Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod pentaxxx » 31.08.2018 07:59

Mám problém s tímto materiálem, mám doma víc špulek a ještě další barvu (modrá), tak předpokládám, že problém bude stejný.
Zkouším to po neúspěchu na DaVinci Pro použít na REBEL III (upraven na 200x300) a ENDER-4.
Nakonec sem nejlepšího výsledku dosáhl na ENDER-4 (upraven z H-BOT na CORE XY).
Snažím se teď vytisknout díly na sCUBE. Nakonec nejrozumnější na odladění mi přislo laborovat s dílem který nahoře drží trapéz a vodicí tyče. Je relativně nízký a dá se na něm pohrát se smrštěním.
A teď k problému. Ender 4 má bowden od extruderu do malého chladiče. Tisknu z CURA, mám to u docela vyladěný na PETG (naposled Devil design), ABS (od XYZ) a PLA (naposled zbytky od ECO3D, Gembird, Fillamentum a různý kousky z číny co sem dostal k tiskárně) a neřekl bych, že můžu líp nastavit software.

To ABS-T ale dělá psí kusy. Smrštění je dost velké na to že by to mělo být lepší než klasické ABS. Upravoval sem některý modely a přidával brim i skirt.
Podložku sem zkoušel 100 až 107 stupňů, jinak to dost praskalo hned zkraje. A docela to drží, lak taky dost pomohl u větších dílů jako je tento akorát to pak de fakt blbě dolů.

A teď to hlavní. Přeskakuje mi extruder. Originál stepper je A4988 nastavení proudu nic neřešilo. dal sem tam DRV8825, seřídil a změnil kroky a je to možná o fous lepší. Tryska je 0,5mm, vstva 0,2mm (zkoušel sem i 0,25mm) a teplotu sem zkoušel od 230 do 250 stupnu. Nemá to na nic vliv. Firmware aktuální Marlin 1.1.9 upravený na COREXY + ENDER4 board.
Původně sem hledal chybu v retrakcích, ale nakonec sem zjistil, že jen o malej kousek poskočí motorek zpět. Vypadá to jako by ho přestal držet stepper a on povolil pod tlakem fillamentu o kousek zpátky. Samozrejme to udela drobný výpadky v tisku = chybí materiál a pak nedrží vrstvy (teda u tohohle ABS-T nedrží vrstvy moc dobře ani bez týhle chyby). Jediný co trochu pomohlo je snížení rychlosti tisku na cca max 30mm/s, ale i tak to sem tam přeskočí.
Dělá to tak jednou za pět vrstev a zcela náhodně na delších úsecích i na infillu (zigzag, linear, triangle ... prostě všech). Dvakrát se mi dokonce přestal materiál podávat, ale nemusí to s tím souviset.
První dvě/tři vrstvy který trvaj tak do 15 minut nevypadaj nejhůř, ale ty jsou v podstatě plný a blízko vyhřáté podložky.
Motorek je dost horkej, takže se trošku ohřívá okolí extrudéru (plastový s bowdenem a PTFE spojkou). Nicméně nevypadá, že by tohle byl problém. Nezdá se, že by měknul materiál u zubatice.
Hotend je v podstatě klasika, říkaj tomu MK8, ale zkrátka malej chladič a malá kostka s kaptonem a PTFE trubickou. Chladí bohužel celý okolí hotendu = trochu fouká i na výtisk.
Obrázky kdyžtak tady: https://www.3dprintersonlinestore.com/creality-ender4-3d-printer.
PETG tisknu s podobnou teplotou kolem 230 stupnu, na vyšší rychlosti a nepamatuju se, že by se mi sekl materiál.
Akorát já chtěl ten sCUBE a nějaký věci udělat z ABS-T a ne z PETG, zvlášť nějaký díly pro Rebela a ENDER.

Co zkusit změnit?
- Přidat proud na driveru asi ne, spíš naopak najít minimum, kdy to funguje ideálně.
- Vyměnit origo motorek za lepší / chladit / odizolovat teplotně extruder od motorku?
- Udělat jinou konstrukci extruderu pro bowden? Je tenhle materiál prevít a seká se často v takovém heatbreaku?
- Zkusit silnější chladič hotendu?
- Zkusit jinou=klouzavější PTFE hadičku nebo nějak lehce mazat materiál?


Má vůbec smysl se pokoušet o tisk s tímhle materiálem a nebo ho mám někomu věnovat, ať se s tím trápí on. Je moje tiskárna nevhodná na tento materiál? DaVinci Pro tiskne z jejich "custom" ABS bez problémů a s tímhle má taky problém.
Daří se vám tisk s ním, já četl na fóru oba názory. Je tento materiál problémový sám o sobě nebo prostě vyžaduje jinou konstrukci tiskárny? Půjde s ním tisknout na Rebel sCUBE?

Na Rebelu je to udělaný celý jinak a tam zase mám problém s krytováním a s max teplotou bedu a .... prostě tam to ABS-T nevytisknu s tím co mám a navíc ho právě potřebuju rozebrat na díly pro sCUBE.
  • 0

Přílohy
hotend ender4.jpg
Obrázek hotendu bez chladiče a krytu
XYZ DaVinci 1.0 Pro 3in1, Rebel II V33, ENDER 4 COREXY+Direct MOD, Rebel III (momentalne rozebran), Poseidon DUO, Anycubic Kossel Linear Plus, Anycubic Photon, Anycubic Photon S, Kelant S400 Plus, HEVO ve vystavbe
pentaxxx
 
Příspěvky: 139
Registrován: 23.11.2015 11:22
Reputation: 0

Re: Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod medapeta » 31.08.2018 09:02

Věnuj ho mě :lol:
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod Rebel » 31.08.2018 11:32

Tak nejak nemam silu to cele cist do detailu, ale na prvni pohled nevidim, jakyma teplotama to tisknes. Vseobecne je ABS-T nutne tisknout na vyssi teploty, tedy pokud mam profil na dil s beznym ABS od PM na 235, tak ten samy gcod mohu cca pouzit pro ABS-T, ale musim jit s teplotou o 10° vejs. Co se tyce podlozky, tak 110°urcite a samozrejme zadny pruvan.
Dalsi vec je ta, ze pouzivas zrejme bowdenovy extruder, ktery ma sam o sobe diky onomu bowdenu vetsi odpor, tedy ABS-T pujde protlacit se znatelne vetsim odporem a tim padem ti muze preskakovat motor, pokud uz nelze vic pridat, aniz by se motor nevytavil z drzaku.

Tedy pridej teplotu a sniz rychlost na tolik, aby to proste jelo. Pokud mas original cinskej bowden, kterej je vetsinou z PVC, vymen ho za PTFE trubicku, to je hodne znat a pak si postav tiskarnu bez bowdenu a budes mit klid :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod pentaxxx » 31.08.2018 12:58

Teplotu uz moc zvysit nechci, kvuli smrstovani (uz ted se to dost smrstuje), tech 235-250 stupnu co sem zkousel mi prijde dostatecnych (stejne ten ENDER ma limit na HE 260 stupnu), kdyz PM pise primo 210-230 na fillamentu. Navic tu vsichni psali, ze to ABS-T uz kolem 245 zacina prskat. Chapu, ze to muze topit +- nejaky ten stupen jinak nez pise displej.
Asi zkusim vybalit nebo objednat novy klubko ABS-T idealne nebarveny, je mozny ze to je vadna serka.

PTFE trubicku sem menil, daval sem extruder vic nahoru a zkratil vzdalenost + zlepsil radius bowdenu, aby to lip klouzalo a nelamalo se PLA kdyz s nim rucne sachuju. A mam i novy "fitinky" ty origo nebyly schopny udrzet trubicku presne na miste pri vetsim tlaku.

To jo, ale nez postavim sCUBE, tak potrebuju tisknout dily na moto, plachetnici a prave i na ten sCUBE. A na te DaVinci jsem dost omezenej co do rychlosti, materialu a teplot.
Jako asi by slo vytisknout z PLA dily na sCUBE a pak rychle vytisknout dily znovu, dokud to bude drzet pohromade. Ale cekam jeste na nejaky komponenty z ciny, takze nejdriv tak za mesic az dva.
BTW stejne sem premyslel o sCUBE s bowdenem a dvema extrudery, i kdyz chapu, ze to nebude uplne idealni, ale dva direct extrudery by tam asi bylo problem narvat.
  • 0

XYZ DaVinci 1.0 Pro 3in1, Rebel II V33, ENDER 4 COREXY+Direct MOD, Rebel III (momentalne rozebran), Poseidon DUO, Anycubic Kossel Linear Plus, Anycubic Photon, Anycubic Photon S, Kelant S400 Plus, HEVO ve vystavbe
pentaxxx
 
Příspěvky: 139
Registrován: 23.11.2015 11:22
Reputation: 0

Re: Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod Rebel » 31.08.2018 14:17

tak kvuli 2 bowdenovym hotendum staci prodlouzit X ci Y ovou osu (profily a tyce) o offset hotendu a je vyreseno, nic mene podle toho co jsem ja testoval je bowden proste dalsi potencialni problem a vzdy bude mit vetsi odpor nez direct, to tak proste je.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod zemciko » 31.08.2018 14:36

Měl jsem toho jen asi 10 kilo. Každopádně na nižší teploty to nedrželo vrstvy a na vyšší to pro změnu mělo velký smrštění, takže větší díly praskaly... Jinak při vyšší teplotě te zmléčnělo, kdežto přoi nižší to bylo průhledné (měl jsem čistou vrzi).
Nakonec jako schůdně řešeni (pro větší konstrukční díly) ukázalo použít vyšší teplotu a větší průměr trysky, díky tomu to pak lépe drželo po vrstvách.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod tomast » 31.08.2018 15:25

O Průši mám čiré ABS-T (o hnědém jsem tenkrát uvažoval ale nekoupil), tisknu na Ender-2 (princip tentýž, možná trochu kratší bowden) a ničeho podobného jsem si nevšiml.
Ten materiál nic moc (vytištěný je už moc čirý není, spíš trochu mléčný - možná drobné bublinky uvnitř), ale za 150,-/kilo si nebudu stěžovat.
Extruder mi zatím nikdy nepřeskočil, to se spíš protočí zubatice na struně, pokud je protitlak moc velký - ale s tryskou 0,5 a 250°C by to mělo jet snadno.

Co mě napadá - že s 0,5 tryskou a vyšší rychlostí tisku se ti nestačí tavit materiál, takže struna na konci žádných 250°C nemá (pak je logické že pomůže zpomalení). Ale to by se zase asi projevilo i s jiným materiálem.

A nějak mi není jasná informace o driveru, ty máš na originál desce od cReality výměnné drivery? Já tedy ne. A s originál deskou jsou motory nanejvýš mírně teplé (40°C).
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod pentaxxx » 01.09.2018 05:13

Tak sem pohledal ve starych zasobach nejaky dalsi material a nasel sem ABS LT modra od Eco3D. Lezi tam uz nejakej patek, nehodila se mi barva a bylo toho malo na vetsi dily a s nim to slape dobre. Je to teda jine ABS, ale soudim, ze tiskarna asi nema nejaky vazny problem. Vytiskl sem to napoprve se temer stejnym nastavenim jen na nizsi teplotu 238 a o 10% vyssi rychlosti (= 33 az 38 mm/s , menil sem to az behem tisku brimu na displeji). Dil je dokonce asi o 1 mm vetsi = ma asi mensi smrsteni nez to hnede ABS-T od PM. Taky sel lip dolu ze skla.

Zkusim jeste rozebrat hotend, seridit to znovu, vymenit vlozku a dat jinou trysku. Treba nema presne 0.5 mm a nebo ma spatnej vnitrni tvar. Jeste zkusim vymenit cidlo v HE, jestli nelze co se tyka teploty.

Ano Ender-4 ma vymenitelny drivery, jinak tazenej bowden, ale melo by to mit stejny hotend ala MK10.
Vetsina veci je na 24V a bed ma hlinikovej. Topi docela rychle a ani mi neprijde, ze by mela tiskarna problem s kolisanim teplot na HE.
Do vetsi trysky uz jit nechci tech 0.5 mm by melo pro ABS byt v pohode. Mam jeste origo 0.4 mm ale to bych si nepomohl a pak nejakou cinu 0.8 mm, te moc neverim, leda ji prevrtat. Ostatni trysky co mam maj jiny delky zavitu a nektery jsou s dirou 4mm na vstupu pro PTFE trubicku. Ty pouzit nemuzu vubec.

Hodim sem fotky tech dvou tisku na srovnani, treba nekdo poradi, co je spatne.
  • 0

XYZ DaVinci 1.0 Pro 3in1, Rebel II V33, ENDER 4 COREXY+Direct MOD, Rebel III (momentalne rozebran), Poseidon DUO, Anycubic Kossel Linear Plus, Anycubic Photon, Anycubic Photon S, Kelant S400 Plus, HEVO ve vystavbe
pentaxxx
 
Příspěvky: 139
Registrován: 23.11.2015 11:22
Reputation: 0

Re: Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod pentaxxx » 01.09.2018 05:26

zemciko píše:Měl jsem toho jen asi 10 kilo. Každopádně na nižší teploty to nedrželo vrstvy a na vyšší to pro změnu mělo velký smrštění, takže větší díly praskaly... Jinak při vyšší teplotě te zmléčnělo, kdežto přoi nižší to bylo průhledné (měl jsem čistou vrzi).
Nakonec jako schůdně řešeni (pro větší konstrukční díly) ukázalo použít vyšší teplotu a větší průměr trysky, díky tomu to pak lépe drželo po vrstvách.


Ja prave doufal, ze to ABS-T bude mit mensi smrsteni a nebude u velkych veci praskat. Proto sem ho bral.
Maly dily muzu tisknout i s original ABS na te DaVinci Pro. Vetsi prumer trysky ok, ten muze pomoct, aby to nedrhlo tolik, ale otazka je jestli s tou 0.8 mm tryskou pripadne vetsi, nebude problem s nekteryma dilama na sCube a stringovanim pokud jeste zvysim teplotu. Stringovani na obvodu je ok, to se poresi, ale kdyz zustanou chlupy uvnitr v mistech co nejdou ani prevrtat, tak je to na prd.
  • 0

XYZ DaVinci 1.0 Pro 3in1, Rebel II V33, ENDER 4 COREXY+Direct MOD, Rebel III (momentalne rozebran), Poseidon DUO, Anycubic Kossel Linear Plus, Anycubic Photon, Anycubic Photon S, Kelant S400 Plus, HEVO ve vystavbe
pentaxxx
 
Příspěvky: 139
Registrován: 23.11.2015 11:22
Reputation: 0

Re: Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod pentaxxx » 01.09.2018 05:37

Tak tady jsou ty dva dily (ten hnedy je az na potreti vytistenej celej, pokazdy zacal vynechavat tisk po prvnich par vrstvach).

Jo ten vrsek je ironing co dela Cura, tak se neleknete a neni to nijak postprocesovany, akorat chybi cast brimu, co zustala na bedu.
  • 0

Přílohy
20180901_064234-2016x1512.jpg
20180901_064417-2016x1512.jpg
20180901_064351-2016x1512.jpg
20180901_064324-2016x1512.jpg
20180901_064315-2016x1512.jpg
20180901_064303-2016x1512.jpg
XYZ DaVinci 1.0 Pro 3in1, Rebel II V33, ENDER 4 COREXY+Direct MOD, Rebel III (momentalne rozebran), Poseidon DUO, Anycubic Kossel Linear Plus, Anycubic Photon, Anycubic Photon S, Kelant S400 Plus, HEVO ve vystavbe
pentaxxx
 
Příspěvky: 139
Registrován: 23.11.2015 11:22
Reputation: 0

Re: Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod zemciko » 01.09.2018 14:10

Jo mně to tenkrát taky doporučil pán z mladče, chtěl jsme něčeho univerzálního 10-20 kilo na projekty. Tvrdil že se to míň smršťuje a je to vhodnější na větší díly. Skutečnost byla jiná, staré dobré "čisté" ABS bez příměsí proti tomu bylo zázrak... Navic to nešlo normálně rozpustit v acetonu.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod kroxigor » 01.09.2018 15:04

Tisknul jsem z ABS-T několik tiskáren a nebyl problém na rozdíl od běžného ABS (oboje PM) teď už tisknu ABS jedině nemrtvé https://www.filament-pm.cz/abs-not-dead
  • 0


PrusaSlicer2, Simplify3D, TinkerCAD, FreeCad, OnShape
kroxigor
 
Příspěvky: 1815
Images: 14
Registrován: 28.03.2015 21:17
Bydliště: Středočesko
Reputation: 20
Asi budeš docela dobrej :D

Re: Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod boraicho » 01.09.2018 18:16

NEchápem, ked napíšem že s ABS sú častejšie problemy ako s PETG tak každí tvrdí že to nieje pravda. Tak podľa tunajších ľudi by si s tym ABSkom problem mať nemal. Nejak mi to nevychádza....
  • 0

boraicho
 
Příspěvky: 394
Registrován: 15.02.2016 21:36
Reputation: 0

Re: Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod tom666 » 02.09.2018 10:25

@boraicho
Tiez ta NECHAPEM :?
Mas aj nejake prakticke skusenosti, alebo len stale donekonecna reprodukujes informacie od inych "neschopakov" :?:

Na vsetkych tlaciarnach co som vlastnil a momentalne vlastnim bezne tlacim aj z ABSka a zatial som nezaznamenal ziadny problem. Je to len o spravnom nastaveni a pouzivani tlaciarne :!:

@pentaxxx
Ak by to bolo mozne, velmi rad by som vyskusal vzorku hore spominaneho a "problemoveho" ABS-T materialu.
  • 0

tom666
 
Příspěvky: 561
Images: 0
Registrován: 14.09.2016 17:00
Bydliště: Nitra (SK)
Reputation: 14
Jen tak dál :)

Re: Problém s tiskem ABS-T (hnědá plasty mladeč)

Příspěvekod Georrge » 02.09.2018 12:58

To velké smrštění ABS-T máš nějak změřené, nebo to usuzuješ jen z toho, že ti praská? Protože mi taky praskalo a pomohly opravdu vysoké teploty. Na 240 a míň mi to praskalo, na 250 už to bylo v pohodě a když jsem zkusil 260, tak to taky bylo v pohodě. Takže u ABS-T asi čím víc, tím líp a tuhle zkušenost tu psalo hodně lidí. Ale zkoušel jsem jen černé ABS-T. Takže zkus teplotu přidat a fakt se jí neboj, zkus klidně i 270, pokud ti to vydrží hotend.
  • 0

Georrge
 
Příspěvky: 179
Registrován: 22.05.2017 18:39
Bydliště: Opava
Reputation: 0

Další

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků