Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod dracekvo » 17.04.2018 04:26

Ahoj,

čekám až se na gearbest objeví skladem tiskárna Creality3D CR - 10S. A chtěl sem se zeptat jaký materiál by jste mi doporučili do začátku na blbnutí? Něco sem načetl, ale raději se ještě ptám.
Budu objednávat asi z plasty mladeč. Vystačím si na začátek když vemu 1kg špulky bílého plastu ABS, PLA a PETG?

Až si to osahám, tak si chci vytisknout zubový převod do pojezdového kola k bubnové sekačce, který je očesaný a už nesehnatelný. Něco takového https://www.fonetip.cz/files/_640x480/k ... 224506.jpg
Jaký materiál je nejlepší na ozubený převody? Nylon?

A ještě něco bych si měl koupit? Třeba jsem viděl, že někdo používá na zrcadlo sprej. Případně sem zaslechl něco o ucpávání celokovové trisky. Tak jestli nekoupit nějakou lepší. Nebo jiné rady?
Nerad bych zjistil, že mi ke spokojenému tisknutí schází nějaká blbost za pár korun.

Děkuji moc za rady.
  • 0

dracekvo
 

Re: Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod tomast » 17.04.2018 06:19

Já jsem CR-7 kupoval odsud:
https://creality3d.aliexpress.com/store/2846085
Mají slušné ceny (nevím na kolik se dostaneš na GB, 10S teď v nabídce vůbec nemají) a hlavně odesílají ze skladu v Německu. Pokud si pamatuju, tak mi to přivezlo DPD.
Na blbutí pro začátek bych u ABS/PLA doporučil Gembird - je bezproblémový (ABS od nich má podezřele malou smrštivost :-) ) a levný.
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod dracekvo » 17.04.2018 07:51

Tak sem zabrousil na aliexpress a našel sem tam Tevo Tornado za 340€ z DE, tak sem ho vzal. Na to co potřebuju to snad bude stačit :)
  • 0

dracekvo
 

Re: Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod crown » 17.04.2018 09:46

taky muzes zkusit petg devilDesign, me se s nim tiskne fajn
  • 0

crown
 
Příspěvky: 342
Registrován: 08.11.2015 09:30
Reputation: 0

Re: Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod dracekvo » 18.04.2018 02:39

Tak sem nakonec objednal 2x1kg ABS, 2x1kgPLA, 0,5gk PET, 0,5kg nylon z hobbyking. Za tu cenu dobrý. Snad to nějak bude fungovat :)
  • 0

dracekvo
 

Re: Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod poutnik » 18.04.2018 06:29

Materiál z HobbyKingu je sice levný, ale není to dobrá volba - někdy. Občas je super (třeba jejich modrý flex filament je super), občas se některé tisknou naprosto příšerně - např. Metalic Gold PLA se tiskne hrozně, přicpává se v trysce, nedokázal jsem najít teplotu trysky ani její variantu (s telfonovou vložkou, bez vložky, mazat řepkovým olejem). Přitom jiné PLA HobbyKing (nikoliv eSun ale přímo to jejich HobbyKing) se mi tiskne dobře. To zlatavé PLA bylo i za těch 220Kč/kg příliš drahé.

Proto, na začátek si myslím že je mnohem lepší jít do nějakého kvalitního, osvědčeného a hlavně konzistentního filamentu od alespoň trochu renomovaného výrobce. Tím myslím třeba Mladeč nebo případně i DevilDesign nebo i ten eSun když budeš trvat na číně. Z počátečních pokusů stejně většinu vyhodíš nebo vytiskneš blbosti/zábavu/hračky a je jedno jestli spotřebuješ víc levnějšího materiálu (zkažené tisky kvůli obtížnějšímu vychytání problémů), nebo méně dražšího.

Taky jsem tak začínal, jedním ze skoro nejdůležitějších kritérií filamentu byla cena. Už jsem se poučil. Z toho co znám a mám vyzkoušeno, Mladeč a Filamentum je v našich podmínkách asi to nejvýhodnější, DevilDesign s výhradami také. Ty levné "shity" co už mám doma prostě nějak dotisknu ale rozhodně bych je nedoporučil, zvláště na začátek...

Jiří
  • 0

poutnik
 
Příspěvky: 206
Images: 10
Registrován: 06.01.2016 14:22
Bydliště: Brněnsko
Reputation: 0

Re: Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod dracekvo » 18.04.2018 06:35

Objednával jsem ESUN, jen PETG a nylon byl v EU nějaký HobbyKing Premium, tak uvidím.
A jak píšeš vzal sem to kvůli tomu, že ze začátku určitě budu tisknou všechny možné blbosti.
Ale jak říkáš, asi raději ještě objednám dvě špulky z Mladeč. Abych na tom nastavil tiskárnu. Nerad bych dva dni ladil tisk, a pak zjistil, že je to všechno jen špatnou strunou.
  • 0

dracekvo
 

Re: Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod tomast » 18.04.2018 09:23

Z HobbyKingu jsem kupoval zatím jen jednou 2 kilové špulky (jejich vlastní, v akci komplet za 20 USD i s dopravou).
ABS fluorescent blue - tiskne se s tím v pohodě, odstín se mi líbí, ale je to obyčejná modrá, žádná fluorescence se nekoná ( https://hobbyking.com/en_us/fluorsecnet ... t-blu.html https://www.thingiverse.com/make:464564 ).
ABS color changing grey-white - změna odstínu s teplotou funguje hezky, ale na ABS to má divné tiskové teploty, oproti té modré jsem musel jít o víc jak 20° dolů, jinak se s tím nedalo tisknout, tenčí místa se bortily.
Za tu cenu si nemůžu stěžovat, ale zárukou kvality HobbyKing opravdu není, popisky materiálu jsou jen takové orientační.
Něco tam koupím, až zase budou mít nějakou větší slevovou akci (kilovka za 5-8 USD :-) ).
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod tomast » 20.04.2018 14:58

Tak se musím HobbyKingu omluvit - ta modrá přece jen obyčejná není - září pod UV lampou.
Nějak jsem nabyl představy že "Fluorescent" znamená, že po nasvícení září ve tmě - ale HobbyKing takový fillament označuje "Glow in the dark".
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod Saph » 20.04.2018 16:05

Jeee, dík za postřeh :-D Z hobbykingu mám "fluorescentní" červenou, oranžovou, modrou a tuším ještě žlutou a právě jsem byl naštvaný, že to absolutně nijak ani trochu nesvítí. Taky jsem tak nějak myslel, že když se to tak jmenuje, tak by to mělo svítit. Nicméně jsou to ale alespoň jiné odstíny, než standardní HB filamenty, takže se to do palety filamentu hodí.
Jinak ABS jsem tam bral už desítky kilogramů a kupodivu je to bezproblémový materiál. Moc se to nekroutí (na ABS), barev je opravdu velká škála a na teploty to taky není nějak náročné, tisknutelné od 225 do 260 stupňů. Nejlepší je ale černé HIPS, to se tiskne úplně stejně jako ABS, jen je to matnější a podstatně méně se to kroutí, přitom si to zachovává teplotní odolnost ABS. Jen je škoda, že ho dělají jen ve dvou barvách :-( Jejich PETG ale stojí za prd a PLA jsem nezkoušel.
  • 0

Saph
 
Příspěvky: 572
Registrován: 20.09.2015 19:50
Bydliště: Kroměříž
Reputation: 0

Re: Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod isdisd » 06.05.2018 16:56

zacni s pla potom petg. Od kedy mam petg asa a abs stoja v sufliku na vecne casy. Pri Creality3D CR - 10S si vsimni jednu vec, ze osu Z taha len jeden motor. Druha osa sa len tak "vezie". sposobuje to nepresnosti pri posunoch hore dole medzinpavou a lavou stranou. Ja som z gearbestu preto radsej kupil Anycubic I3 Mega ultrabase a nelutujem.
  • 0

SLavo
Anycubic I3 MEGA Ultrabase, driver upgrade na TMC2208
isdisd
 
Příspěvky: 26
Images: 18
Registrován: 10.03.2018 07:20
Bydliště: Poprad
Reputation: 0

Re: Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod tomast » 06.05.2018 18:07

Při běžném tisku se posuny "hore dole" nekonají - na začátku se najede těsně nad podložku a pak už jen drobnými krůčky pořád nahoru. Výtisky z CR-10S na thingverse.com vypadají velice slušně. A kdo to chce mít dokonalejší, může si dokoupit upgrade kit s druhým motorem a šroubem pro osu Z.
  • 0

tomast
 
Příspěvky: 432
Images: 1
Registrován: 20.11.2017 21:44
Bydliště: Praha
Reputation: 0

Re: Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod medapeta » 06.05.2018 18:56

Kdo chce mít dokonalejšï tisk, nekoupí si čínský šmejd a tiskárnu si postaví...
  • 0

Mínusové body mému profilu zde udělil výhradně uživatel tom666, který se na foru již nevyskytuje.
Měl zřejmě pocit, že pravda se tu psát nesmí...
medapeta
 
Příspěvky: 1617
Images: 57
Registrován: 31.05.2016 22:14
Bydliště: Brdy
Reputation: 0

Re: Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod rambo » 06.05.2018 20:28

medapeta: naprostý souhlas

Navíc já jsem při stavbě Rebela II pochopil fůru věcí a souvislosti. Jen dnes s tím co už vím a mám v praxi vyzkoušeno šel do sCube (případně podobné "kostky"), jen k ní není zatím návod...
  • 0

rambo
 
Příspěvky: 135
Images: 8
Registrován: 28.08.2017 10:27
Bydliště: Ostrava
Reputation: 0

Re: Koupě tiskárny - co koupit na začátek?

Příspěvekod smitec » 06.05.2018 20:57

PLA a PETG, max Flex. ABS je peklo :)
  • 0

smitec
 
Příspěvky: 36
Registrován: 03.10.2016 09:42
Bydliště: Benátky nad Jizerou
Reputation: 0

Další

Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků