domácnosti" :mrgreen: Ale taky půjde pryč, právě protože topí.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod Barzul » 27.05.2015 21:17

AndroidCZ píše:
Barzul píše:A čím to v zimě vytápíš a jak to topení reguluješ?

Mám tam akvarijní topítko zasunuté do hliníkového profilu, viz asi 3. post v tomto vlákně. Má to vlastní termostat a používal jsem to v zimě. Ale má to malý výkon, tj. samo to box nevyhřeje a po delší době už je vyhřívání kontraproduktivní, tak jsem ho zatím úplně vypnul.


Aha, no já právě teď taky nějakym způsobem řeším vyhřívání zatím v teoretické rovině :-D uvidím pro co se rozhodnu
  • 0

Barzul
 
Příspěvky: 89
Registrován: 31.08.2014 18:53
Reputation: 0

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod Fifa » 28.05.2015 10:55

AndroidCZ píše:
No a jak toho dosáhnu? Používám Slic3r a tam jde nastavit jen tloušťka první vrstvy. Další vrstvy jsou pak už stejné... Nicméně ikdyž tu první vrstvu nastavím jako "hodně" tlustou, tak je to stejně ve výsledku citlivé, protože když má první vrstva třeba 0,1 mm (tj. 200% ostatních), tak je to furt málo. A mé sklo není zce rovné jak jsem zjistil.


Prvni vrstva je jasna (a jednoducha) Zbytek bych upravil primo g-code - rucni editace Z- posuvu neni az tak hrozna prace. A kdyz nechas vygenerovat treba 6 vrstev raftu, 3 z nich odmazes a u 3 zdvojnasobis Z posuv, tak ani nemusis upravovat celej G-code. Jen je jeste potreba dat pozor na velikost extruze.
  • 0

Fifa
 
Příspěvky: 56
Registrován: 08.04.2015 17:46
Reputation: 0

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod AndroidCZ » 29.05.2015 13:24

Fifa píše:
AndroidCZ píše:
No a jak toho dosáhnu? Používám Slic3r a tam jde nastavit jen tloušťka první vrstvy. Další vrstvy jsou pak už stejné... Nicméně ikdyž tu první vrstvu nastavím jako "hodně" tlustou, tak je to stejně ve výsledku citlivé, protože když má první vrstva třeba 0,1 mm (tj. 200% ostatních), tak je to furt málo. A mé sklo není zce rovné jak jsem zjistil.


Prvni vrstva je jasna (a jednoducha) Zbytek bych upravil primo g-code - rucni editace Z- posuvu neni az tak hrozna prace. A kdyz nechas vygenerovat treba 6 vrstev raftu, 3 z nich odmazes a u 3 zdvojnasobis Z posuv, tak ani nemusis upravovat celej G-code. Jen je jeste potreba dat pozor na velikost extruze.

Rozumím, takto by tu určitě šlo. Nicméně já jsem docela líný (resp. nemám moc času) a snažím se celý proces 3D tisku dovést do maximálně automatizovaného stavu, což ruční editace gcode určitě není :wink:
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod Josse_Arriba » 02.06.2015 12:53

Tak pro inspiraci moje sklepní provedení. Vzhledem k tomu, že mám Rebela ve sklepě, kde je i v létě maximálně 16°, myslím docela nutnost.
Konstrukce z Alupa profilů na duralové rohové spojky (výpalky), stěny z 5mm plexi, fixnuté silikonem, čelo je v drážkách posuvné nahoru a pro běžnou manipulaci a servis úplně stačí. Pro větší zásahy lze vysunout i horní stěnu. Dno 2x4mm překližka. Jinak standardně vše navěšené na konstrukci zvenku, pevná je dostatečně, aby to šlo přenést za madla vcelku.
Ještě by se mi líbilo mít veškerou kabeláž na průstupu na konektory, aby se dala tiskárna úplně vyndat...
Už jenom zavření někam, kde se nehejbe vzduch pomůže znatelně. Tady je navíc vyhřívání 2x50W (aliexpress - 8USD) s elektronickým termostatem (aliexpress - 12USD, spíná i chlazení), vše 12V. K tomu je vzadu navíc druhý zdroj. Při okolní teplotě 10°C to na 30° natopí vnitřní prostor za cca 15 minut - bez HB. Elektronika je vytažená ven, zatím ještě neučesaná.
Osvětlení LED pásky, přímo na zdroj. IP kamera, abych u toho nemusel stát (když už je tam taková zima...). Tisk většinou z karty, jinak stále připojeno přes USB k levnému staršímu all-in-one PC s TeamViewerem kvůli vzdáleném ovládání, kdyby něco. A můžu sedět v klidu s tabletem v teple v sesli o dvě patra výš.
Tisknu na BuildTak PLA i ABS, problémy s odlupováním i praskání a deformace jsou minimální, přestože to prostředí i díky vlhkosti není úplně optimální.

Mimochodem "Omlouváme se, ale bylo dosaženo maximální velikosti příloh." je nějaké omezení uživatele, uživatel něco děla špatně, nebo je to na straně hostingu? Šlo o ty obrázky níže.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
  • 0

Josse_Arriba
 
Příspěvky: 5
Registrován: 29.03.2015 21:40
Reputation: 0

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod AndroidCZ » 02.06.2015 16:09

Pěkný box :-) Mám k němu pár dotazů:
– ty topidla a termostat z alienexpress, nemohl bys prosím připojit i odkaz?
– jaké používáš teploty heatbedu pro ABS, když tiskneš v boxu?
– ten buildtak má za sebou kolik cca tisků? Můj "odešel" po měsíci vlivem teploty (bed na 120°), zmršilo se to lepidlo na které drží a začal se krabatit...
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod Josse_Arriba » 02.06.2015 19:57

Alienexpress:
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-2pcs-PTC-ceramic-air-heater-50W-12V-conductive-type/32236833293.html
http://www.aliexpress.com/item/Free-Shipping-All-purpose-DC12V-STC-1000-Digital-LCD-Thermostat-Regulator-Temperature-Controller-Thermocouple-With-2M/1864905108.html

HB pro ABS je nastaveno první vrstva 80°C, další 60°C. Reálné teploty jsou o 10°C nižší podle měření na ploše.
Na tom BuildTaku jde, myslím, spíš o přesné nastavení první vrstvy než o teplotu. Na extrudéru mám nastálo držák na hodinky, levelling mám zespodu v každém rohu na šroub s velkým kolečkem na hlavě. Ta konstrukce je trošku složitější než standard, protože je tam navíc vložená jedna deska pod HB kvůli izolaci. Reálně to jde nastavit mezi rohy na +/- 2 setiny.
První podložku jsem oddělal mechanicky, protože z toho tisky prostě nešly sundat a dodělal jsem to, když jsem zkoušel, co s tím udělá aceton.
Teď druhou mám už tak nějak funkční nastavení, má možná 10x přetisk plochy a žádný problém nebo viditelné poškození. Ale to je ještě brzo na nějaký hodnocení. A je fakt, že netisknu nic moc velkýho. Tisknu s 3mm brimem na 1 vrstvu.
  • 0

Josse_Arriba
 
Příspěvky: 5
Registrován: 29.03.2015 21:40
Reputation: 0

Re: Vyhřívání boxu pro tisk

Příspěvekod kroxigor » 03.06.2015 04:59

AndroidCZ píše:Pěkný box :-)
– ten buildtak má za sebou kolik cca tisků? Můj "odešel" po měsíci vlivem teploty (bed na 120°), zmršilo se to lepidlo na které drží a začal se krabatit...


Na BuidTak to chce nižší teploty HB - pro ABS nastavuju max 80-90 (na Kapton a Kores mám HB na 115), pro PLA jedu za studena. Připadá mi, že u ABS to jde líp sundat hned po vytištění za tepla než když to ochladne. Bacha na Aceton ten BulidTak spolehlivě zničí - odmašťovat pouze lihem. Zatím mám na něm najeto tak 20h a drží spolehlivě i když už je místama škráblej.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků