Odlepování rohů při tisku velkých objektů

Odlepování rohů při tisku velkých objektů

Příspěvekod Steefa » 10.09.2014 15:40

Zdravím rebelové,
objevil se mi při tisku velkých věcí, které jsou téměř přes celý heat bed (typicky velká krabička) problém s tím, že se mi při tisku vyšších vrstev začnou odlepovat a zvedat rohy. PLA to většinou snese a díky tomu, že jsou vrstvy ještě dost horké tak před hlavou uhýbají. Výsledkem je pak objekt, který má prostě jenom ohnuté rohy, ale aspoň se dotiskne. U ABS je problém větší, protože jak se zvednou rohy, tak se o ně hlava buďto zastaví a nebo prostě utrhne díl z podložky.
Tisknu na sklo s kaptonem a myslím, že problém není v tom, že by materiál dostatečně nedržel, protože finální oddělení jde přiměřeně ztuha. ABS je od Dana, PLA z Alzy, tedy 3D Factories. Teploty pro PLA ze kterého tisknu častěji mam cca 170° tryska a 70° bed. Nepoužívám chalzení tisku ventilátorem.
Upřímě mám podezření, že díky vyhřívání heatbed se dolních několik vrstev nesmrští a ve chvíli, kdy tisknu dlouhé boky krabičky ve výšce cca 2cm nad podložkou dojde k jejich smršťování razantněji, protože víc vychladnou a logicky pak zvednou koncové části do tvaru luku.
Jaký je váš názor, případně existuje nějaké řešení? Možná jenom něco dělám blbě, tak díky za názory.
  • 0

Steefa
 
Příspěvky: 6
Registrován: 11.07.2014 08:34
Reputation: 0

Re: Odlepování rohů při tisku velkých objektů

Příspěvekod zaliman » 10.09.2014 16:50

Já pod PLA patlám lepidlo tyčinku Kores (na sklo). Co jsem tady pobral z dalších diskuzí, tak je dobrej i herkules. S ABS jsem zatim nedělal.
PLA se mi na kapton moc dobře netisklo, brzo jsem ho otrhal, ale nejspíš jsem jenom levej :-D Každopádně to lepidlo je tutovka. Jenom to pak sundáváš v mrazáku nebo kladivem :-D Koukni na ty další témata :-)
  • 0

zaliman
 
Příspěvky: 62
Images: 1
Registrován: 23.04.2014 20:15
Reputation: 0

Re: Odlepování rohů při tisku velkých objektů

Příspěvekod Rebel » 10.09.2014 16:54

Smrstovani ABS je bohuzel bezna vec a vzdy bude nejake. Tudiz tisk velkych vysokych dilu je problematictejsi.

Problem, ktery umocnuje tuto zalezitost je i nedokonale rozlozeni tepla na BEDu a neastbilita teploty, diky pohybu tisteneho objektu.

Co lepsimu drzeni rohu pomaha ?

1. modelaz krabicek bez ostrych vnejsich rohu (ozkousel jsem)
2. pouziti BED vlastni konstrukce s hlinikovou deskou (ozkousel jsem)
3. nekde jsem cetl, ze i alobal nalepeny na MK2 pomuze
4. odizolovani spodku BEDu kaptonem ci PU penou (aby se tolik nechladil na stranach) - (ozkousel jsem)
5. tisk "ohradky" okolo objektu (ozkousel jsem)
6. asi neucinnejsi je zavreni tiskarny do bedny a udrzovani konstantni teploty okolo 60°C

a urcite by se nasly i dalsich moznosti, jako treba nekdo ty rohy pri tisku lipne vterinakem :D
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Odlepování rohů při tisku velkých objektů

Příspěvekod Car » 11.09.2014 00:11

Ahoj ,
Můžu ti doporučit ABS juice ( Aceton + trocha ABS ) na podložku i když máš kapton ( lépe ti přilne celý tištěný objekt k podložce a navíc je spodní část kusu velice pěkně hladká a lesklá ) - netiskni s Gridem (podložní mřížkou) skirt nebo none
osvědčilo se mi podložit sklo Alobalem ( nesmí být porušená izolační vrstva u topných drátu stolku ) ,velmi dobře rozloží v celé velikosti stolku teplotu a na ABS s otevřenou verzí drž stolek na 110°C a tiskárna nesmí být v zóně s průvanem - typicky výška od zemně 20 až 40 cm či otevřené okno vedle tiskárny .

Chceš-li mít opravdu jistotu ,pak to ještě zavři do krabičky ( třeba kartonové krabice poskládané okolo tiskány byť bez vršku "ohrádka" , ale pozor dno musí být také zavřeno )

Potom už nebudeš muset plácat matroš navíc ,na stavění podložek pod kus či ohrádek kolem kusu.

Hodně vydařených tisků :wink:
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Odlepování rohů při tisku velkých objektů

Příspěvekod Steefa » 11.09.2014 15:22

Díky za všechny rady. Nejblíž byl dle mého názoru Rebel. Problém podle mě není v použitém prostředku pro přichycení objektu k podkladu, ale prostě v síle, kterou se objekt ohýbá při smršťování. Objekty po vytisknutí jdou už takhle blbě odlepit.
K udržení kontinuální teploty vyzkouším tisknout tenkou obálku, která bude dostatečně vysoká a případně fígle s alobalem a zrcadlem pro lepší rozvod tepla bedu.
Do budoucna chci stejně postavit novou tiskárnu vlastního návrhu s bedem pohyblivým v ose Z a celý ho zavřít do skříně se stabilní teplotou. Do té doby budu laborovat s kartonovýma krabicema ;)
  • 0

Steefa
 
Příspěvky: 6
Registrován: 11.07.2014 08:34
Reputation: 0

Re: Odlepování rohů při tisku velkých objektů

Příspěvekod Rebel » 11.09.2014 16:27

jeste bych mel jeden figl, na ktery me privedl Paja z JRC, ktery tiskne hlavne z Mladce, ktera ma dle meho trochu vetsi smrstivost nez jine filameny a ten spociva v tom, ze pouziva tenky difuzor, kterym ofukuje co nejmensi prostor presne v mite trysky.
Nefouka snad ani velkym proudem vzduchu. Zrejme v tomto pripade dojde ke snizeni teploty a prvotnimu smrsteni jiz pri tisku a neprojevuje se to pak tolik pri chladnuti.
  • 0

Dan - Rebel ? ;) - http://rebelove.org - Nevyzkoušíš = nevíš - Rebel I-III, Rebel sCUBE, Anycubic i3 MEGA, Anycubic - Kossel Mini, MeCretor2-upravený, Anycubic Photon, RR1, RR400M ! Pro STL přílohy použij čudlík "UMÍSTIT DO PŘÍSPĚVKU" !
Rebel
 
Příspěvky: 3896
Images: 243
Registrován: 12.08.2013 11:44
Bydliště: HK.......není Hong Kong :D
Reputation: 108
Zasloužil bys asi medajli :) Nebo jsi admin :D

Re: Odlepování rohů při tisku velkých objektů

Příspěvekod hlavac » 15.10.2014 20:32

Ofukujte velkym proudem horkeho vzduchu (topny ventilator) a bude po problemech :)
  • 0

Good enough is the enemy of the best
hlavac
 
Příspěvky: 5
Registrován: 30.07.2014 15:26
Bydliště: Mníšek pod Brdy
Reputation: 0

Re: Odlepování rohů při tisku velkých objektů

Příspěvekod Car » 15.10.2014 23:00

To jsi si na to koupil keramické topné tělísko do Auta na rozmrazování skla v zimně (12V/ 150W ) či co ??
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Odlepování rohů při tisku velkých objektů

Příspěvekod zaliman » 16.10.2014 06:58

Rekl bych, ze te vyjde lip (levneji) postavit ten box ze sadrose nebo neceho takovyho
  • 0

zaliman
 
Příspěvky: 62
Images: 1
Registrován: 23.04.2014 20:15
Reputation: 0

Re: Odlepování rohů při tisku velkých objektů

Příspěvekod Car » 16.10.2014 12:50

to spíš je lepší vymodelovat ofuk peeku tak , aby ten vzduch od něj pak šel k trysce ( u peeku bych si mohl dovolit regulovat otáčky dle potřeby tisku ) .Jinak kupovat nějaký další ohřívadlo by byl další žrout penízků .
  • 0

Konstrukce Prusa i2 ,Rebel 2 ,PEEK hotend 3mm i 1,75mm vlastní výroba ,Marlin , Ramps 1.4 ,motory Microcon SX17 -0905 ,KISSlicer64
Car
 
Příspěvky: 662
Registrován: 28.04.2014 23:13
Bydliště: Olomouc
Reputation: 0

Re: Odlepování rohů při tisku velkých objektů

Příspěvekod martin » 15.03.2015 04:32

Já mam zkušenost s ABS špatnou když sem tiskl velké věci tak sem zkoušel lepidlo , lak a podobné
Na čisté sklo i na Kaptonová páska .
Má zkušenost je myt perfektně srovnaní stolek na ose Y a proti tomu myt srovnanou ose X na pojezdech ose Z to sem jednou pořádné sešteloval a mam klid jednou za čas si to zkontroluji .
Ale já sem přestal používat ABS a používám PLA-D ten se taví při teplotě 195-210°C a stolek ohřívám na 60°C a tisknu přímo na Kaptonová páska žádné lepidlo nepoužívám a tisknu velké věci a noc se neodlepuje celí objekt drží
  • 0

martin
 
Příspěvky: 5
Registrován: 03.04.2014 16:39
Reputation: 0


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků