Má v současné době smysl stavět REBEL II?

Má v současné době smysl stavět REBEL II?

Příspěvekod dave0402 » 09.11.2020 12:50

Ahoj, řeším následující věc:
mám cca 2 roky tiskárnu Ender 3, jenže se mi na ní nelíbí mechanické provedení (pouze jedna osa Z, křivé AL profily 40x40 - občas je prostřední část vystouplejší než kraje, když jsem důkladně srovnal uložení trapézové tyče osy Z tak zase v matici jsou velké vůle, sestavit tiskárnu rovně byl jeden velký porod, ...)

Takže řeším, že buďto zainvestuji do vylepšení Enderu 3 (ale některé věci prostě nevyřeším - např. úzké uchycení tiskové plochy) a nebo prostě z něho využiju stávající komponenty a zkusím postavit napříkald trochu zvětšeného REBEL II (tiskový prostor 230x230). K dispozici mám navíc desku MKS L s drivery TMC2208, klon E3Dv6, díly na BMG extruder.

Můj dotaz tedy zní takto - zkusili byste na mém místě vylepšit stávající Ender 3 nebo postavili REBEL II nebo případně něco jiného?
Jak je na tom REBEL II s kvalitou tisku v porovnání s cenově podobnýma tiskárnama na trhu?

Díky David
  • 0

dave0402
 
Příspěvky: 4
Registrován: 24.01.2016 17:33
Reputation: 0

Re: Má v současné době smysl stavět REBEL II?

Příspěvekod nasranek » 09.11.2020 14:33

Napíšu několik odstavců, nebudou postupně, ale snad se v tom z orientuješ.

Rebel je tak kvalitní jak ho sestavíš a jak kvalitní materiál použiješ (nebudu se rozepisovat) a vytiskneš plastové díly.
Můžeš ho postavit za 4000 nebo za 3 krát tolik nebo více.

Pro ender existuje několik možností pro druhou osu Z např: https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2380057.m570.l1313&_nkw=ender+3+upgrade+z+axis&_sacat=0

Rovnost podložky budeš řešit na Enderu i Rebelu, na oba se dá namontovat BL touch (mám ho koupený pro Ender a ještě jsem se k montáži nedokopal), měl jsem k Enderu který jsem koupil s Německa za 4500 Kč skleněnou org. podložku a když jsem koupil 3Dlak tak mám problém výtisky sundat :)

K Enderu se automaticky kupují tito věci:
https://www.ebay.com/itm/Upgrade-Extruder-Kit-Springs-CR-10S-CR-10-Mini-Tube-For-Creality-Ender-3-Durable/163720980683?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2060353.m2749.l2649

Originální sklo taky není špatné , ale samostatně je dost drahé a dá se koupit jen sklo nebo komplet kit s vyhřívanou podložkou už je zase skladem - chtěl jsem tím kitem upravit svého Rebela ,ale na konci roku 2019 nebyl na skladě a narazil jsem na Endra z Německa za 4516 Kč i s dopravou tak jsem ho koupil včetně 2 x podložka s folii a 1 x sklo.

Takhle můžu pokračovat ještě dlouho, ale vše je o penězích.
  • 0

nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: Má v současné době smysl stavět REBEL II?

Příspěvekod dave0402 » 09.11.2020 15:28

Díky za odpověď.
Endera jsem koupil o trochu dráž než ty (určitě pod 5000). Na Enderu 3 mám zrcadlo, lepší pružiny, lepší bovden, ..

Jenže to neřeší ty ostatní mechanické nedostatky - pojezd osy Y je prostě úzký a podložka má tendeci se trochu viklat (2 pojezdové tyče na REBELU jsou na tom mnohem lépe)
Trapézová matice na ose Z je moc volná (když opravdu pořádně sešteluji osu Z, aby nikam neuhybala), což znamená koupit nějakou lepší matici a předělat uchycení osy Z.
Přidat druhou osu Z znamená koupit další trapézovou tyč, další motor (nebo vyřešit náhon jedním motorem)

A jde mi o to, zda místo toho vynaloženého úsilí na částečný upgrade Endera radši nepostavit REBELa, který mi přijde mechanicky mnohem lépe propracovaný. Bohužel nevím o nikom ze svého okolí, kdo by ho měl, tak abych viděl na vlastní oči kvalitu výtisků.
  • 0

dave0402
 
Příspěvky: 4
Registrován: 24.01.2016 17:33
Reputation: 0

Re: Má v současné době smysl stavět REBEL II?

Příspěvekod nasranek » 09.11.2020 16:00

S rozhodováním ti nepomůžu, s Rebelem je jeden problém a to kvalita sestavení, součástek .
viděl jsem ho na trapézech a tisknul mizerně, viděl jsem na závitovkách tisk uspokojivý a opačně.
Extruderu jsem na nich viděl taky hodně různých vše souvisí se vším.
např: co jsem používal a světe div se dal se tím tisknout i FLEX

IMG_20180913_081052.jpg
IMG_20180913_081052.jpg (126.53 KiB) Zobrazeno 10958 krát
  • 0

nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: Má v současné době smysl stavět REBEL II?

Příspěvekod medapeta » 09.11.2020 18:15

Rebel při poctivém sestavení a z dobře vytištěných dílů tak jak jsou navrženy v poslední verzi zdaleka předčí všechny čínské šmejdy. Pokud se použije dobře odladěný firmware a podložka s dobrou adhezí, tak dokonce tiskne naprosto stejně dobře jako poslední komerční Průša. Rebel se dá pohodlně postavit za třetinu peněz a vytuněný k dokonalosti bude za polovinu ceny Průši.
Stavbu rozhodně doporučuji, je to zážitek a člověk si hromadu věcí vyzkouší a fůru nového se naučí.
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Má v současné době smysl stavět REBEL II?

Příspěvekod Sharkus » 09.11.2020 20:33

Také my Rebel přirostl k srdci. Je to celkově povedená a jednoduchá konstrukce která je však poměrně stabilní. vedinou nevýhodu bych vyděl ve zbytečně tenkých pojezdových tyčích. Není to ale nic co by tě mlo odradit. Jak už psali výše vše je závislé hlavně na kvalitě dílů a sestavení.
  • 0

Sharkus
 
Příspěvky: 66
Registrován: 06.07.2017 21:27
Bydliště: Dolní Dobrouč
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Má v současné době smysl stavět REBEL II?

Příspěvekod nasranek » 09.11.2020 22:22

K tomu není co dodat, když to stavíš sám hodně se naučíš a hlavně pokud nejsi blbej tak zjistíš hodně věcí např:moje první byla klon průši ještě na závitovkách a největší opruz bylo vyřezat do desky ten debilní tvar, který tam vůbec nemusel být, nebo extruder se šroubem který mi nikdy pořádně nefungoval proto ten můj nepodar viz obr. víše
pak jsem to předělal na profil 30x30 a fungoval jsem na ní docela dlouho.

Endera jsem koupil jen proto že jsem věděl díky předchozím stavbám jak ho upravit aby tiskl dobře a jsem sním spokojenej.
  • 0

nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: Má v současné době smysl stavět REBEL II?

Příspěvekod zemciko » 09.11.2020 23:10

Extruder "wade" s m8 šroubem s drážkami vyrobenými závitníkem použitým jako fréza byl náhodou super na jedné tiskárně mi funguje dodnes :0)
Jinak souhlas není nadto si to navrhnout a rozchodit sám člověk se hodně naučí a navíc je to super zábava :0) Poslední model rebela už má magnetický stůl dotykové čidlo a tyče jsou 10mm místo 8mm 32bit desku zvětšený tiskový prostor a dál už mně nanapadá jak to vylepšit... první tiskárna ze závitovek "mendel" byla proti tomu asi jako dřeváky proti moderním adidaskám.

Kdybych nějakou tiskárnu s klasickým kartézským systmem ala reprap předělával, tak vyrobím asi zas to samé z těch 30mm alu profilů. Maximálně kdybych nevěděl co s penězi tak zkusit tam dít hiwiny ale přijde mi to jako čistá rozmařilost.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Má v současné době smysl stavět REBEL II?

Příspěvekod nasranek » 09.11.2020 23:54

S reprap tiskárnou je jeden problém a to kdy si říct halt a udělat něco jiného.
  • 0

nasranek
 
Příspěvky: 268
Images: 0
Registrován: 06.03.2017 01:16
Bydliště: Orlová 4
Reputation: 0

Re: Má v současné době smysl stavět REBEL II?

Příspěvekod dave0402 » 10.11.2020 09:55

Díky všem za odpovědi.

Jelikož Endera jsem už několikrát rozebral "do mrtě" (naposledy včera večer), tak mám představu, jak tiskárna funguje a nemám strach z případné stavby Rebela.
  • 0

dave0402
 
Příspěvky: 4
Registrován: 24.01.2016 17:33
Reputation: 0

Re: Má v současné době smysl stavět REBEL II?

Příspěvekod mochr » 10.11.2020 12:27

rebela mám 5 let, stavel sem ho jako lowcost. postavit ho za co nejmin penez,tomu se urcite vyhni a dej tam to co je dnesni standart, nebo ho budes Xkrát predelavat :D. nicmene do dnes jede na puvodnim arduinu a ramps(uprava pojistek a svorkovnice), ted je to 6 let.
stavba je jednoducha, takovy vetsi lego riznuty merkurem.
do prace sme koupili Endera 3 pro a musim rict ze za ty penize tiskne dost dobre (PLA a par kousku z flexu), jako firemni je to seriova verze jen se sklem + lak na vlasy.
desku a dalsi dily mas tak smele do toho.
  • 0

mochr
 
Příspěvky: 225
Images: 2
Registrován: 18.09.2014 08:09
Bydliště: Blansko
Reputation: 0

Re: Má v současné době smysl stavět REBEL II?

Příspěvekod dave0402 » 12.11.2020 11:52

mochr píše:do prace sme koupili Endera 3 pro a musim rict ze za ty penize tiskne dost dobre (PLA a par kousku z flexu), jako firemni je to seriova verze jen se sklem + lak na vlasy.


Jak už jsem psal - můj Ender 3 z mechanického hladiska byla katastrofa - Číňan měl očividně horší den :( , protože sestavit mou tiskárnu, aby byla postavena správně (rovnoběžnost, pravé úhly), je takřka nadlidský úkol a spousta práce.

Uložení stolku na úzkém profilu o šířce 20 mm je fakt zhovadilost (v tomhle Ender 3 Pro to má rozhodně lepší) a že kolmost os Y a Z závisí na tom, jak přesně se dotáhnou šrouby mezi prostředním profilem 40x40 a profilem pro osu Y je taky na budku :x
  • 0

dave0402
 
Příspěvky: 4
Registrován: 24.01.2016 17:33
Reputation: 0

Re: Má v současné době smysl stavět REBEL II?

Příspěvekod tomast » 12.11.2020 13:41

Mám Endera 2 a v zásadě trochu bojuju s tímtéž.
- kolmost osy Z se nastaví jednou a už drží, to není takový problém - jen jsem si na její pojezd musel přidat excentr jako je na osách X a Y
- Na to, že stolek trochu "pracuje" už jsem si zvykl, větší změna teploty nahřívání stolku (přechod mezi materiály) vždy znamená změnu jeho polohy, takže jsem si zvykl na začátku tisk ručně hodně zpomalit a výšku ladit při tisku linky kolem obrysu. Druhý a daší tisk beze změny teploty stolku už je OK.
"Naštěstí" mám jen 150x150mm takže ten pohyb není tak velký.
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků