BuildTak - tisk nejde sundat

BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod streiki » 10.01.2015 14:57

Potřebuji jednu radu začátečníkovi, postavil jsem tiskárnu, zkusil první tisk kalibrační kostičku 20mm a aniž bych nějak připravil pro ABS podklad, tak šup a krásně se to na sklo přilepilo a tisk paráda, jen trošku chtělo výš pokaliobrovat. Pak jsem hned použil BuildTak, ABS filamentum, bed 120/115 a hotend 245, tisk také paráda, jen jsem to už z podložky nesundal (schladnuto na 40 stupňů), skirt jsem musel vysloveně seškrábat a kostičku odříznout a to už BuildTak nepřežil bez úhony. Kde je chybka a nebo jak s BuildTakem zacházet?
  • 0

streiki
 
Příspěvky: 18
Registrován: 20.11.2014 15:09
Bydliště: CV
Reputation: 0

Re: BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod Car » 10.01.2015 16:25

teplota na stolku , někde tu kluci psali myslím jen 90 nebo 100°C - projdi si fórum a někde to najdeš .
Já to nepoužívám .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod lsl » 15.02.2015 14:13

ABS tisknu na 90, sundávam při cca 80-85 - podeberu špachtlí, chce to trochu cviku :) .

Velmi důležité je přesné nastavení výšky první vrstvy, při seřizování začít s tryskou výš a postupně snižovat. Materiál nesmí být "vtlačen" do podložky silou, spodní vrstva se nesmí "rozmatlávat".

PLA tisknu na malířskou pásku na druhém skle zastudena.
  • 0

lsl
 
Příspěvky: 71
Registrován: 15.11.2013 21:34
Reputation: 0

Re: BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod brooklynspeedy » 15.02.2015 14:18

Tak jsem včera tisknul ABS pri 85 a ráno při 20c jsem to nemohl sundat. Fakt nakrev!! První vrstva se mi táhne za tryskou a druha uz lepí :( teď tisknu pri 67 tak uvidíme.

Ted jsem sundaval malou sovičku za tepla a úplně krásně!
  • 0

REBELIX + ARDUINO + RAMPS 1.4 + FULL LCD - prodáno
Nyní probíhá stavba DELTY :)
brooklynspeedy
 
Příspěvky: 47
Registrován: 07.05.2014 09:41
Reputation: 0

Re: BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod streiki » 15.02.2015 21:35

Po několikátém tisku ABS na BuilTak mi přijde, že materiál se přichytává hůř než dříve. Zatím jsem ho zkusil vyčistit technickým benzínem, zlepšení nastalo, ale zas tak úchvatné to není.
Má někdo stejný problém? případně čím to čistíte?
  • 0

streiki
 
Příspěvky: 18
Registrován: 20.11.2014 15:09
Bydliště: CV
Reputation: 0

Re: BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod Rebel » 15.02.2015 21:44

Ja jsem se k zadnemu cisteni zatim nedostal, ale subjektivne mi to pripada asi nasledovne:

1. male objekty vcelku v pohode a jdou i sundat, na ne ale nepotrebuju BuildTak, ty vytisknu i na kapton, odmastene zrcadlo, popripade herkules.

2. velke objekty bud drzi tak, ze nejdou sundat, nebo >

3. drzi mene, jdou pak lepe sundat, ale pak se zacnou zvedat rohy

K zadnemu pouzitelnemu kompromisu jsem zatim nedospel, ale nevenoval jsem tomu zase tolik casu.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod Drupp » 16.02.2015 00:10

Před časem jsem taky zkoušel BuildTak a došel jsem ke stejnému poznatku jako Rebel.
Trápil jsem se s tím asi tři týdny a pak jsem to protrhnul, protože jsem přehnal teplotu na modelua nešlo to dolu.
Je s tím strašné laborování, teplota se nesmí přehnat jinak to nejde dolu a naopak když je teplota nízká, zvedají se rohy.
Tisknu pořád různé velikosti modelů a odhadovat jakou by to chtělo teplotu to prostě nejde.
Zkoušel jsem i nastavování výšky první vrstvy a problém byl obdobný.
Když už byly vidět jednotlivé linie první vrstvy, tak to přestalo držet.
A naopak, čím jsem šel níž tak to čím dál víc drželo, ale i v závislosti na velikosti modelu.
Když jsem to koupil, tak jsem byl nadšen (už žádné čáry od Kaptonu), ale po zkušenostech a trápení jsem změnil názor. AŤ ŽIJE KAPTON
Zakoupil jsem Kapton BALCK a je to úplná paráda. (Toto není reklama ale zkušenost) :-)
  • 0

Drupp
 
Příspěvky: 9
Registrován: 01.02.2014 10:08
Reputation: 0

Re: BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod 1nt3GraC2 » 16.02.2015 13:52

Přihodím svou trošku do mlýna, tisknu na 105 °C na bedu, při sundavání sundám sklo s BuildTakem z tiskárny a odlepuju čepelí odlamovacího nože.
Můžu potvrdit menší zvedání rohů.
Výška první vrstvy mi vychází cca o 0,05 - 0,1 mm výš než na laku. Nemám to přímo ověřený, ale přišlo mi, že na to de tisknout první vrstva rychlejc než do laku.
  • 0

1nt3GraC2
 
Příspěvky: 3
Registrován: 21.11.2014 00:57
Bydliště: LBC
Reputation: 0

Re: BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod FBITuco » 17.02.2015 09:39

Můžu potvrdit. Vytisknout něco z ABS tak, aby to šlo dolů, je docela problém. Buď se odlepí rohy, nebo to tam drží tak moc, že to nejde sundat. Jak už někdo říkal, líp se to sundává za vyšší teploty.

Na tisk PLA je ale tato podložka opravdu super. Bed na 40°C, téměř jakkoliv velký výtisk drží jak vzteklej a jak se ochladí, tak jde krásně dolů.
  • 0

FBITuco
 
Příspěvky: 58
Registrován: 10.03.2014 14:15
Reputation: 0

Re: BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod AndroidCZ » 27.02.2015 16:46

Mám buildtak a tisknu na něj ABS, po cca 30 hodinách tištění je ze spodní strany skla vidět, že asi teplem degraduje to lepidlo (samolepící vrstva), která tuto folii na skle drží. Samotné výtisky drží dobře, sundat jdou taky docela dobře (nutné podebrat velmi ostrým nožem a pak to odskočí) ale je vidět, že jako celek má Buildtak asi omezenou životnost, minimálně pro ABS (tj. vysoké teploty). Povrch už není perfektně rovný, protože povoluje lepidlo a v podstatě se to nepatrně "krabatí".
Jestli bych to koupil znova si nejsem jistý, možná v nějaké slevové akci.
  • 0

AndroidCZ
 
Příspěvky: 238
Registrován: 29.01.2014 18:22
Reputation: 0

Re: BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod thomass4841 » 19.04.2016 22:06

Ahoj, nevite prosim cim se cisti Buildtak? Jsem s tou podlozkou velmi spokojen, ale ted jsem ji vycistil na neci radu acetonem a zda se mi, ze v miste cisteni prisla o svou hrubost a zacala se nejak krabatit.
Diky
  • 0

thomass4841
 
Příspěvky: 20
Registrován: 04.04.2016 09:12
Reputation: 0

Re: BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod kroxigor » 20.04.2016 05:48

Aceton a jiné rozpouštědla rozhodně ne. Aceton BuildTak úplně zlikviduje.
Já ho odmašťuju pouze čistým lihem.
Krabatit se začne pokud se používá vysoká teplota nebo objekt moc drží a snažíš se ho odtrhnout.
Správně se má objekt opatrně podebrat, já to dělám lámacím nožem.

Když je dobře nastavená první vrstva jde to sundat velice snadno:
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod dkraft » 20.04.2016 11:03

mam buildtak teprve kratce, cca tyden, ale tisknu ted opravdu hodne, takze za ten tyden to bylo cca 20 ruzne velkych tisku z ABS (cca pulka spulky) a moje poznatky jsou nasledujici:
1. nepouzivat skirt! jde opravdu hrozne spatne dolu a diky nemu jsem si buildtak dost poskrabal :-(
2. teplota bedu 100 na prvni, potom 90. kdyz dam vic tak to drzi pekelne!
3. tisknout trochu "nad", mam serizeno o kousek vic nez je papir..... +/- 0,15
4. nepridavam material na prvni vstvu, prvni vrstvu tisknu pomaleji, ale jinak normalni vysku i normalni mnozstvi materialu.
5. cistim lihem, ale v podstate to neni moc potreba, vetsinou jen suchym papirovym ubrouskem "prelestim", kdyz na to pri sundavani nematlam prstama, tak to ani neni treba cistit, pustim treba ctyri tisky za sebou, bez cisteni uplne bez problemu.
6. rohy se mi taky zvedaji, ale jen nepatrne, v podstate to neni videt, jen kdyz da clovek frnak primo k tomu, tak je tam spozorovatelna mezirka, kterou vyuzivam na zarazeni kulateho priboroveho noze (nasel jsem doma takovy stary, ale hodne tenounky z nerezu, je to setrnejsi nez rezak!) pri sundavani. Takze jsem vlastne rad, ze tam jsou! :-) rozhodne to neni tak, ze by rohy plapolaly dva milimetry nad podlozkou, takze mi to nevadi.

Mam jen tuhle jednu podlozku, po pravde nevim jestli si koupim dalsi buildtak az ho dokur... znicim. Porad si rikam, ze kdyz vsichni tisknou na kapton nebo lepidlo tak to musi jit i me, ale na druhou stranu ten buildtak ma i spoustu vyhod, tim ze neserizuju podlozku (autoleveling) tak mi vyhovuje, ze je podklad "konstantni", je na to takto vetsi spoleh, uz se ani nechodim koukat na zacatek tisku, uploadnu tisk, zapnu a za hodinku se jdu kouknout do mistnosti s tiskarnou jak to jede.
  • 0

Rebel II HD+LCD (mix. JRC a cinskych dilu), deska GT2560, TMC2130 SPI, 230V hlinikova podlozka, autoleveling, octoprint+wifi+webcam.
dkraft
 
Příspěvky: 147
Registrován: 24.02.2016 14:25
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Re: BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod kroxigor » 20.04.2016 11:25

Na ABS BuilTak není vhodný právě ta teplota HB ničí lepidlo a začne rychle degradovat vytvořej se bubliny a podložka je na ... (jinak ABS na tom drží už na 80°)
BuildTak je primárně pro tisk PLA a pod. materiálů a to i za studena (bez nahřívání HB)

Já mám nalepený jeden kus už od srpna 2015 a je použitelný pořád, ale je jen na PLA a do max 50°
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: BuildTak - tisk nejde sundat

Příspěvekod dkraft » 20.04.2016 12:00

asi jo, ale jak jsem psal, mam jen jednu podlozku, napevno prisroubovanou, na ni mam nalepenej buildtak, takze kdyz potrebuju tisknout ABS, tak tisknu ABS! :-) Je tam tyden a zatim drzi ....... i kdyz odtrhavam neco vetsiho, tak se nezveda, tak snad to bude ok. netopim nikdy na vic jak tech 100stupnu a to jen na prvni vrstvu ..... par minutek, potom uz jen 90.
  • 0

Rebel II HD+LCD (mix. JRC a cinskych dilu), deska GT2560, TMC2130 SPI, 230V hlinikova podlozka, autoleveling, octoprint+wifi+webcam.
dkraft
 
Příspěvky: 147
Registrován: 24.02.2016 14:25
Bydliště: Plzeň
Reputation: 0

Další

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků