Teplota vs rychlost

Teplota vs rychlost

Příspěvekod gazy11 » 09.11.2017 10:56

Ahoj tiskaři,
mám dotaz ohledně teplot trysky a rychlosti tisku. Tisknu PLA 200/195°C. rychlost ext.perimetrů 40mm/s, tam je vše v pohodě. Extruder zkalibrován, perimetry v pohodě.
Problém nastává v tisku výplní ca 60-70mm/s, kdy se zdá, že je málo materiálu. Jsou to jen velmi tenké nitky, které se ani nepřilepí na předešlou vrstvu. Přidáním infill extr na více % sice extruder točí rychleji, ale výsledek stejný. Zkoušel jsem odměřit filament při 40mm/s = ok, při 70mm/s to podávací kolečko nepostrukuje do trysky, prokluzuje to, ikdyž přítlačná kladka je namáčklá dosti blízko, až se hřeje motor (to jsem zkoušel několikrát poladit, stejný efekt). Mám podezření, že potřebuji zvýšit teplotu trysky, aby se to stihlo natavit.

Tudíž má otázka je cos i o tom myslíte :) , popř. jak se dá ve Slic3r nastavit různá teplota pro různé rychlosti?
Např. teplota pro perimetry, jiná pro solid infill, vnitřní infill 30% ap. Nebo celkově zvýšit teplotu např na 215°C ? Nebo tisknout s podobnými rychlostmi na každý druh tisku (podobně rychle perimetry a výplň)? Nebo pokud je nějaká jiná varianta co s tím?
Mnohé díky za každou radu!
Martin

EDIT: našel jsem tohle
https://ultimaker.com/en/community/19215-very-bad-quality-infill

Here are my recommended top speeds for .2mm layers (twice as fast for .1mm layers):
20mm/sec at 200C
30mm/sec at 210C
40mm/sec at 225C
50mm/sec at 240C
The printer can do double these speeds but with huge difficulty and usually with a loss in part quality due to underextrusion. Different colors print best at quite different temperatures and due to imperfect temp sensors, some printers print 10C cool so use these values as an initial starting guideline and if you are still underextruding try raising the temp. But don't go over 240C with PLA.


a tohle:
http://www.rebelove.org/viewtopic.php?f=15&t=2055

takže odpoledne zkusím zvýšit teplotu. Každopádně pro perimetry se mi líbí nižší a pro výplně vyšší, ale nevím jak to nastavit do sliceru. Asi by to i dost zdržovalo, kdyby pořád ladil teplotu...no nevím. dám vědět.
  • 0

Martin
gazy11
 
Příspěvky: 67
Registrován: 22.05.2017 06:39
Bydliště: Teplice
Reputation: 0

Re: Teplota vs rychlost

Příspěvekod zemciko » 09.11.2017 13:11

Změna teploty trysky na infill a obrys je nereálná. Musel by si pořád čekat až se to ohřeje a "čistit" trysku. Výsledek by byl horší a čas delší. Takže prostě dáš teplotu společnou, maximálně ji můžeš postupně měnit pro celou vrstvu.

JInak zvětšení vrstvy na dvojnísobek neznamená 2x větší rychlost tisku, ve skutečnosti se ti totiž i zvětší šířka "housenky" takže nárůst je větší. Pokud chci rychlejší tis a pevnější výplně pak navíc volím pro infill 2x takovou šířku materiálu a někdy i 2x takovu výšku. Pomáhá to víc než vyšší rychlosti.
  • 0

zemciko
 
Příspěvky: 1487
Images: 9
Registrován: 09.05.2015 13:43
Reputation: 0

Re: Teplota vs rychlost

Příspěvekod gazy11 » 09.11.2017 20:30

Zatim to vypada, ze problem je v prokluzovani filamentu u podavaciho kolecka. Mam tam totiz naproti lozisko s postrannim vyvysenim (kdyz jsem to montoval nemel jsem nic jineho po ruce) a to se otira o kolecko, takze to nejde vice pritlacit a struna neni spravne zmacknuta a tlacena do trysky-prokluzuje. Do ted mi to zrejme nevadilo, protoze jsem jel pomalejsi rychlosti a nebyl tam pravdepodobne tak velky odpor v trysce na protlaceni vetsiho mnozstvi materialu s vyssi rychlosti. S pozadavkem na vyssi rychlost je asi i vetsi odpor v trysce a tak mi to blbe podava. Zitra poresim lozisko abych mohl spravne primacknout filament o kolecko a dam vedet jak to dopadlo.

EDIT: jen doplnim, ze se jedna o strunu 1.75 a trysku 0.4mm
  • 0

Martin
gazy11
 
Příspěvky: 67
Registrován: 22.05.2017 06:39
Bydliště: Teplice
Reputation: 0

Re: Teplota vs rychlost

Příspěvekod gazy11 » 11.11.2017 20:51

Tak jen potrvrzuji - špatná výplň (perimetry to tisklo v pořádku) byla skutečně tím, že při vyšších rychlostech prokluzovala struna u podávacího kolečka extruderu, dal jsem tam správné ložisko 6232Z, přitáhnul přítlačnou páčku extr.a už to maká.
  • 0

Martin
gazy11
 
Příspěvky: 67
Registrován: 22.05.2017 06:39
Bydliště: Teplice
Reputation: 0


Zpět na Všeobecná problematika tisku

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků