nezavadnost plastu pro deti

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod Khejml » 19.02.2015 08:02

O ABS jsem se dočetl toto:
Akrylonitrilbutadienstyren (zkratka ABS) je amorfní termoplastický kopolymer, který je odolný vůči
mechanickému poškození. Tuhý, houževnatý, dle typu odolný proti nízkým i vysokým teplotám, málo
nasákavý, zdravotně nezávadný. Je odolný vůči kyselinám, louhům, uhlovodíkům, olejům, tukům.
Zpracovávat ho lze do teploty 280 °C. P ři vyšší teplotě se začne rozkládat. Jeho hustota je 1 045 kg/m³ a
smrštění 0,3-0,7 %. Tepelná odolnost výrobků je do 105 °C. Lepit jej lze rozpouštědlovými lepidly na bázi
toluenu a metylenchloridu a také polyakrylátovými lepidly.
Mezi nejvýznamnější použití ABS je při výrobě nábytku, automobilových nárazníků a podobných dílů, při
výrobě dětských hraček, často se též používá k výrobě nejrůznějších kufrů a tvarovaných pouzder, jak pro
hudební nástroje, tak i pro jiné předměty. Běžně je využíván pro výrobu předmětů pro domácnost. Tento
odolný a zdravotně nezávadný plast je i hojně využíván k výrobě levnějších dechových nástrojů, typicky
zobcových fléten, klarinetů a hobojů, kde vhodně nahrazuje dražší a méně odolné dřevo. S tímto plastem
se setkáváme prakticky na každém kroku.
  • 0

REBEL II v.30
Arduino Mega 2560 + RAMPS1.4 + DRV 8825 + full graf.LCD + SD card reader
Khejml
 
Příspěvky: 19
Registrován: 27.02.2014 12:30
Bydliště: Most
Reputation: 0

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod Otomar » 19.02.2015 08:08

Tak tohle je obecně o ABS. Ty bys potřeboval potvrzení od výrobce, každý si do toho může přidávat co chce...
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod Rebel » 19.02.2015 08:54

Vyrobce ti potvrzeni tohoto typu na 100% dá (číňan určitě, papír snese vše). Třeba Fillamentum/Parzlichu, který vyváží do celé EU, je drcen jejími normativy, jinak by nic prodávat nemohl, musí dodržovat dost striktní EU normy, takže tam bych nezávadnosti i věřil.

Ovšem závadnost/nezávadnost po zpracování je ale věc trochu jiná.

1. Zmíněnou teplotu rozkladu 280°C asi většina tiskařů nepřekročí, ale je to věc už tiskaře jako takového.

2. Za předpokladu zpracování pod teplotou rozkladu je tu problém bakteriálního kontaminace (sorry za ten výraz, nevěděl jsem jak to napsat správně, ale asi je to pochopitelné). Jde o mikroskopickou poréznost výrobku po tisku, kdy třeba zbytky potravin a slin, které se nedají omýt, zakládají živnou půdu pro růst plísní a všeobecně prostě pro bakteriální růst.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod AndroidCZ » 19.02.2015 10:11

V okamžiku kdy vytištěný výrobek projde "acetonovým vyhlazením povrchu", tak bych čekal že už nebude porézní vůbec. Resp. předpokládám stejnou poréznost jako u výrobků vyrobených vstřikováním do formy.
Nicméně tím nechci říct, že je to 100% zdravotně nezávadné. Osobně bych z toho nevyráběl hračku pro kojence (různá žužlátka a podobně), ale třeba hrníček pro občasné použití, osobně bych se moc nebál. Spousta hraček z číny je asi toxičtější než výrobek z ABS z reprapu. Ale to vyhlazení acetonem je myslím hodně důležité, normální výtisk se dík hrubému povrchu bude hodně špatně dezinfikovat.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod Rebel » 19.02.2015 10:35

Jasny, ale prvotni otazka byla na nezavadnost filamentu/plastu jako takoveho a tady se da rici, ze zdravotne nezavadny je a vetsina solidnich vyrobcu to dolozi a da se tomu verit.
Ale pak uz dej se vule bozi, je na kazdem co s tim vyvede a zde se jiz v zadnem pripade nic garantovat neda :)
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod lubosh » 19.02.2015 12:59

Zkusil jsem použít acetonové výpary na zpevnění/vyhlazení tisku. Sice to splnilo svůj účel, ale plast je po něm stále cítit ještě po dvou týdnech. Včera jsem ho tedy omyl v jarové vodě, tak uvidím, ale do styku s potravinami bych to rozhodně nedával.
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1101
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod AndroidCZ » 23.02.2015 13:52

Tak jsem to vyhlazení acetonem schválně poprvé zkusil a zajímavé je, že po 2 dnech není cítit ani náznak acetonu, i tehdy pokud si dám výtisk přímo k nosu a silně "potáhnu". Použil jsem technický aceton (ne acetonové ředidlo) a "studenou" verzi vyhlazení, tedy bez zahřívání acetonu. Model byl známá žába z thingieverse.
Možná že pokud se to přežene a model je hodně dutý, tak se aceton dostane až dovnitř a pak dlouho vyprchává, nicméně u žáby to je opravdu po dvou dnech zcela bez náznaku smradu. A je krásná :-D
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod Rebel » 23.02.2015 14:02

Tak a ted cumlat :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod CZerd » 23.02.2015 23:40

Jak se vyhlazuje acetonem? Zkusil sem to potrit stetcem namocnemy z Acetonu a nic to neprovedlo a kdyz bych vyrobek hodil do Acetonu, tak mi zbyde juicik.
  • 0

CZerd
 
Příspěvky: 50
Registrován: 19.11.2014 13:51
Reputation: 0

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod oscar » 23.02.2015 23:41

co jsem videl tak nakapat na zmuchlanej ubrousek a pary nechat pusobit pod nejakym poklopem na vyrobek.
  • 0

.... večer se přezujou, hodinu frézujou ....
oscar
 
Příspěvky: 730
Images: 4
Registrován: 16.06.2014 20:51
Bydliště: Perníkovice
Reputation: 10
Jen tak dál :)

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod Otomar » 24.02.2015 08:14

Já to dávám do zavařovačky, na dno půl centimetru acetonu, výrobek zavěsím pod víčko a zavřu.
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod ruza » 24.02.2015 10:46

já když jsem vyhlazoval acetonem za studena (stylem zavařovačky s acetonem na dně a tiskem zavěšených pod víčkem) tak se aceton dostal hodně do hloubky materiálu, povrch byl poté ještě dlouho měkký a byl cítit acetonem. Lépe se mi osvědčilo zavařovačku postavit na hotbed a dát na 80°C (sklenice se na 80 neohřeje). Tisk je vyhlazený rychleji, a po vytažení poverch rychleji ztvrdne a není dlouho cítit acetonem.
  • 0

ruza
 
Příspěvky: 25
Images: 1
Registrován: 15.11.2014 14:47
Reputation: 0

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod Otomar » 24.02.2015 10:53

Je pravda, že já sklenku dal na topení, které umí být taky pěkně rozpálené.
  • 0

Customized REBEL II, direct HEVO, sCube, Voron Trident, Voron0.1, Custom Pinky Bear project & Neje 30W laser engraver
Otomar
 
Příspěvky: 637
Images: 0
Registrován: 20.12.2014 11:24
Bydliště: JMK
Reputation: 0

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod Martin Marek » 27.02.2015 11:09

Výtisky z reperapů se zaručeně nesmí používat v potravinářství. Aniž bych řešil materiál jako takový, jde o problém s porézností (částečně dělám do oboru)
tady máte vyhlášku:
Vyhláška č. 38/2001 Sb.
Jak to je s hračkama, to nevím.

Edit: Ještě mě napadlo srovnání - za porézní materiál se v potravinářství považuje např. dřevo. Materiály v potravinářství se smí používat jen ty, které jsou vyhláškou vyjmenované, včetně jejich povrchových úprav. A včetně výjimek při zpracování a uskladnění (např. sudy, britanika kov)
  • 0

Martin Marek
 
Příspěvky: 92
Registrován: 25.02.2015 16:22
Bydliště: Veřovice
Reputation: 0

Re: nezavadnost plastu pro deti

Příspěvekod janekx » 25.03.2015 18:42

No popravde pro deti jsem par hracek udelal ale ty uz jsou ve veku necumlani .... Nicmene me jeste napada jak je to s vypary pri tisku, ze zacatku jsem to citil, ted uz jsem zvyklej a da se ric kdyz dene neco nevytisknu jsem nervozni :lol:
Neresil nekdo tyto vypary?

Diky
  • 0

janekx
 
Příspěvky: 90
Registrován: 23.02.2015 18:40
Reputation: 0

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků