Řemínkový spletenec na CUBE

Řemínkový spletenec na CUBE

Příspěvekod mpczmpcz » 27.12.2020 09:38

Zdravím, zajímalo by mě, jestli ten řemínkový spletenec, co je zpravidla na CUBE systému nahoře, je vždy nutný. Pravděpodobně tak výrobce řeší odlehčení rychle se pohybujících posunů přesunem těžkých motorů na nepohyblivou část. Někde jsem tu zahlédl, že kolega to vyřešil bez spletence a motory si vozí na pohyblivé ose. Ten spletenec mě od stavby dost odrazuje i když to na prodávaných tiskárnách vidím a asi to funguje.
Je tedy nějaké prakticky proveditelné řešení, jak se tomu spletenci vyhnout? Nebo to snad již někdo na CUBE provozuje? Děkuji, mpczmpcz, 27dec2020
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Řemínkový spletenec na CUBE

Příspěvekod lubos » 28.12.2020 18:42

Mo to bude tím že se nám všem Rebelistům líbí direct extruder ;)
  • 0

lubos
 
Příspěvky: 161
Registrován: 03.02.2014 14:59
Bydliště: Úvaly
Reputation: 0

Re: Řemínkový spletenec na CUBE

Příspěvekod Rebel » 28.12.2020 20:07

Moc nerozumím tomu "spletenci" co tím je myšleno. Pokud corexy, tak to samozřejmě nutné není, funguje to i se 2ma pevnými motory na Y a vozícím se X a E motoru, tedy v podstatě klasický kartéz na ležato. Ceké je to pak o velikostech/síle motorů a hmotnosti os, vs. maximální rychlosti a acc.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Řemínkový spletenec na CUBE

Příspěvekod mpczmpcz » 29.12.2020 08:47

Dík, spletenec = pravděpodobně corexy. Samozřejmě dovedu odhadnout, že pomaličku to fungovat bude vždycky. Chybí mi však praktická zkušenost typu: postavil jsem / koupil jsem 30x30 Z= 60cm. Tiskne OK, rychlost xxx/sec. Narazil jsem tu na fotky kostky od kolegy Honzahs. Není to na nich úplně jasně čitelné, ale vypadá to, že spletenec řemínků nepoužil a tiskne OK. Bohužel na fórum již nechodí nebo nemá čas/chuť odpovědět. U verze kostka bych šel do půdorysu 60x30(40), Z40cm. Nebo u klasiky, nekostka, půdorys 30x30, Z=60cm. Pokud někdo něco takového postavil a tiskne, zkusím to taky. Nemám moc zkušeností se stavbou, ale za to mám vybavení v dílničce, které má asi málokdo. Pojezdy bych nejraději řešil těmi kolečky POM/profil V-slot na ocelových úhelníčcích. Mám laser na železo i na plexi/plasty, tak se mi zdá výroba mnohem rychlejší i návrh jednodušší. Za případné vaše vlastní zkušenosti předem děkuji. mpczmpcz, 29dec2020
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Řemínkový spletenec na CUBE

Příspěvekod lubosh » 29.12.2020 09:32

Tiskárna se "spletencem" tiskne parádně. Stavěl jsem ji i s direkt extruderem:
https://lubos71.rajce.idnes.cz/Hypercube/

phpBB [video]
  • 0

lubosh
 
Příspěvky: 1100
Registrován: 19.11.2014 16:42
Bydliště: Praha 10
Reputation: 12
Jen tak dál :)

Re: Řemínkový spletenec na CUBE

Příspěvekod pepeflash » 29.12.2020 10:47

Ja som si tiež navrhol a postavil cube tlačiareň tak, že má 2x Y motor a X a E motory sa vozia. Vsetky osy sú na lineároch.
  • 0

pepeflash
 
Příspěvky: 21
Registrován: 28.01.2018 20:17
Bydliště: Komárno
Reputation: 0

Re: Řemínkový spletenec na CUBE

Příspěvekod Rebel » 29.12.2020 14:15

Osobně bych se vyhnul v-slot vedení co největčím obloukem. Použití "spletence" není nutné, ale je použitelné a je vcelku jedno, jestli to bude plocha XY 30x30, nabo 60x40, záleží na tuhosti konstrukce a použitém vedení, tedy za mě bych to posadil klidně na rozumné 12mm lineární kolejnice z důvodu lepší montáže a usazení. S ohledem na výšku bych še asi spíše do toho rozměru XYZ 60x30x40, pokud na to máš místo.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Řemínkový spletenec na CUBE

Příspěvekod mpczmpcz » 29.12.2020 15:57

Dík, rozhodně nemám sebemenší důvod tu averzi k V-slotu a kolečkám zpochybňovat. Jen snad dotaz, proč je snad víc jak polovina komerčního prodeje na tomto systému. Dokonce vozíky Y jsou někdy na kolečkách, což dostalo i mě, navíc uchycené jen uprostřed! Viděl jsem i tiskárnu 100x100cm na tomto systému a (asi) mu to jede dobře. Na co narazím, pokud to na nich udělám? Už ty profily i kolečka mám, tak bych to rád aspoň zkusil. Místa je dost.
Taky jsem si všiml, pokud ty fotky neklamou, že je osa Z na klasice na obou stranách na kolečkách, ale šroub jen na jedné straně. To snad ani nemůže fungovat.
mpczmpcz, 29dec2020
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Řemínkový spletenec na CUBE

Příspěvekod Rebel » 29.12.2020 16:46

Nemám k V-slotu averzi, na pojezdy šuplíků je to super, ale na stroj s nějakou přesností a trvanlivostí to určitě není.
Co považuješ za komerční? Myslíš tim hračky typu ENDER za 3000,-? Kde 90% lidí co to myslí vážně nejdříve mění kolečka a pak to přestavují na lineáry? a o jednostranném Z ani nemluvím. Ale je to typicky komerční levný produkt, který tě neustále nutí něco měnit a ladit. Pokud se tomu chceš vyhnout, na rovinu a bez averze tvrdím, vyhni se tomu obloukem.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Řemínkový spletenec na CUBE

Příspěvekod honzahs » 29.12.2020 19:34

mpczmpcz píše:Dík, spletenec = pravděpodobně corexy. Samozřejmě dovedu odhadnout, že pomaličku to fungovat bude vždycky. Chybí mi však praktická zkušenost typu: postavil jsem / koupil jsem 30x30 Z= 60cm. Tiskne OK, rychlost xxx/sec. Narazil jsem tu na fotky kostky od kolegy Honzahs. Není to na nich úplně jasně čitelné, ale vypadá to, že spletenec řemínků nepoužil a tiskne OK. Bohužel na fórum již nechodí nebo nemá čas/chuť odpovědět. U verze kostka bych šel do půdorysu 60x30(40), Z40cm. Nebo u klasiky, nekostka, půdorys 30x30, Z=60cm. Pokud někdo něco takového postavil a tiskne, zkusím to taky. Nemám moc zkušeností se stavbou, ale za to mám vybavení v dílničce, které má asi málokdo. Pojezdy bych nejraději řešil těmi kolečky POM/profil V-slot na ocelových úhelníčcích. Mám laser na železo i na plexi/plasty, tak se mi zdá výroba mnohem rychlejší i návrh jednodušší. Za případné vaše vlastní zkušenosti předem děkuji. mpczmpcz, 29dec2020


S tím spletencem jsi mne pobavil. Jedná se určitě o corexy, nic jiného se asi spletencem nedá pojmenovat. Má to své výhody, ale třeba i nevýhody. Ale ty už jsi určitě zjistil.
Spletenec na svojí nemám, vycházel jsem z sCube. Pokud chceš jít mou cestou, tak s osou Z bych výš jak mám já nešel. Už tak jsem po dlouhé době docílil toho, že mi deska nevibruje. Pokud by jsi ale šel cestou vyšší Z osy, což prostorově a finančně vyjde levněji než bed jak kráva, který má spotřebu jak kráva, tak určitě bych bed neměl jen na dvou tyčích z jedné strany, ale na 4 tyčích a dvou Z motorech. Budeš mít pak víc času řešit kvalitu tisku a ne konstrukční problémy.
Vyhni se prosím lineárům, které jsou podle mne až moc velký luxus a mají taky větší požadavek na uložení kolejnice. Jdi cestou kalené tyče a lineárního ložiska.
Pokud jsou cube tiskárny na 8mm nebo 10mm tyčích, tak pokud tedy pujdeš s výškou na Z600, což v reálu budou tyče dlouhé cca 700+mm, tak jdi minimálně do 12mm tyčí a minimálně dvě, nejlépe 3 ložiska na tyč. Mimochodem já mám 16mm tyče. Také uvažuj o lepším šroubu než standarní 8mm co se dávají třeba i na průšovky.
Nevím kolik do toho chceš pustit peněz, ale nepočítej, že to bude tiskárna za 6000 :D
Vím, psal jsi mi zprávu, ale napíšu to veřejně, aby to tady šlo případně dohledat.
Doufám, že to neskončí jen u slov a v dohledné době se někde ukážeš se svým strojem a výtiskem.
Čest.
  • 0

Rebel II, Rebel SCUBE 300x300x475, Rebel SCUBE MultiMaterial(4) 350x220x210
Mám o kolečko víc :D
honzahs
 
Příspěvky: 116
Registrován: 12.01.2017 17:43
Bydliště: Vsetínsko, Zlínsko
Reputation: 0

Re: Řemínkový spletenec na CUBE

Příspěvekod mpczmpcz » 29.12.2020 22:20

Dík, tak pokud se dá udělat svižná kostka bez spletence, tak vidím problém jen v té plotně 60x30až40cm. Výška by stačila i 20cm, ale raději do budoucna také 30-40cm. Spotřeba desky se mi (zatím) nezdá nijak přemrštěná. Udělal jsem zrcadlo 60x40cm na test, zespodu nalepil hliníkovou fólii, spirálu vyřezal laserem a zalil izolací. Nahřeje se to za minutu do 60-70 stupňů (víc nepotřebuji), pak se to udržuje minimální spotřebou. Druhou verzi mám s carbonovou fólií, u té se vystřihne potřebný rozměr, přilepí se kontakty a nalepí se to na sklo nebo na cokoliv. Funguje to perfektně, pouze jsem nesehnal zatím verzi s menším odporem, aby to jelo na přijatelných 48V. Dávat 230V na desku je dnes sice běžné, ale raději bych šel do menší voltáže. V CUBE mám v plánu motor do každého rohu, autonivelace je pak velmi jednoduchá, pokud bude samozřejmě rovná. Mám rovinnou brusku, takže jsem si desku duralu přelízl na ní. Rovná je jak střelí, ale v tiskárně může být vše jinak. Zvláště, pokud se bude nahřívat. Uvidíme. mpcz, 29dec2020
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Řemínkový spletenec na CUBE

Příspěvekod honzahs » 30.12.2020 00:05

mpczmpcz píše:Dík, tak pokud se dá udělat svižná kostka bez spletence, tak vidím problém jen v té plotně 60x30až40cm. Výška by stačila i 20cm, ale raději do budoucna také 30-40cm. Spotřeba desky se mi (zatím) nezdá nijak přemrštěná. Udělal jsem zrcadlo 60x40cm na test, zespodu nalepil hliníkovou fólii, spirálu vyřezal laserem a zalil izolací. Nahřeje se to za minutu do 60-70 stupňů (víc nepotřebuji), pak se to udržuje minimální spotřebou. Druhou verzi mám s carbonovou fólií, u té se vystřihne potřebný rozměr, přilepí se kontakty a nalepí se to na sklo nebo na cokoliv. Funguje to perfektně, pouze jsem nesehnal zatím verzi s menším odporem, aby to jelo na přijatelných 48V. Dávat 230V na desku je dnes sice běžné, ale raději bych šel do menší voltáže. V CUBE mám v plánu motor do každého rohu, autonivelace je pak velmi jednoduchá, pokud bude samozřejmě rovná. Mám rovinnou brusku, takže jsem si desku duralu přelízl na ní. Rovná je jak střelí, ale v tiskárně může být vše jinak. Zvláště, pokud se bude nahřívat. Uvidíme. mpcz, 29dec2020


Svižná tiskárna umí být každá. Záleží ale na tom, jak si ji umíš nastavit. Každopádně nebude svižná žádná v případě složité vrstvy. Tam už záleží i na extruderu, na který se občas zapomíná a hlavně i na pružnosti materiálu kterým tiskneš. A čím větší tiskárna, tím větší požadavky si sama vybírá co se týká tuhosti samotného skeletu. I já pokud jsem svoji tiskárnu nechal jen tak položenou na zemi odvděčila se vibracemi. Pokud jsem ji na pevno přidělal k zemi, tak už to bylo úplně jinde. Je to lehká konstrukce. A ta při vysokých rychlostech bude prostě tělat bordel. Proto se CNC stroje na pevno přivrtávájí do podlahy, aby veškeré vibrace šly právě do podlahy. Vše má své hranice.

Také nezapomeň na to, že pokud půjdeš na vyhřívané desce do nižší voltáže, tak počítej s kvalitními zdroji. Broušená ALU deska zní strašně hezky. A co když ji zahřeješ? Určitě nemůže být na pevno, protože hliník se i při 60°docela roztáhne. Nechci tě od toho odrazovat, ale věř, že tě to bude stát fůru času a peněz.

Tady je dobré vytáhnout papír, tužku, dvě políčka pro a proti a vše kdo ti na to něco napíše si zapsat a poté zhodnotit tuto investici.

Já kdysi nad něčím podobným také uvažoval, ale skončil jsem u toho, že tak velký prostor není dobré vyhřívat, tím jsem vlastně skončil u PLA, se kterým jsem tisknul jen párkrát a které mým projektům nesedí...... Tak stejně jsem skončil u toho, že tak velkou tiskárnu nepotřebuju, protože občas vypadne elektrika a zrovna když tiskneš něco dlouhého. Já tisknu technické díly, takže si to rozpoložím tak, abych z toho udělal sešroubovatelnou sestavu. A nikdy nikomu nevadily přechody.

Ale pokud projekt není jen nějaké letadýlko a víš, že se ti investice vrátí, tak držím palce a věřím, že ti naše komunita pomůže. Mne se taky ptali na co mi to bude takový stroj a už několikrát se vrátil s nějakým extrémem :) Takže držím palec.
  • 0

Rebel II, Rebel SCUBE 300x300x475, Rebel SCUBE MultiMaterial(4) 350x220x210
Mám o kolečko víc :D
honzahs
 
Příspěvky: 116
Registrován: 12.01.2017 17:43
Bydliště: Vsetínsko, Zlínsko
Reputation: 0


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků