Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 28.10.2018 11:50

Zdravím, nikde nemůžu dohledat řešení, takže zkouším prosit o radu zde. Nejedná se o Rebela, ale o Cube 3. Tak mne snad neukamenujete.

Tiskárna tiskne na hliníkovou desku, potaženou jakýmsi plastem. Deska je studená, nemá ohřev. Stolek se pohybuje jako na Rebelu. Lze tisknout i ABS. Autolevel je řešen opticky. Před tiskem je nutno desku napatlat jejich lepidlem (á 370,- Kč). Kores ani Herkules nefunguje. Navíc se ten plast jakoby vytrhává, Tisk PLA PM té desce moc nesvědčí.
Nová deska přijde na 2600,-.
Nalepil jsem na ni zelenou pásku z lepíky.cz, zdrsnil jsem povrch houbičkou na nádobí. To by mohlo tu desku ochránit před vytrháváním, ten autolevel funguje. Ale neřeší to to lepidlo. S origo lepidlem tiskne, s alternativou ne, bez lepidla vůbec ne.

Poradí někdo jak tisknout na studený "heatbed", ideálně bez lepidla. Díky.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod boraicho » 28.10.2018 16:11

prepáč, viem ale ja som sám zvedavy, skušal si aj TESA easy stick?
  • 0

boraicho
 
Příspěvky: 394
Registrován: 15.02.2016 21:36
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod kroxigor » 28.10.2018 16:36

Jde to, ale jen na malé objekty.
Zkoušel jsem ABS za studena na BuildTak, na ředěnou disperzi a na BlueTape, chce to brim a některé ABS i tak nešlo udžet zkroutilo se a utrhlo.
Jestli na té desce máš něco co pořádně nedrží tak, když k tomu "přilepíš" ABS buď se utrhne od podkladu, nebo utrhne podklad od desky.

PLA drží výborně na BuildTaku i za studena není s tím problém, na BlueTape je to o něco horší, ale jde to.

Nejlepší co jsem zatím měl na PLA je PEI/Ultem, ale to jsem zatím za studena nezkoušel.

Co jsem viděl tak většina tiskáren bez vyhřejvání bedu používala velkej brim, nebo raft bez toho byl tisk v podstatě nemožný. Tisk v podstatě jen z PLA a příbuzných materiálů.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 28.10.2018 19:04

@boraicho tesu jsem nezkoušel, nemám ji :( Rebela ničím nepatlám

Angláni mi na fóru doporučili tohle: LokBuild
http://www.lokbuild.com/
Na PLA prej dobrý, dá prý se na tom i ABS a PETG.
Objednal jsem zkusmo 2 pláty, uvidíme. Podle mě je to PEI Ultem pod jiným názvem.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod kroxigor » 28.10.2018 20:28

Spíš to vypadá jak BuildTak s jiným názvem. BuldTak je hodně hrubej proti PEI/Ultem a na rozdíl od PEI nemá BuldTak rád chemii (Aceton a pod ho spolehlivě zničí)

Nekoukal jsem kolik LokBuid stojí, ale BuildTak jsem kupoval v Mělníce https://www.vsepro3dtisk.cz/p/tiskova-podlozka-buildtak
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 28.10.2018 20:59

Já ten LokBuild vzal přímo z Anglie, 650,- za dva listy 203x203 včetně pošty. Bude tu dřív něž z českýho eshopu.
Důležitý je, že je světlej, na tmavým prý nefunguje ten optickej autolevel, resp blbne.
Podle popisu to má být jiné než BuildTak, ale když kouknu na videa, tak se to chová stejně.
Uvidíme až to dorazí. Taky píšou, že pro PLA se pod tím nemá topit vůbec, takže požadavky alespoň pro PLA to splňuje.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod boraicho » 29.10.2018 06:36

Pepe_Lopez píše:@boraicho tesu jsem nezkoušel, nemám ji :( Rebela ničím nepatlám


ja mam buildtak , skušal som PLA, drži to ale na večšom objekte to dviha rohy tak som sa vratil ku sklu a TESA.
Skus určite TESU, pišu že vraj je to najlepšie lepidlo na 3D tisk.
  • 0

boraicho
 
Příspěvky: 394
Registrován: 15.02.2016 21:36
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 29.10.2018 16:32

Použít sklo tady normálně nejde. V té podložce jsou uvnitř magnety. Musely by se nalepit na sklo zvenku, což by asi šlo, ale na skle nebude fungovat to integrované vyrovnávání stolku. Ta plocha musí být matná a světlá.
Když jsem na tu origo desku nalepil tu zelenou pásku, tak to odmítalo tisknout. Dokud jsem ji nepoškrábal, pak zmatněla zmléčněla a začalo to fungovat.
Takže polepu skla bych se stejně nevyhnul. A hlavně bych se rád vyhnul patlání čehokoliv.
Prostě jako na Rebelovi - přijdu, z plochy ometu pavouky, zapnu, dam tisk a za 8 minut už to frčí, žádný patlání lepidla, nic a na konci to buď odpadne samo nebo to lehce odtrhnu. Mam tam hliníkový plát od Rebela a na něm zelenou pásku. Taky poškrábanou. Ale tam to mám proto abych neměl lesklý povrchy.
Nicméně - zkusit se má všechno, pokud budu muset zůstat u lepidla určitě tu Tesu vyzkouším.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod kroxigor » 29.10.2018 16:45

Jo patlání skla už je minulost. Dneska už to jde jinak a lépe na PLA je dle mě nejlepší BuildTak a pokud je vyhřejvaný bed pak PEI ten drží jak ABS, PLA i PETG a odvozené materiály.
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 29.10.2018 17:16

OT:
kroxigore, kroxigore ... 8)
Přece nepřekopu komerční tiskárnu na vyhřejvanej bed.
Stačí že jsem překopal celý bowdenový podávání filamentu, předělal jsem vstup originálního hotendu, aby se filament nikde nekroutil a šel co nejvíce přímo, a hacknul jsem firmware aby nereagoval na čipy v cartridgi.

Je pravda, že na americkým fóru někdo nechal jen mechaniku, osadil to vyhřejvaným bedem, hotend tam narouboval E3D ... jo a má tam MKS Base. Ale je to kočkopes. To nemůžu.

Ty trysky jsou slabý místo, musí se bohužel brát z použitých cartridgí.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod kroxigor » 29.10.2018 17:52

To netvrdím, abys to předělával, ani bych to nedoporučil. Škoda, že nejsi poblíž dal bych ti na vyzkoušení pár plátů BlueTape na PLA se to dá použít taky stálo to pár kaček, akorád už jsem to na HK nenašel (už to neprodávaj)
https://kroxigor.rajce.idnes.cz/Origina ... G_3139.jpg

Jestli budu mít čas vyzkouším Průša PEI na studeno, třeba by ti to pomohlo.

(Teda ještě, že já mám ve škole ty Průšovice :wink: )
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 29.10.2018 19:14

Já mám bohužel ve škole tohle a jednoho Rebela. :(

Zkoušel jsem tisknout na tohle:
https://hobbyking.com/cz_cz/3d-printer-blue-masking-tape-200x200mm-20pcs-set.html
Turnigy Blue 3D Printer Bed Tape Sheets 200 x 200mm
Pravděpodobně je to stejný co nabízíš. Výsledek = 4 zničený kousky = tisknout za studena na to nejde. Na Rebelu za tepla na to jde tisknout i ABS.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Re: Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod Sharkus » 29.10.2018 19:43

na pla za studena je skvelej i obycejny papir (bud samolepici a nebo obic ctvrtku a dobre napnout a upevnit) na abs za studena se da sehnat perforovany plech ci sklotextil (vypada to jako univerzalni plosak).
  • 0

Sharkus
 
Příspěvky: 66
Registrován: 06.07.2017 21:27
Bydliště: Dolní Dobrouč
Reputation: 5
Jen tak dál :)

Re: Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod kroxigor » 29.10.2018 20:01

Jo to je ono ...
Jde na to tisknout, ale po nalepení to musíš pořádně odmastit a už na to nesahat. Zkoušel jsem to za studena, je to na to určený, pokud se nepletu ty HK 3D tiskárny taky neměly vbyhřívanej bed.
https://kroxigor.rajce.idnes.cz/3D_tisky/#IMG_3541.jpg
Ta žlutá kachnička je z TPE.

Po tisku to opatrně podříznout lámacím nožem. Chce si to pohrát s první vrstvou, aby to drželo tak akorád a dalo se to po tisku sundat bez zničení podkladu. Je fakt, že to moc tisků nevydrží, max tak 10 na BuildTak jsem dal 100-150 tisků no a na Průša PEI tisknu na jeden plát už od prosince 2016 a stále to funguje ...
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Tisk PLA a ABS na studenou podložku

Příspěvekod Pepe_Lopez » 29.10.2018 20:25

Zkoušel jsem, odmastil jsem - ale stejně nedrží.
Na vině je podle mne štelování výšky trysky. Buď je na to automatika, to je použitelný jen na originální desku, nebo ručně, ale není do toho vidět, jde tam strčit taková plastová planžeta. Nejnižší výška vrstvy co dokážu nastavit je, že ji vytáhnu jen velmi ztuha. Každej pokus pustit to níž skončil protržením toho modrého plátu.

Sponky na bed jako jsou na Rebelu se použít nedají, nevejde se to pod rám.
  • 0

Rebel II LE (Lopez Edition = kříženec v33 a II.b + tuning) (Marlin) - domácí, Rebel II v27 - ex.
1x Rebel II JRC HD (Marlin) - pracovní, 3x 3DS Cube 3 - pracovní, 1x 3DS CubePro Duo - pracovní
Pepe_Lopez
 
Příspěvky: 240
Registrován: 25.05.2014 23:07
Bydliště: kousek od Žatce
Reputation: 0

Další

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků