Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod medapeta » 28.12.2020 14:32

Zrcadla i skla ráda praskají při sundavání výtisku. Toť můj poznatek a důvod, proč bych touto cestou po několika letech kdy mám na tiskárnách kombinaci hliník+PEI, nešel.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod mpczmpcz » 28.12.2020 18:27

Ok, zrcadlo jsem volil proto, že se traduje jeho větší rovinnost oproti normálnímu sklu. Také mi připadne, že ta vrstvička pokovení v zrcadle lépe roznese teplo po ploše. Zkusil jsem i běžné sklo, zespodu vypálil laserem topnou spirálu z AL fólie a chová se to stejně. Vytopí se to na 60 - 70 stupňů do minuty nesrovnatelně menším výkonem než má stará tiskárna 20x20 cm. Celá deska vyšla prakticky zadarmo. Stále ale zůstává otázka, jak to bude v provozu s kroucením toho skla, pokud bude podepřené jen rozích. Než se pustím do konstrukce mechaniky, tak si raději vyslechnu zkušenosti jiných, pokud je někdo má a dá. Druhá možnost je vcelku obvyklá deska 30x30cm a vyhnat Zko do výšky 60 cm, což je taky dost mimo běžnou konstrukci. Dík, mpczmpcz, 28dec2020
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod zemciko » 01.01.2021 03:25

Nevím co máte s těmi zrcadly. Vždyť rovinnost dosáhnu na čemkoli když budu chtít. Deformovat se to nebude když tomu dovolím se to roztahovat a nic lepšího než kov, pro rovnoměrnou distribuci tepla, není. To že se to ohřeje pomaleji (třeba do několika minut nehraje při x hodinách tisku zas takovou roli). No a pokud chci aby mi to drželo jak má a pak to šlo snadno sundat, tak nic lepšího než pei na plechu a magnetech bych řekl není.. A to ani nemluvím o pěkném povrchu kdy spíš než lesklý hladký povrch mi vyhovuje ten zrnitý a když chci můžu použít jakýkoli jiný třeba s PET místo PEI hladký či zrnitý.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod mpczmpcz » 01.01.2021 10:00

OK, to je dobře, že to umíš. Jednou variantou mé zamýšlené stavby je klasická konstrukce, plocha 60 x 30(40)cm. Tady vidím problém ve velké desce a tím pádem hmotnosti a tím pádem se jí nebude chtít tak rychle kmitat jak by si SW přál. Proto přemýšlím o variantě zrušit úplně tu kovovou desku a udělat zrcadlo / sklo samonosné, čímž bych se dostal přibližně na hmotnost generacemi a provozem ověřenou. Sklo již mám, na něm topný systém o téměř nulové hmotnosti a ceně taky, funguje perfektně. Zatím ovšem jen separátně. Ladím systém, jak toto samonosné sklo umístit a upevnit na vozík. Něco už namyšlené mám, ale stále to ještě není ono.
Další obavu mám z toho, aby se ten poměrně široký vozík se sklem 60x30 nešprajcoval při tahání, jestli dát jeden nebo dva řemínky. Každopádně rám vyřežu pro obě varianty a uvidíme, jestli aspoň jeden způsob bude funkční. Také přemýšlím, jestli dát u varianty dvou řemínků jeden motor s oboustrannou osou nebo dva motory. mpczmpcz, 1jan2021
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod medapeta » 02.01.2021 00:23

Píšeš bakalářku na téma "Vytrolíme rebelisty" ? Jinak si to nedokážu vysvětlit, sorry.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod mpczmpcz » 02.01.2021 08:40

to Medapeta: Ne nepíši. Ani nevím, co to je. Dle mého můj dotaz má logiku a kdo ví, chce, má náladu a čas, odpoví. Každopádně, pokud se zde chceš zviditelňovat nemístnými poznámkami, založ si prosím vlastní vlákno a nezapleveluj vlákno zde. Místa je tu dost pro všechny a jak vidno i pro všechno. Děkuji předem. mpczmpcz, 2dec2021
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod Rebel » 02.01.2021 13:06

Myšlenka samonosného skla budiž, ale když vezmu v potaz smrštivost materiálů i těch méně smrštivých jako je PETG a PLA, tak bych se obával o životnost toho skla v tomto rozměru jak při vlastním tisku, tak při sundávání výtisku. Nevím jak zamýšlíš velké modely, pokud hodně menších, tak bych se toho asi nebál, ale v příadě využití větší části stolku dejme tomu na nějakou větší krabičku či něco "plného" a vyššího jak pár cm, tak síly ktrými se to bude snažit smršťováním urvat budou poměrně velké a mám obavu že pro sklo destrukční.
Třeba sundat výtisk 20x20cm z pevného Al stolku není žádná sranda a u skla to bude podstatně problematičtější, pokud ti samozřejmě při vyvhladnutí neodstočí, což při správném separátoru, jako je třeba 3Dlac či nějaké Cores může i fungovat. Ale bacha na to, každý materiál se chová trochu jinak a mám obavu že než se to naučíš a odladíš správné postupy pro vhodná setarátor, teploty při které to půjde nejlépe dolů atd. vs, materiály zničíš nejden samonosný stolek.
Dle mého si tím přiděláš hodně starostí.

Dovolím si tvrdit, že přez tvém úsilí a snaze to dotáhnout do finále a mít to opravdu funkční a spolehlivé v tomto rozměru, skončíš nakonec stejně u nějaké kostky a kovového BEDu s odnimatelnou planžetou.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod mpczmpcz » 02.01.2021 21:54

OK, dík, i to je možné. Vše má své výhody i nevýhody, to je jasné. Ta AL deska váží stejně jak sklo. Navíc má výhodu, že ji můžu přelíznout na rovinné brusce a laserem si udělat tvar, jaký potřebuji. Ale zatím nevím, kde vzít tak velkou podložku. Lepit dvě vedle sebe se mi moc nezdá. Párádní by byla v metráži, jak ta topná fólie.
Kdybych se nebál vyhnat kostku do té potřebné pracovní výšky okolo 60cm, bylo by to možná lepší řešení. Podložka by pak měla standardní - prodávané rozměry a i tisk převisů by byl asi jednodušší. Zatím jsem však žádný takový home-made pokus nikde neviděl, takže stále váhám.
Ten výrobek je jen jeden a nemá žádné velké nároky na přesnost. Styčná plocha bude asi tak odhadem 10 procent z půdorysu. mpcz, 2dec2021
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod Rebel » 03.01.2021 00:34

já bych se té výšky 600mm z hlediska stability s nějakám standardnějším/koupitelným rozměrem stolku ani moc nebál.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod honzahs » 03.01.2021 03:00

Rebel píše:já bych se té výšky 600mm z hlediska stability s nějakám standardnějším/koupitelným rozměrem stolku ani moc nebál.


Souhlas. Rozhodne lepsi reseni jak stul jak krava, mista to bude zabirat....
  • 0

Rebel II, Rebel SCUBE 300x300x475, Rebel SCUBE MultiMaterial(4) 350x220x210
Mám o kolečko víc :D
honzahs
 
Příspěvky: 116
Registrován: 12.01.2017 17:43
Bydliště: Vsetínsko, Zlínsko
Reputation: 0

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod medapeta » 04.01.2021 00:16

Fakt se těším co z tohohle vypadne a budu moc rád když se dílo podaří. Přeji všem aby letošní rok nebyl plný přehmatů a hledání slepých uliček. A naopak aby mezi námi bylo hodně trpělivosti a porozumění.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod zemciko » 15.01.2021 20:27

"Navíc má výhodu, že ji můžu přelíznout na rovinné brusce a laserem si udělat tvar, jaký potřebuji."
Tak na tohle bacha, svého času jsem si nechal na laseru nařezat AL desky o tloušťce 5mm a velikosti 255x255. No a díky tomu lasetu byly prohlé jak luk.. Dneska z jedné z nich mám desku na starém rebelu. Když jsem totiž odfrézoval tepelně ovlivněný okraj na 230x210 tak se to zase narovnalo.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod mpczmpcz » 15.01.2021 20:57

Za těch 10 roků už jsem toho nařezal dost a nikdy jsem si prohnutí nevšiml. Pravdou je, že se řez laserem zakalí, ale že by se to prohýbalo, toho jsem si nikdy nevšiml. Možná je rozdíl v řezném plynu. Uvidíme, každopádně děkuji za upozornění, zaměřím se na to. V případě problémů mám v záloze ještě i vodní paprsek, ten to tepelně neovlivní určitě. Nebo to vemu CNC frézkou. mpczmpcz, 15jan2021
  • 0

mpczmpcz
 
Příspěvky: 60
Registrován: 03.12.2020 18:32
Reputation: 0

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod sturma » 17.01.2021 12:51

No a co to celé pojmout trochu jinak. Místo zrcadla bych použil sklokeramickou desku používanou na sporácích. Vypustit bádání o síle a provedení podkladové desky a řešit sílu a vlastnosti sklokeramické desky jako samonosné.
Vytápění bych pak řešil dvěma hotbedy 300x200 mm, nebo pokud potřebuješ nahřívat rychleji tak těmi silikonovými - tento rozměr se dá normálně sehnat.
No, ale je to jenom teorie. :)
  • 0

sturma
 
Příspěvky: 4
Registrován: 24.05.2019 19:48
Bydliště: Brno
Reputation: 0

Re: Tisk na zrcadlo a vyhřívání desky heat bed 60x40 cm

Příspěvekod Klaudius » 27.01.2021 15:29

  • 0

Klaudius
 
Příspěvky: 177
Registrován: 15.02.2016 12:15
Bydliště: Bratislava - okolie
Reputation: 5
Jen tak dál :)

PředchozíDalší

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron