Vady na modelech a jejich řešení

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod tomast » 05.01.2020 23:56

Asi jsi to nečetl celé, autor jasně tvrdí:
"Problém se týká vždy celé vrstvy, ale nebude to nepřesností na Z, protože o co je celá vrstva posunuta do jedné strany, o to zase chybí kus na straně druhé. Chyba je pravidelná a reprodukovatelná - na kostkách dochází ke stejnému posunu jednotlivých vrstev napříč tisky."
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod Baisop » 06.01.2020 10:40

Ano, četl jsem to celé. Bohužel výtisky jsou přeplněné, to je jisté a proto bych napřed vyřešil přeplnění. Pokud vlnky zůstanou, provedl bych kontrolu rovnosti Z závitových(trapézových) tyčí, jestli nehází jedna z nich. Ještě jde změřit délku periody mezi chybnými vrstvami, jestli se náhodou neschoduje se stoupáním závitových tyčí. Pokud ano, bude problém někde kolem závitových tyčí.
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod Frankx » 06.01.2020 19:01

Díky moc za všechny tipy!
Zkusil jsem vytisknout dutý válec a krychli, oba tisky vyšly relativně v pořádku. U krychle je vidět lehký náznak sloních noh u třetí vrstvy (poslední vrstva spodní plné části), ale kvalita stěn se zdá dobrá.

Obrázek Obrázek

Zkusil jsem i krychli bez infillu:

Obrázek

Krychle velikosti 20 vyšla rozměrově výška 19.7, šířka 19.98, hloubka 19.88. Zkusím změřit a zkorigovat délku spotřebovaného filamentu na extruderu a vytisknout krychli s nějakým rozumným infillem.
  • 0

Frankx
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2018 08:00
Reputation: 0

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod tomast » 06.01.2020 19:41

Takže křivé tyče osy Z můžeme vyloučit - ono se ti to opravdu mění v závislosti na tvaru výtisku.
Pokud to nejsou mechanické vůle, zbývá to, co píše Baisop - moc to přeplňuješ, možná i moc topíš a materiál se ti tlačí ven, v každé vrstvě trochu jinak v závislosti na tvaru aktuální a předchozích vrstev.

Ale ideální ten tisk úplně není, je na něm dost moaré, je to takové rozevláté - ale to už může dělat cokoliv třeba i drivery.
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod Baisop » 06.01.2020 20:25

Ještě také se dá poznat, že se tlačí příliš materiálu, podle tl. stěny dutých výtisků s jedním perimetrem (přesně to, co jsi těďka vytiskl, pokud vidím dobře jenom 1 perimetr). Pomocí šuplery (posuvné měřítko :D) změřit tl. stěny a pokud je třeba tryska 0,4mm, tak naměřená hodnota by měla být přibližně mezi 0,4 až 0,45 mm. Pokud je více, ubrat kroky/mm na extruderu nebo ubrat materiál ve sliceru (to spíše jen pro zjištění o kolik procent snížit pak počet kroků/mm ve firmwaru). Nicméně to už vypadá mnohem lépe.

Ještě se zeptám o jaký materiál se jedná a na teplotu tisku a v poslední řadě, jak hotend drží teplotu při tisku, udrží jí v rozmezí +-0,5°C při tisku, nebo lítá o celé stupně nahoru a dolu?
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod Frankx » 09.01.2020 10:55

Tloušťka stěny je 0,60-0,64mm, tisknu s 0,6 tryskou.

Zkusil jsem přeměřit kolik filamentu si bere extruder - bral si cca o 5% materiálu méně, to jsem opravil přímo v tiskárně (steps/mm) a vytiskl kostku s 50% infillem (gyroid).

Obrázek (upravené foto aby byly víc vidět detaily)
Obrázek

Nerovnosti jsou menší než byly, ale pořád se některé vrstvy dostávají mimo kostku a kazí tak celkové rozměry kostky (bez těch nerovností je rozměrově v pořádku). Zajímavé je, že nerovnosti začínají u pravé stěny, ale postupem stěny se srovnávají. Na zadní stěně je vidět ta samá vada. Přední a levá stěna jsou relativně OK.

Tisknu DevilDesign PETG, předchozí tisky hotend 220°C a bed 80°C. Tento tisk jsem zkusil zvednout hotend na 240°C. Jak hotend drží teplotu jsem se zapomněl podívat, mrknu při dalším tisku.
  • 0

Frankx
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2018 08:00
Reputation: 0

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod JCHP » 09.01.2020 11:46

Na tak malé kostce se kolísání teploty trysky moc neprojeví.
Odhaduji problém na jiné podmínky pro vychládání výtisku na postižených stranách.
  • 0

Upravený Kossel Clear s výměnnými hlavami (J-head a celokov s vodním chlazením)
JCHP
 
Příspěvky: 249
Images: 4
Registrován: 03.09.2014 12:06
Bydliště: NMnMet
Reputation: 0

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod smallcastle » 09.01.2020 12:04

Zdravím,
jak se dívám na kostičky, zdá se mi že je pořád filament přeextrudován a tryska se v něm "babrá". Já bych zvolil test, že bych tiskl kostičku např. 10 cm vysokou a co cca 20 mm (např. 40 vrstev výšky 0.5mm )bych ubíral extruzi po 10 procentech. Nevím jak jiné slicery, ale Simlify3D to určitě umí. Takže například prvních 20 mm plnění 100%, dalších 20 mm 90% atd. Pokud by tisk byl s výškou rovnoměrnější, byl by to problém extruze.

Také to jde udělat ručně, že po cca 20 vrstvách uberete hodnotu extruze na displeji tiskárny, nebo v PC o 10 procent

Také by bylo dobré proměřit teplotu trysky externím teploměrem (multimetrem s tepelnou sondou), jestli je opravdu na trysce při tisku PETG cca 230-240 st.C. - může šilhat termistor a filamet se přehřívá.

Možná mé rady pomůžou, možná ne, ale bylo dobré testy provést a popsat, jak se kostička chovala a jaká je teplota na trysce.

Hodně štěstí při hledání. JK
  • 0

smallcastle
 
Příspěvky: 19
Images: 0
Registrován: 20.01.2018 18:54
Bydliště: Ostrava
Reputation: 0

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod tomast » 09.01.2020 16:32

Zajímavá informace je, že tiskneš s 0,6 tryskou a PETG.
Nemůže to souviset s problémem?
Můžeš zkusit dát 0,4 trysku a PLA (+ správné teploty a výšku vrstvy) jestli se to taky bude takhle vlnit?
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod Baisop » 09.01.2020 23:12

To je záhada. Nemá hotend nadměrnou vůli v uchycení, když za něj lehce vezmeš? Když si tiskl pouze perimetr, tak to vypadalo celkem už slušně.

Edit: Když na to koukám ještě jednou, tak se mi zdá, že na začátku vnějšího perimetru ti hotend vytlačí moc materiálu ("přetlakuje se") a pak se to postupně vytrácí. Používáš retrakce? Nemáš moc přidáno u restartu po retrakcí v "Extra length on restart"? To by tomu odpovídalo. Zkontroluj v náhledu Gcodu, jestli ty výstupy vrstev neodpovídají místům (vrstvám) kde ti zrovna slicer dá pokyn pro vytlačení materiálu po retrakci ("Extra length on restart").
  • 0

Baisop
 
Příspěvky: 213
Registrován: 26.01.2015 13:18
Bydliště: Plzeň
Reputation: 1
Jen tak dál :)

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod zemciko » 10.01.2020 11:11

Ani nemusí mít problém se špatnou délkou retrakce stačí, když bude mít moc vekou hodnotu rychlosti/zrychlení té retrakce či návratu z ní a motor to neutáhne a při retrakci vynechá buď část kroků nebo i všecky..
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod zemciko » 10.01.2020 11:12

Ani nemusí mít problém se špatnou délkou retrakce stačí, když bude mít moc vekou hodnotu rychlosti/zrychlení té retrakce či návratu z ní a motor to neutáhne a při retrakci vynechá buď část kroků nebo i všecky..
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod Frankx » 12.01.2020 17:30

Díky všem za postřehy.

Zkusil jsem během tisku zvyšovat hodnotu steps/mm a vada se projevovala stále stejně. Když jsem zkoušel tisknout celé kostky s nižšími hodnotami steps/mm tak se to projevilo jen v mezerách u plného infillu nahoře a dole (což je logické).

Externí teploměr doma nemám, zkusím někde sehnat a ověřit, že se teplota měří správně. Jinak podle displeje tiskárny tryska teplotu stále drží, výchylky jen na začátku +- 1°C.

Zkusil jsem přehodit trysku na 0,4mm a materiál PLA - kostička vyšla poměrně pěkně, jen je tam pořád vidět ghosting (na každé stěně více či méně viditelný):

Obrázek Obrázek

U té druhé kostky jsem to v půlce stopnul a je tam vidět ta nerovnost stěn vždycky u rohů (hlavně druhá a třetí vnitřní vrstva). Vůbec netuším co to může způsobovat, ale děje se to i u kostek s prázdným infillem a ještě viditelněji:

Obrázek

Zkusím ještě udělat to samé s PETG. Retrakce jsem měl nastavené na 7mm a kompenzaci na 1mm3 (Cura, tryska 0,6), což mi historicky fungovalo - jinak jsem pozoroval dost silný oozing. Zkusím si s tím nastavením trochu pohrát a zkusit jestli se tam nevrací toho materiálu moc.
  • 0

Frankx
 
Příspěvky: 16
Registrován: 26.11.2018 08:00
Reputation: 0

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod tomast » 12.01.2020 18:46

To je strašné, co se ti tam děje - takovéhle jednoduché tvary mají mít perimetry rovné jako když střelí - podle mě je to víc věcí naráz.

1. nepravidelná extruze - mění se šířka extruze
2. vůle nebo pružnost řemene - perimetr je po změně směru celý zvlněný
3. po ukončení perimetru to za sebou táhne spoustu materiálu - problém s retrakcí?
Image15.jpg
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Vady na modelech a jejich řešení

Příspěvekod kroxigor » 12.01.2020 19:09

To vypadá jako by tam byl volnej, nebo "gumovej" řemen.
Už jsem se setkal s čajna řemenem bez kordu co pružil jak guma od trenek.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků