Zastaveni pohybu osy X

Zastaveni pohybu osy X

Příspěvekod creagel » 06.09.2021 08:19

Ahoj,

zacala se mi dit takove hodne nehezka vec - zastaveni pohybu osy X. Zacalo to delat, kdyz se zkazily 2 petihodinove tisky tesne pred koncem (vzdy ve stejnem miste, bylo to vzdy kdyz osa Z byla cca 2 cm pred svym max. limitem). Vzdy uskocila osa X asi 0.8mm.

V tu dobu jsem otestoval pohyb osy X - kdy jsem rucne pretahl vozik na jednu stranu, nechal udelat HOME X a rukou jsem tlacil proti pohybu voziku - abych zjistil silu, pri jake dojde k preskoceni kroku. Zdalo se mi, ze staci opravdu malo a kroky preskoci, tak jsem navysil napeti na driveru (hodne lehce, ale blbec jsem nezmeril napeti).

Ted to zacalo ale blbnou tak, ze se vytiskne prvni vrstva, povytahne se osa Z zacne to tisknout, ozve se hnusny zvuk, jako by to o neco zarazilo (neni o co) a osa X se prestane uplne hybat (pohybuje se jen Y a pripadne i Z). Vozik v ose X jde uplne lehce pohybovat rukou (neni blokovany driverem). Driver jsem doladil na 0.4V ale deje se opakovane. Nedela to vzdy, ale behem 4 zkusebnich tisku 2x.

Kdyz se to stane a resetuju tiskarnu tlacitkem na lcd, tak pak se stejne osa X nehyba - je jedno, jestli ji ovladam rucne nebo udelam HOME X - nehne se. Rucne jde hybat lehce.

Co by to mohlo delat? Mechanicky je osa X uple v pohode (vcetne vsech jejich dilu) :/
  • 0

creagel
 
Příspěvky: 151
Registrován: 13.11.2014 22:46
Bydliště: Sedlcany - Stredni Cechy.
Reputation: 0

Re: Zastaveni pohybu osy X

Příspěvekod smejch » 07.09.2021 14:12

Asi bych zkontroloval kabely/konektory k motoru, pak driver a motor přehazovací metodou :-)
  • 0

smejch
 
Příspěvky: 66
Registrován: 20.02.2017 17:12
Reputation: 0

Re: Zastaveni pohybu osy X

Příspěvekod medapeta » 07.09.2021 15:09

Není prasklá kladka pod řemenem, pokud je plastová.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Zastaveni pohybu osy X

Příspěvekod creagel » 07.09.2021 22:01

Kladka je plastova, ale je ok. Cela osa X se ve vypnutem stavu chova dobre. Vyzkouset driver muzu - ten tu mam jeste jeden nahradni. To chovani, kdy se to prestane hybat uplne je pro me nove - vzdy, kdyz preskocily kroky, tak to tisklo vedle. Ted se to proste sekne a nehne se to. Jeste divnejsi je, ze ten motor neni blokovany (rucne s nim jde lehce hybat) a reset arduina nepomuze. Musim na chvilku vypnout tiskarnu vypinacem, aby zase vse fungovalo normalne. Jako by neco ten ten motor proste odstavilo.
  • 0

creagel
 
Příspěvky: 151
Registrován: 13.11.2014 22:46
Bydliště: Sedlcany - Stredni Cechy.
Reputation: 0

Re: Zastaveni pohybu osy X

Příspěvekod smejch » 08.09.2021 13:35

A co máš za drivery?
  • 0

smejch
 
Příspěvky: 66
Registrován: 20.02.2017 17:12
Reputation: 0

Re: Zastaveni pohybu osy X

Příspěvekod creagel » 08.09.2021 23:21

DRV8825. Zkusil jsem i jiny (vymenil jsem za zalozni) a dela to porad. Ale!!
Pri zkouseni jsem narazil na to, ze pr hybanim kabelazi od motoru X se celkem pravidelne prestane hybat - to budou prelamane kabely (nebo jiny problem s kabely) od motoru X. Kdyz jsem hybal jednou konkretni zilou (oranzovou), tak motor preskakoval az se prestal hybat uplne. Motor jsem rozebral, vadny kabel ustipl, napajel novy a zatim to jede.

Snad to nekomu take pomuze - delal to jeden vadny vodic k motoru. Tiskarna ma par let nabehano a ma porad vse (krome lozisek na voziku) puvodni. A Rebel II uz zase tiskne ;)
  • 0

creagel
 
Příspěvky: 151
Registrován: 13.11.2014 22:46
Bydliště: Sedlcany - Stredni Cechy.
Reputation: 0


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron